Skocz do zawartości

[koła] XC 27,5 cala do 1000zł


Alsew

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze 5-6 lat temu mało kto miał szerszą obręcz niż 19 a sporo ludzi jeździło na 18. Tak, żyli, jeździło im się świetnie itp. Dzisiaj mamy inne trendy, inne opony, jest masa testów pokazujących że warto iść w szersze obręcze i sens pchania się w koła szosowe do MTB jest żaden.

Faktem jest, że DT350 to taka uboga krewna 240. Jak się weźmie do ręki jedną i drugą to czuć różnice nie tylko w masie. Eksploatacyjnych różnic brak więc nie warto się spinać.

Co do N to po wymianie fabrycznych chińskich łożysk na FAG, Timken itp. cena przestaje być tak atrakcyjna. Poza tym osobiście mam złe doświadczenia po zmieleniu dwóch bębenków z dała od cywilizacji co akurat w przypadku DT nigdy mi się nie zdarzyło, w mavicach pękały korpusy ale doturlać się dało. Z tego powodu traktuję je na równi z Formula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, paulsen napisał:

Mamy parę propozycji w tym budżecie:

Oba komplety mają obręcze 21mm wewnętrznie, a wymiana na obręcze szersze o 2 mm mija się z celem...

 

49 minut temu, lewocz napisał:

Nigdy mnie nie zawiodły...i nawet mi do głowy nie przyszło...że to źle wygląda.

To nie chodzi o wygląd tylko o fakt, że opona na za wąskiej obręczy opona układa się w żarówkę, więc żeby poprawić trakcję schodzimy z ciśnieniem dzięki czemu łatwiej dopasowuje się ona do podłoża (zwiększamy powierzchnię styku), bo przy wysokim ciśnieniu styka się ona z podłożem tylko czołem bieżnika... Dla porównania jak założysz na te swoje obręcze opony 2,25 to nawet  bez żadnego obciążenia roweru opona będzie się stykać z podłożem na o wiele mniejszej powierzchni, niż ta sama opona na obręczy np 25mm (zakładając identyczne ciśnienie). Opona na szerszej obręczy jest bardziej 'kwadratowa'.

2 minuty temu, KrissDeValnor napisał:

Dokumosa
Ale akurat ten zestaw w tej cenie jest zdaje się póki co wirtualny, czy może fizycznie dostępny ?

Ale u Davida nie jest wirtualny, a cena porównywalna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrissDeValnor napisał:

No te 28 mm to już będzie XC i Ęduro w jednym i nawet możesz przytyć do 120 kg :icon_lol:

No do 120 kg to nie mam zamiaru ;) Tak sobie teraz myślę że chyba najlepiej byłoby złożyć te koła na obręczach dt1501 ale od wersji EX czyli 25mm https://www.olx.pl/oferta/obrecz-dt-swiss-ex-471-ex1501-27-5-584-25mm-486g-enduro-gratis-nyple-CID767-IDqibJL.html#9b3b6b406b Muszę się z tym jeszcze przespać...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KrissDeValnor napisał:

Wiesz, jest to jakieś rozwiązanie - kupisz węższe, a potem będziesz sobie mówił "kurde, jednak mogłem wziąć szersze"

Tyle że to już budżet nie ten, bo z tego co widzę to jest ich zdecydowanie mniej i na alledrogo jest tylko jeden komplet po 550zł :down:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z EXami nie zmieścisz się w budżecie. Tu nie ma nowych obręczy z demobilu jak XM1501 vel XM401. Jakieś pojedyncze sztuki używane się trafi. Z szerszych z DT co byś się łapał finansowo to E512 (typowe, ciężkie enduro) lub M462. Zwróć uwagę, że pewnie posiadasz rower XC (czyli ASTM 2) a koła serii M/XM to już AM (ASTM 3) natomiast E/EX enduro (ASTM 4). Co Ci po kołach enduro w rowerze do XC? Już AM są na wyrost ale powiedzmy, że masa jeszcze akceptowalna i można takie wziąć "na wszelki wypadek".

Bardzo też się przejmujesz nośnością kół - zwróć uwagę, że fabryczne koła X/XC są do 110, X/XM do 120 a E/EX do 130kg.  Sama nośność jest istotna w rowerze wycieczkowym ;). Trzeba na to patrzeć w zestawieniu z dedykowanym zastosowaniem (ASTM) i się okaże, że jedno oczko ASTM w górę to przeszlo 2X mocniejsze koła (bo nośność o 10kg większa ale 2X wyższe hopki).

 

https://www.astm.org/newsroom/astm-standard-bicycle-classification-usage-revised-proposed-trailer-cycles-specification

 

P.S. jeszcze ze 2 dni dyskusji, dojdą obręcze do FR i będziemy mieć małe kompendium wiedzy o obręczach i kołach DT MTB ;).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dokumosa napisał:

Zwróć uwagę, że pewnie posiadasz rower XC (czyli ASTM 2) a koła serii M/XM to już AM (ASTM 3) natomiast E/EX enduro (ASTM 4). Co Ci po kołach enduro w rowerze do XC? Już AM są na wyrost ale powiedzmy, że masa jeszcze akceptowalna i można takie wziąć "na wszelki wypadek".

Masz rację, człowiek czasami im więcej myśli tym na głupsze pomysły wpada...Chociaż ktoś mi tu radził że jak już zmieniać to na 25 do 30mm :rolleyes: Ostatecznie zostają XM1501 i już nie kombinuję.

7 godzin temu, Dokumosa napisał:

Bardzo też się przejmujesz nośnością kół

Nie patrzę na ten parametr bo w porywach dochodzę do 75 kg więc teoretycznie mógłbym złożyć koła na Crestach.

7 godzin temu, Dokumosa napisał:

P.S. jeszcze ze 2 dni dyskusji, dojdą obręcze do FR i będziemy mieć małe kompendium wiedzy o obręczach i kołach DT MTB ;).

Z drugiej strony na forum nie zginie , a komuś może się kiedyś przydać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Alsew napisał:

Masz rację, człowiek czasami im więcej myśli tym na głupsze pomysły wpada...Chociaż ktoś mi tu radził że jak już zmieniać to na 25 do 30mm :rolleyes: Ostatecznie zostają XM1501 i już nie kombinuję.

I cały czas uważam, że do opon 2,2" najlepiej sprawdzają się obręcze 25mm a nawet szersze. W dodatku możesz mieć 25mm na obręczy typowo XC (XR391) a nawet 40mm w AM (XM551/M582). Natomiast te z XM1501 warto brać ze względu na chwilowo świetną cenę no i fakt, że to dobre obręcze są!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dokumosa napisał:

I cały czas uważam, że do opon 2,2" najlepiej sprawdzają się obręcze 25mm a nawet szersze. W dodatku możesz mieć 25mm na obręczy typowo XC (XR391)

No wagą i szerokością to te obręcze kuszą na maxa, ale rozsądek podpowiada że te kilka gram mi akurat różnicy nie zrobi, a koła będą mocniejsze, dłużej będą proste i na dłużej wystarczą... więc nie chcę wychudzonej do granic możliwości obręczy typowo xc. Jak tak trochę popatrzyłem to w sumie jedyną alternatywą dla tych XM 1501 jest  https://www.grawitacyjny.pl/obrecz-mavic-xm-824-27-5,3,26767,35015  460 g przy 24mm, a jest jeszcze wersja lżejsza nieoczkowana (xm424). Jednak nie ma żadnych opinii o tej obręczy i do tego jak dla mnie trochę to dziwne że nie mają tej rafki trzymającej oponę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już wcześniej pisałem, chciałbym zostawić sobie te koła Authora jako drugi zestaw kół. Nie chce zakładać kolejnego tematu, a mam nietypowy problem z przednią piastą http://en.author.eu/componets/hubs/front/author-front-hub-aco-helium-disc-15mm-f-ua23410130... Sprawa wygląda tak, że po odkręceniu tzw end capów widać łożyska maszynowe, a dalej jest tulejka o dosłownie identycznej średnicy jak otwór łożyska (15mm). I tak dzisiaj to rozkręciłem, kręcę tymi łożyskami to z jednej strony, to z drugiej i jakoś tak ciężko się obracają. No więc ok, ściągam uszczelnienie łożyska dokładam świeżego smaru do łożysk Shimano zamykam i kręcę znowu łożyskami i dalej jakoś tak ciężkawo idzie mimo że łożyska chodzą cicho i nie haczą... patrze a tu jak kręcę łożyskiem z jednej strony to obraca się łożysko z drugiej strony mimo że go nie dotykam. Tak jakby łożyska były ze sobą połączone na sztywno tą tulejką w środku. Spotkał się ktoś z takim przypadkiem ? Bo jak dla mnie jest coś ostro nie halo... przecież to chyba łożyska są od tego żeby się kręcić, a nie tulejka dystansowa? Ma ktoś jakiś pomysł, o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siłą rzeczy ta tulejka musi się kręcić razem z łożyskami, bo przecież się z nimi bezpośrednio styka. Jest ona po to żeby łożyska nie były ściskane na wewnętrznym pierścieniu

Łozyska maszynowe raczej w niewielkim stopniu można podratować i pewnie niedługo trzeba będzie je wymienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dawid napisał:

siłą rzeczy ta tulejka musi się kręcić razem z łożyskami, bo przecież się z nimi bezpośrednio styka.

To dobrze bo już myślałem że tam się coś wyrobiło i kaszana.

Teraz, dawid napisał:

Łozyska maszynowe raczej w niewielkim stopniu można podratować i pewnie niedługo trzeba będzie je wymienić

A to już gorzej bo z tego co zrobiłem wywiad to, są tam nietypowe łożyska, gdzie jedna sztuka chińczyka kosztuje 30 zł (a lepszych nie ma) i do tego bez ściągacza nie podchodzić więc wymiana to kolejne koszty.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burza mózgu trwa! Mam jeszcze pytanie w temacie szprych... Obecne koła mam zaplecione na 32 'zwykłych' szprychach , natomiast te nowe koła miałyby być na szprychach prostych po 28 szt na koło. I tak patrząc moje obecna piasty, to mają one zacne kołnierze dzięki czemu szprychy są sporo krótsze niż przy piastach SP. I tak na chłopski rozum... krótsza szprycha = sztywniejsze koło. Prawda to? Kolejna sprawa teraz mam szprychy 2,0 a te nowe mają być cieniowane do 1,8. Czy biorąc wszystkie te czynniki czyli mniejsza ilość, dłuższych i wycieniowanych szprych nie otrzymam przypadkiem wyczuwalnie gorszej sztywności kół???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Równie dobrze można dywagować, czy szprychy SP będą trwalsze od klasycznych ,które mają wygięcie koło łebka. Wygięcie = mniejsza wytrzymałość na rozciąganie.

Sztywność kół jest wypadkową jakości szprych oraz jakości zaplotu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywność koła, wg. mojego doświadczenia, w pierwszej kolejności zależy od sztywności obręczy, a dopiero następnie od jakości szprych i ich zaplotu, chociaż oczywiście, to też istotne składowe. Najlepszy mistrz nie złoży sztywnego koła na plastelinowych obręczach :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Waza napisał:

Najlepszy mistrz nie złoży sztywnego koła na plastelinowych obręczach :no:

Obręcze będą solidne, DT xm401... i tak się zastanawiam bo znalazłem w dobrej cenie wersję na 32 szprychy, natomiast nie widzę nigdzie piast pod szprychy proste z 32 otworami. I zakładając, że koła będzie robiła jedna osoba, obręcze będą identyczne, szprychy dt comp. 2,0-1,8-2,0  - to lepiej brać wersję z ze szprychami prostymi SP (28 szt) , czy szprychami klasycznymi (32 szt.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...