Skocz do zawartości

[wybór roweru] problem z rozmiarem.


mareckiabc

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie wiem co ze mną jest nie tak ale chyba nie kupie nigdy roweru bo chyba jeszcze takiego nie wyprodukowali. Chodzi mianowicie o to, że mam 179 cm wzrostu i raczej dłuższe nogi tj 84 cm. Wynegocjowałem fajne ceny na rowery ale jak przychodzi do przymiarki to 17' z podsiodłową ok 445 mm okazuje się za mała bo sztyca wywalona na maxa a znowu 19' z podsiodłową ok 483 mm wydaje mi się za wysoka. I tak jest w większości producentów mowa o Treku, Specialized, Scott i każdej marce, która oferuje 17 i 19. Nie znalazłem nic sensownego w rozmiarze 18 czy 18,5 z podsiodłową np ok 470 mm. Pieniążki na koncie czekają, rowery też dostępne, sezon się zaczął a ja wciąż bez roweru. Głównie skupiałem się na Treku SF, którego już prawie kupiłem ale dalej nie wiem czy 18,5 z rurą 444 czy 19,5 która bardzo długa jest. Przekroki w 19 też dość wysoki bo powyżej 800 mm. Jest np Cube czy Radon czy Rose z podsiodłową ok 460 i 470 ale znowu są krótkie ramy. I bądź tu mądry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja żona ma 180 wzrostu, taką samą długość nogi i od 2014 roku jeździ na 19.5" Superfly. Czytając opinie na tym forum przez cały ten czas zastanawiałem się czy ten rower nie jest na nią za duży, założyłem nawet krótszy mostek, przesunąłem siodełko do przodu... Wczoraj miała zrobiony bike fitting i okazało się że wracamy do fabrycznego 90mm mostka a siodełko trzeba zmienić, cofnąć i generalnie parę innych zmian wprowadzić. Dodam że to były chyba najlepiej zainwestowane w rower pieniądze i tylko żałuję że nie zrobiłem tego od razu przy zakupie.

 

P.S. dodaj nawiasy w nazwie tematu bo zaraz pewnie poleci do kosza.

 

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

zawiasy poprawione ;)

W kwestii wyboru geometrii - najlepiej jakbyś poprosił o poradę Ruleza. Rzadko ostatnio tu bywa, ale gość ma naprawdę sporą wiedzę o geo.
U mnie też był trochę podobny temat bo mimo że mam 191 cm to jeszcze mam dość wysokie zawieszenie. Siłą rzeczy musiałem szukać ramy która jest wyższa ale też ma krótszą górną rurę niż przeciętnie ramy w tym rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracamy do fabrycznego 90mm mostka

 

 

W takim razie w rozmiarze 19,5 jest 90 + 639 mm - backsweep kierownicy horyzontalnie. Przeciętne kiera ma 6-9 st backsweep, czyli trzeba od mostku odjąć około 15 mm, to daje kokpit około 715 mm (dla 180 cm wzrostu ok, raczej maksymalna granica). Z tym, że w rozmiarze 19,5 mamy kąt podsiodłowej 72 st, do kąta klasycznego brakuje 1 stopnia, 1 stopień to około +/- 15 mm w przypadku kąta podsiodłowego, czy także główki (1 st. na główce potrafi skrócić bazę kół własnie o około 15 mm). Więc trzeba skorygować długość kokpitu i mamy około 700 mm przy wirtualnych 73 stopniach podsiodłowej, czyli ok na statystyczne 180 cm wzrostu. Jeśli przeanalizować podobnie rozmiar mniejszy 18,5, to przy wirtualnym kącie klasycznym, zostałoby tylko 680 mm, czyli na statystyczną osobę 170-175 cm wzrostu.

 

W ogóle ta geometria tego roweru powoduje, że masa rowerzysty jest przesunięta na tył znacznie, a dodając do tego łagodny kąt główki ramy 69,5 st. to ja siebie na tym czymś nie widzę, a oni tam jeszcze dali sztycę z 8 mm offsetem :(

 

Realnie, w 18,5 jest 620 mm + most czyli chyba 90 mm (może tu dali 80 mm) - backsweep ~ 685 mm do 695 mm, to może wystarczyć na 179 cm spokojnie. W 19,5 realnie jest 639 mm + most 90 mm - backsweep ~ 715 mm, trochę dużo. Przekrok nie stanowi ani przy jednym ani przy drugim problemu. Jak byś chciał uzyskać kąt klasyczny to przesuwasz siodło do przodu, ale w modelu 19,5, bo 18,5 zrobi się za krótki.

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Superfly ma główkę ramy 120mm a nie 100 jak podaje tabelka.
  2. Długość górnej rury to 630mm a nie 639.
  3. Fitter cofnął siodełko dość znacznie przy użyciu lasera i przyrządu do pomiaru kąta ugięcia kolana.
  4. Wyleciała jedna podkładka z pod mostka a sam mostek poszedł na minus.
  5. Pozycja na rowerze wyznaczana była za pomocą oprogramowania Trek Precision Fit (czy jakoś tak) z dokładnym pomiarem kąta pochylenia pleców i rąk na kierownicy.

Zakładam że gość wiedział co robi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam jednak na rozmiar 18,5", trzeba wziąć pod uwagę, że to rower na kołach 29" z bazą kół 1116mm ( a wzrost to 179 cm - czyli nie przesadnie dużo jak na koło 29") , rozmiar ramy reach 427 m wydaje się być wystarczający dla 179 cm. wzrostu.

Przy rozmiarze 19,5" baza kół to już 1130 mm i rower robi się zdecydowania mniej zwrotny, reach 447 mm przy 179 cm  to już dosyć sporo ... pozycję można dobrać i na ramie 19,5", jednak nie poprawi to prowadzenia ... to takie moje uwagi.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...