Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem się was o coś poradzić. U mojej babci na wsi stoją dwa rowery, które babcia chciała kiedyś wyrzucić, ale przekonałem ją, żeby tego nie robiła. Jeden z nich to jakiś noname, ale drugi miał na ramie napis Batavus. Nie znam się na tym i niestety nie pomyślałem, żeby zrobić fotki, ale z tego co się rozeznałem w temacie jest to dość cenna marka. Z rowerów dziadki już nie korzystają więc myślałem, żeby je trochę odnowić i sprzedać. Chodzi mi o to, że jak pomaluję ramę na inny kolor to pozbędę się tej nazwy i jak udowodnię komuś przy sprzedaży, że jest to oryginalny Batavus? Nie oglądałem dokładnie tego roweru, będę musiał zrobić to przy kolejnej okazji. Są jakieś szczególne znaki, których renowacja nie usunie i które pomogą przy późniejszej identyfikacji? Trochę namieszałem w tym poście, ale mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Batavus to niezła rowerowa marka, ale bez przesady. Nie jest to Colnago czy Pinarello... Jeśli to możliwe zdemontuj wszystkie emblematy z ramy. Zrób też dokładną dokumentację zdjęciową, uwzględniającą m.in. numer ramy oraz elementy pozwalające na identyfikację modelu i producenta roweru.

Paradoksalnie kiepskie malowanie (spray, lakier proszkowy) może obniżyć wartość roweru, więc zastanów się czy nie lepiej zostawić stary lakier.

 

Edytowane przez zoomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej jakieś zdjęcia.Tak jak Zoomek napisał, Batvus do dobra firma słynąca głównie z holendrów. To nie są jakieś unikaty chodzące po kilka tysięcy ojro na ebayu.

Generalnie rower zadbany osiąga wyższe ceny niż pordzewiały (bo ten ostatni nawet jak jest w świetnym stanie technicznym wygląda na zaniedbanego złoma).

Wszystko zależy od tego w jakim stanie jest lakier. Jak ruda króluje wszędzie to lepiej pomalować. Tylko porządnie, bez znaczenia proszek czy na mokro, ważne żeby ładnie. Jak są tylko miejsca pordzewiałe to dobierz w mieszalni lakierów lakier i porób zaprawki (ocalisz napisy). Jak rudej jest mało, to wypoleruj lakier pastą lekko ścierną do lakierów i nawoskuj.

Jak chcesz zrobić pełną odbudowę mocno zaniedbanego roweru łącznie z odtworzeniem naklejek, to licz się z tym  że kasa którą włożysz nie zwróci Ci się przy sprzedaży (o zarobku już nie mówię). Po prostu taki rower nie ma szans na rynku ze ściąganymi masowo z Niemiec czy Holandii mieszczuchami (na rynku kupisz taki za 200-400 zł.)

Potraktuj to raczej jako hobby. Chyba, ze rower jest faktycznie w takim stanie, ze wystarczy polerka i smarowanie.

Edytowane przez Garlock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw go po prostu porzadnie umyj (tylko nie myjka cisnieniowa). Batavusy, szczegolnie te stasze mialy bardzo dobry lakier. Moze wystarczy wymiana kilku zardzewialych komponentow rower bedzie smigal. Batavus to po prostu holenderska marka rowerow. Dobre rowery, ale zaden unikat. Po Holandii jezdzi takich staruszkow setki tysiecy, a moze i wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym tylko miał jakieś zdjęcia to od razu bym wstawił :) Nie oglądałem go dokładnie, ale nie rzuciła mi się rdza w oczy więc może jednak wystarczy niewielkie czyszczenie poszczególnych elementów. Niedługo znów powinienem być u babci to wtedy lepiej zbadam temat. Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...