Skocz do zawartości

[Przyszłość] Koła. 26-27.5-29


nopel

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Kilka redakcji gazet robiło takie testy i wyszło że 26" ma przewagę na suchej i krętej trasie, gdy jest błoto 29" ujawnia przewagę. Przewaga rzędu 3-4s na trasach kilkuminutowych.


We wrześniowym MR był test.. gdzie 29er był faktycznie szybszy o 5s na 4-minutowej trasie, ale za to gorzej zjeżdzał i hamował no i był trochę mniej zwinny.

Sam mam taką myśl co wybrać, z racji, że i tak rower muszę zmienić, więc rozważam Stumpjumpera Carbon HT bądź XTC 2015. Ale doszedłem do wniosku, że rower sam nie pojedzie, jak nogi nie będzie to nic nam nie pomoże. Bo żeby jeździć, to trzeba jeździć i zamiast głowić się nad rozmiarami, wybrać ładniejszy rower i po sprawie. Nikt z nas nie ściga się w Pucharze Świata, więc 3-5 sekund nas nie zbawi. Chyba że chodzi o Kom'a na Stravie. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Moim zdaniem 26" nigdy nie zniknie - fakt, pewnie będzie tego mało/mniej ... za to będzie można sobie kupić lepszy osprzęt ale to i tak wszystko zależy od cen i od ludzi

Pewnie całkiem nie zniknie w przeciągu 3-4 lat. Ale sądzę że marketingowcy postarają się w dłuższym okresie czasu o całkowite wygaśnięcie tego rozmiaru żeby kiedyś odkryć na nowo 26" i pisać elaboraty o jego wyższości na innymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły współczynnik biadolenia w tym watku :-D

 

Ja wam powiem tak: 650B to nowe małe kolo. Wypchnie 26" bo nie ma sensu utrzymywać dwóch niemal nie różniących się kolekcji (to tylko 25mm średnicy obręczy - nie dajmy się zwariować!).

W intersie producentów jest uśmiercenie małego kola, więc to zrobią. Nie martwilbym się o części - nie znikną z dnia na dzien, bo jest za dużo użytkowników 26". Dzisiejsi piewcy 26 spokojnie przesiada się na większe kola.

 

Sam kupilem w tym roku fulla 650B, żeby od razu stanąć po stronie zwycięzcy ;-) W starciu 26 i 27,5 zwycięzca jest oczywisty. Starcia 27,5 i 29 nie powinno być, bo jest zapotrzebowanie na oba rozmiary. Dowodzi tego nieudana próba posadzenia wszystkich na 29erach. Z tego miejsca pozdrawiam wielkie S po cichu uzupełniające ofertę o 650B :-)

 

Po tym wywodzie mogę spokojnie udać się na miejski najtrajd na moim wysluzonym XTC 26", który jeździ tak samo dobrze, jak 5 lat temu, gdy go kupilem i którym jeszcze niejeden maraton objade.

 

Marcin, 190cm wzrostu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mojego 27,5 kupiłem nie wiedząc jaki rozmiar koła ma, poszedłem do sklepu. Powiedziałem max cenę pojeździłem paroma i wybrałem jeden. Okazało się że był na 27,5 i myślę że wielu początkujących tak wybierze. A później jak będę zmieniał na coś lepszego to już z przyzwyczajenia będzie 27,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starcia 27,5 i 29 nie powinno być, bo jest zapotrzebowanie na oba rozmiary.

 

Sprężynkę sprzedaży trzeba jakoś nakręcić. Zatem "wojna światów" trwa w najlepsze, bo jest na rękę producentom. Dzięki temu chcą pozyskać klienta, który się waha czy nie pozostać jeszcze przez jakiś czas przy "starym kole".

Księgowych mało obchodzi, który rozmiar klient kupi, ważne, żeby nie postanowił jeszcze jakiś czas jeździć na starym, bo jak sam napisałeś 3 linii nie opłaca się utrzymywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszłość widzę dla różnokołowców, sam z chęcią przejechałbym się na 29/26, ale tutaj dochodzi jeszcze kwestia zepsucia geometrii.

Szczerze? Od kilkunastu lat jeżdżę na różnokołowcach (2 ch kolejnych) własnej roboty i polubiłem to. Ale różnokołowiec musi być projektowany jako różnokołowiec, bo samo wsadzenie niewłaściwego koła w niewłaściwe miejsce rzeczywiście psuje geometrię. Mój drugi różnokołowiec, taki sobie półpoziomy czoper 20/26, ma regulowany offset przedniego koła i cały sezon 2012 sprawdzałem, przy jakim najlepiej się prowadzi. Jeżdżę nim tak od 20 do  max 50 - 70 km na raz najchętniej po leśnych i polnych drogach, moze nie za szybko, ale dobrze mi z tym. Bardzo fun, dla nielubiących polskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także tego...

Właśnie zabieram się za obserwację schnięcia świeżo wypranych ciuchów. To jest znacznie bardziej ciekawe niż ta dyskusja.

Tak jest  :thumbsup:

Kolejne pitolenie o niczym. Powinien być warn za samo zakładanie takich (kolejnych) tematów. Będzie co będzie.

A w jakim rozmiarze te ciuchy? 26 czy 29?

Smycz, sweterek na cztery łapki i drapaczek do pazurków.  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

omówić plany producentów większych lub mniejszych gumek

A propos do powyższego cytatu:

Swego czasu dwóch kolegów omawiało sprawę wielkości gumek ale wcale nie rowerowych. Jeden z nich skarżył się że mu się zsuwa, na to drugi "Nie szpanuj przy zakupie i nie bierz rozmiaru xl". ;) Sytuacja z życia wzięta.

Jakoś tak skojarzyło mi się z wałkowanym tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...