Skocz do zawartości

[Hamulce]Jakie hydrauliki


Meva

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy test, jednak to było 2 lata temu a coraz gorzej dostać sprzęt z tamtego okresu... Gdy i ja przejdę na tarcze to dla będę wybierać tylko pomiędzy Avid'em lub Hayes'em, im więcej opcji tym gorszy mętlik :) Poza tym mój ulubiony sklep bez problemu sprowadzi mi to i to, a z ewentualnym skrócenie przewodów nie byłoby zero problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony w Juicych raczej nic nie zmieniono od tego czasu. Hayesy i Magury nadal te same.

Formula ORO to dzisiejsza ORO 24 bez napisów. Jesli chodzi o Formule o dopiero w tym roku wpuscili troszke inne modele ale nie liczac ORO 18 to tloczki sa takie same i daja taka sama sile hamowania.

 

Na Twoim miejscu wlasnie rozwazylbym te firme (FORMULA) bo to najmocniejszy hamulec + swietna modulacja + niesamowita masa (przod lacznie z tarcza ciezszy o okolo 50-70gr od kompletu Avidow SD7 na jedno kolo). Polecam przy okazji poczytac recenzje na www.mtbr.com - bra opinii negatywnych.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chyba zdecyduje się na Juicy5, w komlecie jest tarcza 180 a na tył 160mm ale chyba poprosze o wymiane 2x160mm ... bezpeiczniej dla moich szprzych bedzie :) siła powinna byc tylko minimalnie mniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czołem,

podepnę się pod temat. Zastanawiam się nad tarczówkamii mam do wyboru (wstępnie oczywiście) dwie propozycje z allegro: http://allegro.pl/item196506935_formulaoro...gwarancji_.html oraz http://allegro.pl/item194990185_zestaw_ham...o_deore_lx.html No i tak. Zależy mi na masie, a z tego co się orientuję Formula są lżejsze, ponadto mają chyba lepszą siłę hamowania (przynajmniej kierując się tabelką zamieszczoną powyżej). LX są nowe.. Jako, że jestem całkowicie zielony w tym temacie to może ktoś podpowie mi czym się różni standard IS od PM? (wiem co oznaczają skróty ale bladego nie mam pojęcia jak to przekąłda się na późniejszy montaż). I jeszcze jedno.. System mocowania Centerlock odnosi się tylko i wyłącznie do tarcz? Do wyboru pozostaje centerlock i "6 śrubek". Z góry dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

standard center lock odnosi sie do tarcz i piast - najwiekszym ich producentem i jedynym masowym jest shimano bo to ich wymysl. oprocz tego niewielkie ilosci takich piast robi chyba jeszcze dt i novatec.

is to mocowanie zacisku z otworami prostopadle do kierunku obrotu tarczy. starszy, pierwszy system mocowania hamulcow tarczowych w rowerach. utrzymal sie przy ramach rowerowych.

pm to mocowanie w ktorym zacisk ma dwa otwory rownolegle do tarczy. mocowanie lansowane przez hayesa i teraz przechodzi do ofensywy.

 

adapterami sie nie martw bo oba hamulce na zdjeciach posiadają je - tylny tak czy siak montujesz z adapterem a przedni w zaleznosci od firmy i modelu widelca - z albo bez adaptera ktory masz przykrecony do hamulca. manitou bedzie bez adaptera a inne firmy to roznie. w kazdym badz razie i tak jest wszystko w komplecie chyba ze zachce ci sie wiekszych tarcz to beda potrzebne inne adaptery.

 

z opinii na forum i gdzie indziej tez formule maja opinie lepszych niz deore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Na podstawie moich krótkich doświadczeń z tarczówkami powiem, że nigdy więcej nie kupiłbym Formuli! Części i serwis tego to potworne koszty. Jedna końcówka do skrócenia przewodu kosztuje 64zł! Dla porównania przy Shimano czy Avidach do 10zł. I w ogóle z serwisem jest problem bo to dosyć rzadko spotykane hamulce. coob na Twoim miejscu brałbym te LX. Za 600zł będziesz je miał z lekkimi tarczami Accenta. Gadałem ostatnio ze sprzedawcą , kontakt był super, a gościu sprawiał wrażenie bardzo rzetelnego. I powiedział że przewody mogą skrócić w cenie.

Z hamulców za ok. 800zł możemy obecnie kupić XT, albo zapolować na Avidy. Ja niedawno nabyłem Juicy 7 za 850zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal polecam shimano Lx .;] zrobiła już u mnie ponad 1000km i żadnych problemów. testownaa w każdych prawie warunkach po za śniegiem i brak zauważalnej różnicy w hamowaniu. tyle co to jak jest mokro to na poczatku lubi troche popiszczeć ale po paru hamowaniach to jej mija;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie moich krótkich doświadczeń z tarczówkami powiem, że nigdy więcej nie kupiłbym Formuli! Części i serwis tego to potworne koszty. Jedna końcówka do skrócenia przewodu kosztuje 64zł! Dla porównania przy Shimano czy Avidach do 10zł. I w ogóle z serwisem jest problem bo to dosyć rzadko spotykane hamulce. coob na Twoim miejscu brałbym te LX.

 

 

to teraz może powiedz gdzie kupiłeś te Formule?? bo na pewno nie u Gregorio gdyż tam wraz z pudełkiem dostajesz końcówki do skracania jak również jakieś uszczelki. A i kosztuje 60zł jak już taki dokładny jesteś!

Więc jakbyś kupił normalnie to by cię te kóńcówki nic nie kosztowały, a zapomniałeś dodać, ze te końcówki są dożywotnio bo są wielokrotnego użytku?

Serwis bez problemu, 1 dzień zapytanie u Pana serwisanta w Gregorio za 2 dni częsci u mnie na biurku! A do Avidów i Hayesów to tez masz jakies podstawowe duperele, jak coś pizd.... to i tak sklep musi zamawiać.

 

 

A tak chwalisz avida a ile tam kosztuje zestaw do odpowietrzania czasami nie coś koło 120zł!! Bo do Formuli 60zł! A i bez tego zestawu to Avida to możesz co najwyżej zapowietrzyć nie odpowietrzyć.

 

Avid też ma swoje wady, trafiają się gorsze egzemplarze miałem Juicy 5, charczała i nie hmowała, dostałem 2 na gwarancji wszystko ok. Ceny częsci zamniennych tez małe nie są i z ich dostępnośćią jak do Formuli są ale trzeba zaczekać 2-3 dni!

 

W shimano używasz płynu mineralnego(faine ceny są), częsci - pokaż mi sklep gdzie od ręki wszystko mają do Shimano! Do tego ta gumowa klamka LX-a idzie sobie w łeb strzelić:/

 

Ja bym wziął raz jeszcze Formule Oro, bo w tej cenie lżejszego hamulca nie kupie. A nawet nie w tej cenie to wiele hamulców hamulców na tym poziomie nie ma. Super modulcja i świetna siła, po dotarciu z tarczą 160mm i z organicznymi klockami(45zł!) bije na głowę Elcamino,HFX9, Shimano.

 

Jeżeli bardzo boisz się Formuli choć nie wiem czego(bo częsci zamienne nie są drogie). To bierz Juicy5 bo Shimano i HAyesem(uwaga nie dotyczy sie MAG-ów) nie ma co sobie głowy zawracać.

 

Przeklinać możesz u siebie w domu, nie na tym forum. I wypadałoby poprawić błędy przed wysłaniem.

Odi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracujesz w Gregorio? Gdyby Gregorio miało ceny normalnie to i normalnie by się u nich kupowało.

 

Co do hamulców - polecam LX'y - proste w złożeniu, tani serwis, dostępność części zamiennych i spora popularność (większe prawdopodobieństwo, że mechanik miał już do czynienia z nimi, jeśli korzystamy z serwisu). Przy odpowiednim zalaniu nie ma wcale gumowej klamki, a siła hamowania jest wystarczająca już przy żywicznych klockach.

 

Faktem jest, że formule mają większa siłę hamowania (jakieś tam testy były), ale nie ma to wielkiego znaczenia, kiedy siła LX'ow, Juicy jest w zupełności wystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak chwalisz avida a ile tam kosztuje zestaw do odpowietrzania czasami nie coś koło 120zł!! Bo do Formuli 60zł! A i bez tego zestawu to Avida to możesz co najwyżej zapowietrzyć nie odpowietrzyć.

Hehe właśnie miałem to napisać. Chyba, że można skrócić przewód bez zapowietrzenia (mi się nigdy nie udało :) )

 

Swoją drogą też od czasu do czasu myślę o założeniu Formuli. Opinie (głównie z Zachodu, bo u nas niewielu na tym jeździ) są rewelacyjne. Szkoda, że nigdy nie miałem przyjemności wypróbować żadnego hampla tej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dayus:

jeżeli brać pod uwagę Magurę Marte i OroK18 to o parę gram lżejsza jest Marta ale też i dużo droższa w tej cenie masz już Oro Bianco które jest lżejsze od MArty.

 

Przedni po założeniu dłuższego kabla i adaptera pasuje na tył!

 

hudy nie pracuje w Gregorio(mieszkam w Warszawie) i nie mam żadnego powodu, żeby ich bronić. Gdybyś był zorientowany to dla klientów indywidulanych mają rabaty.

Magura jest jeszcze droższa jakoś nie płaczesz :twisted:

 

Jezdziłeś na Shimano XT albo choć starym 525/555 to wtedy byś nie bredził, że LX nie ma gumowej klamki. I nic nie da odpowietrzanie to jak z Hayes HFX9 i Hayes MAG zupełnie inne hamulce(ten sam zacisk, inne klamki).

 

Nie siła wcale nie ma znaczenia, jak dla mnie już przy wadze 80kg LX to dużo za mało. Jak ważysz 50kg to na pewno wystarczy. Co do Juicy 5 to siłę ma trochę gorszą ale i modulację też.

 

 

naptos nie wszystkie stare Formule były takie dobre, ale ORO jest rewelacyjne. Ja tez się bałem. Kupiłem i jestem mega zadowolony!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podtrzymuje opinie przedmówców ze w Lx niema gumowej klamki! adamus jezdziłęś na lx? ja jeżdze i dobrze wiem co to gumowa klamka.

 

 

ja nie mówię gumowa w sensie zapowietrzenia hamulca a w sensie konstrukcji!

 

tak nawet miałem i w porównaniu do MAG-a, XT(tego starego 4tłoczkowego), Formuli czy nawet starego Deore 525 dobra jest dużo bardziej miękka i to nie tylko w egzemplarzu który miałem. I nie wynika to z lepszej modulacji w stosunku do w/w hamulców. Poprostu taka konstrukcja:/

 

jeździłeś na np. na MAGu to jest twarda klamka.

 

Niebęde się kłócił, przejedz się na na którymś z wymienionych i zobacz sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja klamka jakoś specjalnie miękka nie jest w porównaniu z xt czy 525, czy też z Juicy 7. Ważę niewiele ponad 50 i z tarczą 180 hamulec starcza w zupełności, więc dla mnie siła aż takiego znaczenia nie ma- dlatego to napisałem. Na Magure nie płaczę, bo nigdy nie chciałem jej mieć :) A o formulach myślę, bo to bardzo ładne hamulce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamus- moge miec 2 przednie Marty z tarczam od Loiuse za 700zł, uzywane tylko przez jakies 200-300km. Ale 2 przednie, a wiec do tylu musialbym wsadzic tarcze 180mm:/

 

Czy jest sens kupować 2 przednie marty, przedluzac przewod i zkladac tarcze 180mm na tyl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamus- moge miec 2 przednie Marty z tarczam od Loiuse za 700zł, uzywane tylko przez jakies 200-300km. Ale 2 przednie, a wiec do tylu musialbym wsadzic tarcze 180mm:/

 

Czy jest sens kupować 2 przednie marty, przedluzac przewod i zkladac tarcze 180mm na tyl?

 

o możliwośći przekładki pisałem w stosunku do Formuli ORO, niewiem jak jest w Magurze:/

Wsumie cena jest przyzwoita ale dolicz kabel i adapter na tył. Poztym tarcza 180 na tył jest zbyteczna(zawsze można sprzedać).

A i wsumie nie ma częsci do MAgury bo wychodzą z założenia, że jak cieknie to wymieniamy cały zacisk lub klamke. Ale jeśli masz gwarancję na te Marty to można ryzykować, bardzo przyjemny hamulec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dayus - chodzi Ci o dwa zaciski przednie w standardzie IS? - Jeżeli tak, to bez adptera będzie pasowało na tył z MNIEJSZĄ o 20mm tarczą niż z przodu. Sprawdź też, czy te Marty mają symetryczne klamki - tzn czy po załozeniu jednej klamki na prawej stronie kierownicy a drugiej na lewej wyglądają tak samo (w uproszczeniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew temu, co napisali na stronie, hamulce są w standardzie PM. Potrzebny będzie adapter na tył (do każdego rozmiaru tarczy) i adapter na przód. Chyba, że masz amor Manitou, wtedy można zamontować z przodu bez adaptera z tarczą 160 mm. Być może dodają adapter, ale na zdjęciach tego nie widać.

Druga sprawa - klamki nie są symetryczne, więc możliwość zastosowania przedniego jako tylnego (nawet przy wymianie przewodu) jest wątpliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lipa...za drogo mnie ten interes wyjdzie z tym przewodem,pozatym klamka jest niesymetryczna,jak mowisz... :/

Chyba zostaly mi tylko te Formule z allegro za 680zł.

Co jeszcze moze byc wzglednie lekkiego do 750zł?

A może kupic marte na przód i poczekac jak znajdzie sie jakas na tyl...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...