Skocz do zawartości

[książka] Kołem się toczy. "Przez Kaukaz i bliski wschód"


Mieciu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Root Admin

“Najciekawszy jest cukier, który w Iranie ma postać zbrylonych, różnokształtnych kostek. Wrzucam dwie kostki do szklaneczki, w pełni zadowolony ze swojego obycia w świecie, lecz po chwili spostrzegam, że nigdzie, kurde, nie ma łyżeczki. Lekko zakłopotany i zdezorientowany zauważam uśmiech na twarzy Pana Sadownika, który specjalnie dla mnie, wolno, żeby się tłuk z Europy nauczył, prezentuje skomplikowany proces picia herbaty. Wkłada cukier do ust, popija małym łykiem czaju – i już.”

 

Nakładem Wydawnictwa Buk Rower ukazała się właśnie pierwsza książka Karola Wernera, blogera, zdobywcy głównego wyróżnienia w konkursie na Blog Roku 2013, zdobywcy tytułu Dziennikarza Obywatelskiego Roku 2013, przyznawanego przez portal Wiadomosci24.pl. Kołem się toczy. Przez Kaukaz i Bliski Wschód to opowieść o ludziach zamieszkujących kraje być może geograficznie niezbyt dalekie, lecz odległe obyczajowo. Miejsca, gdzie policja nakazuje jechać rowerem pod prąd, a przybysz znad Bałtyku jest atrakcją równą niedźwiedziowi na Krupówkach. Karol Werner w swoich podróżach stara się być jak najbliżej mieszkańców tych miejsc. Bliskość paradoksalnie ułatwia mu niski budżet. Noclegów szuka u gospodarzy, którzy chętnie przyjmują go pod swój dach, zapraszają na posiłek, opowiadają swoje historie i tłumaczą panujące w ich kraju zwyczaje. I tak poznajemy właściciela sadu, który pokazuje, jak w Iranie używa się cukru; Armana, który objaśnia przeczące zdrowemu rozsądkowi zasady poruszania się rowerem po irańskich ulicach; Sevaka opowiadającego o trudach życia w Armenii, czy Kurda Basima, weterana wojny iracko-irańskiej.

 

O autorze:

Rowerem przejechał ponad 40 tysięcy kilometrów. Z perspektywy rowerowego siodełka zwiedził 27 krajów, które uwiecznił na 25 tysiącach zdjęć. Karol Werner to świeżo upieczony absolwent Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, miłośnik fotografii, życiowy optymista. Na pierwszą wyprawę rowerową wyruszył na drugim roku studiów – samotnie objechał Alpy i  od tego wszystko się zaczęło, podróże pochłonęły go na dobre. Cały wolny czas stara się spędzać w  drodze, nieważne, czy to daleka Azja, czy rowerowa wycieczka po Beskidzie Śląskim. Wyjeżdżał ze znajomymi na Bałkany, ukraińskie Zakarpacie i  w końcu na Kaukaz i  Bliski Wschód.

Od 2012 roku regularnie prowadzi jeden z  najpopularniejszych podróżniczych blogów w  Polsce – „Kołem Się Toczy”, na którym można znaleźć relacje z podróży nie tylko rowerowych – także autostopowych i  tanimi liniami lotniczymi, praktyczne porady dotyczące odwiedzanych krajów, sprzętu, sposoby na tanie podróżowanie. Jest tam też sporo osobistych przemyśleń, ciekawostek i  inspiracji. W  2013 roku otrzymał główne wyróżnienie w  prestiżowym konkursie na Blog Roku, a  także tytuł Dziennikarza Obywatelskiego Roku 2013, który przyznaje portal Wiadomosci24.pl.

 

Podróżuję głównie z ciekawości – jestem ciekawy ludzi i  wszystkiego, co z  nimi związane. Wyznaję zasadę, że wszędzie są ludzie dobrzy i  ludzie źli, a  kraj pochodzenia, kolor skóry, status społeczny, wyznawana religia w  kontaktach między nami nie ma najmniejszego znaczenia. Podróżuję jak najtaniej, czyli jak to ostatnio modnie się mówi – niskobudżetowo. Po części przez wzgląd na cienki portfel, a  po części dlatego, że w  moich oczach namiot i  codzienny makaron wygrywają w  przedbiegach z  szeroko pojętymi udogodnieniami turystycznymi.

 

kolemsietoczyokladka.jpg

 

ISBN 9788364131189

Wydawnictwo Buk Rower

Tytuł: Kołem się toczy

Autor: Karol Werner

wydanie I

Format: A5

Ilość stron: 216

Rok wydania: 2015

Miejsce wydania: Warszawa

Cena katalogowa: 24,90 zł

Cena internetowa Buk Rower: 18,70 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...