Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moja sytuacja jest taka. Mam rower, nie podoba mi się jego kolor, stan lakieru oceniam na dobry (małe rysy). Chciałbym to zrobić dobrze, ale też rozsądnie cenowo.

Zależy mi na czarnym macie. Nie mam doświadczenia z lakierowaniem, a chcę to zrobić sam.  Zależy mi na dużej wytrzymałości lakieru.

Mój plan jest taki:

1. Zmatuje cała ramę papierem 800, żeby lakier się dobrze trzymał (nie chcę zdzierać lakieru).

2. Podkład http://www.boll.pl/lakiery-akrylowe-i-ochronne-2/boll-szybko-schnaca-farba-podkladowa-51  

I tu pierwsze pytania: Ile warstw? Czy jakoś muszę matowić ten podkład? 

3. Bezbarwny http://allegro.pl/boll-lakier-akrylowy-bezbarwny-400ml-i7028712490.html

Tu kolejne pytania: Ile warstw? Czy warto?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie sprayem daje wiele radości, ale jakość powłoki lakierniczej i koszty + czas nie są warte zachodu. Lepiej poszukaj w okolicy dobrego lakiernika, a jak ma być tanio to proszkowo. Proszkowo lakierowane elementy są trwałe i sprawdzają się na rowerze przy niskich cenach. Ważne aby mieli pojęcie o lakierowaniu ram rowerowych. Proszkowe lakierowanie to koszt 100-150 zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adian Chcesz dobrze pomalować rower z "puszki" to musisz zamówić lakier w firmie specjalizującej się lakierach samochodowych.
Zmieszają ci kolor jaki chcesz ale co istotniejsze zmieszają ci lakier dwuskładnikowy razem z utwardzaczem. Będzie to miało ograniczony czas na wykorzystanie ale będzie się przynajmniej trzymało ramy jak należy.
I to na tyle pozytywów ... przymalowaniu na starą powłokę możesz odbić cię od kilku ścian. Pierwsza "ściana" to "kompatybilność" starej powłoki z rozpuszczalnikami podkładu.
Istnieje ryzyko ze ci się "zważy".
Druga ściana to "ręka" ... jak jeszcze przy malowaniu podkładem najlepiej chyba epoksydowym zaciek to nie problem bo po wyschnięciu go zwyczajnie zeszlifujesz ... tak przy matowym kolorze zaciek na kolorze "kładzie" cały projekt.
Potencjalna trzecia "ściana" to kurz latający w powietrzu i łapiący się do świeżo nałożonego lakieru.

Po pomalowaniu podkładem ... matujemy.
Ile warstw lakieru ... zależy od reki 2-3.

Finalnie muszę tutaj podpisać się pod propozycją @woojj`a ... oddać do wypiaskowania i pod lakier proszkowy. Komplet powinien cie wyjść właśnie w okolicy 100 - 150 zł i otrzymasz najtrwalszą dostępna powłokę lakierniczą dla ram rowerowych :).
I mówię to też z punktu widzenia kogoś kto przerabiał wszystkie technologie malowania na ramę rowerową ... malowałem "motipem" z puszki , pistolet + kompresor i zlecałem też proszkowo.

Pozdrawiam

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak inni powiedzieli, lepiej oddać do malowania proszkowego, wtedy lakier jest meeega twardy.

Jak już będziesz malował sprayem to kup bezbarwny z utwardzaczem. Jeżeli pryśniesz zwykłym bezbarwnym to on wyschnie ale się nie utwardzi tak jak powinien, potem będziesz mógł go zdrapać paznokciem jak się postarasz. Wiem bo sam kiedyś wpadłem na pomysł malowania ramy szprejami. Ogólnie było ładnie, prócz tego bezbarwnego

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega idzie w "mat".

Ja z doświadczenia wiem ze odpuściłbym malowanie z puszki zwykłym lakierem rozpuszczalnikowym.
Malowanie natryskowe z pistoletu zastosowałbym tylko w przypadku wymyślnego koloru który nie występuje w proszkach lub przy łączeniu różnych kolorów na jednej ramie.

Przy jednolitym kolorze występującym w palecie proszków nawet by mi się brudzić nie chciało ... a wiem że syfu jest bo przerabiałem temat wielokrotnie.

Pozdrawiam 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pracuję w firmie produkującej farby proszkowe.

1. Podkład musi być dobrany do materiału ( zagwarantuję to wytrzymałość i dobrą rozlewność farby ), domyślam się że to alu.

2. Po piaskowaniu rama musi być jak najszybciej pomalowana. Jak najmniej dotykana i nie narażana na kiepskie warunki atmosferyczne ( np. takie jakie obecnie mamy za oknem ).

3. Farby są różne, jakość powłoki zależy od wielu czynników w tym również od fachowości malującego.

Jak mam jakieś pytania pisz na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...