Skocz do zawartości

[naprawa/upgrade] Unibike Evo 2013


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od kilku lat jeżdżę na Unibike Evo z 2013 roku. Specyfikacja prezentuje się następująco: https://www.unibike.pl/unibike2013/evolution.html
Czy jest sens stopniowo upgradować ten sprzęt zaczynając od uszkodzonego widelca i hamulców przez korbę kończąc na przerzutkach, czy raczej gra jest nie warta świeczki i lepiej kupić coś nowszego?

Z góry dziękuję za wszelkie porady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Szczerze mówiąc to nie jest zły rower, bo ma przyzwoity osprzęt. Głównym problemem są mało rozwojowe koła 26 cali i tym samym rama.

Musisz przeliczyć jaki osprzęt chciałbyś włożyć na zamianę, ile cię to wyniesie i wtedy zdecydować czy lepiej nawet trochę dołożyć i kupić coś nowego czy różnica jest na tyle duża, że opłaca się zainwestować w to co masz.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Po pierwsze nie da się mieć roweru MTB jednicześnie to XC i DH, bo to dwie skrajne odmiany kolarstwa górskiegum

Po drugie tu nie chodzi o to czy rama jest dobra czy nie. Też mam 180 cm wzrostu i jeżdżę zarówno na rowerze 26 cali z ramą 19 i 29er z ramą w rozmiarze L.

Zalety roweru z kołami 29 to chociażby łatwiejsze pokonywanie przeszkód, kąt natarcia jest zwyczajnie mniejszy, możesz jeździć na niższym ciśnieniu itd. na ten moment przełożenie osprzętu do nowej ramy nie wchodzi w grę bo nadal musiałaby to być rama pod koła 26 cali.

Wracając do upgradu twojego roweru - podam przykład, chcesz wymienić amortyzator w pierwszej kolejności, uznasz że warto już kupić amortyzator ze sztywną osią, tym samym musisz wymienić przednie koło, potem stwierdzasz, że skoro przód to i tył. Dochodzisz do wniosku, że jak już inwestuję to z tyłu też niech będzie sztywna oś i dochodzisz do ściany bo chcąc to zrobić musisz wymienić ramę... i tak w kółko.

Musisz policzyć ile będą kosztowały zmiany, które planujesz i sprawdzić co w tej cenie dostajesz.

Oczywiscie jeśli zdecydujesz się na modernizację to musisz wiedzieć, że masz ograniczone pole manewru w przypadku np. kół, opon, amortyzatora.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście ani nie inwestowałbym ani w obecny rower ani nie kupował "ramy 29-er" szczególnie, że np hamulce masz uszkodzone.

Potrzebowałbyś nowej ramy, nowego widelca, nowych kół. Tak naprawdę osprzęt, który masz "jest dobry jak na rower z 2013r" ale niekoniecznie jeśli chodzi o przekładanie go do nowej ramy.

Koszty będą zapewne wyższe niż kupno nowego roweru na porównywalnych gratach

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bogus92 Niestety zestaw naprawczy do tego amora jest dostępny tylko w Rumunii i w stanach w cenie połowy nowego widelca - https://www.srsuntour.us/collections/fork-parts/products/hydraulic-lockout?variant=27529075075. Co do hamulca to niestety w grę wchodzi tylko wymiana manetki na nową.

Edytowane przez Dubler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zabezpieczyłem należycie roweru przed wiatrem i przewrócił się na betonie uderzając dźwignią o grunt. W rezultacie dźwignia chodzi b. luźno i bardzo łatwo wypada z tulei w której siedzi. Byłem w serwisie i powiedzieli mi że w grę wchodzi tylko wymiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem :

Ulepszać tego roweru nie ma sensu , a nawet się nie da . Nie kupisz nowego dobrego amora do kół 26"  , dobrych kół też nie , a i z oponami jest coraz trudniej . Sam jeżdżę na 26" więc co jakiś czas spr dostępność części .  Co innego doprowadzić go do stanu używalności i jeździć nadal , to się da .

Z drugiej strony ....  mam też rower na kołach 27,5" i powiem że różnice w prowadzeniu , jedzie są praktycznie niewyczuwalne .  Czyli nie ma co obawiać się przesiadki . Co innego koła 29" tu już do 26 różnice są spore .  

Aha , nie wiem dlaczego w innym temacie pytasz o koła 27,5"+ . ? To zupełnie inna bajka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...