Skocz do zawartości

[kaseta 11-42] 10 czy 11 rzędów


WaGiant

Rekomendowane odpowiedzi

Taki dylemat .  Napęd 1x ...  rower(y) e bike , zakres na pewno 11-42 . Pytanie czy wystarczy 10 s czy lepiej 11s . Kaseta 10 s ma jedną niepokojącą ,,dziurę " 15-18  .

https://www.cyklomania.pl/shimano-kaseta-cs-hg500-11-42-10rz,id9212.html   Pytanie jak w praktyce się sprawdza takie stopniowanie w napędach 1x10 ? Da się z tym żyć czy jest irytujące ?

Oczywiście , że 1x11  https://ctbike.pl/shimano-cs-m7000-11-slx-kaseta-11-42-11-rzedowa-mtb.html  wygląda lepiej , nie ma dziur ale ( co tu gadać ) mając do przerobienia i późniejszego serwisowania ( kolejne ) 2 rowery zaczynam liczyć koszty . Poza tym zastanawiam się czy napęd 11s  nie będzie delikatny i wrażliwy  na zabrudzenia czy rozregulowanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składałem rower, chciałem 1 na, rozważałem tak samo. A że się przesiadałem z 3x8 to obawiałem się powalających kosztów.

Do 11s dokupujesz koronki na sztuki, np u Formickiego, 5 najmniejszych kosztuje stówę. Łańcuchy mają podobne ceny, problemów z trwałością nie odczuwam. Owszem, mam teraz na stanie 4 łańcuchy, ale najazdu na kasecie mam 6000km, każdy z łańcuchów robił 1000km po czym był wymieniany na nowy, teraz na tych 4 łańcuchach śmigam po 500km i wymieniam na kolejny, najkrótszy. Ciekawe ile zjadę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź . Przy kilku rowerach trudno było by ogarnąć takie zabawy z łańcuchami .....  Jeździmy aż wpadnie przymiar i do kosza . Trudno mi powiedzieć które zębatki będą najszybciej zajeżdżane . Przy napędzie 3x9 najszybciej padają środkowe . Ale to inna bajka niż 1x .... Ceny łańcuchów i kaset  10 i 11s jednak różnią się .

Próbowałem dzisiaj jeździć z podobną ,, dziurą " . Nie jest źle ale to było na kołach 26" moje pytanie dotyczy 27,5 ". Jeśli ta różnica ma jakieś znaczenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłeś na takiej kasecie  ? Też mam spore wątpliwości bo to przeskok ok 20% ale jednak takie kasety są często stosowane w e bikach . Podkreślam że chodzi o elektryka bo przy kadencji ok 70 oba przełożenia mieszczą się z zakresie wspomagania ( tzn jadąc na nich nie przekracza się 25km/h ). Czyli część ,,uderzenia " przyjmie na siebie silnik .  Przy wyższej kadencji na 15tce  przekroczymy 25 więc jazda bez sinika ale na 18tce znowu silnik pomoże - do kad ok 83, czyli dość wysokiej ( dla mnie ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2019 o 10:43, WaGiant napisał:

.....

Oczywiście , że 1x11  https://ctbike.pl/shimano-cs-m7000-11-slx-kaseta-11-42-11-rzedowa-mtb.html wygląda lepiej , nie ma dziur ale ( co tu gadać ) mając do przerobienia i późniejszego serwisowania ( kolejne ) 2 rowery zaczynam liczyć koszty . Poza tym zastanawiam się czy napęd 11s  nie będzie delikatny i wrażliwy  na zabrudzenia czy rozregulowanie .

Jezeli twoja wolnobiezka nie jest kompatybilna z 11-s to mialbys troche roboty (jezeli zmiana kol nie wchodzi pod uwage).  Ale nie wydaje mi sie aby pozniejszy servis i eksploatacja robily jakiekolwiek odczuwalne roznice.  Pisze myslac o swoich "nogach" i nie majac pojecia o e-bikes; sorry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , dzięki . Też skłaniam się ku 11s choć fabryczna konfiguracja roweru może zmusić mnie do przetestowania 10s . Jeszcze nic nie wiadomo .

Aha , ale o co chodzi z tą wonobieżką ? 8 ,9 10 , 11s na taki sam bębenek wchodzi . Coś pokręciłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, WaGiant napisał:

Ok , dzięki . Też skłaniam się ku 11s choć fabryczna konfiguracja roweru może zmusić mnie do przetestowania 10s . Jeszcze nic nie wiadomo .

Aha , ale o co chodzi z tą wonobieżką ? 8 ,9 10 , 11s na taki sam bębenek wchodzi . Coś pokręciłem ?

Do kiedystam wolnobiezki braly nic wiecej anizeli 10tke (wczesnie moze nawet i mniej zebatek).  Pozniej wszedl standart (przynajmniej w swiecie Shimi/SRAM) ktory akceptowal 10-tke i 11-stke (w zaleznosci co miales ewentualnie musiales uzywac podkladke); Campy tez bral 10ke i 11stke ale bebenek byl/jest totalnie inny (niektore tylnie piasty mialy/maja wymienialne bebenki).  SRAM pozniej wyposcil swoj "model" (aby nie nazwac tego standartem) ktory na szosowych (albo glownie gravelowych i CX) akceptowal 11-ke i na MTB 12-stke - XD.  I niedawno SRAM wyposcil nowszy "model" ktory pozwala na uzycie 12-ski na szosie - XDR.  Jak dziala Campy 12-stka  i co ma zamiar zrobic Shimi z wiekszym spektrum i 12-stka - nie orjentuje sie. 

Calkiem niezla rozpiska (po angielsku) jest pod tym linkiem - https://bike.bikegremlin.com/1259/bicycle-rear-hub-compatibility/

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...