Skocz do zawartości

[Buty SPD] Dwa rowery - jakie buty SPD?


Rekomendowane odpowiedzi

No więc sytuacja jest taka:
Od wielu lat jeździłem crossem/trekkingiem bardziej rekreacyjnie/turystycznie i nie odczuwałem potrzeby używania butów i pedałów SPD. Na dłuższych dystansach pasowało mi obuwie sportowo-trekkingowe, z niezbyt twardą podeszwą (wiem - mocno niestandardowe podejście). Ale od zeszłego sezonu - gdy wsiadłem na rower XC - jeżdżąc rekreacyjnie po lasach - przy zwykłych pedałach zacząłem jednak odczuwać brak pewnego trzymania nogi na pedale przy większych wertepach/zjazdach w terenie. No i teraz chcę - najpierw w rowerze XC - jednak spróbować pedałów i butów SPD (co jest dla Was pewnie oczywiste :) )
Ale tak sobie myślę, że standard SPD może spodobać mi się na tyle, że i w trekkingu/crossie używanym turystycznie/wycieczkowo będę mieć ciągoty do przesiadki na SPD.
No i tak:
- z jednej strony - w obu przypadkach - podczas jazd dość dużo zsiadam z roweru i chodzę (może kojarzycie moje fotki z wątku "codziennie jedno zdjęcie"),
nie zależy mi tez (chyba) na dużej sztywności buta (jazda raczej rekreacyjna niż wyczynowa, bardziej zależy mi na trzymaniu się nogi na pedale w terenie niż na wydajności pedałowania) - te argumenty przemawiają za butami w wersji "turystycznej"
- z drugiej strony - jednak to jazda XC spowodowała moje zainteresowanie tematem SPD i może jednak buty bardziej w standardzie MTB sprawią się lepiej

Zakładając, że chcę kupić jedne buty - zastanawiam się w jakim kierunku pójść:
- czy przy moich "rekreacyjnych" potrzebach wystarczą buty bardziej w standardzie turystycznym - np SHIMANO SH-MT5
https://www.centrumrowerowe.pl/buty-shimano-sh-mt5-pd7850/?v_Id=102157

- czy jednak kupić niezbyt sztywne buty w standardzie MTB do jazdy XC - np SHIMANO SH-ME3 / SHIMANO SH-ME5 - i ewentualnie uzywac ich również w trekkingu
https://www.centrumrowerowe.pl/buty-shimano-sh-me3-pd17381/?v_Id=119678

https://www.centrumrowerowe.pl/buty-shimano-sh-me5-pd7844/?v_Id=101778

Którą opcję wybrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem buty Muddyfox MTB100 to na PD-M520 zewnętrzny bieżnik wisiał w powietrzu, coś co przy sztywnych butach jest normalne i nie robi problemu w tych butach powodowało zmęczenie stóp i czasem uczucie wbijania bloków przy mocniejszym depnięciu. Na pedałach typu PD-M647 bieżnik się opierał na tej klatce i jeździło się sporo przyjemniej. W nowych butach nie mam tego problemu, bo są sztywniejsze. Turystyczne buty od Shimano przy macaniu nie wydawały mi się specjalnie sztywniejsze od tych Muddyfoxa, więc problem może (nie musi) też występować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michuuu napisał:

Buty z zatrzaskami opierają się o platformę? Które pedały?

Buty te z linka mają wzmocnione/usztywnione miejsce styku z pedałem dla zminimalizowania miękkości podeszwy.

Pamiętaj, że SPD to jest jeden z systemów pedałów zatrzaskowych,
A z platformą masz choćby https://7anna.pl/product-pol-2057-Pedaly-Crank-Brothers-Mallet-1.html

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2018 o 20:31, michuuu napisał:

Autor pyta a SPD i wkleja linki do butów SH.

No cóż, może nie zdaje sobie sprawy, i jak dla wielu spd to taka nazwa jak "adidasy". Oczywiście nie wiem co autor miał na myśli, ale nawet na tym forum wielokrotnie przekonałem się, że spora część nie ma pojęcia o istnieniu innych pedałów zatrzaskowych, nie mówiąć już, że każdy z systemów ma nieco inną charakterystykę ;-)
Sam po krótkiej przygodzie z SPD przesiadłem się lata temu na ubijaki i chwalę sobie o dziś. ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz jedne buty SPD? Na jednych na pewno się nie skończy. But krótki to tylko jeden z możliwości. Jest jeszcze but wysoki dostosowany do bloków czyli między innymi spdów..

mt50.jpg

ale także są sandały z blokami, które wbrew pozorom trzymają stopę lepiej od butów płytkich.

pol_pl_Sandaly-buty-rowerowe-SHIMANO-SH-

Podeszwa sandałów jest sztywniejsza od butów turystycznych a jednocześnie bloki są tak fajnie schowane, że praktycznie nie są wyczuwalne podczas chodzenia. 

Ja osobiście mam wszystkie 3 rodzaje obuwia i ubuwie płytkie najmniej używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po dłuższej chwili mam wreszcie czas wrócić do tematu... Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i sugestie.

Spośród waszych uwag szczególnie cenna była ta o mniejszej sztywności podeszw butów turystycznych i związanym z tym zagrożeniem "ucisku na stopę" w przypadku pedałów zatrzaskowych "bez platformy".

Po dalszym rozgryzieniu tematu wybrałem następujące rozwiązanie:

Pedały: VP model VX Trail Race (VX-6000) - ważą tyle co Shimano 520 a mają wokół bloku platformę która po wpięciu styka się z podeszwą buta, wykonanie robi bardzo dobre wrażenie - wyglądają na dobrze uszczelnione i zmontowane

Buty: NorthWave model Terrea Plus - bloki ładnie chowają się w podeszwie, można spokojnie chodzić no i mają fajny system "wiązania"

W tej kombinacji realizuje się najważniejsza sprawa dla tych którzy szukają "większej powierzchni podparcia buta niż sam blok SPD" - otoczenie wnęki do bloków SPD w podeszwie buta styka się z wyfrezowanymi na srebrno polami podparcia w pedale. Mam nadzieję że sprawdzi się to jako rozwiązanie na dłuższych terenowych rekreacyjnych wypadach.

43495826051_8411fb4f7a_h.jpg

 

29624990598_3b8bf6379a_h.jpg

więcej fotek w galerii na flickr'ze

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może sprostuję, w żadnych butach SPD blok nie podpiera buta. Zawsze jest to ten rejon po bokach pedału. M520 mają go mało, ale buty shimano mają dwie sztywne przetłoczki z gumy, które rozprowadzają obciążenie.

Jakby ktoś jeszcze szukał to polecam M530. Niewiele drożej od M520 a mają dużo większą powierzchnię styku z butem po bokach bloku. Z tej perspektywy przypominają M9020.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

No właśnie jak to jest z tym lepszym podparciem buta w m530 w stosunku do m520? Bo są różne opinie. Czy lepiej wziąć zestaw m530 plus buty m089 dla lepszego podparcia czy wystarczą pedały m520. Kupuję z myślą o jeździe codziennej i dłuższych trasach typu 200km lub więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...