Skocz do zawartości

[koła] XC 27,5 cala do 1000zł


Alsew

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. Skończyło się na Peaku, czarno szarym. Rurki Pro Koryak, siodełko Accent Execute. Zostaje napęd i heble, zastanawiam się czy iść w 2x10 mix XT z M6000 a może pełen SLX 2x11, a może jakieś 1x11... Jeszcze się nie namyśliłem. Póki co najbardziej się skłaniam na opcję 2x10 z hamulcami, kasetę, manetkami, przerzutką XT tylko korba i przednia zmieniarka M6000. Bo raz, że bardziej mi pasuje stopniowanie z różnicą 10 zębów a dwa późniejsza eksploatacja będzie tańsza niż przy korbie XT. Po prostu nie wiem czy mi ona do szczęścia potrzebna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miał ktoś może styczność z tymi obręczami??? http://www.grawitacyjny.pl/obrecz-mavic-xm-824-27-5,3,26767,35015 Fajna waga i cena plus szerokość 24 mm... I w sumie jakby kupić obręcze do 300 za komplet plus zestaw nypli i szprych wyjdzie powiedzmy 200 zł, to w sumie może jest jakiś sens użycia  moich obecnych piast? Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak odpuszczę z tymi moimi piastami, nie chodzi nawet o brak możliwości konwersji piasty pod inne osie, ale pomyślałem, że może kiedyś przejdę na napęd 1x a wtedy mógłbym zapomnieć o kasecie 10-42 czy 10-50 bo bębenka XD do tej piasty nie przymocuję. Do tego policzyłem koszty przeplatania, to zakładając że obręcze wyjdą 300zł, szprychy i nyple 200 zł a robota 150zł to robi się 650 zł, a do tego nie znam nikogo kto w okolicach Poznania zajmowałby się w miarę profesjonalnie budową kół. Więc zostaje zestaw xm1501 z piastami dt370 od Daveo, albo pomęczyć się jeszcze trochę na tym co jest, dozbierać kasy/wyszukiwać okazji i brać http://allegro.pl/dt-swiss-kola-xm1501-spline-one-650b-shimano-55-i6792995745.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alsew Biorąc pod uwagę, że teraz te obręcze kosztują 150zł to Dawid albo ludki z BS złożą koła na piastach 350 w cenie ~1100-1200zł. Różnica pomiędzy 350 a 240 to kilkadziesiąt g na masie a konstrukcyjnie jest to samo. Z drugiej strony współczesne 370 to bardzo przyzwoite piasty.

Z nieco innej beczki - od około 1,5 roku jest silny trend (szczególnie na zachodzie) do wyprzedawania wszystkiego co pod 27,5 non-boost. Do niedawna wszyscy wieszczyli rychły upadek 26" a jednak 27,5 padnie szybciej. Osobiście uważam, że pakowanie się dzisiaj w drogie koła 27,5 jest pozbawione sensu. Za 2 lata będzie ciężko kupić sensowny widelec czy ramę pod takie koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27,5 padnie szybciej?? Przecież każdy producent ma w ofercie nadal 27,5, a 26 nie ma już chyba żaden. Ramę czy widelec kupujemy teraz i nie zauważyłem aby 650B było tańsze w zakupach niż 29.

 

Niedawno trafiłem przy okazji informacji o jakimś sprzęcie na jakiś kilkuletni wątek w którym jakiś autorytet napisał, że 29er ledwie wszedł do sprzedaży ale nie ma szans się przyjąć bo nikt się nie przesiądzie a producenci już zapewniają, że w kolejnym roku 29erów nie będzie. I co? Ano to samo co z takimi twierdzeniami jak Twoje, że 27,5 umrze.

 

Z otoczenia mojego - kilka osób kupiło rowery w ciągu ostatniego roku. Jeden 29, dwa crossy, jeden trekking i... 4 sztuki 650B. Nikomu niczego nie sugerowałem, po prostu wśród ludzi nieścigających się tylko jeden jest na tyle wysoki, że po prostu mu najner pasował. Ja wiem, że to mała grupa statystyczna, ale jakiś wyznacznik toto jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z HT na 27,5 wśród liczących się producentów są obecnie rozmiary kończące się na 15-16". Jak kupujesz w PL sklepach to normalne, że różnicy nie zobaczysz. Trend jest mocno widoczny np. w niemczech czy UK. Poza tym ja nie jestem żadnym autorytetem tylko piszę co widzę. Jest natomiast kilka artykułów o zmierzchu średniego koła włącznie z tym, że jest to najwolniejsza opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dokumosa napisał:

Z HT na 27,5 wśród liczących się producentów są obecnie rozmiary kończące się na 15-16". Jak kupujesz w PL sklepach to normalne, że różnicy nie zobaczysz. Trend jest mocno widoczny np. w niemczech czy UK. Poza tym ja nie jestem żadnym autorytetem tylko piszę co widzę. Jest natomiast kilka artykułów o zmierzchu średniego koła włącznie z tym, że jest to najwolniejsza opcja.

No to skoro każdy liczący się producent ma 27,5 z reguł w rozmiarach S to gdzie tu upadek i wyprzedaż? Trek, Canyon to niszowi producenci? Jak ktoś ma 167 cm wzrostu to najner to kobyła, myślę, że zauważyli to sami producenci proponując właśnie taki rozmiar koła w rowerach o małym rozmiarze. Dodajmy do tego Enduro i DH. Już wieszczyli koniec 27,5 w rowerach zjazdowych a tu nagle najlepsi powiedzieli, że 29er w DH to jednak nie jest dobra droga i wrócili do poprzednich rozmiarów. 

Dlaczego koło 27,5 mialoby być najwolniejszym to już doprawdy ciekawa historia...

Proszę bardzo, wysoki model Treka na 2018 rok a tu mamy koła 27,5... faktycznie wymierają.

Trek.thumb.JPG.df8dc19e9ddf66212e72ba710044ac6e.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Dokumosa napisał:

Jest natomiast kilka artykułów o zmierzchu średniego koła włącznie z tym, że jest to najwolniejsza opcja.

O śmierci przedniej przerzutki też już było 100 artykułów, a jak widać nadal ma się dobrze... Jak na razie to większość firm najmniejsze rozmiary robi tylko 27,5 nawet w najwyższych modelach... A wracając do moich kół. To ochłonąłem trochę z tymi xm1501. Uświadomiłem sobie że ich niższa waga w porównaniu do m442 wynika w zasadzie tylko z tego że m442 jest kapslowana. I tak sobie zacząłem myśleć, że w sumie się nie ścigam,a nawet jak zacznę to nie przegram przez te kilka gram więcej... a zależy mi na trwałych i bezproblemowych kołach, a naczytałem się że jednak oczkowane obręcze są dłużej proste bo szprychy są mocniej naciągane, są łatwiejsze w centrowaniu i 'niby' trwalsze. Więc skończy się chyba nam 442 lub w/w Mavicu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sabarolus Nie chcę wywoływać żadnej wojenki, szczególnie w tym wątku ale o ile 2-3 lata temu wszyscy liczący się producenci mieli w ofercie rowery z kołami 27,5 w każdym rozmiarze tak teraz to tylko zapchajdziura w niszowym rozmiarze ram - tam gdzie nie da się upchnąć koła 29. W trailu czy DH również od pewnego czasu głównie boost. Co do szybkości średniego koła to widziałem kiedyś jakiś wywód na bikeradar (sam traktuję tego typu testy z przymrużeniem oka, ale chyba coś w tym musi być, że różnice były dość zaskakujące).

@Alsew Obręcz XM401 (czyli to co masz w kołach XM1501) wymaga użycia podkładek pod nyple (jak również specjalnych nypli, ale tym sobie mało kto głowę zawraca) i koła na tych obręczach spokojnie radzą sobie bez problemów nawet w cięższych zastosowaniach. XM401 w stosunku do M442 jest też spawana na łączeniu co również ma spore znaczenie jeśli chodzi o stabilność. Jedna i druga obręcz ma dopuszczalny naciąg szprych 1200N. Jeśli z kolei decydujesz się na M442 to fabryczne, nowe koła na tych obręczach i piastach DT370 czyli DT M1900 kupisz w cenie 740-1000zł w zależności jaki rocznik. Np. w BS: https://www.bikestacja.pl/pl/kola-dt-swiss-spline-m1900-2017-650b-40-taniej-49269.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dokumosa napisał:

@Sabarolus Nie chcę wywoływać żadnej wojenki, szczególnie w tym wątku ale o ile 2-3 lata temu wszyscy liczący się producenci mieli w ofercie rowery z kołami 27,5 w każdym rozmiarze tak teraz to tylko zapchajdziura w niszowym rozmiarze ram - tam gdzie nie da się upchnąć koła 29. W trailu czy DH również od pewnego czasu głównie boost.

 

Zdaje sobie z tego sprawę, jednakże powoduje to, że dalej będą produkowane widelce czy porządne koła pod ten właśnie rozmiar. Przecież do Treka za 20k nie włożą XCRa na najtańszych kołach. Dlatego póki co byłbym spokojny o dostęp do porządnych widelców, sensownych opon itd.. Co do kół i boosta. Kiedy wejdziemy na strone pierwszego lepszego sklepu większość dostępnych piast ma ośkę 135x9mm i 100/9mm. Ja bym się o dostępność część nie martwił. 

Boost wszedł wszędzie również w do 29er. Czyli jeżeli ktoś rok temu kupił rower na oskach 100x15 i 142x12 to jest on już przestarzały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie raczej trzeba postawić czy DZIŚ kupować rower na 100x15 + 142x12 czy nie lepiej na 110 i 148. Nie ma co się zadręczać kwestiami na które nie mamy już wpływu.

Odnośnie dostępności części dedykowanych pod 27 to pożyjemy-zobaczymy. Niby koło 26" jest nadal obecne w kilku dyscyplinach i rowerach FS jednak w sklepach na próżno szukać widłów ze średniej i średnio-wyższej półki cenowej. Poza tym widelec to jedno a co z ramą, którą można skatować szybciej niż dobry wideł? Np. nowy peak accenta będzie wyłącznie w rozmiarze 29.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Dokumosa napisał:

 

Niby koło 26" jest nadal obecne w kilku dyscyplinach i rowerach FS jednak w sklepach na próżno szukać widłów ze średniej i średnio-wyższej półki cenowej. 

Masz pewnie na myśli dirt, slope? Tam dalej rządzi niepodzielnie koło 26" i dirt jumpera czy manitou circusa nie kupisz w innym rozmiarze jak 26. Myślę, że akurat fanów hopek średnio interesuje, że nie mogą kupić sobie SIDa czy innej Reby w rozmiarze 26 bo i tak nie jest im do niczego potrzebna.

 

Natomiast co do jednego się zgodzę - gdybym miał kupować rower dzisiaj kupiłbym 29'na osiach 110/148. To na dzisiaj, możliwe, że za 2 lata będzie wyglądać to zupełnie inaczej. Dlatego nie ma się co przywiązywać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dokumosa napisał:

Jeśli z kolei decydujesz się na M442 to fabryczne, nowe koła na tych obręczach i piastach DT370 czyli DT M1900 kupisz w cenie 740-1000zł w zależności jaki rocznik. Np. w BS: https://www.bikestacja.pl/pl/kola-dt-swiss-spline-m1900-2017-650b-40-taniej-49269.html

No ta oferta to do mnie przemawia :D Dostałeś z mojej strony +^_^ Przy tej cenie można powiedzieć że te kola są doskonałością, chociaż kurna będę musiał tarcze z tego co widzę do nich wymienić! Gdybym miał składać droższe koła to chociaż z tyłu chciałbym dt350, a to już się robi dobrze ponad 1200zł. A jak wiadomo rowerowe potrzeby nie mają końca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Dokumosa napisał:

Adaptery z CL na IS masz w zestawie.

Nie doczytałem... Dzięki! Kurna już chciałem zamawiać, a tu się okazuje , że te nalepki na obręczach są pomarańczowe, a mój rower jest czerwony, więc będzie to kiepsko wyglądać... Ćwiczył ktoś usuwanie nalepek z obręczy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a żeby ciekawiej było to obręcz kupiona osobno ma vinyle ;) Poszukaj info o usuwanie kalkomanii. Słyszałem kiedyś, że moczenie w wodzie z octem daje radę a z bardziej drastycznych metodo aceton lub toluen. Możesz też spróbować pokolorować sobie niepasujący napis na inny kolor mazakiem niezmywalnym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Dokumosa napisał:

No a żeby ciekawiej było to obręcz kupiona osobno ma vinyle ;) Poszukaj info o usuwanie kalkomanii. Słyszałem kiedyś, że moczenie w wodzie z octem daje radę a z bardziej drastycznych metodo aceton lub toluen. Możesz też spróbować pokolorować sobie niepasujący napis na inny kolor mazakiem niezmywalnym ;)

Aceton działa jak złoto i przy okazji nie uszkadza powierzchni obręczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dokumosa napisał:

No a żeby ciekawiej było to obręcz kupiona osobno ma vinyle ;)

Oferta z bikestacji jest naprawdę ok ale z tego co widzę to można w podobnej cenie te koła gdzie indziej kupić... https://www.olx.pl/oferta/kola-dt-swiss-spline-x1900-27-5-nowe-CID767-IDrsVfx.html#117a576264 więc biorąc pod uwagę że mam na czym jeździć poczekam może trafią się jakieś biało-czarne. Chociaż ciągle chodzi mi po głowie oferta Daveo (dt1501, dt370 + szprychy dt competition 2,0-1,8-2,0 i czerwone nyple)... ta obręcz od 1501 powinna przy mojej wadze i stosunkowo łatwym terenie dać radę, a w sumie dokładając niewiele miałbym już naprawdę fajne koła, a jak bym poczekał do połowy marca to spokojnie mógłbym dołożyć do piasty dt350 na tył (bo jakoś nie widzę sensu dopłacać do przedniej piasty) i mieć koła na poziomie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dokumosa napisał:

Jakby co to obręcz z koła XM1501 nie jest słabsza od M442

Dawid też mi pisał, że to mocna konstrukcja i przy moich 72-74 kilogramach to będzie idealnie nawet do cięższych zastosowań, niż moje XC. Więc powiem Ci tak... Klamka zapadła! Jak się bawić, to się bawić! Będę kola od Dawida na obręczach xm 1501:P O tej piaście tylnej jeszcze pomyślę bo jednak ten rachter kusi, chociaż z drugiej strony mam teraz piastę z 3 zapadkami i jakoś nie widzę dyskomfortu z tego tytułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...