Skocz do zawartości

[Gravel] Serious Grafix / Cyclocross


beriam

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
9 godzin temu, Sonnenblumen napisał:

To chyba Ty wspominałeś o siodełku bez offestu? Ile realnie jestem w stanie zyskać jeżeli chodzi o pozycję?

Nie ma siodełka bez offsetu- jest sztyca bez offsetu. Wymiana sztycy z offsetem na bez zmieni Twoją pozycję- siodełko będzie bliżej kierownicy, a przesunięcie ciała do przodu wymusi poniekąd zmianę sposobu pedałowania. Jest w tym sens, jeśli jesteś zbyt wyciągnięty , ale to wychodzi po dłuższym dystansie. na razie spróbuj przysuwać siodełko bliżej kierownicy stopniowo o jakieś 2-3 mm. 

 

IMO powinieneś zrobić na rowerze trochę km zanim coś zmienisz. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta w Grafixie ma zdaje się 20mm offsetu, czyli jak kupisz prostą sztycę to siodełko będziesz miał 20mm bliżej kierownicy. Tak, jak wspomniał @durnykot - najpierw pojeździj trochę i dopiero wymieniaj graty. Jeżeli pozycja jest ok i jest Ci na rowerze wygodnie a po dłuższej jeździe nic Cię nie boli to daj sobie spokój na razie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując pierwszy rower z barankiem ciężko trafić w idealnie skrojony pod siebie. Człowiek skupia się na opiniach z netu i tego jaki szpej dostanie w zakładanym budżecie. Zakładka pt: " geometria" służy jedynie do sprawdzenia jaką ramę wybrać uwzględniając jedynie wzrost i to według producenta. Niestety na tego typu rowerach wychodzą szybko nasze niedoskonałości natury fizycznej. "Drewniany" kręgosłup, problemy ze stawami itp. Dobrze, jak się uda skorygować sylwetkę w takich sytuacjach mostkiem lub sztycą ale z tego co widzę w ogłoszeniach to sporo " pierwszych" szos leci na sprzedaż bądż wymianę. Ale jak już to się przetrwa to rower odwdzięczy się pięknym i bezbolesnym łykaniem kilometrów.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Simba napisał:

Kupując pierwszy rower z barankiem ciężko trafić w idealnie skrojony pod siebie. Człowiek skupia się na opiniach z netu i tego jaki szpej dostanie w zakładanym budżecie. Zakładka pt: " geometria" służy jedynie do sprawdzenia jaką ramę wybrać uwzględniając jedynie wzrost i to według producenta. Niestety na tego typu rowerach wychodzą szybko nasze niedoskonałości natury fizycznej. "Drewniany" kręgosłup, problemy ze stawami itp. Dobrze, jak się uda skorygować sylwetkę w takich sytuacjach mostkiem lub sztycą ale z tego co widzę w ogłoszeniach to sporo " pierwszych" szos leci na sprzedaż bądż wymianę. Ale jak już to się przetrwa to rower odwdzięczy się pięknym i bezbolesnym łykaniem kilometrów.

Zgadzam się. Zawsze jeździłem na MTB i jest to lekki szok dla ciała. Przejechałem kilka km, jest dobrze, pozycja jest komfortowa. Ręcę nie bolą, bo odwracając mostek je odciążyłem.
Wpadłem w panikę, że mam za dużą ramę, ale metodą prób i błędów - chyba znalazłem idealną pozycję. Na pewno coś można ulepszyć w przyszłości.

Dziękuje wszystkim za porady odnośnie geometrii, mojej pozycji na rowerze. Bardzo mi to pomogło. Fajnie , że są jeszcze takie miejsca w sieci , gdzie ludzie bezinteresowanie pomagają.
Do zobaczenia na trasie! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Eazy napisał:

Ta w Grafixie ma zdaje się 20mm offsetu, czyli jak kupisz prostą sztycę to siodełko będziesz miał 20mm bliżej kierownicy.

Tylko że, siodło ustawiamy tak, żeby kolano przy równoległym położeniu korb względem  ziemi było w osi pedału....  jesli przy sztycy z danym ofsetem mamy ustawione tak siodło, ze kolano jest tam gdzie ma być,  to nie możesz juz gmerać przy siodle, zostaje Ci gmeranie przy mostku.... które powinno sie zamknąc w przedziale +/- 20mm, jesli wyłazisz za te granice,  żeby poczuć się wygodnie, to .... albo masz zły rozmiar roweru, albo dany typ roweru nie jest dla Ciebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, cinol123 napisał:

Tylko że, siodło ustawiamy tak, żeby kolano przy równoległym położeniu korb względem  ziemi było w osi pedału.

Raczej bym to traktował jako punkt wyjścia. Jeśli ktoś lubi niską kadencję i lubi siłowo pchać ,to pewnie odsunie siodełko , Ci ,którzy lubią jechać na wysokim obrocie mogą dać siodło do przodu. Nie ma jednej, idealnej pozycji dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cinol123 zgadza się. Zawsze powtarzam, że przesunięciem siodełka reguluje się położenie kolano-oś pedału a nie kompensuje za długą ramę. Niemniej jednak w moim 58 mam wrażenie, że oś wychodzi mi przed kolano i może się okazać, że będę potrzebował prostą sztycę, żeby to skorygować. Nie miałem jeszcze czasu na dokładne sprawdzenie (ani na przejażdżkę), więc wyjdzie w praniu. Na razie tylko znalazłem chwilę, żeby go poskładać do kupy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Simba napisał:

Kupując pierwszy rower z barankiem ciężko trafić w idealnie skrojony pod siebie. Człowiek skupia się na opiniach z netu i tego jaki szpej dostanie w zakładanym budżecie. Zakładka pt: " geometria" służy jedynie do sprawdzenia jaką ramę wybrać uwzględniając jedynie wzrost i to według producenta. Niestety na tego typu rowerach wychodzą szybko nasze niedoskonałości natury fizycznej. "Drewniany" kręgosłup, problemy ze stawami itp. Dobrze, jak się uda skorygować sylwetkę w takich sytuacjach mostkiem lub sztycą ale z tego co widzę w ogłoszeniach to sporo " pierwszych" szos leci na sprzedaż bądż wymianę. Ale jak już to się przetrwa to rower odwdzięczy się pięknym i bezbolesnym łykaniem kilometrów.

Moim zdaniem na temat rozmiaru tworzy się tak zwaną "Rocekt science". Dla amatorskiej jazdy dobór rozmiaru jest prostszy, niż to można wyczytać w internetu. 

Na początku zawsze bedą jakieś dolegliwości. Jazda na rowerze z barankiem wymaga wzmocnienia odpowiednich partii mięśni, a to troszkę trwa.

Pierwsze sprzedane szosy to wynik "słomianego zapału" lub chęci wymiany na lepszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu to też zależy jak długie wycieczki ma się zamiar robić. Rocket sajens to może i nie jest ale jak się ma  w planach robienie dystansów > 100km i to możliwe, że dzień po dniu to jednak pewna wiedza odnośnie stack i reach się przydaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Sonnenblumen napisał:

Znalazłem fajne platformy, chyba zamówię.  Została mi jeszcze kwestia siodła. Nie chce zakładać nowego tematu, a tutaj sporo osób zagląda.
Poleci ktoś jakieś dobre, sprawdzone siodło w rozsądnej cenie?

 

Nikt nie poleci bo każdy tyłek jest inny. Ja miewam problemy z prostatą i po wielu próbach jeżdżę swoim przełajem na specialized power. Natomiast w Pure trailu mam te co fabryka dała i nie jest źle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sonnenblumen napisał:

 Poleci ktoś jakieś dobre, sprawdzone siodło w rozsądnej cenie?

Może Ci po prostu trzeba dobrych spodenek z wkładką? Siodła w sportowych rowerach na ogół są twarde i wąskie – m.in. po to, żeby sobie nie poobcierać ud przy pedałowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Chociemir napisał:

Spoon to model siodełka firmy Charge. Miałem je, nic specjalnego. Za niewiele wyższą cenę można kupić dużo lżejsze i o niebo (dla mnie) wygodniejsze San Marco Aspide Supercomfort.

Dziękuje za rady, sprawdzę tę markę.

Pytanko do posiadaczy Grafixa. Jak oceniacie siodełko? Czy to ja tylko wymyślam i muszę się przyzwyczaić?

Edytowane przez Sonnenblumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...