Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 30.04.2019 o 12:13, veloce napisał:

Zastanawiam się nad przerobieniem tego na 1x9, gdzie blat NW miałby 38t. Pytanie jaką kasetę mtb mogę dobrać by działało to poprawnie 11-30/32 czy może 34? Oczywiście zależy mi na jak największym zakresie możliwych przełożeń. Czy to się da w jakiś sposób wyliczyć?

Szosowe przerzutki przeznaczone do kaset o małym skosie ( 11-23 do 11-28, tak na oko ) zwykle mają problem z obsługą czegoś powyżej 32T, przy czym 30T to taki bezpieczny margines. Jeżeli chcesz korzystać z 11-34, to można to osiągnąć ratując się za pomocą mniejszego kółka prowadzącego ( górnego ) w wózku. Seryjnie w DA 7800 jest 11T, ale zmiana na 10T pozwala na w miarę komfortową obsługę 11-34T. 11-36 pewno też, ale nie próbowałem.

Przy czym - siłowo to i seryjna na 11-34 wejdzie. Jedynie zrobi to ze sporym protestem.

W dniu 1.05.2019 o 20:03, Roballinho napisał:

I na koniec moja wątpliwość – jak to zagra z 9-biegową przerzutką sram x7 z długim wózkiem? 

 

X7 to system ESP, 10 rzędów u srama to Exact Actuation - potrzebujesz nowej przerzutki.

W dniu 1.05.2019 o 20:34, radarrr napisał:

Witam, mam takie pytanko, potrzebuję wymienić przerzutke tył ultegra 6700, jaką inną, oczywiście poza takim samym modelem, mogę włożyć aby mieć dalej napęd 2x10? Zakładam że od napędu 2x11 żadna nie podejdzie? 

 

Dowolną przerzutkę shimano pod system 7-8-9 i szosowe 10 poza tiagrą serii 4700. Jaką konkretnie zależy od kasety.

5 godzin temu, Pietern napisał:

Chcę zmienić napęd w rowerku Romet Mustang 1, z 3x10 na 2x10. Mam korbę 40/30/22 175mm, chcę 34/24 175mm. I teraz wątpliwość, czy ze starą przerzutką Deore M611 będzie to dobrze działać? Manetka XT SL-M780.

Przerzutka przednia? Jakie mocowanie? Przerzutki przednie zwykle da się wyregulować bez problemu na zębatkach mniejszych niż dedykowana pod daną przerzutkę. W tym przypadku jeszcze masz różnicę 10T na największych dwóch koronkach w obu korbach. Moim zdaniem zabangla idealnie, chyba, że nie jesteś w stanie obniżyć przerzutki tak aby wodzik był na tej samej wysokości nad 34T co nad 40T. Niektóre przerzutki pod DM ( mocowane do ramy ) mają bardzo mały zakres regulacji pionowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, uzurpator napisał:

Szosowe przerzutki przeznaczone do kaset o małym skosie ( 11-23 do 11-28, tak na oko ) zwykle mają problem z obsługą czegoś powyżej 32T, przy czym 30T to taki bezpieczny margines.

RD-7800 SS :

image.png.5b7bf0f19d23cf83af2173087f48d7a1.png

Bezpieczne dla tej przerzutki to 28 zębów, przy 30 już będzie upośledzona zmiana, a co dopiero 32 czy 34 ( tu nawet wątpię czy to w ogóle możliwe ) Jeśli większa kaseta to wymieniłbym tylną przerzutkę na mtb np. rd-m591 lub jeśli zależy na lansie to starszą ( nową lub używaną w bdb stanie ) deore xt/xtr  i włożył kasetę 11-34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM Zmiana Dura Ace na RD-M591 to troszkę downgrade... Poza tym przy okazji zaciąga się długi wózek ( fuj ).

Shimano zawsze specyfikuje przerzutki do maksymalnej koronki dostępnej w kasetach tej grupy. W praktyce zawsze stosuje dwa skosy przerzutek w zakresie napędów 7-10 rzędów i  poziomie jakości "sensowny". Te dwa skosy to "szosowy" i "górski". To co pisałem dotyczy oczywiście skosu szosowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano ;)

Pojawił się lekki luz suportu. Dodatkowo mniejszy blat kwalifikuje się do wymiany.

Rower Trek X-Caliber 8 2015 : https://archive.trekbikes.com/us/en/2015/Trek/x_caliber_8#/us/en/2015/Trek/x_caliber_8/details

Podpowiedzcie, proszę jakiej korby i wkładu suportu szukać ? (mam na ten cel 300-400 zł, mogą być używane części).

A może wymienić tylko blat i się nie przejmować luzami suportu ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie forumowicze,

Przyszła u mnie pora na wymianę korby 3 rzędowej na nową, ale zacząłem zagłębiać się w temat i zdaje się to być dość skomplikowane. Przy okazji zamontowałbym nową przerzutkę, bo stara ma już luźny wózek, poza tym coraz częściej nie przerzuca łańcucha mimo regulacji (zawsze był problem z ustawieniem przedniej przerzutki idealnie). Suport mam na kwadrat, nie chciałbym go ruszać (chyba, że istnieje konieczność?). Cały napęd to 3x8, z tyłu kaseta i przerzutka klasy Alivio (HG-51). 

Jakie modele polecicie tak, żeby całość współgrała? Rama roweru to Mongoose Rockadile pro ALD, ma około 15 lat :)


Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam

Edytowane przez witkacy7
uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy po zmianie kasety,manetki i łańcucha na 11 rzędowe tylna przerzutka Shimano Deore rd-m6000 byłaby to w stanie obsłużyć ? czy jest także konieczna wymiana tylnej przerzutki na dedykowaną pod 11 rzedów ? próbował już ktoś z Was z tą przerzutką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, witkacy7 napisał:

Witajcie forumowicze,

Przyszła u mnie pora na wymianę korby 3 rzędowej na nową, ale zacząłem zagłębiać się w temat i zdaje się to być dość skomplikowane. Przy okazji zamontowałbym nową przerzutkę, bo stara ma już luźny wózek, poza tym coraz częściej nie przerzuca łańcucha mimo regulacji (zawsze był problem z ustawieniem przedniej przerzutki idealnie). Suport mam na kwadrat, nie chciałbym go ruszać (chyba, że istnieje konieczność?). Cały napęd to 3x8, z tyłu kaseta i przerzutka klasy Alivio (HG-51). 

Jakie modele polecicie tak, żeby całość współgrała? Rama roweru to Mongoose Rockadile pro ALD, ma około 15 lat :)


Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam

Jaką miales korbę, stopniowanie, model ? Lub podaj długość osi suportu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prośba o wyjaśnienie( pytanie do znawców)

Czy Przerzutka SHIMANO DEORE RD-T610 TYŁ obsłuży 8 rzędów? Chodzi mi o dokładnie taką jak tutaj

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-shimano-deore-rd-t610-tyl-8078052999

Kaseta ma 8 rzędów 28-11. Z przodu standard na 3 zębatki alivio 28-38-48

Wiem że pisze tylko do 10rz ale w czym problem?W innym rozstawie zębatek  i skoku? Czy o tym nie decyduje manetka?

 

Edytowane przez Separatysta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka 10rz nie będzie działać z kasetą 8rz. Problem w znacznie innym współczynniku wychylenie wózka vs. ciąg linki (przełożenie mechaniczne w samej przerzutce). W systemach 6-9rz 1mm pociągnięcia linki powoduje wychylenie wózka o1,7mm. W systemie 10rz mtb w wózek wychyla się o 1,2mm. Do tego jeden klik manetki 8rz to 2,8mm wyciągnięcia linki a w przypadku manetki 10rz 2,3mm. Tym samym po sparowaniu przerzutki 10rz z manetką 8rz jeden klik powodował będzie wychylenie wózka o 3,36mm zamiast wymaganych 4,76mm.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, odswierzam stary rower, wymienilem  klamkomanetki na acera st-ef 65, z tylu mam  acere za 40 zl z przed 10 lat i wszystko dziala. Pytanie do przedniej przerzutki, bo stary sram 3.0 nie pasuje,   kupilem altusa  i tez skok nie pasuje. Manetka ma dluugi skok miedzy  biegiem 1 a 2 co powoduje przeskok o 2 blaty na raz.  Chce budzetowo zalatwic sprawe.   Ktora przerzutka bedzie pasowac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednią przerzutkę dobiera się do korby. Jaką masz korbę, konkretny model ( samo hasło altus,acera to za mało ) oraz jakie stopniowanie ( ile zębów mają koronki korby ). Jakiej długości masz suport w ramie ? Jaką masz średnicę ramy ( rury ) w miejscu mocowania przedniej przerzutki, czy rama ma górny czy dolny ciąg przedniej przerzutki ? Najpierw trzeba znac odpowiedzi na w/w pytania, wtedy można dobrać przerzutkę.

Druga sprawa to taka, że przednia przerzutka srama 3.0 powinna pasować do manetki shimano. Jeśli korba jest dopasowana do długości osi suportu i poprawnie wyregulujemy to powinno działać.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka XT 8000 GS, kaseta Sunrice 11-46, napęd 1-10. Problem polega na tym że da się ją dobrze wyregulować tylko  na wyłączonym sprzęgle. Po włączeniu i próbie regulacji praktycznie na każdym biegu jest problem, dlatego jeżdżę cały czas na wyłączonym, jest ok, ale zastanawiam się co można by zaradzić na tą sytuację ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, SoloTM napisał:

Przednią przerzutkę dobiera się do korby. Jaką masz korbę, konkretny model ( samo hasło altus,acera to za mało ) oraz jakie stopniowanie ( ile zębów mają koronki korby ). Jakiej długości masz suport w ramie ? Jaką masz średnicę ramy ( rury ) w miejscu mocowania przedniej przerzutki, czy rama ma górny czy dolny ciąg przedniej przerzutki ? Najpierw trzeba znac odpowiedzi na w/w pytania, wtedy można dobrać przerzutkę.

Druga sprawa to taka, że przednia przerzutka srama 3.0 powinna pasować do manetki shimano. Jeśli korba jest dopasowana do długości osi suportu i poprawnie wyregulujemy to powinno działać.

Korba rowerowa Shimano FC-TY301 48x38x28 6/7/8 rz

klamkomanetki Shimano ST-EF65 3 x 8 Altus/Acera

Przerzutka przednia SHIMANO ALTUS FD-M313 31,8mm

Klamkomanetka nie pasuje do przerzutki, Kupilem te komponenty aby odswierzyc moj 15 letni rower dla syna i sie zwidziwilem ze przednia przerzutka ma problem ze skokiem.  wrzucajac z 1 na 2   na manetce   na blatach  przeskakuje z 1 na 3,  Prosze  pomoc w doborze przedniej przerzutki bo moge ja wymienic.   Rama leaderfox dragstar, naciag gorny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótki tutorial :

Linka nieprzykręcona do przedniej przerzutki. Wózek przerzutki równolegle do zębatek korby ( najłatwiej ustawić patrząc na największą ) Wysokość przerzutki ustawiasz tak, by wózek, jego zewnętrzna część, przechodził 1-2 mm nad największą koronką korby. ( to miejsce  najbliżej zębów koronki - 1-2 mm będzie w pobliżu  górnych zębów koronki )

Ustawiasz przerzutkę -  łańcuch z tyłu na kasecie/wolnobiegu na największej koronce, z przodu na najmniejszej. Regulując śrubą - ogranicznikiem "L"  odpowiednio wkręcasz lub wykręcasz tak by łańcuch był oddalony o 2 mm od wewnętrznej części wózka przerzutki. Śruba baryłkowa -  regulacyjna wkręcona w manetce na 90 % ( na max wkręć i wykręć o 1-2 obroty ) Manetka ustawiona na bieg nr 1 ( najlżejszy ).

Dopiero teraz przykręcasz linkę do  przedniej przerzutki ( tam gdzie ma być przykręcona - nigdzie indziej ). Z minimalną siłą ( naprawdę minimalną, byle linka nie była luźna - nie wyginała się w łuk ) Tak jakbyś  0,5 kg - 1 kg ciężarek do linki przyczepił.

Z tyłu ( tylna przerzutka i łańcuch ) wrzucasz na środek ( mniej więcej ) i teraz kręcąc pedałami zabierasz się za przerzucanie manetką lewą ( przedniej  przerzutki ). Kręcąc pedałami klikasz na 2. Musi przerzucić.

Co do długości  osi suportu - nie wchodząc w szczegóły - musi być dobrana pod korbę, jeśli będzie zła,  za długa lub za krótka to nie wyregulujesz poprawnie przedniej przerzutki. Wiesz jaką korbę miałeś wcześniej ? Jaki tam suport siedzi ( jakiej długości jest oś ) ?  Ale najpierw zrób jak napisałem wyżej, choć dł osi jest ważna. Nawet jak zrobisz z 1 na 2 to w przypadku zbyt długiej osi  nr 3 już nie ustawisz, a jak oś za krótka to nie przebrniesz przez tę część mojego tutorialu :

"Ustawiasz przerzutkę -  łańcuch z tyłu na kasecie/wolnobiegu na największej koronce, z przodu na najmniejszej. Regulując śrubą - ogranicznikiem "L"  odpowiednio wkręcasz lub wykręcasz tak by łańcuch był oddalony o 2 mm od wewnętrznej części wózka przerzutki. "

 

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...