Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję porady. Buduję Peaka 27,5. Nie chcę 11rz z powodu planowanych większych niż mniejszych przebiegów i wolę ciut tańszą niż droższą późniejszą eksploatację. Kokpit chcę mieć w miarę pusty, więc do hebli M7000 planuję kupić manetki też M7000 2/3x10 na i-spec. Kaseta to HG81, łańcuch X10. Przerzutkę tył chcę kupić 786 bo ma mocniejszą sprężynę, łożyska w kółeczkach no i najważniejsze - ma wózek GS.

 

Pytanie zasadnicze - co z korbą i przerzutką przód? M7000 do 10 rzędowego napędu występuje tylko jako 3-blatowa - a 3 blatów nie chcę. Czy korba w układzie 2 rzędowe 28-38 zagra z 10 rzędowym łańcuchem?

 

No i jaką przy takiej kombinacji wybrać przerzutkę, dedykowaną do korby z rodziny m7000 czy coś starszego m670?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsze modele przednich przerzutek pod 2x10 zadziałają ze stopniowaniem 38/28 (przez pewien czas jeździłem na korbie M785 z blatami 38/28 i przednią M786) , masz jeszcze opcje dopasowanej zmieniarki pod 2x10 i korb z różnicą 10T w postaci nowego Deore FD-M6025 (z tym , że podwójny ciąg ma tylko Down Swing).

Jeśli liczysz złotówki to zamiast gratów SLX możesz założyć nowe Deore M6000 - korba też występuje ze stopniowaniem 38/28 (ma Hollowtech II czyli puste ramiona) a i manetki też są pod I-Spec II .

 

Edytowane przez gtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W exelku sobie zrobiłem porównanie.

 

M6000 nie rozważam, bo jeśli dopłacę 380pln to z deore przeskakuję na korbę M7000, manetki M7000, hamulce M7000 metaliki i o włos lepszą kasetę (HG81). Wolę SLX, Deore jest dla plebsu :D A tak poważniej, to skoro teraz mam deore w rowerze to mam ochotę na ten jeden ząbek wyżej - zwykła próżność. Z kolei XT jest dla bogatych, bo względem M6000 gdybym chciał myśleć o pełnym XT czyli hamulce M8000 i napęd 2x10 na korbie M8000 to już prawie tysiąc trzeba dołożyć. No i potem co wymiana kasety czy zębatek to ciut drożej niż SLX. Nie liczę gramów aż tak, w zawodach nie startuję... następny będzie na XT :)

 

Zostaję więc przy SLXie, tj hamulce M7000 metaliki, manetki do kompletu ale w wersji 10, bo SLX takie ma, zmieniarka tył zostaje m786 bo to najdelikatniejszy element a akurat przerzutka jeść nie woła, jak manetki - raz kupione będą siedziały w rowerze na lata.

 

 

Ponawiam pytanie, bo jednoznaczna odpowiedź nie padła a nie będzie mnie satysfakcjonowało rozwiązanie "jakoś działa". Starsze korby miały często różnicę między zębatkami 12-14 zębów i pod taki system miały projektowane wózki. Ja planuję wsadzić korbę M7000 z różnicą 10T. Czy przerzutka SLX FD-M7025 dual pull pasuje mi do zestawu? Z korbą zagada, bo jest jej po prostu przeznaczona, tyle tylko, że ona jest pod węższy łańcuch 11 rzędowy a nie pod 10. Jeśli nie wiadomo - bądź nie, to zamówię po prostu tę nową Deore bo już grupa jest powszechnie dostępna. Ale jeśli mogę coś lepszego wsadzić, to byłoby elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdrowy rozum powinna ogarnąć bo:

 

a. tak jak napisałeś jest zaprojektowana do tej korby.

b. przeznaczona jest do współpracy z kasetami o szerszym zakresie i większej ilości biegów, czyli miejsca na łańcuch powinno być w sam raz, poza tym łańcuch 11sp jest tylko 0.5mm węższy.

c. jeżeli masz możliwość ogarnięcia linki to brałbym przerzutkę side swing, zauważalnie lżej i nieco szybciej to pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gripper III?

 

Czemu zacisnąłeś dodatkowo trytytkami, pracowało i się urywało czy profilaktycznie?

Trytki mocują zatrzask do przewodu a przewód jest zakliknięty. Niby uchwyty są wklejanie ale na taśmę 2 stronną. Trochę to słabo trzymało bez trytek.

Pewnie gdyby je wkleić na jakiś mocny klej to trytki nie były by potrzebne. Tylko na jaki klej?

Edytowane przez kaczorek73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, wspominając napęd 9 i 8 biegowy ... słabo. Jedak jak się człowiek zastanowi ... poczyta temat od początku, natknie się ów człowiek na taką tabelkę:

http://blog.artscyclery.com/science-behind-the-magic/science-behind-the-magic-drivetrain-compatibility/

Są w niej dane, z których ów człowiek wyciągnie sobie wnioski. 

 

Jak wg Ciebie sprawa ta wygląda w praktyce? Jesteś w stanie jakoś to na serwisie sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ale wiesz ze możesz zastosować napęd shiamno 11sp z 1 serii który taki napęd ogarnie na 100% Mam na myśli kasetę 11-36 + 34-50.

 

Sam osobiście zakładałem ultefre 6800 + kasetę pg1150 11-36 + korba kompakt 34-50 i działa to bardzo dobrze. Oczywiście ultegra GS, i myślę ze nawet tiagra gs zrobi to samo. Tak tiagra będzie działać z manetkami ultegry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...