Skocz do zawartości

[4000-5000] MTB 29"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję w najbliższym czasie zakup roweru. Budżet jaki sobie założyłem to 4000~5000 zł.

Jeżdżę rekreacyjnie po lasach, nieutwardzonych ścieżkach szutrowych/kamienistych, trasach rowerowych (Wiślana trasa rowerowa Małopolska). Moja typowa trasa to > 40 km. Chciałem się wybrać w tym sezonie kilka razy pojeździć gdzieś po górach (mało wymagających).

Moje wymagania to hamulce hydrauliczne, koła 29", blokada amortyzatora z kierownicy, dożywotnia gwarancja na ramę.

Mój wzrost to 190 cm, waga ~80kg.

Do tej pory jeździłem na Giant Talon 3 2010r, rozmiar ramy L. Niestety, ale niedawno odkryłem, że mam pękniętą ramę na spawie i nie tylko :( Do tego XCM ma już duże luzy. Dlatego zdecydowałem się na zakup nowego roweru.

Przeglądając forum spodobał mi się Trek X-Caliber 9 (2019), wg ich strony rozmiar ramy 21,5".

Zacząłem się jednak zastanawiać, czy warto dopłacać do 9, czy nie wystarczy mi X-Caliber 8. A może jakiś inny rower, innego producenta?

W ten weekend w Katowicach będzie pokaz rowerów Specialized, może jakiemuś modelowi z tej firmy warto się przyjrzeć ?

Proszę o porady :)
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję.

Trochę obawiam się napędu 1x11. Wydaje mi się mało uniwersalny.

Do tej pory miałem 3x8 (11-32 kaseta, 22-42 korba) a w XC500 widzę tylko 32 korba i 11-42 kaseta. 32 na korbie nie będzie mało na asfalt?

Do tej pory na asfalcie najczęściej jeździłem na ustawieniu 42/13-15, ale to 26" koło było. hmmm... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz roweru do niewymagającej jazdy po górach i celujesz w rower XC. Gwarantuję, że po 2 wypadach w góry będziesz chciał pojeździć "bardziej wymagająco". Kup sobie rower trailowy - nawet niech będzie to hardtail, ale o poprawnej geometrii, na grubych oponach i ze sztycą regulowaną. Może jakiś Marin? Albo Trek Roscoe - pomimo kół 27.5+ powinieneś się na nim świetnie bawić przy swoim wzroście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kudizc napisał:

co robi? miażdży? chyba wagą...

 

Pokaż mi rower za lekko ponad 4 tys nawet z rabatem itp... Który ma osprzęt porównywalny do tego Unibike. Tak tylko porównanie suche osprzętowe nie patrząc na ramę itp... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne nie będę w stanie, bo pewnie nie istnieje : ) Ale to trochę jak kupowanie kupowanie walącej się nieruchomości, po świeżym remoncie wnętrza. Niby w środku wszystko pięknie a jednak może cię przygnieść.

Powiem Ci to do czego doszedłem po latach obcowania z rowerami, ale to moja subiektywna opinia. Rower mtb składa się z 3 elementów: ramy, amortyzatora i kół. Cała reszta to sprzęt eksploatacyjno-personalny. Napęd, to tylko napęd, zestarzeje się, zużyje i wymienisz. Rurki (kierownica, sztyca, mostek) dobierasz pod siebie. Z wymianą ramy i amortyzatora nie jest już tak kolorowo. Więc ślepe patrzenie na 'cudowny osprzęt' jest błędne. Moim zdaniem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za propozycje.

Wydaje mi się że XC500 i XC100 to dość dobre propozycje, z dobrym osprzętem.

Muszę się tylko zastanowić, czy warto dopłacać, czy XC100 będzie najbardziej optymalnym wyborem dla mnie.

Wybiorę się także w najbliższym czasie na przymiarkę do ramy (choć rozmiaru XL nie ma obecnie dostępnego nigdzie w okolicy :/ )

Jeśli pojawią się jeszcze jakieś inne propozycje, to chętnie się im przyjrzę :) 

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2019 o 17:42, rafalek940 napisał:

Pokaż mi rower za lekko ponad 4 tys nawet z rabatem itp... Który ma osprzęt porównywalny do tego Unibike. Tak tylko porównanie suche osprzętowe nie patrząc na ramę itp... 

Mogę śmiało polecić tego Marina - teraz za 5500zł ale sprzętowo żaden z powyższych tutaj mu nie dorównuje - oba rozmiary koła https://www.halarowerowa.pl/marin-nail-trail-7-27-5-2017-p607.html

 

tutaj jego test i świetnej jakości zdjęcia https://portal.bikeworld.pl/artykul/testy_i_nowosci/testy_rowerow/16392/test_marin_nail_trail_7_sciezkowy_ht

19 godzin temu, Misiekvip3 napisał:

Dziękuję wszystkim za propozycje.

Wydaje mi się że XC500 i XC100 to dość dobre propozycje, z dobrym osprzętem.

Muszę się tylko zastanowić, czy warto dopłacać, czy XC100 będzie najbardziej optymalnym wyborem dla mnie.

Wybiorę się także w najbliższym czasie na przymiarkę do ramy (choć rozmiaru XL nie ma obecnie dostępnego nigdzie w okolicy :/ )

Jeśli pojawią się jeszcze jakieś inne propozycje, to chętnie się im przyjrzę :) 

Dziękuję i pozdrawiam.

poszukaj sobie tutaj wyprzedaży kolekcji Marina https://www.halarowerowa.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt Amorek i może kołą lepsze, ale osprzętowo dalej kwiczy i ponad 1 tys drożej. 

Także nie lubię się licytować ani nigdy tego nie praktykowalem ale jeśli czyjąś propozycję "komentujesz" bardziej wymownie to posiadaj trochę lepsze argumenty. 

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2019 o 17:42, rafalek940 napisał:

Pokaż mi rower za lekko ponad 4 tys nawet z rabatem itp... Który ma osprzęt porównywalny do tego Unibike. Tak tylko porównanie suche osprzętowe nie patrząc na ramę itp... 

No faktycznie, "nie patrząc na ramę" to świetna wskazówka przy wyborze roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, że ktoś ma nie patrzeć na ramę. Są części w rowerze które można prosto zkategoryzować lepsze lub gorsze np. Deore VS Acera. 

Temat ramy nie jest już tak łatwy do oceny, dużo w tym technologi i subiektywnej opinii dlatego też odrzuciłem ramę jako obiekt porównania. 

W życiu bym nawet paznoknia sobie nie dał uciąć i kłócił się że Unibike ma super ramę, wypas, kozak. Ale równie dobrze tego bym nie powiedział o Trek X-Caliber. Może sztywniejsza, a może mniej sztywna, może bardziej wytrzymała, albo wręcz na odwrót. Nie patrzmy na napis TREK to już miazga super hiper. Może jest lepsza rama, nie neguje takiej opinii bo każdy ma do tego prawo. Ale jeśli człowiek porównuje na sucho to co można bez problemu (np osprzęt), a fanatycy napisów na ramie jak widzą jakaś niszową markę budzą się niczym byk widzący czerwoną płachtę. To trochę nie fer. Ale to moje zdanie :)

Z ofert które zostały tutaj zaproponowane Decathlon ma dobrą ofertę. 

 

Ps. Polecam bardziej merytoryczną dyskusję niż szukanie i czepianie się słówek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, tylko że to jednak od ramy głównie zależyjak ten rower jeździ. Nie od naklejki, ani nie od tajemniczych parametrów sztywnosci czy wytrzymałości, bo to w rowerach za 4k PLN i tak są niezauważalne różnice. Ale to, czy rama jest dłuższa czy krótsza, wyższa czy niższa, i jakie ma kąty, jest jak najbardziej zauważalne, i moim skromnym zdaniem - lepiej się poprzymierzać do paru rowerów i wziąć ten, który komuś bardziej "leży", nawet jeśli osprzęt wypada trochę mniej korzystnie, zwłaszcza jesli to rzeczy łatwo wymienne (napęd, hamulce itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zubrr nie dziw się - na tym forum często z takimi teoriami się spotkasz gdzie osprzęt jest dużo ważniejszy od pokracznej geometrii roweru. Przeczytasz nawet teorie gdzie rama ma znikome znaczenie w jeździe a jak dwa kąty są podobne to wszystko pozostałe jest "prawie" to samo.... ale zawsze można ją wymienić na inną bo napęd jest "najcenniejszy" :D Mi już ręce opadają jak czytam niektóre posty, trochę to przypomina lata 90 gdzie "Janusz" wchodził do marketu i jak widział napis Shimano na przerzutce tylnej to od razu kupował w ciemno bo rower "Japoński" ... ;) Dzisiaj jak widzą napęd Srama 1x to już małpi rozum się włącza i jest lampka "super nowoczesny rower" - a reszta bez znaczenia, jakoś to będzie jeździć ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą alternatywa dla typowych rowerów XC są nowoczesne sztywniaki o geometrii trail/enduro: https://www.1enduro.pl/hardtail-trail-enduro-do-5000-zl-2019/ 

Takie rowery są mniej efektywne na podjazdach i płaskich odcinkach, ale lepiej sprawdzają się na bardzie stromych zjazdach i/lub w trudniejszym terenie. Zastanów się, czy taki sprzęt nie byłby lepszym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2019 o 14:41, Galvatron napisał:

Ciekawą alternatywa dla typowych rowerów XC są nowoczesne sztywniaki o geometrii trail/enduro: https://www.1enduro.pl/hardtail-trail-enduro-do-5000-zl-2019/ 

Takie rowery są mniej efektywne na podjazdach i płaskich odcinkach, ale lepiej sprawdzają się na bardzie stromych zjazdach i/lub w trudniejszym terenie. Zastanów się, czy taki sprzęt nie byłby lepszym wyborem.

Pełna zgoda, że to zestawienie jest warte uwagi, a w nim Nail Trail 6. Jeździłem półtora roku Nail Trail 7 i doskonale się wspinał pod górki. A na zjazdach po spuszczeniu siodełka do dołu ciął jak szalony. Zakochałem się w Marin w ten sposób i przesiadłem się na Hawk Hill'a 3 z niego, bo jednak stare kości xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za propozycje.

Byłem dziś oglądać XC500 w rozmiarze L w Decathlonie.

Ogólnie rower sprawia dobre wrażenie, rama L dla mnie za mała (nigdzie w okolicy nie mają na sklepie rozmiaru XL tej ramy :( ). Mimo mniejszej ramy postawa wg mnie ok, pasuje mi.

Moje jedyne obawy dotyczą manetki blokady amora "Combo lock". Wygląda dość tandetnie, to chyba jakieś autorskie rozwiązanie Decathlonu (?)

Po szybkim re-searchu widzę manetki pop-lock i push-lock od Rock Shoxa, więc myślę że nie będzie problemu z wymianą ?

Do Reby musi być konkretna manetka, czy to obojętne (push lock vs pop lock) ?

Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mam XC500. Manetka zamienna z oryginałami RS. Szczerze to początkowo myślałem żeby ją wymienić od razu po kupnie roweru, ale po kilku jazdach okazuje się całkiem sprawna. Owszem, blokowanie wymaga nieco przyzwyczajenia, ale z drugiej strony na tyle rzadko się to robi, że nie ma sensu inwestować póki nie przestanie działać. Miałem okazję ją rozebrać i powiem, że wygląda całkiem solidnie, części pasują do siebie na klik, więc chyba nie ma obaw o usterkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...