Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana łańcucha na nowy i strzały przy pedałowaniu


gruniu

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Po wymianie rozrządu zrobiłem 220km.

Ostatnio jak chciałem wykręcić maksymalną prędkość, to usłyszałem strzał. Łańcuch był na największej zębatce z przodu i najmniejszej z tyłu. Dobrze, że siedziałem, a nie stałem. Stało się to przy prędkości 47 km/h.

Drugi raz usłyszałem strzał, jak uciekałem na trawnik, ponieważ kierowca dostawczego Fiata, wyprzedzał na trzeciego tira. Może liczył na to, że zjadę na bok. Później ruszałem z trawnika na przełożeniu jak wyżej i też strzał.

Czy za słabo dokręciłem zębatkę tylną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oglądając łańcuchy X9 zauważyłem, że są 114 i 116 ogniw ...

Na ogół od tego i tak trzeba trochę skrócić.

 

 

 

A jak się dobiera?

Wbijasz 1x9 ( jeśli masz napęd 10s to wbijasz 1x10 i tak dalej ) i ustawiasz tak , aby tylna zmieniarka była praktycznie maksymalnie złożona , ale jednocześnie ciągle napinała łańcuch.

 

Można też pominąć całkowicie przerzutki i ustawić łańcuch na 3x1 i dodać jedno ogniwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz zbyt długi łąńcuch ew. coś ze sprężyną wóka przerzutki. Shimano poleca założyć łańcuch na największą z produ i największą z tyłu pomijając przerutkę tylną i dodać 2 ogniwka.

Jest też możliwość, że to nie przeskakujący łańcuch a np. suport.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa, "Shimano poleca założyć łańcuch na największą z produ i największą z tyłu pomijając przerutkę tylną i dodać 2 ogniwka" nie wiem czy dobrze zrozumiałem: zakładamy na największą z przodu i największą z tyłu, nie "przeplatamy" przez przerzutkę, łańcuch łączymy tak aby nie wisiał i do tej długości + dwa ogniwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa, "Shimano poleca założyć łańcuch na największą z produ i największą z tyłu pomijając przerutkę tylną i dodać 2 ogniwka" nie wiem czy dobrze zrozumiałem: zakładamy na największą z przodu i największą z tyłu, nie "przeplatamy" przez przerzutkę, łańcuch łączymy tak aby nie wisiał i do tej długości + dwa ogniwa?

Dobrze rozumiesz. Pomijasz zmieniarke.

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa, "Shimano poleca założyć łańcuch na największą z produ i największą z tyłu pomijając przerutkę tylną i dodać 2 ogniwka" nie wiem czy dobrze zrozumiałem: zakładamy na największą z przodu i największą z tyłu, nie "przeplatamy" przez przerzutkę, łańcuch łączymy tak aby nie wisiał i do tej długości + dwa ogniwa?

łańcuch górski.pdf

łańcuch szosowy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeździsz i co jakiś czas podczas zdejmowania łańcucha ...

bo w przeciwnym przypadku ponownie doprowadzisz do wspomnianej wcześniej sytuacji z przeskakiwaniem.

 

 

Prościej:

- dwa lub trzy łańcuchy

- przy każdym zdejmowaniu brudnego łańcucha, zakłada od razu następny czysty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś sprawdziłem w moim Krossie, idealnie wg powyższej instrukcji. Dzięki :-).

@inforobert, jaki to ma cel? Powiedzmy, że przejeżdzam 50 km sciągam łańcuch do czyszczenia i zakładam nowy. Przejeżdzam kolejne 50 km więc łańcuch ma przebieg 50 km. Jaki jest sens ściągać go i zakładać dtugi z przebiegiem 50 km?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jest taki, że robiąc na jednym łańcuchu dajmy na to 3kkm nie założymy już nowego bo kaseta się dopasowała do rozciągniętego. Jak się zamienia co kilkadziesiąt-kilkaset km łańcuch to wszystkie będą się "wydłużać" równomiernie przez co kaseta z każdym pojeździ w sumie te 3kkm. Tak więc np. jazda na 2 łańcuchy wydłuży używalność kasety 2x.

Ma to szczególnie znaczenie w przypadku kaset z górnej półki, które są wielokrotnie droższe niż solidny łańcuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jest taki, że robiąc na jednym łańcuchu dajmy na to 3kkm nie założymy już nowego bo kaseta się dopasowała do rozciągniętego. Jak się zamienia co kilkadziesiąt-kilkaset km łańcuch to wszystkie będą się "wydłużać" równomiernie przez co kaseta z każdym pojeździ w sumie te 3kkm. Tak więc np. jazda na 2 łańcuchy wydłuży używalność kasety 2x.

Ma to szczególnie znaczenie w przypadku kaset z górnej półki, które są wielokrotnie droższe niż solidny łańcuch.

I dla tego pisałem o zamianie przy każdym myciu, nie trzeba liczyć, a zużycie będzie równomierne.

Napęd często wytrzymuje 2-3 dłużej niż łańcuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największa przerzutka to w naszej nomenklaturze największa koronka? Sprawdź czy bez łańcucha też jest taki opór = regulacja śrubą ograniczającą wychylenie wózka w stronę koła.

 

@inforobert: praktyka jazdy na wielu łańcuchach dokładnie sprowadza się do tego co piszesz. Chyba, że ktoś zdjemuje łańcuch do mycia co 1kkm jak mój brat ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...