Skocz do zawartości

[Locus Map Pro] Wyłączanie/włączanie ekranu przy nawigowaniu


Robman

Rekomendowane odpowiedzi

miałbym pytanie odnośnie aplikacji na smartfona (android) do nawigacji Locus Map. Oczywiście wykorzystywanej na potrzeby wojaży rowerowych.
Chodzi mianowicie o funkcję Locusa, która (o ile dobrze rozumiem) pozwala na wygaszanie ekranu podczas braku zmian w kierunku jazdy i zarazem wzbudzanie ekranu telefonu przy zbliżających się rozjazdach itd. (chodzi oczywiście o oszczędzanie energii). 
Od dłuższego czasu stosuję OsmAnda do nawigowania (b.polecam), pewnie nie odkryję Ameryki kiedy powiem, że jego główną wadą jest stosunkowe krótkie życie baterii w smartfonie przy korzystaniu (z racji stale włączonego ekranu). O ile się orientuję, w OsmAnd nie ma funkcji, o którą pytam w kontekście Locusa.

Wracając to Locusa, konkretnie mam na myśli Menu->Ustawienia->Kontrolowanie->Ekran->Włączanie/Wyłączanie ekranu. (obrazek w załączniku. Pytanie za 100 pkt: jak wstawić obraz w środku posta .... :D)

Jest to funkcja dostępna tylko w wersji PRO, i szczerze mówiąc gdyby okazało się, że działa ona inaczej niż sądzę, wtedy zdecydowanie pozostałbym przy OsmAnd (mam wersję płatną), która wydaje mi się znacznie bardziej dopracowaną jeśli chodzi o UI.
Pod tym LINKIEM  jest w pewnym stopniu ujawnione co kryje się w omawianej zakładce "Włączanie/Wyłączanie ekranu" (tj. sekcja Must-have bike-specific settings), ale tak jak powiedziałem - nadal pozostaje jedynie "domyślanie się" jak to działa w rzeczywistości.

Macie może jakąś wiedzę o ww. funkcjonalności ?
 

locus_bike_navi.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, złamię jedną z podstawowych zasad netykiety i umieszczę dwa posty jeden za drugim, mało tego, odpowiem sam sobie. LOL. Ale tak będzie czytelniej (niż edycja pierwszego) oraz wydaje mi się z pożytkiem dla społeczności. To po kolei:

Już po opublikowaniu pierwszego posta, dostałem odpowiedź od Damiana z bloga zkołemwtle pod tekstem o nawigacji Locusa. Pozwolę ją sobie zacytować:

"Tak, można ustawić taką funkcję w Locusie. W wersji Locusa PRO mamy możliwość zdefiniowania kilku ustawień dotyczących wyświetlacza. W ustawieniach->Kontrolowanie->Ekran mamy do wyboru opcję „Włączanie/wyłączanie ekranu” – w tym miejscu można włączyć funkcjonalność Locusa PRO polegającą na automatycznym wzbudzaniu i wygaszaniu ekranu naszego smartfona. Tutaj mamy kilka możliwości wzbudzania ekranu: 1. Wzbudzanie gestami (poprzez pojedyncze lub podwójne machanie telefonem) 2. Wzbudzenie przy powiadomieniu o punkcie (jeżeli wcześniej zdefiniujemy własne punkty na trasie), 3. Wzbudzenie przy powiadomieniu „kiedy na ścieżce” (gdy po zboczeniu z trasy wrócimy na naszą ścieżkę/trasę/ślad), 4. Wzbudzenie przy powiadomieniu podczas nawigowania. (Kiedy np. zbliżamy się do zakrętu) – aby funkcja działała, należy dodatkowo włączyć powiadomienia przed manewrami w ustawieniach nawigacji w Locusie. Dodatkowo możemy tutaj ustalić po jakim czasie od otrzymania powiadomienia o skręcie, ekran ma się wyłączyć (ustalane w sekundach) – Ta funkcjonalność Locusa PRO pozwala na dużą oszczędność energii/baterii w trakcie wypraw rowerowych."

Teraz kilka słów ode mnie.

Tak, potwierdzam. Opcja działa, mało tego, po początkowych problemach dzisiaj potestowałem ją na przejażdżce rowerowej i całość sprawowała się wyśmienicie. Wyprawa trwała ~2h, zrobiłem około 40km przy stale pracującej nawigacji (w tle, zaraz rozwinę) i zużyłem 5-10% baterii w smartfonie (1800mAh). Po odpowiednim skonfigurowaniu nawigacji, tj. zaznaczeniu "Włączanie/wyłączanie ekranu -> Włącz przy powiadamianiu podczas nawigowania" telefon wybudza się tylko przy sygnalizacji skrętów/skrzyżowań po czym (po ustalonym czasie - ja polecam ustawić od 15s do 30s) ekran znowu jest wygaszany (do kolejnego rozjazdu itd). Przy zaznaczonej opcji "Kontrola gestami" wystarczy zbliżyć rękę do czujnika zbliżeniowego i ekran się aktywuje (z widoczną nawigacją). Przydatne.

 

W sumie, jedyne do czego można się przyczepić to konieczność przyzwyczajenia do obsługi Locusa, jest to cholernie rozbudowana apka (mnóstwo przeróżnych funkcji dla różnego rodzaju turystyki), przez co UI wydaje się miejscami dość przeładowane. Np. pisząc o początkowych problemach z uaktywnieniem tej funkcji oszczędzania energii (po prostu ekran nie wybudzał się przy sygnalizacji skrętów) okazało się, że aby ona działała musi być jednocześnie aktywny system głosowy (tj. Menu->Ustawienia->Nawigacja->Wybierz system głosowy->System TTS). Wpadłem na to dopiero, gdy gdzieś w manualu wyczytałem:
To save your battery energy you can set automatic screen turning-on. The screen lights up simulataneously with the sound notification.
(Moim zdaniem w nawigacji rowerowej sygnalizacja głosowa się kompletnie nie sprawdza (nie słychać jej) i trzeba polegać na wskazówkach wizualnych, więc nieopatrznie ją (tj system głosowy) dezaktywowałem, stąd pierwotne problemy). Aczkolwiek takie multum ustawień pozwoli skonfigurować nawigację dokładnie pod swoje potrzeby. Zaznaczam jedynie, że trzeba będzie przyzwyczaić się do locusowych rozwiązań, przypuszczam że z garminem czy mio "pójdzie szybciej".

No. ale żeby nie kończyć pesymistycznie, ja muszę przyznać że jestem zachwycony możliwościami Locusa (uwaga, cały czas mówimy o Locus Pro. Wersja Free jest pozbawiona tych "ficzerów" z oszczędzaniem energii, ogólnie jest wykastrowana - o ile się orientuję nie ma też dynamicznego przeliczania trasy itd). Ja np. korzystam ze starej komóry jako nawigacji (ekran 3,5", android 4.2, jak to mówią small but tough) i po tych krótkich testach sprawowało się to idealnie.
Najnowsza wersja Locusa (3.44.2) wymaga już co najmniej Androida 5.0, ja katowałem wersję 3.37.2. Jeśli ktoś potrzebowałby wcześniejszych wersji aplikacji, może je pobrać tutaj:
Locus Map for older Android versions
Oczywiście aby wersja pro działała, należy uruchomić ją na smartfonie z kontem googla, z którego kupiło się apkę na google play.

Polecam, moim zdaniem jest to ciekawa alternatywa dla dedykowanych nawigacji rowerowych (np. Garmina - o ile się orientuję część (wszystkie ?) urządzeń oferuje tę funkcję wzbudzania ekranu), tutaj możemy to mieć za ułamek ceny. Szczególnie, jeśli ktoś nie jest zainteresowany żadnymi funkcjami treningowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam pytanie, używam locus map pro, wyznaczyłem trase z punktu A do punktu B, zjechałem z trasy i nie przelicza mi na nowo trasy tylko ciągle mam ta ktora była wyznaczona w aplikacji, da się to jakoś ustawic zeby wyznaczalo nowa trase jak zjade z wyznaczonej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...