Skocz do zawartości

[Trening na trenażerze] podstawy


TMA

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem laikiem i pewnie dla niektórych moje pytania są błache-nie mniej jednak pomimo przekopywania różnych źródeł nie znalazłem jednoznacznych odpowiedzi...

Co jest najważniejsze podczas treningu;

1.jazda z określoną kadencją?

2.trzymanie mocy na określonym poziomie?

3.trzymanie się założonej strefy tętna?

Załóżmy, że chodzi o budowanie bazy. Prohramy treningowe znalazłem przeróżne, ale jakoś nigddzue info czego się trzymać; kidy np jadę z 100W z tętnem 120, następnie wchodzę na kilka minut na 200W to powinienem pilnować kadencji żeby była nantym samym poziomie przy 100 i 200W czy raczej zmniejszam kadencję tak żeby nie przekraczać założonej strefy tętna bo zwiększenie mocy przy tej samej kadencji powoduję wzrost tętna?

Podejrzewam, że dla Was to jest tak oczywiste że nikt o tym nie pisze, ale dla.takiego leszcza jak ja...help

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkty 1 i 2 są najważniejsze. Punkt 3 to reakcja organizmu na dwa powyższe, a konkretniej to na 2.

http://www.tarchala.com/tzpm.html#_Toc105601373

Jak to przeczytasz i przyswoisz, to ewentualnie wróć na forum po szczegóły.

Poniżej masz najlepszy kalkulator do wyznaczenia CP/FTP oraz stref treningowych (robimy 2 maksymalne próby, na 4 i 20 minut. Na 60 minut odpuść, bo i tak nie wykonasz jej poprawnie)

https://www.cyclingpowerlab.com/MonodCriticalPower.aspx

W praktyce nic więcej ci nie potrzeba no może poza tym, że trenujemy cyklami 4 tygodniowymi (3x coraz mocniej, 4 rege). Powinieneś też przeczytać jakąś książkę o podstawach treningu, periodyzacji, planowaniu, ćwiczeniach itd. Za dużo tego, by pisać na forum.

https://www.empik.com/kolarstwo-podstawy-treningu-lau-dominik,p1059506459,ksiazka-p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, TMA napisał:

Prohramy treningowe znalazłem przeróżne, ale jakoś nigddzue info czego się trzymać; kidy np jadę z 100W z tętnem 120, następnie wchodzę na kilka minut na 200W to powinienem pilnować kadencji żeby była nantym samym poziomie przy 100 i 200W czy raczej zmniejszam kadencję tak żeby nie przekraczać założonej strefy tętna bo zwiększenie mocy przy tej samej kadencji powoduję wzrost tętna?

Niestety, taka właśnie jakość tych planów. Natomiast bardzo fajne podejście prezentujesz, bardzo mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to dla poczatkujacego jest dalej skomplikowane.

Mi nie chcialoby sie.....

Np TrainerRoad, wszystko jest gotowe, nie trzeba nic przygotowywac, myslec co i jak.

Tylko wsiasc na trenazer odpalic apke, zaladowac sesje i krecic.

Fakt jest to platna aplikacja ale za pelny 3 stopniowy program (7 miesiecy), ktory i tak mozna sobie modyfikowac do woli to 400-500zl (500zl roczna subskrybcja) nie jest wygorowana cena.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się doedukowałem, ale szczerze mówiąc jak na początek to chyba trochę za wiele i teraz wiem jeszcze mniej...

Jak jeździcie w innych aplikacjach? Jak ustawiacie treningi i czego wówczas pilnujecie; mocy czy kadencji? Może jakiś przykład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trenujesz wg mocy albo HR. Sama kadencja jest tak pomocna w treningu jak predkosc, a to juz sobie wyjasnilismy.

Trening w oparciu o moc jest bardziej dokladny i wartosciowy od HR.

Jak zaczynasz i masz sprzet, ktory wspiera trening z moca, to tego sie trzymaj. HR nie zaprzataj sobie glowy, przynajmniej na tym etapie.

Kazdy system, aplikacje oferujace trening z moca zaczynaja sie od wyznaczenia FTP, wedlug ktorego okreslana jest moc docelowa podczas sesji treningowych. Test FTP powtarza sie co jakis czas, tak aby wyznaczyc nowe strefy mocy (progres).

Mozesz sprobowac Zwift, ma chyb tydzien free. TrainerRoad mozesz wykupic na miesiac albo popytac o zaproszenie na miesiac od kogos kto juz jezdzi z TR i ma wolne zaproszenie.

Da ci to obraz czym jest trening z moca na trenazerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2018 o 14:44, TMA napisał:

Trochę się doedukowałem, ale szczerze mówiąc jak na początek to chyba trochę za wiele i teraz wiem jeszcze mniej...

Innej drogi nie ma niestety. Trening kolarski na zaawansowanym sprzęcie wymaga pewnej wiedzy, a tej inaczej się nie zdobędzie jak poprzez czytanie. Ludzie o tym książki piszą, a ty byś chciał w 2 zdaniach na tym forum? Tych kilka napisanych zdań na dzień dobry ci wystarczy, chcesz więcej to czytaj, szukaj, czytaj, szukaj, czytaj...

https://szosa.org/topic/1340-trening-z-pomiarem-mocy/

Zobacz ile tam stron wyjaśnień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet niezłe te plany wg britishcycling. Ktoś się nad nimi napracował. ZTCW, to są w oparciu o pomiar tętna, więc na dobrą sprawę dostępne dla każdego. Jedyne w sumie ryzyko, to wynikające z przemęczenia, gdy nie możesz wejść na wysokie tętno pomimo sporego obciążenia na nogach - wtedy o przesadę łatwo. Ale jeśli się przestrzega dni odpoczynkowych, to ryzyko powinno spaść prawie do zera.

Ostatnio na forum Trainerroad jest spora dyskusja nt. tego, by można było w trakcie ćwiczenia dodawać interwały. Przerodziła się w debatę, czy wypada ojca uczyć dzieci robić.. Przecież kupując abo na Trainerroad nie płaci się za aplikację, a za wiedzę potrzebną do stworzenia planów treningowych. Aplikacja to tylko dodatek. I jeśli np. wątki o dodaniu kolejnego pola danych albo możliwości tłumienia bezwzględności ERG na niektórych trenażerach są OK,  bo dotyczą aplikacji, to debaty o doprowadzaniu się na własne życzenie do przetrenowania to głupota (pewnie piszą w nich informatycy).

W pełni popieram Chrisa. Im mniej się ktoś zna, tym bardziej powinien się słuchać sprawdzonych rad. Trainerroad polecam, pierwszy miesiąc jest za darmo, jak się nie spodoba, to OIDP kasa jest zwracana. Ale jakość podania treningu i prezentacji danych w serwisie to naprawdę pierwsza liga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wypróbuj po prostu ten 30 dniowy trial trainerroad. Zobacz gotowe plany, odpal sobie kilka treningów z tych planów i wyrobisz sobie jakiś pogląd czego w ogóle można się spodziewać. Nie czytaj na początek tony materiałów z forów internetowych lub innych blogów bo to jest sraczka informacyjna i trzeba umieć to filtrować żeby się czegoś dowiedzieć.

Jak coś mam trzy zaproszenia do oddania^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...