Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów 1-12s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Kolejny temat kompendium sie rozrósł niesamowicie więc trzeba posprzątać. Edytowałem temat dorzucając co nieco ... stary zamknąłem i można do niego zaglądać w razie potrzeby.

Jest to kopia poprzedniego tematu wzbogacona o nasze doświadczenia i pewne niuanse techniczne. Postaram się dodać każdy istotny i coś sobą wnoszący post w tych ponad 20 stronach bełkotu.

Tym razem ten temat zostanie zamknięty by był jasny i czytelny, natomiast do dyskusji powstanie kolejna piaskownica do obrzucania się błotem i argumentami.

 

Obecnie jak wiadomo są 2 głowne firmy których komponenty możemy nabyć - Shimano i Sram. Są też i inne ale jakoś nie chętnie przez nas wybierane.

Wrzucę jeszcze na szybkości o singlach. Singiel to napęd jedno rzędowy. Korba z 1 zębatką, z tyłu piasta z najczęściej torpedo, może być wielobiegowe. Posiada dość mocny łańcuch, jest on gruby i nie za bardzo podatny na wyginanie i w żadnym wypadku nie nadaje sie używania w napędach wielorzędowych. Można by tu użyć łańcucha wielorzędowych o ile wejdzie się on na zębatki, które w zależności od koby i piasty mogą być dość grube. Chyba tyle, to grupa zamknięta, w której używa się tylko komponentów do niej przeznaczonych. Wyjątkiem są korby, bo korbę MTB można użyć. Można w razie potrzeby też wszelakie napinacze.


Shimano
- wprowadziło swój system SIS czyli Shimano index System, to nic innego jak indeksowane manetki, czyli kliki na manetkach. Był także positron który co ciekawe miał indeksowaną przerzutkę. Do bardzo niedawna czyli wprowadzenia Dyna Sys mechanika shimano opierała sie o system 2:1 czyli pociągnięcie linki i 1mm skutkowało przesunięciem wózka o 2mm. Co to oznacza w praktyce ?


Otóż każda przerzutka shimano zgodna z systemem 2:1 ( nie wiem jak te naaaprawde stare, czy one też opierały sie o ten sam schemat) jest ze sobą kompatybilna. Oznacza to ze można wsadzić sobie XTR np RD M970 do kasety 6, 7 jak i 8 rzędowej. A nawet 5 rzędowej ale tutaj z drobnym zastrzeżeniem o czym za chwile.


Jest to możliwe dzięki temu że od 6 rzędów kasety/wolnobiegi mają stałą odległość między zębatkami. Tak naprawdę nie jest ona stała jednak różnica jest na tyle mała ze działa to dobrze. Wnioskując z tego każda następna wersja wzbogacona o jeden bieg, jest o ten że bieg szersza. Dlatego można do kasety 8 rzędowej dać manetki 7 czy 6 rzędowe z tym ze 2 czy 1 biegu braknie.


Z tym 5 rzędowym są takie historie ze niektóre pochodzą od producentów którzy nie stosowali indeksacji czyli mogą (wcale nie muszą) posiadać inne odległości między zębatkami co je by dyskwalifikowało do użytku z shimano. Nie chce mi sie szukać po internetach o trybach 5 rzędowych bo to za duży zabytek by sobie tym głowę zawracać.Teraz kilka faktów:
- Shimano działa w systemie 2:1 aż do przerzutek ochrzczonych Dyna sys a Ten z kolei pracuje w czymś w okolicy 1:1.
- kasety 6, 7, 8 posiadają taką samą indeksacje n+1 czyli większa kaseta ma po prostu doklejona zębatkę. (co prawda kaseta nie jest indeksowana ale chyba wiadomo o co chodzi)
- manetki 6, 7, 8 można ze sobą łączyć i mieszać i jedynym negatywnym skutkiem powinno być nadmiar lub brak przełożeń. Przy zastosowaniu kasety 8s i manetki 6s jest brak a odwrotnie nadmiar.
- przerzutki 6, 7, 8 są kompatybilne wstecz jak i do przodu. Co to znaczy? otóż jedyne co może sprawić że taka przerzutka nie zechce pracować to brak zakresu pracy np od 6 do 8 mamy jeszcze 2 zębatki i teoretycznie przerzutce powinno braknąć wychylenia. Z doświadczenia wiem ze to bajka i jest to w pełni kompatybilne. Jednak należy pamiętać ze po przekroczeniu przewidzianej granicy przerzutka może zachowywać sie czasami nie przewidywalnie.

Jeżeli chodzi o łańcuch to tutaj można stosować jeden do napędów 8 rzędowych.

Warte wzmianki jest że shimano zmieniło bębenek między 7 a 8. Znaczy to taki sam bębenek tylko kapkę dłuższy co skutkuje tym ze kaseta 8s nie zmieści sie na bębenku 7s a kaseta 7s musi mieć dodatkowy dystans przy bębenku 8s. Bębenki od 8 do 10 a obecnie do 11 ( nowe shimano z serii X000 np XT 8000 pasują na bębenek 10 rzędowy) są tej samej długości.

Wyjątkiem od tej reguły są kasety szosowe Shimano 11sp. Mają one 11 biegów i są w 100% kompatybilne z MTB, jednak poprzez zmienioną, zaiste celowo, konstrukcję pierwszego pająka jest ona kapinkę szersza i nie wejdzie na bębenki 10sp.


No, do teraz nie było problemów ale z pojawieniem sie napędów 9 rzędowych zaczynają sie schody bo to pierwszy "innowacyjny" napęd. Zmiany jakie ze sobą niesie to przede wszystkim zmniejszenie odległości między zębatkami i zastosowanie węższego łańcucha. I wszystko by było ok, gdyby zrobili to na nowym bębenku. Jednak zrobili na starym dlatego jest węziej, co powoduje, ze do tego napędu można zastosować tylko i wyłącznie manetki 9 rzędowe. No, chyba ze bezstopniowe, czyli nie indeksowane.


Propaganda, nie tylko shimano ale i innych producentów głosiła, ze do tego napędu tylko specjalny super ble ble 9 rzędowy łańcuch można stosować. Ale życie pokazało co innego. Otóż zastosowanie szerszego łańcucha od napędów 8s sprawdza sie równie dobrze co dedykowany 9s *. Podobnie z przerzutkami, równie dobrze z kasetą 9 rzędową będzie pracowała nieśmiertelna TY18 jak Stary LX czy "nowy" XTR. Pomijając oczywiście różnice jakościowe owych przerzutek.

* - nie do końca. Przy dużych kasetach pokroju 11-34 lub 36 nie ma problemu. natomiast przy mniejszych, np 11-28 mogą pojawić się schody. Otóż łańcuch może na np 8 biegu zahaczać o 7 i mimo że wszystko gra, ząbek będzie ów łańcuch podrzucać co jest niezmiernie irytujące. Miałem taki przypadek i kilka osób również.


Teraz kilka faktów:
- system 9, mieści sie na tym samym bębenku co 8 rzędowy, co za tym idzie jest ciaśniej upakowany. (można założyć również na 7 rzędowy bębenek wyrzucając ostatnią/przedostatnią zębatkę).
- do poprawnej obsługi napędu 9s można wykorzystać tylko manetki 9s od shimano lub ewentualnie inne bezstopniowe. Można też Srama z dopiskiem Attack lub inne w systemie 2:1.
- można zastosować łańcuch 9s opcjonalnie 8 a także 10s.
W tymże też systemie zmieniła się przednia przerzutka. Nieznacznie, lekko zwężono jej prowadnice a także lekko zmieniono kształt. Stało się tak gdyż napędy do 8sp był stopniowania 42/32/22. W 9 sp na sztywno wprowadzono 44/32/22 i 48/36/26 dla trekingów. Tutaj także może ujawnić sie wyzwanie dla nie doświadczonych jeżeli chodzi o regulacje. Żeby wszystko pięknie grało trzeba sie chwile pomęczyć, jeżeli chcemy zastosować szerszy łańcuch, przy dedykowanym nie powinno być problemów. Nie bez echa także pozostaje różna dyferencja obu korb - 8s i 9s.

Problem również pojawia się w miejscu nie do końca pasującej przerzutki do korby a także ramy. Przerzutka ogólnie nie do końca pasuje do napędu. Czasami mając starą ramę i dość nową przerzutkę przednią, tudzież na odwrót możemy potknąć się o postęp. Ów potęp to w tej sytuacji zmieniająca sie geometria ram a z nią kąty rur podsiodłowych. Kiedyś ramy były wysokie i krótkie, teraz są niższe i dłuższe. Mieszanie przerzutek z lat 2004 do ramy z lat 2015 może skutkować tym że kąt dla którego zmieniarka została zaprojektowana jest łaaaadnych parę stopni odległy od tego na którym wisi. Efekt jest taki że cała klatka przerzutki sie przesuwa a ważne z punktu pracy elementy nie trafiają w łańcuch tam gdzie powinny i przerzutka działa tak sobie.

Podobnie się dzieje gdy mamy korbę o dyferencji ( dyferencja to różnica, w tym przypadku między blatem a środkową zębatką) 10t a przerzutkę 12t, odwrotnie lub inne wariacje. Ciężko to ustawić, czasami sie nie da.


Nie wspominałem o kompatybilności przednich zmieniarek w stosunku do manetek, bo nie ma sensu, są ze sobą kompatybilne, koniec. Jak i manetki tak i przerzutki.
Nie wspominałem również o korbach bo także są ze sobą kompatybilne.

Przednie przerzutki shimano równie dobrze działają ze sramem i odwrotnie. Dobrze działają także z przerzutkami szosowymi shimano i sram. Shimano jednak tylko do 10sp.


Ostatni system jaki Shimano wprowadziło dla grupy MTB to Dyna Sys. Jest to napęd 10 rzędowy a obecnie ewoluował w DS11 - dyna sys 11.

Tutaj system sie zmienił co dyskwalifikuje te przerzutki do współpracy z ich poprzednikami. Nie będzie to działać. Nie są kompatybilne ani przerzutki ani manetki. Nie dotyczy sie to przednich przerzutek i manetek one działać będą, podobnie jak korby i zębatki do nich dedykowane. Jednak należy zwrócić uwagę na to o czym pisałem ma pojemności etc.


Teraz kilka faktów:
- dyna sys nie jest kompatybilny wstecz. Czyli można zastosować osprzęt 10sp i nowszy.
- kaseta 10s pracuje na tym samym bębenku co 9 i 8 a także 11.
- pracuje raczej z łańcuchami 10 rzędowymi.
- przednie przerzutki są kompatybilne ze starszymi rozwiązaniami.
- korby i blaty tych korb również są kompatybilne. Jednak z racji zmiany sytemu ich wielkość również uległa zmianie.
- występuje kompatybilność napędu w obrębie DS czyli shimano 10 i 11sp a także między DS a XX1.

Warto dodać że shimanowskie Shadow'y nie specjalnie lubią małe kasety np 11-28 lub mniejsze, występują problemy z regulacją i pracą. Wszystko przez to, że nie można przybliżyć przerzutki. Dla deore 592 min to 32t. Należy zastosować wówczas konstrukcje klasyczną. Dla napędów DS należy nabyć przerzutkę temu dedykowaną np zee lub saint w wersji FR. Można także zakupić Sram GX jak i XX1.


Ciekawostką jest że można przejść na 10s bez Dyna sys. Można zakupić manetki Ultegra Flat bar sl R780 https://www.sjscycles.co.uk/images/products/medium/32996.jpg bo pracują w 2:1 z tego co mi wiadomo. są to ekwiwalenty klasy XT w MTB lub inne flat bary, sory czy tiagry. Jednak są to dość drogie manetki.Dyna sys11

To nowe dziecko Shimano, wydane na świat całkiem nie dawno, jeszcze ciepłe. A co to je? No to nic innego jak 11 rzędowa odpowiedź na Sramowskie napędy xx1 11 rzędowe. Z ta różnica, że te kasety, te od shimano, dają się w 90 czy może nawet w 99% upchać na bębenek 8 rzędowy.

Kilka faktów o Ds11

- jest 11 rzędowe :D
- kaseta ma identyczną szerokość jak 10 rzędowe shimano ( pomiar dokonywane na CS M771)
- pracują na tej samej przekładni ok 1:1
- przerzutki DS sa kompatybilne ze sobą czyli ds10 i ds11 oraz ze Sramem

Jak sama nazwa wskazuje to dyna sys11 a wiec aż by się chciało zapytać - a czy to jest kompatybilne wstecz ? no i ... tak pół na pół. Jak sie okazuje, przekładnia przerzutek jest taka saka, a wiec przerzutkę np RD-M786 można zamontować tak samo dobrze jak RD-M8000. Ma to działać. To w czym tkwi problem ... no w tym samym co miedzy 8 a 9. Manetki nie pasują, kasety oczywiście także. Nie można sobie wsadzić kasety np 10sp XT 771 do nowej 11 rzędowej manetki. Kompatybilne są tylko tylne przerzutki.

No i przednie rzecz jasna, choć tutaj z przymrużeniem oka.

Przednie przerzutki przeszły face lifting, pojawił się nowy side swing, ale poza tym są kompatybilne z poprzednimi. Łańcuchy, hmmm różnica jest tylko kila dziesiątek w ich szerokościach.

Najważniejsze co wprowadziła tak grupa to kasety. są 11-40 i 11-42 aż do 11-46. Z tego co pamiętam 11-40 mają być dla 3 rzędowców ( tak tutaj mamy zakres 3x11 ... :D ) a 11-42/46 dla 2 i 1 rzędowych napędów. Ponoć jedno z drugim ma nie działać, bo coś tam ... Chyba przerzutki dedykowane są inne ( inne modele) Ale nie ma nic na przeszkodzie polepić to tak by działało.

Lewe manetki jak i w poprzednich sytuacjach sa ze sobą kompatybilne i w Shimano i Sramie.

Shiamno Dyna sys 10 i 11sp jest kompatybilne ze Sramem 1x11 oraz 1x12 jako. Nie wiem czy w 100% ale działa na tyle dobrze, że można mówić o kompatybilności. Co za tym idzie, można zamontować manetkę deorę oraz przerzutkę GX przy 10 lub 11 biegach. Złamaną lub brakującą przerzutkę 1x12 można zastąpić np. deore M610.

Shimano Road
Nie będę się tu rozpisywał, bo nie ma sensu. Do grup 10 rzędowych włącznie wszystko jest mniej lub bardziej kompatybilne wstecz. Mniej lub bardziej, bo np DA - Dura Ace czasami mimo tej samej przekładni 2:1 miało lekko inny ciąg linki, przez co nie było do końca kompatybilne. Np RD 7400 tak ma. Aby zadziałało z np rd 6700, należy linkę zakręcić z drugiej strony śruby.

Kasety sa z grubsza wszystkie ze sobą kompatybilne, znaczy te w systemie HG.
Problem pojawia sie z 11sp. Tutaj jak w DS shimano przeszło na coś w pobliże 1:1. A więc przerzutki z serii *800 (900 DA) nie są kompatybilne wstecznie. Ani tylne ani przednie, ani manetki ani kasety bo nie wejdą na bębenek 10sp o czym pisałem wcześniej.

Napęd ten pracuje zaskakująco fajnie, lekko o 4 nieba, 7 piekieł, 4 łąki i 5 worków żyta lepiej niż ścierwiasta seria x700.

Ważnym i wartym wzmianki jest nowa grupa Tiagra 4700. Nie jest ona kompatybilna wstecznie. Posiada zmienioną konstrukcję i przekładnie jak w grupie 11sp.

Taka ciekawostka, bo napędu Campagnolo nie uwzględniłem, jest on zbyt rzadki by o nim pisać a ci co go mają raczej ogarniają. Ale 10sp campy nie jest kompatybilne z shimano. Nie da sie wyregulować przerzutkę tylną, bo kasety mają inny indeks.

Na co chciał bym uczulić. To dość ważne. Przy napędzie 8 rzędowym, linka w tą czy w tamtą, pancerze 20 letnie ale działa. Tutaj już nie. tutaj ruchy wózka są tak niewielkie, ze musicie dbać o czystość napędu, wymieniać linki i pancerze dość często. To wymóg by to działało tak jak powinno.SRAM
Napęd sram od zawsze był inny niż shimano. Posiadał i nadal posiada inny system w tym przypadku 1:1 w każdej swej grupie co skutkuje tym ze ani manetki ani przerzutki nie są kompatybilne w obrębie tych 2 firm, jednak nie tyczy sie to przednich przerzutek. Ciekawą rzeczą jest i jasno wynikająca z liczb ze da sie połączyć sram i shimano. Otóż przy zastosowaniu manetek shimano i przerzutki sram napęd działa płynnie ale ... heh co 2 biegi :D różnica 1:1 i 2:1. Odwrotna konfiguracja była by co pół biegu.


Sram wypuścił Na rynek manetki w systemie 2:1 takie jak MRX czy Rocket. Są to jedyne manetki obrotowe tzw gripy które można używać z shimano bo oni nie wpadli na pomysł stworzenia dobrych gripów ... niestety.

Manetki SRAMA nie są jedynymi kompatybilnymi z grupami 10sp srama, podobnie Shimano. Są na rynku gripy firmy Recon/Sec które wykonane są z indeksem dla przerzutek 10sp obu firm. Cena ok 200 zł. Wg filmów na np YT działają bez problemu. Do momentu wprowadzenia gripów 10sp były jedynymi obrotowymi manetkami kompatybilnymi z dziesiątkami. Nadal są najlżejszymi manetkami na rynku i też dużo tańszymi od gripów SRAMA pod 10 biegów.


Podobnie jak Shimano Sram jest kompatybilny do napędów 9s. Chodzi tu o pełną kompatybilność. Przerzutki 10s niby też są w 1:1 ale nie zupełnie dlatego dziać będzie ale nie tak jak powinno.

Ciekawą sprawą jest ze przerzutki Dyna sys można założyć do napędu sram ESP 8 czy 9 niemal ze 100% poprawnością działania z racji bardzo zbliżonego systemu 1:1. Z wypowiedzi osób które takie mixy robiły wynika ze lepiej zmixować napęd 8 rzędowy działa lepiej od 9 rzędowego.


Całkiem oddzielną bajką jest już 11 rzędowy napęd Srama XX1 który nie mieści sie już w żadnych kanonach i nie jest w ogóle kompatybilny, ani piasta ani kaseta ani przerzutka.
Kasety są masakrycznie drogie nawet dzisiaj, dodatkowo z racji zakresu 10-42 mają zupełnie inny bębenek niż shimano.

Nowa odsłona Sramowskiego napędu to Orzeł. Jest on 12 rzędowy i ma zakres 10-50. Powoli wchodzi do najtańszych grup przez co podbija rynek rowerów 1x. 12 biegowy orzeł, jest kompatybilny wstecznie do ... xx1 :D Jest to generalnie system z xx1 z dolepionym 1 biegiem, coś na schemat miedzy 7s a 8s. Mieści sie na Bębenek XD i będzie działać z xx1.

Warto dodać że ludziska chcące zaoszczędzić, bo piasty, bębenki i kasety XD tanie nie są, mogą zastosować normalne piasty i kasety shimano. Zaaczy te 11sp ;)


Wartym wzmianki jest fakt ze bębenki używane obecnie są w standardzie Shimano HG, to chyba jedyny a przynajmniej w naszym rejonie standard w MTB. Wcześniejszy system nosił nazwę UG i charakteryzował sie tym że zamiast obecnego dziś lockringu kasetę blokowało sie podobnie jak w wolnobiegach, ostatnią zębatka. Bębenki posiadał gwint na zewnątrz. Kolejną cechą tej technologii jest fakt iż cały bębenek jest symetryczny, czyli można obrócić zębatki czego nie da sie zrobić w HG, be użycie pilnika. Mamy tam jeden szeroki i jeden wąski wypust na bębenku. Jeżeli posiadasz taką piaste to jest to piasta UG - Uni Glide.

Odnośnie łańcuchów mamy wolną wole Shimano, Sram, Campagnolo czy KMC ... Connex czy inny producent. Co chcemy to kupujemy Nie spotkałem sie z niekompatybilnością w danej szerokości. Trzeba uważać na łańcuchy kierunkowe by je poprawnie zamontować.

Jeżeli pominąłem jakiś ważny fakt czy coś namieszałem piszcie swoje uwagi. poprawie co jest nie tak :P


Podsumowanie:
Shimano do napędów 8s totalnie kompatybilne przerzutki, korby, kasety, łańcuchy u uwagami zawartymi powyżej. 9s kompatybilne, korby przerzutki i lewa manetka, trzeba mieć kasetę 9s i manetkę 9s.
Dyna sys jest kompatybilne w swoim obrębie jeżeli chodzi o przerzutki tylne. A także po raz pierwszy od długiego czasu z Napędem Sram.
Przednie przerzutki jak i korby są wstecznie kompatybilne. Sram podobnie jak shimano kompatybilny całkowicie do 8s, w 9s tak samo jak wyżej. 10sp od srama nie jest kompatybilne z poprzednimi napędami od srama. Nie jest chyba też kompatybilne z nowszymi ale tego jeszcze nie wiem.

Sram Napędami 11 i 12sp zupełnie odbił się od korzeni. Co nie znaczy że w zła stronę ;) Zawłaszcza dla kombinujących, bo można to teraz zamieszać z shimano.

Z racji iż skrypt nie przewiduje tak dużej liczby cytatów, zostaną one uproszczone do najprostszej formy: pytanie - odpowiedź.
Kilka pytań i odpowiedzi userów forum:


P - pytanie
O - odpowiedź

P - Czy szosowa przerzutka 11s typu RD-5800 będzie poprawnie działać z szosową klamkomanetką 10s ?
O - Nie, bo to zupełnie inna przekładnia, inny ciąg linki etc.

P - Czy zębatki z korby Raceface Aeffect 22/36 obsłużą bez problemu napęd 2x11 Shimano? Niby korba jest 10s, ale czy jest kompatybilna z 11s? Praktycznie nie ma żadnych problemów, wszystko chodzi bez zarzutu, ale zastanawiam się, czy nie będzie jakiś niespodziewanych konsekwencji w przyszłości.
O - Jedyne konsekwencje będą jak sie zużyje i zacznie zaciągać łańcuch. Skoro działa dobrze znaczy jest kompatybilne, a jeżeli jednak nie jest, nie mów głośno, bo się jeszcze dowie :D

P - Czy szosowa przerzutka 105 RD-5800 będzie poprawnie działała z manetką xt SL-M8000? Czy przerzutka i manetka shimano obsługująca 11b bedą działy z kasetą sram xx1?
O - Manetka szosowa nie za bardzo będzie działać z przerzutką MTB. Przekładnia podobna ( nie mam danych na ile podobna) ale ciągi linki są bodaj inne.

P - Czy korba Shimano XT FC-M785 (Dyna-Sys) będzie kompatybilna z kasetą i łańcuchem M8000 (Dyna-Sys11)?
O - Owszem. Pamiętaj jednak by przednią przerzutkę o ile ją masz w planie używać, dopasować do wielkości i ilości zębów w korbie.
Będzie wiecej ale skrypt mnie wił...


P - czy do kasety srama 11 rzędowej MTB mogę wybrać jakikolwiek łańcuch 11 rzędowy czy szosa ma inną szerokość i muszę szukać dedykowanego do MTB łańcucha?
O - Tak ... i nie. Zauważyłem że nie każdy łańcuch pracuje równie poprawnie, jak inne. Zdarzają sie takie, które wyraźnie upośledzają pracę napędu. Zalecam wybierać łańcuchy bez konfliktowe czyli KMC, sram, w ostateczności shimano.

P - Mam taką swoją fanaberię i chciałbym złożyć napęd 11 rzędowy z tyłu na klamkomanetkach szosowych zależy mi żeby kaseta miała zakres 11-40 bądź 11-42.
O - Śmiało można założyć kasetę 11-36 lub nawet 11-40 do przerzutek szosowych. 11-40 po niewielkiej modyfikacji, obniżeniu haka przerzutki. Dodatkowo nowe grupy Srama oznaczone np Force X1 mają właśnie taki napęd 1x11 z kasetą 11-42.

P - Kupiłem Deore i nie bangla :-( Trzeba patrzeć na to na jakie tarcze jest przerzutka bo ta deorkowa jest fizycznie za duża.
O - Owszem, czasy 2-3 modeli przerzutki sie skończyły. W napędach 10 jak i 11sp mamy bardzo wiele wariantów a do każdego jest przewidziana inna przerzutka przednia lub jej brak. Należy się upewnić ze kupuje się odpowiednią.

P - Bry. Napęd 11s - czy przednia przerzutka mtb będzie współpracować z szosowymi manetkami 5800. W starych grupach ciąg linki był inny.
O - Lewych manetek shimano nie zmieniło, a więc działać nie będzie.

P - Testował ktoś połączenie manetki SH11 z przerzutką SH10 DynaSys na kasecie 11rz?
O - Owszem, będzie działać.

P - Czy tylna przerzutka XT M8000 nie będzie miała problemu z łańcuchem 10s?
O - Nie

P - Napęd 8s, szosa. Łańcuch z pinami 7,1mm. Wsadziłbym łańcuch KMC do 9s pin 6.6mm co o tym sądzicie? Będzie działać?
O - Owszem. Nawet łańcuch 10 rzędowy będzie pracował poprawnie.

P - Czy manetka Sram lewa (x9) do napędu 2x10 będzie działać z korbą XT m770 (3x9) przerobioną na 2x9 i przerzutką sram x7 2x10?
O - Tak

P - Mam pytanie posiadam cały napęd 2x11 slx czy mogę zamontować prawą manetke sram grip shift 11rz.?
O - Tak

P - Szukam na próbę do przełaja jakiejś taniej tarczy 46/48t 110mm, obecnie tiagra 50t 9/10s. Z tyłu kaseta 9s. I czy blat 46t z sory pod 8s będzie hulał?
O - Będzie. Dobrze pracuje 46/36. jednak 46/34 już tak troszkę kulawo. 48/34 jeszcze bardziej kulawo ale działa.

P - Łańcuch Campagnolo 11spd będzie działał z napędem Shimano M8000?
O - Napęd campy i shimano w 11sp jest zamienny, o kasetach mówię. Tak że i łańcuchy także powinny pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Mod Team

UP DATE

 

Dziś stanęliśmy przed potrzebą zmiany kasety na 11-36 w rowerze przełajowym. No to co, ultegra gs i jedziemy - sprawdzony wybór. Niestety, brakło na stanie. Oryginalna przerzutka jak tam była ss - była na styk z naciskiem na ciut za mało wózka ... Nowa ultegra 8000 w systemie shadow, ma wózek dłuższy o niemal centymetr wiec nada się ... no ... nie. z racji jej konstrukcji ogarnia kasetę ale nie działa prawidłowo.

 

Następnie może coś z dyna sys ... też nie, nie współpracuje to szczęśliwie, brakuje manetki ... i w ogóle nie działa to najlepiej.

Kolejna deore 592 - 9sp. To działało najlepiej, po przełożeniu linki na drugą stronę śruby, prawie dobrze, po pewnych modach by było ok.

 

Stanęło ze tymczasowo klient dostał tiagrę 4700gs.

 

No kilka wniosków:

- dual pivot jednak rządzi

- shimano ukróciło dobór kaset jak sie podoba, bo nowe przerzutki shadow zwyczajnie protestują.

- bliżej do poprawnej pracy jest starym przerzutkom 2:1 niż dyna sys.

- można zauważyć zależność: co 2 grupa od shimano jest ok, począwszy od 6600ok, 6700 nie ok, 6800 ok, 8000 nie ok. Z tym że na dopasowanych kasetach 8000 działa jak 6800, jednak 6800 działało od najmniejszych do największych bez oporów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...