Skocz do zawartości

[rama] wymiana ramy - obniżenie wagi roweru - sens?


Galipette

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Galipette napisał:

mój wzrost + wysoka główka i kolega obok niższy i lzejszy wjeżdża a ja walczę żeby koło się nie oderwało i jest to na granicy przyczepności przodu.

Wyżsi mają pod tym względem gorzej, bo wyżej mają znacznie wyżej środek ciężkości a rozstaw osi jest tylko trochę większy niż małych ramach a piasty pozostają na tej samej wysokości.

Bez zmiany ramy możesz korygować tylko pozycję na rowerze - bardziej do przodu i niżej poprawi podjazdy, ale może zepsuć pozycję względem korb lub na zjazdy. Zmiana samego mostka to imho niewielka zmiana. Wystarczy bardziej się pochylać na podjazdach - da to ten sam efekt, tylko łokcie zegniesz pod innym kątem. A w ogóle to przesuwasz się na przód siodła na podjazdach?

Prawdziwą zmianą byłaby zmiana ramy na dłuższą. Im dłuższy tylny widelec tym trudniej o oderwanie przedniego koła oraz ogólnie - im większa baza kół. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/hardtail/zr-team/zr-team-29-80-2018/

Jeżeli to ten rower z długością ramy 630 dla 22 cali to ja nie wiem jak Ty na tym podjeżdżasz : ))

Ja przy wzroście 176cm mam długość ramy 625, mostek 80mm i mi dobrze. Oczywiście to kwestia proporcji ciała, długości rąk itd ale na tym rowerze wyglądasz, jakby przednie koło odrywało się od ziemi przy przyspieszaniu na płaskim ; D

Poczytaj o geometrii progresywnej - długa rama, krótki mostek - ja bym szedł w tym kierunku. Na maratonach o których piszesz potrzeba raczej stabilności niż zwrotności.

Taki Procaliber 8 np na twój wzrost ma długość 673 a trudno go nazwać rowerem o progresywnej geo .

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/procaliber/procaliber-8/p/21841/?colorCode=grey

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A jaki mostek ?
Ja bym zaczął od wymiany kierownicy, bo ta fabryczna jest gięta i wąska - ludzie o głowę niżsi jeżdżą na szerszych.
Prosta kierownica o szerokości przynajmniej 74 cm wymusi nieco większe pochylenie.
Oczywiście ( jak zauważył unclendken ) fitting byłby optymalny w tym przypadku.

Mateusz30
Niewiele ponad 70 kg przy 2 m wzrostu to już jest spora niedowaga i ten gościu chyba jedzie na dopingu, albo czerpie energię z kosmosu, bo normalny człowiek przy takich warunkach to zwykły, słaby i anemiczny patyczak...

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak...zważyłem rower i jestem lekko zszokowany bo waga pokazała 13.6 kg w pełnej gotowości bojowej..... 

Koło przednie kompletne 2.5 kg, koło tylne kompletne z kasetą 3.4 kg

Torba podsiodłowa z dętką kluczami, nabojami 600gr

Szerokość kierownicy 690

Pierwsza sprawa to pozbycie się tej torebki czyli zalanie mlekiem opon i wywalenie dętek czyli na początek torebka +dętki to z 800 gr leci. 

Druga sprawa to pozostawienie napędu 1x10 - w poprzednim sezonie śmigałem na takim w poprzednim rowerze i był wystarczający. Czyli znowu odejdzie manetka, linka, pancerz, przerzutka przód i tarcze ale dojdzie lekka tarcza narrow Wide - strzelam ok 400 gr 

Do tego na początek korekta pozycji i myślę że 24 czerwca na Poland Bike w Płocku będzie egzamin

Edytowane przez Galipette
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj ... prawie 6 kg koła ? To jest niemożliwe. Na jakich oponach i dętkach jeździsz ? 

Mocne, sztywne koła na 90kg faceta to 1600-1700 gramów, dętki powiedzmy 350, opony 1300, kaseta około 300 to daje około 3,5 kg za komplet.

https://fitwheels.eu/kola-dt-swiss-240s-spline-one-xm421-29-1610g-p-30.html tu takie na wypasie ... AM raczej niż na maratony, ciężkie, solidne ...

Coś tu nie pasuje ... 

Na mleku dużo nie ugrasz, dojdzie po 100 g na koło mleka i taśma zamiast dętek ... może ze 100 g uzyskasz .... lepszą trakcję w terenie i kupę zabawy przy zmianie opon : D

PS: Tak sobie myślę, że jeżeli Ty na 6kg kołach i rowerze jak od niższego brata z tymi podjazdami masz 2-3 sektor to powinieneś dużo nadrobić sprzętem ; )

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2018 o 14:41, KrissDeValnor napisał:

A jaki mostek ?
Ja bym zaczął od wymiany kierownicy, bo ta fabryczna jest gięta i wąska - ludzie o głowę niżsi jeżdżą na szerszych.

mostek standardowy kąt, 100 mm zamontowany zaraz nad sterami, kierownica 690

 

W wekkend pojeździłem i miałem okazję porównać z rowerami kolegów. No  i okazało się, że mój najcięższy kloc....

Wieczorem wczoraj rozebrałem rower i tak:

opona Schwalbe noby nic drutowa        720 gr x2

dętka                                                            200 gr x2

koło przód gołe bez tarczy ok                  990 gr

koło tył gołe bez tarczy ok                       1400 gr

tarcze 2 szt                                                   280gr

kaseta 11-36                                                 470 gr

sztyca i siodełko                                           670 gr

korba slx z pedałami ze zdjętymi blatami 990 gr

pozostała rama z tylną przerzutką, amorem i kierownicą 5800 gr

do tego zdjąłem manetkę przód i przerzutkę przód.

 

Cięzkie to jakieś wszystko.......:(

Edytowane przez Galipette
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może 1,5kg na kołach nie zbijesz jak ja, ale prawie kilogram się urwać da z oponami, na przód bym zostawił nobby nic'a, ale wersję zwijaną, na tył jakiś rocket Ron czy inny racing Ralph, albo Maxxis Ikon, to da ci trochę mniejsze opory niż 2x NN, co na płaskich odcinkach ma trochę znaczenia. + lżejsze koła na Novatecach i lekkich obręczach. 

Kierownicę możesz zmienić na karbon w Decathlonie za 150zł ;) Urwiesz pewnie z 200g

Ramy bym nie ruszał chyba że ci geo bardzo nie pasi, i masz kasy jak lodu ;)

Dobrze by było też przejść na bezdetkę, ale to oczywiste, reszta rzeczy (jak sztyca i siodełko) też jest do odchudzania, ale wydaje mi się że tu już trochę mniejsze efekty vs cena wychodzą. 

Edytowane przez piciu256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w sumie świetna wiadomość !

Na oponach schodzisz spokojnie 2x100g, na dętkach 2x50g, na kołach 700g, na kasecie 100g czyli ponad kg : ) 1.2 jest możliwe - a to na kołach duża różnica.

No i zakup kół jest o tyle fajny, że masz dwa zestawy - jeden na codzień i jeden na maraton - łatwiej sobie uzasadnić koszt ; D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rower częściowo przebudowany i jest duża poprawa w jeździe. Nie muszę na pojazdach się tak koncentrować i więcej energii idzie w korby (takie moje odczucie) Napęd 1x10 z kasetą 11-42i zębata Narrow Wide 34, zamontowana osłona sterów jak najbardziej płaska+ mostek 17° na minus o 1 cm dłuższy. Ok 1kg lżejszy cały rower. Pozycja chyba lepsza co można ocenić na fotce. 

Dzisiaj na PB w Płocku awans na 2 sektor

 

Screenshot_20180624-203734-01.jpeg

IMG_20180621_215557_164.jpg

 

Edytowane przez Galipette
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...