Skocz do zawartości

[2018] Shimano XTR 12s


klimarc

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Ilia napisał:

prawie wszyscy robią lepsze hamulce niż Sh. Saint jako wybitny hamulec? Przed nim stawiam choćby MT 7, Hope i moje Cody RSC. Ale to moje subiektywne zdanie.

A co niby te dywagacje o hamulcach wnoszą do tematu o nowym XTR? Prawda jest taka że tak z 5 stron temu pojawiły się info o problemach z dostępnością nowych korb XTR, następnie jakieś hasło, że niby nowy bębenek wraca do poprawki i zaczął się festiwal wylewania pomyj, wychwalania Srama, analizy udziału w rynku itd. A jak ktoś w tym nie siedzi, to nawet nie jest w stanie dowiedzieć się z tego tematu, o co tak naprawdę chodzi z tym bębenkiem i o co ta burza. A zapomniałbym.... Sram robi lepsze spinki do łańcuchów od Shimano :icon_lol:

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Sabarolus napisał:

Sprzęgło, i raczej na razie po prostu nie będzie wdrożone. Bębenek jaki był taki zostaje.

Czytam ten temat od początku, a i tak już się zupełnie pogubiłem. Czyli bębenek do XTR 1x12 zostaje tylko 'elementy zazębiające' będą jak zwykle w postaci zapadek - znaczy się klasyka? 

 

34 minuty temu, Pietern napisał:

I ładniej się nazywa. :)

To była taka aluzja do tego że Shimano wyklucza użycie spinki i nie produkują spinek :P

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Alsew napisał:

Czytam ten temat od początku, a i tak już się zupełnie pogubiłem. Czyli bębenek do XTR 1x12 zostaje tylko 'elementy zazębiające' będą jak zwykle w postaci zapadek - znaczy się klasyka? 

Bębenek w standardzie MicroSpline zostaje. Sprzęgło w piaście XTR będzie pewnie klasyczne tak jak piszesz aczkolwiek tutaj nie widzialem ostatecznego potwierdzenia... Może w ogóle piast nie zrobią? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Waza napisał:

Up

Czyli Shimano też idzie z duchem czasu:P Może nawet kiedyś zmienią śpiewkę w temacie zastosowania maszynowych łożysk w piastach. W temacie bębenka. Rozumiem że wszyscy czekali na jakieś nowe rozwiązanie i czują się zawiedzeni, ale wnioskuję że tak do końca jeszcze nic nie wiadomo. Ale wiadro pomyj można już wylać:huh: Sram jeśli chodzi o jakieś innowacyjne rozwiązania w tym temacie to nie podejmuje nawet starań. Sram opatentował bębenek XD bo zastosowanie zębatki 10T wymagało innego kształtu bębenka, a w środku - stara bida. Czyli jak na razie w tej rywalizacji remis, ale shimano chociaż ambitnie stara się coś nowego zaproponować. Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi.  

Teraz, Sabarolus napisał:

Bębenek w standardzie MicroSpline zostaje.

Czyli jednym słowem w najgorszym wypadku kupisz taki bębenek u DT Swissa i po problemie. A tak z ciekawości widział ktoś kiedyś kasetę Sram Eagle XX1 przykręconą do piasty Sram?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pietern napisał:

I ładniej się nazywa. :)

Dwadzieścia łapek w górę. Wzięli by sobie zmienili tą debilną nazwę na rynku PL choć wiem że mają to w dupie a szkoda. Choć od razu dodam że sam się przemogłem i używam GX'a i sobie poza debilną manetką którą planuję na XTR wymienić bardzo chwalę do kilkunastu wypraw w góry na ęduraczu rocznie napęd jest super. I właśnie z manetkami shiitmano jest wciąż lata świetlne do przodu od tych Sramowych ergonomicznych porażek, które dodatkowo rozwiązaniami oferują to co Alivio ;-) Co do bębenka to ten cichy od razu mnie odrzucał a skoro będzie normalnie tyrkał jak DT a będzie się dało kasetę od 10ki w górę dało założyć to akurat wg mnie sam plus bo tego przekombinowanego montowanie kasety na bębenku XD do dziś nie mogę zrozumieć.

Edytowane przez Mentos
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sabarolus, twoje prawo, ale Shimano w wysokich grupach MTB ma tylko jeden system manetek (do wyboru, jak kolor Forda T, pod warunkiem że czarny), natomiast SRAM miał dwa systemy manetek, w tym moje ulubione gripshift'y, obecnie ma trzy, a biorąc pod uwagę prawa patentowe niedługo może mieć ich pięć. Uważasz że lepiej mieć do wyboru jeden system zmiany biegów niż pięć?

@Dokumosa, więc skoro jest coś drogie dla mnie i dla Ciebie, to już nie istnieje?

Edytowane przez Waza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Mentos napisał:

Wzięli by sobie zmienili tą debilną nazwę na rynku PL choć wiem że mają to w dupie a szkoda.

Ojej, bo co, koledzy się śmieją jak mówisz nazwę firmy? :) 

Nie rozumiem dlaczego ludzie mają z tym problem. Niektórzy, jak np autor kanału Szajbajk próbują z jakiegoś powodu zniekształcać nazwę i mówią "Srem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Waza napisał:

@Sabarolus, twoje prawo, ale Shimano w wysokich grupach MTB ma tylko jeden system manetek (do wyboru, jak kolor Forda T, pod warunkiem że czarny), natomiast SRAM miał dwa systemy manetek, w tym moje ulubione gripshift'y, obecnie ma trzy, a biorąc pod uwagę prawa patentowe niedługo może mieć ich pięć. Uważasz że lepiej mieć do wyboru jeden system zmiany biegów niż pięć?

@Dokumosa, więc skoro jest coś drogie dla mnie i dla Ciebie to nie istnieje?

Pięć?! A to ciekawe ...masz zródło,chetnie bym poczytał ...  Sam mam gripshift . Z gory dziekuje za jakiego linka ,zagoniony jestem czasu mało na czesanie netu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał czas to poszukam. Wiosną/latem ubiegłego roku była na tym forum dyskusja o e-tap MTB od SRAM, linkowano przecieki, między innymi były przedstawione zgłoszenia patentowe SRAM przedstawiające trzy różne systemy manetek do elektrycznego eagl'a.

Znalazłem :):

https://www.forumrowerowe.org/topic/225633-2018-sram-eagle-etap/

Edytowane przez Waza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ! Bardzo dziekuje za linka i po pierwszym przyjrzeniu sie ,wyglada to wyjatkowo praktycznie ! Pogrzebie wiecej weekendowo na ten temat.. Pozdr 

Super ! Bardzo dziekuje za linka i po pierwszym przyjrzeniu sie ,wyglada to wyjatkowo praktycznie ! Pogrzebie wiecej weekendowo na ten temat.. Pozdr

Ps. Jeszcze dorzucę na szybko po wstepnej  obserwacji ,dalbym przyciski nieco niżej pod kierownice, chyba bardziej naturalnie dla kciuka...ale ,kto wie   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek nie da się omówić nowej topowej grupy MTB od wielkiego Shimano nie czyniąc porównań do topowego sprzętu równie wielkiego SRAM'a, to jednak ciągniemy OT. Więc ostatni mój wpis w tym wątku o SRAM'ie.

@Dokumosa, to jest temat o nowej grupie XTR, która z założenia cenowo nie jest "dla wszystkich", co nie przeszkadza nam żebyśmy o niej wyrażali zdanie, chociaż pewnie część z nas ma grupy na poziomie Altusa czy Deore i nigdy wyższych nawet nie spróbuje. A Ty twierdzisz że nie można porównywać manetek XTR do manetek również topowej grupy od konkurencji z powodu ceny? Trafiłeś argumentem w płot.

@Kemusi, już istnieje na forum wątek o nowym AXS:

https://www.forumrowerowe.org/topic/235426-2019-bezprzewodowy-sram/?page=1

Myślę że tam będzie sensowniej ciągnąć temat SRAM'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście masz rację, nie uwzględniałem XTR Di2, więc mamy dwa systemy manetek Shimano vs trzy systemy SRAM (a potencjalnie pięć jeżeli wprowadzi do sprzedaży opatentowane rozwiązania). Di2 niewątpliwie jest dużym krokiem do przodu, moim zdaniem głównie dzięki możliwości personalizacji pracy manetki. Jednak nadal jest to system cynglowy, który nie każdemu musi odpowiadać. I chociaż ich cyngle zarówno mechaniczne jak i elektryczne są dopracowane, to Shimano nie pierwszy raz nie daje użytkownikom  wyboru trzymając się jednego systemu. Przypomnę casus słusznie wymarłych manetek dual kontrol, które Shimano przez bardzo krótki na szczęście czas oferowało jako jedyne w wyższych grupach XT i XTR.

Ale dość tego, przestał padać deszcz, zaczyna wyglądać słońce, idę pojeździć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Waza napisał:

Shimano nie pierwszy raz nie daje użytkownikom  wyboru trzymając się jednego systemu.

To tak jak Sram ze swoją kasetą 10-50. Tak jakby wszyscy mieli takie same potrzeby i jeździli w takim samym terenie... Shimano dla odmiany wypuszczając 1x12 od razu daje możliwość wyboru. Zresztą nie ma o czym gadać, bo to już dawno temu przestał być temat o nowym XTR...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...