Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Ta korba ( fc-m131 ) ma linię łańcucha 47,5 mm ( zamiast 50 mm ) więc z poprawnie dobraną i ustawioną przednią przerzutką powinieneś móc wyregulować tak by na dużej z przodu mieć 6 najmniejszych z tyłu, na środkowej z przodu wszystkie ( lub 1-7 lub 2-8 )  i na najmniejszej 6 największych z tyłu.

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z linią 50 mm bedzie gorzej w tej kwestii jak z linią 47,5 mm.  Na 1x8 nikt nie jezdzi. Na cholerę Ci na najmniejszej z przodu jezdzic na najmniejszych czterech koronkach z tyłu? ( a na najmniejszych dwóch to już w ogóle )  Na środkowej to rozumiem, że cała kaseta się przydaje. Na dużej z przodu to pierwszych 6 też rozumiem. I to da Ci linia łańcucha 47,5 mm. Suport ( długość osi ) dobiera się do korby. To korba decyduje jaka ma być długość osi. Shimano najczęściej zaleca 50 mm ( dla korb 3 rzedowych ) jednakże można zrobić 47,5 mm dając krótszą oś.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam tylko jak powinno być wzorowo...Bo ile rowerów nie miałem zawsze coś nie działało. Nawet po serwisie roweru nie było zadowalająco, lub było a ja żyłem w błędzie, i z czasem się człowiek przyzwyczaił, że tu obciera (na jakimś ustawieniu) a na innym nie obciera. Po kolejnym serwisie obcierało na innych ustawieniach. Czyli wg tego co piszesz ustawiać tak, że na środkowym przodzie mam pełen zakres tyłu, a na największej z przodu pierwsze 5-6 z tyłu, licząc od najmniejszych koronek?A najmniejszy przód wg olać - w sumie racja nie używam go. I to będzie wzorowo?

Edytowane przez biancomp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mając linię łańcucha 46,5-47,5 mm ( czyli dla korby 3 rzędowej jest to odległość od środka mufy suportu do krawędzi środkowej koronki korby ) można najbardziej wyeliminować ocieranie łancucha o wózek przedniej przerzutki ( przy przekosach ) bo te przekosy są wtedy najmniejsze. Jednak zejście  poniżej 47,5 mm ( a czasami nawet do 47,5 mm ) powoduje, że mając w ramie max szeroką oponę - np. 2,35 cala z bocznymi klockami - wózek przedniej przerzutki potrafi o te klocki już haczyć gdy przerzutka jest na najmniejszej koronce korby.  Inny wyjątek to rura podsiodłowa o średnicy 34,9 mm ( są trzy średnice  28,6  31,8 oraz 34,9 mm ) gdy taka jest średnica, ta największa, nie każda przerzutka sobie radzi z linią łańcucha 47,5 mm.  Ponadto są przerzutki ( gdy wszystko gra - nic nie ociera itp ) które sobie radzą lepiej z przekosami  ( mają jakby więcej miejsca dla łańcucha ) i takie gdzie to ocieranie pojawi się ciut szybciej niż w innym modelu. Bo można nawet zrobić tak, że mając 3x8 czy 3x9 można dowolną kombinację zrobić i nie ociera nic. ( 3x1,   1x9  itp )

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie jestem specjalistą, dlatego pozwolę sobie spytać :)

Chcialbym wymienić kasetę 10r 11-28 na 11r z jakims bardziej miękka zębatka np 34 ;)

Mam Dura Ace 7800 czy obsluzy mi to 11r? Czy trzeba klamomanetki wymieniać, przerzutkę tylna?

Pozdr

Zibi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
14 godzin temu, Muci3k napisał:

A czy dałoby radę wyregulować manetke 11s żeby działała do 10s przerzutki? 

Nie da rady. Musisz mieć manetkę, przerzutkę i kasetę dedykowaną pod odpowiednią ilość przełożeń, w dodatku nie wolno mieszać osprzętu Sram i Shimano. Choć w przypadku mieszania są wyjątki.

10 godzin temu, Zibizibus napisał:

Witam,

Nie jestem specjalistą, dlatego pozwolę sobie spytać :)

Chcialbym wymienić kasetę 10r 11-28 na 11r z jakims bardziej miękka zębatka np 34 ;)

Mam Dura Ace 7800 czy obsluzy mi to 11r? Czy trzeba klamomanetki wymieniać, przerzutkę tylna?

Pozdr

Zibi

 

Musiałbyś zmienić także przerzutkę i klamkanetki. Jeśli osprzęt jest pod 10 przełożeń to nie obsłuży 11. W przerzutce może także zabraknąć pojemności, ponadto DA 7800 według Shimano obsługuje maksymalnie kasetę 11-27T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Zibizibus napisał:

Chcialbym wymienić kasetę 10r 11-28 na 11r z jakims bardziej miękka zębatka np 34 ;)

 

Mam Dura Ace 7800 czy obsluzy mi to 11r? Czy trzeba klamomanetki wymieniać, przerzutkę tylna?

Minimalnie musiałbyś zmienić prawą klamkomanetkę, przerzutkę, kasetę ( oczywiście ) i możliwe, że także bębenek w kole. 7800 to grupa jeszcze na "starym" ciągu linki u shimano. Jeżeli chciałbyś niższe biegi, to najprościej raczej wymienić kasetęna 11-36 10 rzędowe i przerzutkę na 9 rzędową MTB.

Ewentualnie rozpatrz wymianę korby na GRX 46/30.

21 godzin temu, Muci3k napisał:

Czy jest jakaś inna manetka niż ta dedykowana która obsłużyła by przerzutkę SRAM X5 10 biegową? 

Niestety - 10 rzędowy sram jest kompatybilny tylko sam ze sobą ( I chyba z częścią 11 rzędowej szosy SRAM )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RafalxM napisał:

mam RD-M8000 11s  , czy są jakieś klamkomanetki 'szosowe - pod baranka'  11s które z tym zagrają? 

Najlepiej hydro, ale na linkę też do przeżycia.

Wszystkie 11 rzędowe Shimano, jeżeli użyjesz konwertera Jtek lub Wolftooth. Inaczej, to _chyba_ microshift robi taką. Ewentualnie zostaje rzeźba z szukaniem gdzie wywiercić dziurkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2020 o 10:53, SoloTM napisał:

Z mojej wiedzy wynika, że nie.

no chyba, że tak

Witam kolegów.jestem tu nowy na tym forum mam problem i szukam pomocy.a mianowicie stałem sie posiadaczem roweru z 2 rąk starego typu prawdopodobnie jakiegoś marketowego i troche sie wkopałem bo do tej pory nie miałem nic wspólnego z rowerami a chciałem pojezdzic rekreacyjnie.okazało sie ze w rowerze jest praktycznie wszystko do wymiany zeby miał jako taki wyglad i sprawnie jezdzil.rower ma 6 zębatek z tyłu i 3 z przodu.wczoraj wymieniłem wolnobieg.i teraz jestem przy suporcie i mam problem.a mianowicie oś suportu ma długość 130.5 mm długość mufy 68 a średnica 34.5.i staď moje pytanie o jakiej długosci teraz mam kupić wklad suportu i korbe bo tez bedzie nowa żeby mi to wszystko pasowało do siebie i sprawnie pracowało.czy długosc osi ma zostac ta sama a do wkładu dobiera sie korbe?juz sam niewiem bo naczytałem sie na internecie róznych odpowiedzi i jestem w kropce.rower ma słuzyc do jazdy rekreacyjnej stad tez nie chce wiele inwestowac.na alegro widzialem zestaw Shimano korba plus wklad suportu za bodajze 70 zł.z przodu najmniejsza zebatka ma 24 zęby.bardzo bym prosił o pomoc.pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz przerzutkę przednią, model ? Ew. zdjęcie.  Chodzi o to, żeby współpracowała z nową korbą. Korby są różne. Mogą mieć stopniowanie 48/38/28 lub 42/34/24 i do każdej z nich potrzebujesz de facto innej przerzutki przedniej. 

Korby :

image.png.dd68abd9f36a3e7d7ba3722ed6a3b521.png

suport do nich to 68/122,5 mm BSA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, robcik76 napisał:

Stara korba miała 42/34/24 

Ale nie była Shimano ( raczej ) oraz suport był na kulkach - a tam oś nie jest symetryczna - ma inną długość z prawej i lewej. I nie ma co się sugerować 1:1 w porównaniu do starego zestawu.

Teraz, robcik76 napisał:

czy taki zestaw byłby dobry?

Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solotm.czyli spokojnie moge kupic taki zestaw co zaprezentowałem.a co powiesz o tym zeby kupic korbe ta z aukcji a wklad suportu Neco bo naczytalem sie ze jest lepszy bo ma miski stalowe czy cos takiego.oczywiscie o dlugosci 122.5.a w stary wklad nie byl shimano faktycznie i byl na kulkach

Teraz, robcik76 napisał:

Solotm.czyli spokojnie moge kupic taki zestaw co zaprezentowałem.a co powiesz o tym zeby kupic korbe ta z aukcji a wklad suportu Neco bo naczytalem sie ze jest lepszy bo ma miski stalowe czy cos takiego.oczywiscie o dlugosci 122.5.a w stary wklad nie byl shimano faktycznie i byl na kulkach

https://allegro.pl/oferta/zestaw-korba-42-34-24-170mm-suport-bb-un100-shim-8973769446

Teraz, robcik76 napisał:

Solotm.czyli spokojnie moge kupic taki zestaw co zaprezentowałem.a co powiesz o tym zeby kupic korbe ta z aukcji a wklad suportu Neco bo naczytalem sie ze jest lepszy bo ma miski stalowe czy cos takiego.oczywiscie o dlugosci 122.5.a w stary wklad nie byl shimano faktycznie i byl na kulkach

https://allegro.pl/oferta/zestaw-korba-42-34-24-170mm-suport-bb-un100-shim-8973769446

https://allegro.pl/oferta/suport-neco-122-5x68-mm-wklad-suportu-os-mufa-bsa-8966425346?bi_s=ads&bi_m=listing%3Amobile%3Aquery&bi_c=NzMyZGRmMmYtOTZlZC00NmJhLWE3MzEtOTljOGVjMzk3YzgxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=119cc74d-cb8b-4edb-a12f-1cca9da70546

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...