Skocz do zawartości

[Osprzęt] Upgrade roweru Kross Hexagon 5.0


kmalcherczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, TjakTomek napisał:

Przydatne dla osoby nieścigającej się?

Tak. Ściganie nie ma nic do rzeczy. Mniejszy skok jałowy, alu zamiast plastyku, mniejsze luzy, lepsze łożyskowanie, kultura pracy, zmiana natychmiastowa a nie z opóźnieniem (Instatnt Release), zmiana o kilka biegów (MultiRelease)

Teraz, kmalcherczyk napisał:

Kolego - albo Ty czytaj co się do Ciebie pisze albo idź do warsztatu. To korba ze skokiem 36-26 ale przede wszystkim do boosta !!! W ogóle nie będzie pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Tak. Ściganie nie ma nic do rzeczy. Mniejszy skok jałowy, alu zamiast plastyku, mniejsze luzy, lepsze łożyskowanie, kultura pracy, zmiana natychmiastowa a nie z opóźnieniem (Instatnt Release), zmiana o kilka biegów (MultiRelease)

Kolego - albo Ty czytaj co się do Ciebie pisze albo idź do warsztatu. To korba ze skokiem 36-26 ale przede wszystkim do boosta !!! W ogóle nie będzie pasować.

Czytam, czytam, bez stresu, po prostu tyle informacji dostałem że już się gubię a te cyfry mi nie wiele mówią, a w sklepach po nazwie zawsze jest jakiś dopisem i już w ogóle się gubię.
Postaram się stworzyć koszyk sam według wszystkich wpisów i zaraz dodam do oceny.

____________________________

Dobra próbowałem zrobić ten koszyk na sklepie:

https://www.cyklomania.pl

Ale niestety nie potrafię mimo waszej pomocy, Korby nie potrafię dobrać do kasety a przerzutka przednia też ma kilka odmian. Czy mogę kogoś z Was prosić o zrobienie koszyka dla mnie, wiem że to wiele i za wiele... liczę na pomoc :( Co do serwisu, to tutaj wiedza jest o wiele większa niż w tych serwisach gdzie jest co chwile nowy pracownik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do korby 2x i Twojej ramy przerzutka przednia FD-M6025-H. Korba bez boosta (czyli bez literki B w oznaczeniu). 

Osobiście zastanowiłbym się czy nie iść w takiej sytuacji w 2x11rz na kasecie 11-42. Koszt to różnica cen kaset 10 i 11rz (zakładając, że idziesz w menetkę XT to w porównywalnych pieniądzach kupisz XT 11rz, przerzutka RD-M6000-GS ogarnie temat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Do korby 2x i Twojej ramy przerzutka przednia FD-M6025-H. Korba bez boosta (czyli bez literki B w oznaczeniu). 

Osobiście zastanowiłbym się czy nie iść w takiej sytuacji w 2x11rz na kasecie 11-42. Koszt to różnica cen kaset 10 i 11rz (zakładając, że idziesz w menetkę XT to w porównywalnych pieniądzach kupisz XT 11rz, przerzutka RD-M6000-GS ogarnie temat).

Jaką korbę z Deore wtedy wybrać? jeśli bym szedł w 2x11?

Deore FC-M6000
- 34-24
- 36-26
- 38-28

Bo już sam nie wiem bo o kilku mówiliście że na jednej nie przykręce z górki, druga ciężko zmienia przełożenia itp.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2x11 nie dokręci bo małe patelnie - a na tym mu zależy najbardziej jak wnoszę z postów. No i 11 mniej wytrzymały od dziesiątkowego ... 

Ja bym obstawiał sprawdzony zestaw 10x z korbą 38-24 i kasetą 11-36. No i manetki tańsze ... https://allegro.pl/oferta/manetki-xt-sl-m780-2-3-x-10-biegowa-nowe-8267610723 Kupiłem właśnie od tego gościa i jest super !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

W 2x11 nie dokręci bo małe patelnie - a na tym mu zależy najbardziej jak wnoszę z postów. No i 11 mniej wytrzymały od dziesiątkowego ... 

Ja bym obstawiał sprawdzony zestaw 10x. 

 

wkg wiem że mi już bardzo pomogłeś itp. Jesteś w stanie stworzyć mi koszyk w tym sklepie (cyklomania.pl) 
Bo wybór jest tam za wielki a różnice czasem 1 literką nic mi nie mówią. Zostańmy zatem na tym 2x10 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa też wie co pisze, wierz mi : )

W 2x11 radziłbym 38x28 i kasetę 11-42.  Ale ja nie mam takiego rozeznania w 2x11 bo jakoś nie mam przekonania do tego wypustu.

W  jednym sklepie raczej nie ogarniesz 2x10.

A bym brał: 

https://www.rowertour.com/p/43162/shimano-fc-m672-slx-korba-czarna a jeżeli chcesz grzmota to https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-deore-fc-m617-38-24-10rz-170-supo-7909958120 - obie już z suportami,

https://www.centrumrowerowe.pl/kaseta-shimano-deore-cs-hg50-pd16187/?v_Id=64088&gclid=EAIaIQobChMIh_-M1Pqp4wIVg-d3Ch1prQq_EAQYASABEgK0S_D_BwE

https://www.centrumrowerowe.pl/przerzutka-tylna-shimano-deore-xt-rd-m781-pd3344/?v_Id=50674&gclid=EAIaIQobChMIoJDfjPup4wIVxOd3Ch3qwA9kEAYYASABEgLerfD_BwE

https://allegro.pl/oferta/manetki-xt-sl-m780-2-3-x-10-biegowa-nowe-8267610723

I przerzutka przednia jaką kolega wskazał i mieścisz się w tysiącu. A, no i łańcuch KMC.

Dla napędu 2x11 może ktoś coś wrzuci albo sprawdzę w wolnej chwili. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kasecie 11-42 korbę można 38x28 albo 36x26. O ile w przypadku 11stkowych napędów to właśnie duży blat jest podstawowy a młynek pomocniczy to w kombinacji 38x24 i kasecie 11-36 jest więcej machania przodem (i dodatkowo tyłem). 

Do configu jedenastkowego polecam kasetę sunrace MS8 11-42, przerzutka tył zostaje jak wyżej (M6000-GS), korba i przerzutka przód jak wyżej, manetka SL-M8000-11 na onejmę, łańcuch KMC X11. Wszystko powinni mieć w biosternie albo sbike'u. Przedniej manetki w przypadku 2x11 nie musisz brać XT, może być dełore. Używa się jej okazjonalnie i nic więcej poza instant-release (bez którego można żyć) przednia XT nie wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, ale to Ty chyba pisałeś, że napędy dziesiątkowe są o jakieś 50% bardziej wytrzymałe.

Ja tam się trzymam prawa Kopernika - że gorszy pieniądz wypiera lepszy i w przypadku Shimano chyba tak jest dlatego pozostaję przy 10x.

Może to i błąd ale na tej konfiguracji przejechałem 10 tys km na jednej kasecie w tym kilkanaście błotnych maratonów,  przerzutka pracuje idealnie, zużyłem 3 łańcuchy i dalej  wszystko ładnie działało. Zmieniłem tylko manetki na XT i faktycznie duża zmiana. Kto mi pisał: "Nie próbuj  XT bo będziesz chciał kupić" ? :D

No i 10x znacznie tańszy ...   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może trochę przewrotnie podsumuję dyskusję... 

W praktyce 3x10 nie zmieni nic w stosunku do 3x8. Mamy ciągle środkowy blat jako ten na którym jeździ się 90-95% czasu i dostępny cały zakres tyłu. Nie będzie brakować ani na zjazdach ani podjazdach. Dojdzie jakaś większa skrajna koronka, która przy korbie z młynkiem 22 będzie niewykorzystywana.

Przejście na 2x10 z korbą o skoku 10T wprowadzi daleko idące ograniczenia. Do kasety 11-36 wypadałoby mieć korbę 34x24, która może okazać się za mała na zjazdach. Z kolei przód 38x28 wymaga kasety 11-42 (albo nawet 11-46) o nieciekawym (ale do przeżycia) stopniowaniu. Ale nadal mamy podstawowy blat i zniego jazda w 90% przypadków.

Przejście na stary config 2x10 czyli korba o skoku 14T (38x24) i tył 11-36 odnośnie zakresu i gęstości upowakowania kasety będzie bardzo ok. W zależności od terenu może pojawić się frustrująca konieczność częstego zmieniania z blatu na młynek + nadrabianie za dużego przeskoku na korbie tyłem.

2x11 rozwiązuje główną bolączkę scenariusza 2x10 z korbą o skoku 10T - stopniowanie kasety 11-42 można mieć przyzwoite a co za tym idzie iść w większe uzębienie na korbie, które nie będzie ograniczało dokręcania na zjazdach.

Faktycznie trwałość napędu x11 jest sporo słabsza niż x10. Tak samo x8 jest trwalszy od x10. Łańcuchy (70zł) i kasetę (180zł) będzie trzeba częściej zmieniać.

Osobiście w takim rowerze doprowadziłbym do pełnej używalności napęd 3x8, cieszył się jazdą i zaoszczędzonymi pieniędzmi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany, my tu gadu gadu a ten rower wg specyfikacji ma hydrauliczne klamokmanetki Stefany 505.

Nie wiem, czy to było wspominane. Więc jeśli zmiana rzędowości, to mimimum najpierw musi być zmiana tych klamkomanetek na jakieś same klamki, jeśli po kosztach i stare zaciski zostają i do tego wtedy nowe manetki i reszta.

Klamkomanetki, poza rowerem szosowym, to ZUO.

3 godziny temu, Dokumosa napisał:

Osobiście w takim rowerze doprowadziłbym do pełnej używalności napęd 3x8, cieszył się jazdą i zaoszczędzonymi pieniędzmi.

To fakt. 3x8 nie jest złe. Ten rower też jakiś ostatni nie jest (poza "amorem"). Ja zmiany widzę tak: nowa kaseta 8s 11-34. Nowy łańcuch np. KMC X8 lub X9. Wywalić z niego tę korbę tragiczną suntoura. Zapolować na aukcji na same ramiona korby shimano na zintegrowanej osi. Mniejsza waga, większa sztywność, podatność na dobre zmiany. Kupić tarczę NW (32T? 34T? według nogi i preferencji), kominy, podkładki i ew. łożyska suportu, jak nie będzie z korbą. Zdemontować przednią przerzutkę, założyć korbę z NW i śmigać. Jak braknie zakresu, dokupić sobie stalowe blaty do korby (np. od Alivio), zakręcić, założyć przednią przerzutkę i spokój.

Klamkomanetki to jednak ZUO, bo przy większych zmianach trzeba zmieniać cały kokpit...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak nikt na to nie zwrócił uwagi : ((( 

Czyli trzeba by dokupić hamulce a to kolejne 400 nawet w Deore : (

Kolega chce dokręcać na zjazdach i jeszcze mieć jakieś bardziej miękkie przełożenie pod górkę więc 1x8 absolutnie odpada. Korbę to pewnie można zamienić bez ruszania przerzutki - co w niej jest takiego złego ? Nie znam tej korby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie po prostu wczoraj nie miałem czasu zerknąć czy jeszcze coś pisaliście :)

Po poście kolegi już sam nie wiem co tu zrobić i co wymienić hahah :)  Czasem jak operujecie tymi skrótami to słownik by się przydał 

Jeśli ktoś coś proponuje to jak mogę prosić piszcie pełne nazwy albo link do części :)


 

18 godzin temu, wkg napisał:

No niezłe podsumowanie ; )

Najciekawsze, że nie doczekałem się odpowiedzi co właściwie jest nie tak w starym napędzie : )

Jeśli chodzi o to co jest ze starym napędem to w sumie działa ale chciałbym zmienić kasete i korbę na taką którą pod górkę będzie lżej a z górki jeszcze dodatkowo dokręcę. No i nie jestem zadowolony z hamulców. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

No napisałem Ci komplet dla korby 38-24 (3 akapit z postu @Dokumosa). Do tego każde hamulce jeżeli manetki kupisz na obejmę. Pod górkę będzie bardzo lekko, z górki już nie może być ciężej.

Okey czyli bez zmian już tylko hamulce jeszcze do zmiany. Dzięki w takim razie, postaram się jakiś koszyk zrobić i zobaczymy ile wyjdzie cała impreza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38-24 wyjdzie 1000 + hamulce. Dla 2x11 38-28 wyjdzie z 300 więcej. 

Tyle, że w obu przypadkach masz o 4 zęby mniej niż w obecnej korbie - to jest 10% wolniej. Korba 22-30-40 daje tylko o 2 zęby mniej.

Ale szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie potrzeby większej ilości zębów niż 38, 40. Chyba, że masz dłuuuuugie strome zjazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem zrzut z koszyka. Co myślisz?
Wybrałem manetki m6000 jednak bo wydaje mi się że tych xt nie wykorzystam i mają srebrną rączkę co średnio mi się podoba.
Korby 38-24 z deore aktualnie w tym sklepie nie ma ale uznajmy że pisze tam 38-24, wszystko pasuje jak polecaliście?

 

1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...