Skocz do zawartości

[Koła] Upgrade kół w rowerze szosowym


mopo

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, clavdivs napisał:

Pomijam fakt że sporo rowerów szosowych to full carbon, lub rowery aero i w takich koła alu wyglądają słabo.

Dzizas, mam 2 dosc drogie rowery i oba na alu.   ;-)  i powiem wiecej, oba wygladaja zacnie na tych alu kolach....ale pewnie na takich erc 47mm  wygladalyby jeszcze lepiej.

46 minut temu, Chociemir napisał:

Dla jednego będzie to sporo korzyści

Wszystkie korzyści karbokółek wynikają z lekkosci i sztywnosci karbonu....ten sam profil obręczy będzie lżejszy  w karbonie a chyba nikt nie zaprzeczy ze lzejsze kola beda szybsze niz ciezsze....lepsza aerodynamika = wyzszy profil obreczy, na ktory można sobie pozwolic przy lekkim karbonie. Przy takich samych profilach alu i karbon, bonusu aero niestety brak.

50mm obręcz alu będzie ważyć pierdzilion i takie koła sa bez sensu....

Z komfortem to bym nie przesadzal. To chyba nierealne zeby dalo sie poczuć roznice przy takiej sztywnosci obreczy/kół. To nie sztyca czy rama gdzie jest miejsce na tłumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Godzinę temu, Chociemir napisał:

Osoby jeżdżące nieco szybciej skorzystają z aerodynamiki kół.

Pod warunkiem, że profil będzie większy niż 30 mm, który jest dostępny także w alu. Z drugiej strony wysoki profil przy wietrznej pogodzie jaką mamy teraz raczej nie będzie dawał spodziewanych benefitów. Poza tym aerodynamika roweru to nie tylko koła aero. 

Konkludując- jeśli ktoś chce mieć koniecznie wysoki profil i karbon to kupi. Jednak dla szerszej grupy rowerzystów karbonowe koła nie koniecznie będą komponentem "must have". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, radziuGD napisał:

Jest jeszcze efekt placebo, bo jest się szybszym gdy myśli się że jest się szybszym!

No ale wtedy wyrzucamy licznik i odpinamy strave. ;'))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, durnykot napisał:

Jednak dla szerszej grupy rowerzystów karbonowe koła nie koniecznie będą komponentem "must have". 

Wlasnie przeliczam i porownuje, komplet dt rr511( profil 32mm czyli jak to podaje samo dt - semi aero, dosc mocne obrecze  cyt. "extremely robust"), piasty 240s road dbcl, szprychy aerolite waga  1573g.

Do erc 1400 - te same piasty, szprychy przod te same, szprychy tyl, ma 12 aero compow po stronie napedu, waga erc to 1538g ...czyli z 40g lżej, roznica w profilach 32mm vs 47mm. Dodatkowo szerokosc karbonu 27mm, alu 21mm...

Różnica w cenie....jakies 2x ;-) erc kosztuja ok 6.5tys pln ;-p  ciekawe ile by można zyskać na trasie 100km w tych samych warunkach? +1km/h do średniej?

I znow przypomina mi sie odcinek gcn - how much speed you can buy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kolami kupisz najmniej predkosci za najwiecej kasy, śmieszna  lemondka za kilkadziesiąt pln miażdży zysk jaki ugrasz na kołach.

Jest sporo kół alu 30mm i szerokich na 25 za około 2k ważących 1400g. Jeśli dołożysz jeszcze 4-6k to kupisz fajne koła karbo ze stożkiem 62mm  o masie 1600g i jeśli potrafisz utrzymać 300 watów to Twoje prędkości przelotowe wzrosną o około 1 km/h.

Każdy może sam sobie odpowiedzieć czy warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300W przez 3h to niestety nie umiem ;-), lemondka mnie nie interesuje. Temat jest o kolach ;-)

Btw, Nawet chyba nie znam nikogo kto tak da rade 300W przez 3h krecic....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przod 16 szprych... czyli w sam raz dla 90kg..21 szprych wiem ze da rade, bo sam jezdzilem na takich fulcrumach, 24 wiem ze sa super pancerne na szosie, ale 16 to juz malo chyba, czyli kola nie dla wszystkich zdaje sie...

 

I waga to 1495g bez qr a nie 1400. Nie czepilbym sie jakbys napisal 1500g..ale troche  im daleko  do tej wagi.

Do tego tyl pod 130mm...kto ma tak stare rowery ;-)) nie pod dysk i TA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna mam koła z 16 szprychami na przedzie a momentami ważyłem około 100kg i nie zauważyłem, żeby negatywnie to wpływało na cokolwiek.
Chociaż skoro przywołałeś wcześniej do tablicy koła erc  czyli endurance pod oponę 28mm, to rozumiem, że może mieć to dla Ciebie znaczenie bo np jeździsz po tragicznych asfaltach lub brukach.

Akurat dysk w szosie w 95% przypadków jest tak potrzebny jak kotu buty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, radziuGD napisał:

Od dawna mam koła z 16 szprychami na przedzie a momentami ważyłem około 100kg i nie zauważyłem, żeby negatywnie to wpływało na cokolwiek.

Mi sie zdarzalo wymienic obrecz, zdarzalo piaste ... i wszystko co m a mniej niz 24h to ... nie lezy na w sklepie na półce, 24h nawet nie jest super dostepne jak ktos pilnie potrzebuje. ... 24h jest optymalne jak dla mnie pod względem wagi, dostępności części itd... 

31 minut temu, radziuGD napisał:

Akurat dysk w szosie w 95% przypadków jest tak potrzebny jak kotu buty ;)

Mozesz zaklinac rzeczywistosć, ale tych zmian nie zatrzymasz... 130mm, obreczowki ... to juz sprzet ktory staje sie archeo.  No i chyba nie zaprzeczysz iz lepiej wymienic tarcze niz obrecz....ja tam nie widze specjalnie jakichkolwiek plusów obreczowek nad tarczowkami ....i na te chwile chyba juz doszlo do tego ze wybor kol pod tarcze jest wiekszy niz pod obreczowki.... chociaz przyznam sczerez ze obreczowki mnie specjalnie nie interesuja i mogę się mylić. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, radziuGD napisał:

a w tarczówkach nie przeszkadza Ci dodatkowy kilogram?

JAki kilogram ? moze 5kg od razu ?   JAkby mi tak waga robila roznice to juz bym dawno mial te karbonowe kola. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, cinol123 napisał:

 

Wszystkie korzyści karbokółek wynikają z lekkosci i sztywnosci karbonu...

Z komfortem to bym nie przesadzal. To chyba nierealne zeby dalo sie poczuć roznice przy takiej sztywnosci obreczy/kół. To nie sztyca czy rama gdzie jest miejsce na tłumienie.

A z tą sztywnością to wychodzi różnie...jeździłem na karbonach bardziej gumowatych niż niektóre fabryczne sety na alu...i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu poszukiwania karbonowych kół do 3-4tysi skończyłem na zakupie alu-setu z wagą 1440gram i profilem ponad 30mm.

A z komfortem to się w pełni zgadzam. Co prawda nie jeździłem na karbonowych kołach za 10-15tysi, ale te za 2,5-4k nie różniły się od przyzwoitych alusów. Większą różnicę poczuje chyba między ekstrakcją espresso 25sek i 28sekund...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, że jakieś padła wątpliwej jakości, "produkowane" przez nie wiadomo kogo, których większość składu to żywica, a reszta nie wiadomo co,  będą takie, a nie inne. Jednak gdy się porówna koła aluminiowe i karbonowe od jednego uznanego producenta np.wspomnianego w tym wątku DT sprawa staje się prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niebawem byc moze bede mogl cos wiecej powiedziec w temacie ...stalo sie (no prawie, bo czekam na dane do przelewu), prawdopodobnie nabylem erc 1400 47mm ;-) w swietnej cenie. ;-))) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nawet fakture dostalem ;-) kola byly do jakiegos roweru w standardzie, nabywca roweru zdecydowal sie zmienic na inne... nawet nie byly uzbrojone i zakladane,.... ale sa z przodu na os 15x100, nie dostalem kompletu jak od dt swiss, w ich kartonie z endcapami itd..sprzdawal to sklep/serwis rowerowy z Poznania.

No i  z ciekawostek, nie wszystkie dt 240s sa takie same ;-) nawet jesli sa road SP 24h disc CL ..to w wersji Spline sa inne niz  z czerwonymi naklejkami, ktore mozna kupic loozem. 240s Spline sa z oska wew 17mm czyli jak 180s czarne i doopango, endcapy sa inne. Zamowilem. Czekam ;-p

W druga strone to tez nie zadziala, bo endcap od spline wszedlby na os od czerwonej...ale kołnierze uszczelniajace sa mniejsze i ...no nie da sie zle poskladac i zakombinowac ;-p

takze jak ktos bedzie sie bawil w konwersje dt, to lepiej sprawdzic co dokladnie do czego pasuje ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...