Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Tatanka napisał:

Klamkomanetki szosowe 10s współpracują z 9s mtb.Jesteś pewien ze potrzebujesz az takiejrozpiętości kasety?

W starym rowerze miałem najlzej 28x32 przy kasecie 8s. Niekiedy brakowało. Jazda z sakwami, Alpy.

Rozważałem jeszcze 11-34 10s.

Czy chodzi o stopniowanie czy coś innego masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z gatunku - "szlak mnie już trafia od przeszukiwania internetu" potrzebuję kasetę 14-32 (11s)

Powiedzmy, że złożę ją z dwóch utegr r8000, ewentualnie dół z r8000 i góra z r7000 żeby zaoszczędzić:

14-28: 14-15-16-17-18-19-20-21-23-25-28

11-32: 11-12-13-14-16-18-20-22-25-28-32

Da się to przełożyć? obie mają na 7-dmym miejscu koronkę 20t - tu bym "lepił" - zadziała?

Jaką do tego wziąć przerzutkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎02‎-‎20 o 22:52, mrutek napisał:

Nowy rower, nowy napęd, jeszcze dowolność wyboru, oczekiwany Shimano 3x10.

Zagra?

  • Klamkomanetki Shimano 105 ST-5700/5703
  • Przerzutka tył Shimano Deore XT RD-M771 SGS 9-sp - czy max. pojemność 45T da radę w nw. zestawie?
  • Kaseta kaseta XT CS-M771 10s 11-36T - czy w kontekście max. poj. przerzutki t. zamienić kasetę na 11-34?
  • Łańcuch CN-HG95 10sp lub KMC X10.93
  • Przerzutka przód XT FD-T8000 Down Swing DP 3x10
  • Korba  Deore FC-T6010 3x10 48/36/26T 
  • Jtek ShiftMate 7 - adapter do przedniej przerzutki 

W specyfikacji Shimano (załączam) max. koronka dla RD-M772 to 34T, dla RD-M592 to 36T. Dla RD-M771 też chyba jest max. 34T.

Czy chcąc mieć kasetę 11-36 powinienem wybrać RD-M592 czy również 771 i 772 będą działać poprawnie?

Czy wybór Shadow/Nie-Shadow ma znaczenie przy współpracy ww. przerzutek 9s z klamkomanetkami Shimano 105 10s? Któraś jest bardziej polecana do takiego mixa?

Czy szerokość łańcucha 10s nie przeszkadza w poprawnej obsłudze przez przerzutkę 9s?

Spec RD.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeszkadza łańcuch 10 sp przerzutce 9 sp. Bierz nie shadow do 11-34 max bo jest nieczula na krzywy hak, brudne, skręcone pancerze itp. jak shadow.  Niby 771 obsluguje max 34 zeby, ale 36 tez obsłuży tylko może to się odbić na precyzji, szybkości dzialania. Lepiej trzymać się zaleceń shimano, tym bardziej, ze to rower na szose a nie do grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2019 o 11:50, abdesign napisał:

Pytanie z gatunku - "szlak mnie już trafia od przeszukiwania internetu" potrzebuję kasetę 14-32 (11s)

Powiedzmy, że złożę ją z dwóch utegr r8000, ewentualnie dół z r8000 i góra z r7000 żeby zaoszczędzić:

14-28: 14-15-16-17-18-19-20-21-23-25-28

11-32: 11-12-13-14-16-18-20-22-25-28-32

Da się to przełożyć? obie mają na 7-dmym miejscu koronkę 20t - tu bym "lepił" - zadziała?

Jaką do tego wziąć przerzutkę?

Problem nr:1 - Gdzie to się dzieli na pająki? Ultegra jest jednym z tych wypasów na alu pająkach, więc jeżeli da się podzelić obie na 20 z przodu/tyłu to będzie banglać. Znaczy się - przerzucanie na przerwie sekwencji będzie nieco upośledzone, ale da się wyregulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pająkach są trzy największe koronki i dwie średnie", pozostałe - małe 6-ść jest luzem.

Czyli planowałem zostawić pająki z 11-32 a koronki brać z 14-28.

Sprawa wyglądała mi na czystą (oczywiście drobne obawy mam stąd pytanie) i spodziewałem się potwierdzenia zgodności

ustawienia zębów na styku 20 - 21/22, więc trochę tą "przerwą sekwencji" mnie zbijasz z tropu.

Chyba, że masz na myśli mój drugi rozważany problem - czyli trudny w ocenie ruch wózka w takiej kasecie,

to mnie bardziej niepokoiło do tej pory, że łuk takiej kasety: 14-15-16-17-18-19-20-22-25-28-32 jest "niestandardowy"

Stąd pytanie, jaka przerzutka by to ogarnęła.

A jeszcze jedno - banglać to ma z korbą 46/34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczę to tut

11 minut temu, abdesign napisał:

ustawienia zębów na styku 20 - 21/22, więc trochę tą "przerwą sekwencji" mnie zbijasz z tropu.

 

Tłumaczę to tutaj: http://uzurpator.com.pl/new_blog/documents/Kaseta_po_swojemu.html

Sekwencja to układ pozycji kątowych pozycji zębatek wobec siebie. Każda kaseta ma to inaczej. Czasem się zgadza, czasem nie.

Współpraca z korbą do kwestia dobrania długości łańcucha i ewentualnie długości wózka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 
stoję przed wymianą napędu, wybór padł na
Kaseta Alivio CS-HG51 11-32 8rz
Łańcuch SRAM PC-870 8rz 114
Korba no właśnie, tutaj mam problem shimano altus FC-M311 /  170 ale ile zębów ?
Zestaw pod rower trekkingowy, sakwy, weekendowe wycieczki; szosa, szutry, troszkę lasu.
Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć specyfikacji do fd-c101, widzę tylko do fd-c101-e ( przerzutka montowana do suportu ) i ta fd-c101-e  współpracuje tylko z korbami 42-34-24. Jeśli miałeś korbę 48/38/28 to takiej się trzymaj bo nie mam pewności czy obsluży 42/32/22 - chyba tak, ale nie jestem pewien.

https://si.shimano.com/pdfs/si/SI-F910B-000-00-FRA.pdf

https://si.shimano.com/pdfs/si/SI-6B20A-000-00-FRA.pdf

Widzę natomiast, że fd-c101 ma jakby oznaczenie 102 ( dla wersji na obejmę ), a więc jest przystosowana do korb 48/38/28

 

image.png.a12c0c8dc1d0f4b721aba9fbef7c7569.png

 

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Złożyłem rowerek i trafiła na tył używana kaseta SH XTR m980 10rz. Obkręciłem ją łańcuchem KMC 10.93 i na małych zębatkach nie hula. Przekonany o ich zużyciu szukałem w sklepach i trafiłem na taki oto napis "Only compatible with super narrow HG-X 10-speed chains." czy istnieje możliwość że łańcuch jest niekomoatybilny?  Czy wymiana zebatek załatwi sprawę?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ;).

Podziałka i szerokość łańcucha łańcucha Shimano i KMC jest taka sama ...
Ten ich cały HG-X w łańcuchu to tylko system przetłoczeń i podcięć blaszek aby zgodnie z ich filozofią "ułatwić" zmianę biegów.

Wymiana zębatek może załatwić sprawę, jednak rozważ to pod kątem zużycia całej kasety a nie tylko najmniejszych zębatek.
Żeby się potem nie okazało że za 3 zębatki do XTR zapłacisz niewiele mniej niż za nową kasetę SLX czy XT ...;)

Pozdrawiam   

Edytowane przez rzezniol
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, uzurpator napisał:

@Byderbo Łańcuch jest kompatybilny. Raczej czeka Cię wymiana zębatek, lub druciarstwo w postaci ich regeneracji.

Regeneracji? Co masz konkretnie na myśli? Jak to działa i jaki efekt można osiagnąć?

@rzezniol Dzieki wielkie za podpowiedź!  Po ujeżdżaniu rowerku z zaciśniętymi hamulcami okazało się, że na pierwszych 7! zębatkach potrafi przeskoczyć - wymiana czterech pojedyńczych i dwuch podwójnych zębatek kosztowała by tyle co kilka kaset xt więc Twoja uwaga uratowała mnie przed sporymi kosztami :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...