Skocz do zawartości

[amortyzator] czy opłaca się wymienić Suntour XCT MLO ?


mazaq

Rekomendowane odpowiedzi

Jest twardy, na kamienistej drodze potwornie trzęsie (rower żony ma lepszy amortyzator, nie pamiętam w tej chwili modelu i na tej samej trasie jest dużo plynniej). W sumie plus jest taki, że nie muszę pamiętać o blokadzie na asfalcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie po długich tygodniach przyszedł Raidon i przetestowałem go. Dopiero 30km testu i to głównie po mieście, ale jeśli macie ochotę poczytać opinii "Janusza kolarstwa", który ma zero doświadczenia to zapraszam:

Co ciekawe po malutkich nierównościach jak 2cm krawężniki, kostka i ogólnie miasto nie poprawił się komfort. Trochę mnie to zdziwiło, jeszcze poeksperymentuję z ciśnieniem. Początkowe wrażenie było nie do końca dobre. Duża przewaga wychodzi jednak gdy przeszkody są większe. Zarówno pofałdowany teren jak i choćby większe wybrzuszenie asfaltu czy krawężnik. Na ręce idą dalej niemałe drgania, ale nie ma efektu sprężynowania i nie skacze jak żabka. Wydaje mi się że mogę sobie pozwolić na dużo więcej tam gdzie bałbym się że XCT się podda (albo to efekt wydanych pieniędzy).

 

Szkoda że nie mogę porównać z najtańszym XCR oraz XCR air, ale z chęcią dziś po pracy potestuję dalej ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiony prawidłowo ale nieco na oko, dziś podejdę do tematu z linijką ;).

Co do ciśnienia, wiem, że mam za duże, jest to z kilku powodów: dużo jazdy miejskiej i ograniczenie oporów toczenia oraz duża masa o której wspominałem w pierwszym poście. Muszę ciśnienie stopniowo obniżać i sprawdzać kiedy ryzyko dobijania na ostrej przeszkodzie maleje. Choć może lepiej co 2 tygodnie zmienić dętkę a jeździć bardziej komfortowo ;).

 

Nie zrozumcie mnie źle że jestem narzekacz. Rower ma 2,5 miesiąca i zaraz dobije do 1000km, które pokonałem z wielką przyjemnością nawet na starym widelcu. Cały czas się uczę i odkrywam nowe rzeczy. Pomimo postępu wydolnościowego moja technika jazdy w terenie stoi na żenującym poziomie i boję się o swoje życie na każdym terenowym zjeździe. No ale tak to jest jak się mając 30 na karku zabiera za nowe hobby, bo wcześniej jeździłem naprawdę śladowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pooglądaj sobie filmiki o technice brania zakrętów a poczujesz ogromną różnicę podczas jazdy w terenie. Czasami jeżdżę z kolegą, na asfalcie by mnie zamęczył, w terenie zostaje daleko z tyłu właśnie z powodu braków w technice ( a dodam że mistrzem to ja nie jestem i mi duuuuuuuuuuuuuużo brakuje). Tam gdzie ja przejeżdżam bez hamowania on prawie się zatrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czułości to dla porównania mój manitou ustawiony poprawnie nierówności poniżej 3mm go wogóle nie ruszają, ale powyżej tej wartości (ale poniżej 3cm) wybiera tak dobrze że praktycznie nie czuć że po czymś przejechałem ;) Pamiętaj też że widelec musi się dotrzeć, a co do techniki to polecam Seth's bike hacks oraz global mountain bike network- ale jest też sporo innych, tych akurat ja oglądam, jaką masz oponę z przodu? nieodpowiedni bieżnik na pewno w terenie nie pomaga ;)

 

Tapnięte z mojego Mi3. jeśli napisałem coś dziwnego to wina autokorekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość kupić Raidona w dobrej cenie. Dwa pytania :

Mam koła 28,amor jest na 29. Obręcz w sumie taka sama. Będzie to pasować?

W tej chwili mój amortyzator skok 63,raidon 80. Podobno można skok regulować, chyba że można wsadzić 80 bez problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 trochę popsuje geometrię bo nie dość że skok większy to jeszcze wideł wyższy, a przy 28" taki prześwit na oponę ci nie jest potrzebny do niczego, ja bym na twoim miejscu odpuścił sobie 29era i albo kupił wersję do twojego roweru albo wersję 27,5- koło wejdzie bez problemu a będzie trochę niższy niż 29

 

Tapnięte z mojego Mi3. jeśli napisałem coś dziwnego to wina autokorekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mazaq: trzeba dotrzeć ślizgi (z 500km w terenie), poeksperymentować z ciśnieniem (przy czym po wstępnym ustawieniu SAG pojechałbym w typowy dla siebie teren sprawdzić ile faktycznie skoku wykorzystuję i ew. upuścił powietrza tak, żeby wykorzystywać z 90%) i trochę zrewidować oczekiwania - nie wnikając w szczegóły konstrukcyjne jakieś różnice pomiędzy widłem za 600zł a tym za 2600zł muszą przecież być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do trekkngu to faktycznie przerost formy nad treścią. Ale do crossa często użytkowanego poza asfaltami jak najbardziej raidon się nada. Trochę śmiesznie wygląda wąska opona w zestawieniu z grubymi goleniami. Dodatkowo raidon jest sporo tańszy niż konstrukcyjnie odpowiadający mu NRX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Ten NRX posiada tłumik jak Epicony/Epixony, podczas kiedy taki Raidon posiada identyczny tłumik, jak ten montowany w XCR 32mm itd.

W praktyce rozbieralność tłumika pozwala na zalanie amorka olejem, bez obawy że się zablokuje (a jak zablokuje to go rozbieramy - 3 lata używam Epicona X2 zalanego olejem i żadnych problemów nie miałem).

No i kolejna sprawa, jest taka że można zmienić olej w tłumiku na rzadszy i tym samym, niskim kosztem mocno polepszyć jego pracę.

 

W rzeczywistości porównując pracę obydwu tłumików to jak niebo a ziemia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa. Mówi się że od 2014 roku XCR mają tuleje ślizgowe teflonowe, więc dlaczego na rysunkach "Exploded View" widać tuleje które wyglądają jak te plastikowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.srsuntour-cycling.com/pl/service/download-area/consumer-downloads/bike/exploded-views/2016/xcr/

 

Z niewiadomych przyczyn na 2016 rok są tylko rysunki XCRa na koło 24". A te mają golenie 28mm i wygląda na to że plastikowe ślizgi.

 

http://www.srsuntour-cycling.com/pl/bike/forks/XCR-24-4943.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...