Skocz do zawartości
  • 0

nietypowy napęd 2x11


Gość Andrzej

Pytanie

Gość Andrzej

Cześć,

mam napęd 2x10 (łańcuch i kaseta na progu wymiany ok. 3tys. km)

Korba 38x24 kaseta 11-32.

Manetkę mam po świeżej kraksie - czyli do wymiany mam też ją (ona jest tak naprawdę impulsem do rozważań)

Chciałbym pójść w 2x11 - i mam w związku z tym kilka pytań:

1. Czy przerzutka XT m780 w połączeniu z manetką 11s będzie współpracować dając 11s? Chyba 10 i 11 pod względem uciągu są kompatybilne ale pewności nie mam.

2. Czy istnieją kasety mtb 11s które taka przerzutka obsłuży? albo inaczej lube ciasne stopniowanie a 24/32 - to wszystko czego potrzebuję pod górę,

do niczego nie użyję koronek pokroju 40-42t... chciałbym mieć kasetę mtb 11-32 ostatecznie 11-34, 11-36 - są takie? czy wszyscy już tylko po Beskidach jeżdżą?

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

1. Tak - 10/11/12 rzędowe shimano jest kompatybilne krzyżowo i przerzutka _powinna_ mieć dość wychyłu aby 11rz obsłużyć.
2. Tak - ale teraz są to kasety "szosowe" i wymagają nieco szerszego bębenka. Wiele współczesnych piast jest już z tym kompatybilna - są sprzedawane z podkładką która zwęża bębenek jeżeli korzystamy z kaset 10 lub mniejszych lub 11rz mtb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Dziękuję za odpowiedź, 

Niestety z bębenkiem to będzie kłopot - już go mam, koła systemowe więc przeplatanie na inną piastę czy wymiana na inny samego mechanizmu byłaby wściekle droga.

Wygląda na to że ostatnim napędem dla mnie jest 2x10. Chyba że wydam wiadro pieniędzy albo istnieje jakiś "szlifowany" patent.

Bo przy 2x11 z kasetą 11-40/42 - to co się tym robi jeżdżąc po płaskich wertepach? młynkiem wodę się miesza na postoju w strumyku?

Do niczego nie potrzebuję przełożeń na poziomie 0,5, za to w gratisie z nowoczesnym napędem dostaję schody na twardym po 20% - 10-12-14 czy 11-13-15 - jestem jedyny którego to drażni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gość Andrzej napisał:

Do niczego nie potrzebuję przełożeń na poziomie 0,5, za to w gratisie z nowoczesnym napędem dostaję schody na twardym po 20% - 10-12-14 czy 11-13-15 - jestem jedyny którego to drażni?

Nie jesteś :) W endurce mam kasetę szosową, bo lubię mieć przełożenia gęsto.

Co to za koła i jaki rozmiar? Czasem da się zeszlifować pająk kasety o te 1.5mm i wchodzi to na bębenek. Ale nie ma gwarancji.

Teraz, dovectra napisał:

A ta nie jest mtb?

Z opisu na stronie wynikałoby, że jest, ale kto ich tam wie - sklepy często nie mają pojęcia a z dokumentów ze strony SR nie wynika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sunrace kasety z literką M na początku są MTB a te co mają w oznaczeniu R (niekoniecznie na pierwszej pozycji) są szosowe.

Przerzutki shimano mtb 10 i 11s mają delikatnie różny ciąg (różnica 0,1mm per click), bez większych problemów da się to poprawnie wyregulować żeby krzyżowo działało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Przerzutki shimano mtb 10 i 11s mają delikatnie różny ciąg (różnica 0,1mm per click), bez większych problemów da się to poprawnie wyregulować żeby krzyżowo działało.

Nie tyle mają różny ciąg, co zębatki 10/11 w kasetach są 0.1mm bliżej - stąd różnica w długości wychyłu na skok manetki. Inaczej sterowana z 10 rzędowej manetki 11 rzędowa przerzutka miałaby 1mm różnicy w pozycji na ostatniej koronce, a tak się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej
13 minut temu, uzurpator napisał:

Co to za koła i jaki rozmiar?

"czerwone metalowe zera" od fulcruma. w nikczemnym jak na dzisiejsze standardy rozmiarze. 

Panowie ta sunrace, może się okazać kompromisem do zaakceptowania, dziękuję za trop.

chociaż dla mnie ideałem byłoby to: 11-12-13-14-16-18-20-22-25-28-32

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, uzurpator napisał:

Nie tyle mają różny ciąg, co zębatki 10/11 w kasetach są 0.1mm bliżej - stąd różnica w długości wychyłu na skok manetki. Inaczej sterowana z 10 rzędowej manetki 11 rzędowa przerzutka miałaby 1mm różnicy w pozycji na ostatniej koronce, a tak się nie dzieje.

Trochę pokręciłem ale generalnie przerzutki mają inne współczynniki wychyłu...

W przypadku Shimano MTB 10 ma derauilleur ratio 1,2 i cable pull 3,4mm. Natomiast Shimano MTB 11 ma derauilleur ratio 1,1 a cable pull 3,6mm. Tym samym przerzutka 11s na manetce 11s na jeden klik wychyla się o 1,1*3,6=3,96mm. Natomiast przerzutka 10s na manetce 11s wychyla się o 1,2*3,6=4,32mm. Tak więc w skrajnym przypadku różnicy będzie już blisko 4mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Trochę pokręciłem ale generalnie przerzutki mają inne współczynniki wychyłu...

Testowałem już wszystkie chyba kombinacje 10/11/12 jakie są - 10rz manetka, 11rz manetka, 10rz przerzutka, 11rz przerzutka, 12rz przerzutka. Wszystko krzyżowo działa. Testowałem np:

10 rz manetka ( slx 660 ) + XT Rd-m8000 + kasety 11-42 i 11-36 - działa
10 rz manetka ( saint ) + XT 8k, Deore 6k + kasety 11-42 i 11-36 - działa
11 rz manetka ( slx 7k ) + XT 8k, Deore 6k + kasety 11-40, 11-50 i 11-52 - działa
11 rz manetka ( slx 7k ) + Zee + 11-36 - działa
11 rz manetka ( slx 7k ) + Slx 7100 + 11-52 - działa

Najfajniejsze?

11 rz manetka ( slx 7k ) + Slx 7100 + 11-23 (10rz).... działa!

Ba - nawet krzyżowe 11rz manetka na 10rz kasecie działa bez problemu.

Więc coś Twoje pomiary są mało precyzyjne, albo źródło mataczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Fakt, nie oficjalnych shimano co ogólnoznanych… np.: https://en.wikibooks.org/wiki/Bicycles/Maintenance_and_Repair/Gear-changing_Dimensions

Znając publikacje ludków z CTC, artscyclery czy Sheldona Browna jestem przekonany, że temat jest ugryziony rzetelnie.

Te tabele są guano warte.

Zmierzone "in vivo" kasety 11rz mają ten sam rozstaw w MTB i na Szosie w ekosystemie Shimano. Sprawdzę to jeszcze raz, ale jestem prawie pewny, że tak jest.

Gdyby to działało tak jak autor napisał to 10/11/12 rzędowa kompatybilność shimano nie miała prawa by istnieć.

Dla manetek 10rz - Ratio 3.4, kaseta 37.2

z przerzutką 10rz -> 4.08mm skoku - całkowity wychył 36,72mm - 0.5mm brakuje
z przerzutką 11rz -> 3.74mm skoku - całkowity wychył 33,66mm - 3.5mm brakuje, a działa

To samo dla manetek 11rz - ratio 3.6, kaseta 40,6

z przerzutką 10rz -> 4.32mm skoku - całkowity wychył 43.2mm - 3.5mm nadmiaru
z przerzutką 11rz -> 3.96mm skoku - całkowity wychył 39.6mm - 1mm brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładasz skrajne przypadki. W praktyce odchyłki rozłożą się po połowie na skrajne koronki kasety.

Poza tym jak pisałem na podstawie różnych publikacji powyżej wskazanych osobników i "organizacji" nie mam podstaw by sądzić, że dali dupy w tym przypadku. Mają np. dobrze opisana metodologię pomiaru ciągu linki że specjalnie spreparowaną do tego celu suwmiarką. Natomiast odstępy koronek w kasetach mtb 10 i 11s to wiedza powszechna (chociażby sram podaje a są 1:1 jak w sh).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skrajnego przypadku zakładasz, że ustawiasz idealnie napięcie linki przerzutki/wychył wózka na najmniejszą koronkę wtedy na końcu kasety faktycznie odchyłka będzie monstrualna. Ale jak ustawisz napięcie linki dla np. 6 przełożenia to wtedy będziesz miał mniej więcej połowę wyliczonej odchyłki z plusem na górze i połowę z minusem na dole.

W weekend jak będę miał chwilę to sam pomierzę bo temat nie daje mi spokoju, zrobię zdjęcia. Mam akurat pod ręką nowe kasety 10 i 11s oraz nowe manetki XT 10 i 11s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...