Skocz do zawartości

[korba] Zmiana tarczy korby z 3x10 na 1x10 - jaka tarcza?


Vvigor_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Planuję zmienić u siebie napęd z 3x10 na 1x10. Nie chcę kupować całej korby, bo obecna (SLX M660) jest ok, chcę tylko wymienić środkową tarczę na inną. Będę to robić pierwszy raz u siebie i nie bardzo orientuję się w tych typach narrow wide i ogólnie jednoblatach dlatego kieruję się do was co moglibyście polecić. Jazda raczej spokojna, raz na jakiś czas wypad w góry, więc obejdzie się bez napinacza.
Bcd korby to 104mm, szukam tarczy 32t/34t na kasetę 10s.

Będę wdzięczny za polecenie czegoś dobrego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem na Hell'o MTB i Octane One, moge polecić. Jeżeli nie kłuje Cię w oczy logo, to Sunrace ma stalowe, wytrzymają dłużej. Właściwie ciężko kupić coś co by nie spełniło oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zabrałem się za rozbiórkę korby, chciałem na tydzień zostawić tylko środkowy blat ze starej korby, ale okazuje się, że kominy śrub mocujących są za długie i blat środkowy, bez największego, jest luźny. Szukam na necie innych śrub, z kołnierzem poniżej 7mm, ale nie potrafię znaleźć. Robię coś źle czy po prostu mam tam dać zwykłe podkładki i tyle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat, bo mam podobne zapytanie.

Zamierzam w MTB spróbować napędu 1x10, a co za tym idzie jak najtańszą opcją przejść z obecnego 3x10, ale tak aby móc wrócić do 3x10 jeśli 1x10 nie będzie dla mnie. Interesuje mnie aspekt techniczny („czy to ze sobą zagra”), wszelkie za i przeciw oraz dywagacje na temat przełożeń proszę pominąć – temat przeanalizowałem/przeliczyłem i w razie pomyłki z 1x będę mógł się wycofa.

Mój obecny napęd to:

·         Korba: Deore FC-M612 175mm 40-32-22T

·         Kaseta:  Deore  CS HG50-10 11-36T: 11-13-15-17-19-21-24-28-32-36.

·         Przednia manetka: Deore  SL-M610

·         Tylna Manetka: Deore  SL-M610

·         Przednia przerzutka: Deore  FD-M610

·         Tylna przerzutka: Deore XT RD-M781 GS (35T)

·         Łańcuch KMC x10

 

Zamierzam włożyć zębatkę DECKASa 34T (okrągła, 94/96BCD symetryczna, pasuje np. do korb M4000 i M4050), taka jak tu:

https://pl.aliexpress.com/item/32959578849.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.76754a2469kpBv&algo_pvid=null&algo_expid=null&btsid=2100bdca16099380934663387ef443&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Czy ów zębatka będzie bez problemu pasowała do mojej korby, i czy oryginalne śruby/kominy mocujące zębatki 40T i 32T będą wystarczające aby zamontować DECKASa (plug & play)? Muszę coś dokupić, np. to:

https://pl.aliexpress.com/item/32854721118.html?spm=a2g0o.detail.1000023.5.3987b71avMP4zv

Edytowane przez aux84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zębatka Deckas będzie pasowała do twojej korby. Nic więcej nie potrzebujesz.

Pod kominy, jeśli będą za długie dasz podkładki.

Mam dwa ale do tego zestawu:

1. Przerzutka nie ma sprzęgła, więc łańcuch może spadać na nierównościach.

2. Zakres przełożeń będzie mocno ograniczony - kaseta 11-36T.

Jeśli chcesz spróbować jazdy z napędem 1x proponuję najprostszą rzecz - zablokowanie przedniej przerzutki na środkowej zębatce. Wtedy masz możliwość wszystko sprawdzić, a nie masz kosztów związanych ze zmianą, dodatkowo w ciągu kilku minut przywrócisz pełen zakres przełożeń.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bogus92 napisał:

Zębatka Deckas będzie pasowała do twojej korby. Nic więcej nie potrzebujesz.

Pod kominy, jeśli będą za długie dasz podkładki.

Mam dwa ale do tego zestawu:

1. Przerzutka nie ma sprzęgła, więc łańcuch może spadać na nierównościach.

2. Zakres przełożeń będzie mocno ograniczony - kaseta 11-36T.

Jeśli chcesz spróbować jazdy z napędem 1x proponuję najprostszą rzecz - zablokowanie przedniej przerzutki na środkowej zębatce. Wtedy masz możliwość wszystko sprawdzić, a nie masz kosztów związanych ze zmianą, dodatkowo w ciągu kilku minut przywrócisz pełen zakres przełożeń.

Dzięki za szybka odp.

Co do zakresu, to 95% jeżdżę po płaskim Mazowszu/wyasfaltowanej Warszawie; na ewentualny wypad w górki/wyżyny (max 2 razy w roku) jestem w stanie mieć drugą zębatkę 30T. Na miejsca gdzie jeżdżę aktualne 32T na drugiej zębatce chwilami jest troszkę za wolne, stąd wybór padł na 34T. Kiedyś tam wpadnie kaseta 11-42T lub 11-46T (czy moja tylna przerzutka to obsłuży?), więc problem niskich przełożeń się rozwiąże.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, aux84 napisał:

Co do zakresu, to 95% jeżdżę po płaskim Mazowszu/wyasfaltowanej Warszawie

Tutaj prawdę mówiąc to nie schodzę z 38 przy tej samej kasecie :) Choć jeżeli jeździsz po piaszczystych pagórkach w kierunku Marek, Radzymina, Nieporętu to czasem młynek się przydaje :) Za to w górach na długich, mocnych podjazdach > 10% 30/42 będzie za twardo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przerzutka nie ogarnie takiego zakresu (kaseta 42 lub 46T), ponadto będzie doskwierał brak sprzęgła. Według mnie na dłuższą metę najlepsza opcja to zmiana kasety wraz z przerzutką i manetką. Jeśli jest opcja zmiany bębenka to na Deore M6100 lub M5100 w przypadku klasycznego Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, bogus92 napisał:

Przerzutka nie ogarnie takiego zakresu (kaseta 42 lub 46T)

Podobno do 40 ogarnia od biedy. Z tą co jest będzie trudno połączyć Mazowsze i ambitniejsze góry.

Teraz, aux84 napisał:

Poprawka, jednak mam SGS (43T pojemności), czyli przy jednej

Ale to nie o pojemność chodzi !

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

 

Podobno do 40 ogarnia od biedy. Z tą co jest będzie trudno połączyć Mazowsze i ambitniejsze góry.

Ale to nie o pojemność chodzi !

Tak, faktycznie, max ilość zębów na kasecie... no nic, więc w przypadku zmiany kasety wleci tez przerzutka. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że 11-46 to na i Mazowsze i góry też za mało, chyba, że będziesz zmieniał blat. Mi wyszło, że jeżeli rezygnować z przedniej zmieniarki to zmiana tylko na 12 rzędów. Ale to drogo wychodzi jak diabli, w 1000 rocznie się na łańcuchy i kasetę nie zmieści sporo jeżdżąc. Tak żeby było uniwersalnie a bardziej trendy to napęd 2x11 ale 3 jeżeli się nie ścigasz jest super moim zdaniem.K 

A i na Mazowszu - np. MPK jest kilka podjazdów gdzie po kilku kilometrach w nogach młynek jest zbawienny. Mi tam pod koniec dnia i przy 22/36 marzy się czasem jeszcze jeden bieg :D

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzebuje temat.

Jako, ze zajechalem kasete z org. napedu 3x10 i denerwuje mnie non stop zawalona blotem przednia przerzutka, to chce potestowac najtanszym kosztem naped 1xX. Poczatkowo myslalem o 1x11 ale wymiana zebatki, lancucha, przerzutki i manetki odpada - nie jestem pewien czy 1x mi podejdzie. Dlatego chce sprobowac 1x10. Ponadto lubie prace mojej XT przerzutki i manetki.

 

Przypominam co mam aktualnie w rowerze:

·         Korba: Deore FC-M612 175mm 40-32-22T

·         Kaseta:  Deore  CS HG50-10 11-36T: 11-13-15-17-19-21-24-28-32-36.

·         Przednia manetka: Deore  SL-M780

·         Tylna Manetka: Deore  SL-M780

·         Przednia przerzutka: Deore  FD-M610

·         Tylna przerzutka: Deore XT RD-M781 GS (35T)

·         Łańcuch KMC x10

 

 

A chce wrzucic to:

- zebatka Deckas Narow Wide 32T

- kaseta ZTTO 10s

- przeduzenie haka (derailleur extender) 

image.png.eb0b208bd8081f8cc9f8634f3b81394c.png

- lancuch KMC x10

 

Pytania: czy moja przerzutka + extender ogarnie te kasete? Ktos ma doswiadczenie z kasetami ZTTO? jak wyglada ich trwalosc i sztywnosc zebow/zebatek? Problemy spadajacego lancucha przy pedalowaniu do tylu? Jezeli ta kaseta ma za duza rozpietosc, to moze taka:

 

image.png.51e7f4135734d3e5e6ecba39a550eb1c.png

 

Zaznaczam, ze waga jakos mocno mnie nie interesuje, sam mam z 15kg nadwagi...

Edytowane przez aux84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw kup sobie zębatkę Narrow Wide 32T 104BCD i załóż ją na korbę, wykorzystaj kasetę i łańcuch ten który jeszcze masz i przejedź się kilkadziesiąt kilometrów na takim układzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydasz tylko kilkadziesiąt złotych na zębatkę i po kilu przejechanych kilometrach będziesz wiedział czy taki układ napędowy jest dla Ciebie i czy warto inwestować następne pieniądze w coś co jest obecnie zagadką dla Ciebie.

Napisz jeszcze jaki rozmiar kół masz w rowerze bo to też determinuje wielkość kasety lub zębatki.

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zainstalowaem tarcze 32T i zrobilem w sumie jakies 100km. I wiem, ze bede szedl w 1x... w koncu przednia przerzutka nie jest zawalona blotem :D . na razie dojade ta kasete co mam. Ale w przyszlosci bede chial skompensowac lekkie przelozenia.

I pytanie: czy ktoras z powyzszych kaset ZTTO obsluzy moja przerzutka + goat link/extender?

Czy moze odpuscic chinskie kasety a zapoatrzyc sie w kasete deore CS-M4100 10s (11-42 a moze nawet 11-46) + ktorys z extenderow (ktory? 😞

image.png.6318256e26bbcea0131f07770492ff61.png 

image.png.fb905a222d31b782356d580e621beaf7.png

 

Edytowane przez aux84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...