Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Oficjalna strona produktu: http://www.sigma-rox.com/en-us/rox-serie/rox-6-0/ubersicht-rox6.html

 

Słowem wstępu

 

W końcu zakupiłem pulsometr :D

Z początku myślałem o jakiejś Sigmie w postaci zegarka. Cenowo koło 150zł, ale czytałem, czytałem i doszedłem do wniosku, że chcę coś porządniejszego i niezawodnego. No to może Polar. Po kolejnym studiowaniu internetów w poszukiwaniu szczątkowych informacji na temat pulsometrów firmy Polar wybrałem cenowo i funkcjonalnie RS300X, ale jakoś tak ten zakup odłożyłem, były ważniejsze wydatki.

W końcu natknąłem się na Sigmę ROX 6.0 i to mnie bardzo zaskoczyło funkcjonalnością - wszystko w jednym, nie trzeba ręki od kierownicy odrywać żeby puls sprawdzić i jeszcze kadencja do tego i pomiar wysokości. Ale mało recenzji o tym gadżecie na internetach. Po kolejnych poszukiwaniach i pojedynczych pochlebnych opiniach zdecydowałem się zakupić i dzisiaj paczuszka dotarła. Od razu wziąłem zapas baterii 2045 (licznik) i 2032 (czujniki) bo na internecie są dużo taniej niż na mieście. Licznik kosztował mnie 435zł plus przesyłka i plus baterie, przy okazji wziąłem też 8 sztuk Sanyo Eneloop jak już i ak za przesyłkę płaciłem, a już od dłuszego czasu planowałem je wziąć.

 

Pierwsze wrażenia

 

Wygląd super, jakość wykonania bardzo dobra, wszystko jest spasowane jak należy, nic nie trzeszczy, nic nie skrzypi, przyciski chodzą elegancko. Duży czytelny wyświetlacz, łatwa intuicyjna obsługa. Licznik domyślnie jest ustawiony w języku angielskim, ale w opcjach (co mnie pozytywnie zaskoczyło) znajdziemy język polski. Po wypakowaniu wszystkiego z pudełka i mniejszych folii zabrałem się za demontaż mojego ex licznika Sigma BC1200 i montaż ROXa. Wszystko przebiegło sprawnie i szybko, dołączone są gumki jak i trytki, można je stosować zamiennie.

Następnie wziąłem się za ustawienia licznika. Tętno maks i strefy treningu wyznaczyłem na podstawie: http://grzegorzkowal.com/2011/wyznacz-swoje-strefy-tetna-spinning-energy-zones/ Wielkość kół, podstawowe dane osobowe itp wszystko poszło bezproblemowo i błyskawicznie. Jedynie w przypadku skalibrowania altimetra zajrzałem do instrukcji.

 

Na zdjęciu z młodszym bratem

vOCHgJp.jpg

 

Pierwszy test

 

Licznik na pasek zegarkowy, opaska z czujnikiem pulsu na klatę i działa. Urządzenia szybko się połączyły, sygnał był stabilny, licznik przełączył się w tryb "hiking" czyli wyłączył niepotrzebne funkcje jak kadencja, prędkość, kilometry itp. Czujnik pulsu łapie sygnał bez zwilżania, cyk na gołe ciało i działa bez zarzutów.

 

Drugi test

 

Licznik na rowerze, sygnał z pulsometru od razu łapie, sygnał prędkościomierza łapie po kilku obrotach kołem, kadencja niestety gorzej  :icon_confused:

Czujnik kadencji zamontowałem najdalej jak można było mały magnesik przymocowany do osi pedału. Długo synchronizował, potem tracił połączenie itp. Od razu zmiana baterii w czujniku - nie pomogło, zmiana baterii w liczniku - nie pomogło. Zmiana magnesika z małego okrągłego na piramidkę do przymocowania trytką. Zmieniłem miejsce montażu na mniej więcej połowę długości korby - działa lepiej.

 

Pierwsza trasa

 

Wskoczyłem więc w ciuchy rowerowe i pognałęm w trasę. Po drodze irytacja z czujnikiem kadencji, pokazuje normalne wartości, po chwili 0 albo się zawieszał na stałych wartościach na chwilę, reset synchronizacji nie pomagał.

Reszta czujników działała bardzo dobrze nawet wzorowo - stabilne połączenie, ani jednego zerwania czy zawieszenia.

Po kilku postojach na poprawę odległości między magnesem, a czujnikiem kadencji przesunąłem je maksymalnie w przód roweru na tyle ile pozwalały widełki - w końcu sukces :) szybka synchronizacja i stabilne działanie. W reszcie z ulgą mogłem kontynuować trasę, a nie ciągle zerkać na pomiar kadencji  :verymad:

Po powrocie wrażenia super - więcej bez pulsometru nie jeżdżę ;)

 

Recenzję wzbogacę w przyszłości o zdjęcia i więcej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przejechałem już ok 100 km z tym licznikiem i żadnych problemów z nim nie ma. Działa idealnie, nie gubi sygnału, jest łatwy w obsłudze. Spokojnie mogę go każdemu polecić. Wadą jest to, że czujnik kadencji ma zdecydowanie za krótki zasięg, przydał by się przy najmniej dwu metrowy, ale pewnie czas działania baterii pewnie by się sporo skrócił, natomiast jak się go ustawi możliwie blisko licznika działa bez zastrzeżeń.

 

@.PaVLo. Może napisz co dokładnie chciałbyś wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy mocowanie to nadal standardowa podstawka z której wypada licznik czy zmienili w końcu na porządne ?

- czy ekran da się skonfigurować aby w jednej chwili pokazywał godzinę / dystans / tętno / przewyższenia i temperaturę

- ekran ma funkcję podświetlenia ?

- zastanawia mnie czy nie zgłupieje jeśli obok stanie kilkadziesiąt innych osób z bezprzewodowymi licznikami (zawody MTB)

- czujnik temperatury jest pod licznikiem czy z boku / na górze ?

- w komplecie podstawka STS czy przewodowa oraz czy jest standardowo stacja dokująca do łączenia z komputerem ?

- czy dobrze łapie wysokość na której obecnie się znajdujemy ?

- czy licznik posiada funkcje dźwiękowe ?

 

Jak coś sobie przypomnę to odpiszę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wcześniej miałem BC1200 i podstawka trzymała mocno, w ROX 6.0 też trzyma mocno (stabilnie, bez kołysania czy luzów, jest wyczuwalne charakterystyczne wpięcie), niestety nie miałem do czynienia z modelami, które trzymają słabo więc nie mam porównania.

2. Licznik podpięty do podstawki rowerowej pokazuje cały czas tętno, wysokość, kadencję, prędkość i które okrążenie robisz oraz dodatkowo można wybrać dystans/temperaturę/godzinę albo masę innych informacji, ale nie da się ustawić żeby pokazywał dystans i temperaturę na raz.

3. Tak, ma dość fajne podświetlenie, po aktywowaniu się funkcji podświetlenia, ekran podświetla się po naciśnięciu któregokolwiek z przycisków.

4. Nie ma takiej opcji żeby zgłupiał, sygnał jest kodowany.

5. Nie mam pojęcia. Jak to sprawdzić?

6. W komplecie jest podstawka bezprzewodowa STS (przewodową można kupić osobno), stację dokującą też trzeba kupić osobno niestety, ale w pudełku można znaleźć rabat 50% na program SigmaDataCenter, koszt podstawka + program po zniżce to ok 120 zł.

7. Wysokościomierz jest ciśnieniowy, a jak wiadomo ciśnienie jest zmienne więc na drugi dzień po ustawieniu może pokazywać inną wysokość (różnica +/- 10m, na razie większej różnicy nie uświadczyłem), ale w jednym dniu pokazuje dokładnie, np. wyjeżdżam z domu wracam po dwóch godzinach i pokazuje dokładnie to samo. Ale w ustawieniach można ustawić aktualną wysokość oraz wysokość miejsca z którego startujesz i na starcie "resetujesz wysokość" do wartości jaką wpisałeś i jest bardzo dokładny. Posiada też jakąś funkcję IAC - Intelligent Altitude Calibration, która podobno przechowuje dane wysokościowe miejsca w, którym skończyłeś jazdę i jak następnym razem startujesz z miejsca, w którym poprzednio skończyłeś jazdę (np. dom) to nie musisz kalibrować wysokości.

8. Tak, posiada funkcje dźwiękowe.

 

Emulator licznika: http://www.sigma-rox.com/templates/rox/html/demos/rox6/us/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Posta napisałem na szybko przed wyjściem do pracy (patrz godzina), więc nie miałem czasu na znalezienie wszystkiego, ale w pracy pobrałem pdf-a i na większość pytań miałem już odpowiedź.

 

- próbowałeś ściągać z niego dane na PC ?, da się bez specjalnej podstawki, która jest opcjonalnie więc pewnie nie w zestawie ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu. Mało jest opinii o tym liczniku na internecie więc chętnie się podzielę swoją.

 

Jeszcze nie mam podstawki, a bez niej nie mam możliwości zgrania danych na komputer, nie znam też nikogo z taką podstawką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem cenowo obliczać cały komplet i wyszło, że:

 

- licznik 440 zł

- stacja dokująca 96 zł

- oprogramowanie Sigma Data Sport 40zł (internet)

- koszty przesyłki

 

Czyli wychodzi ładna sumka za wykorzystanie w pełni możliwości licznika ale i tak jestem nim zainteresowany i chyba niedługo sam go kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sigma Data Center kosztuje 9,95 EURO ale z licznikiem dostaniesz 50% rabatu, więc wyjdzie 4.98 EURO, około 21 zł. Program ściągasz z internetu, więc nie ma kosztów wysyłki.

Stacja dokująca 79zł na allegro + koszt przesyłki (zależnie jaką preferujesz, najdrożej jest zawsze za pobraniem) http://allegro.pl/uniwersalna-stacja-dokujaca-sigma-2032-2450-00120-i4188043748.html

A licznik to patrz żeby na pewno był ROX 6.0 CAD, bo jest też wersja bez czujnika kadencji. Ja kupiłem tu: http://www.hurt.com.pl/bezprzewodowy-licznik-komputer-rowerowy-sigma-rox-6-0-cad-z-pomiarem-tetna-i-kadencja,p13046.html cena 435zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś był zainteresowany mam do odstąpienia ROX'a 6 z kompletem czujników na 2 rowery.

Lokalizacja Będzin, można przetestować.

 Byłbym zainteresowany licznikiem jaka cena? Czujniki wszystkie (kadencja, plus, altimetr)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odstąpienia, czy sprzedania?

Nie podpasował Ci ROX 6.0? Czemu, jeśli można wiedzieć?

Ile chcesz, za same czujniki na 2 rower?

 

Licznik jak najbardziej podpasował ale w konfrontacji z edge 800 (a taki mi wpadł okazyjnie) przegrywa.

Co do kwestii "odstąpienia", odezwę się wkrótce, tzn. po maratonie w Wałbrzychu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam 2 pytania do autora:

  1. Jaki typ pamięci został zastosowany w liczniku. Czy po wyjęciu ich na powiedzmy tydzień, wszystkie ustawienia zostają zapamiętane? Użytkuję Sigmę BC1400, więc nie jest to dla mnie oczywiste.
  2. Czy licznik można zamontować na kierownicy, a nie na mostku? Nie wiem jak te nowsze podstawki są zbudowane, a bardziej podoba mi się licznik na kierownicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dokładnego typu pamięci nie znam, ale dane zostają zapamiętane po wyjęciu baterii.

2. Spokojnie można na kierownicy zamontować, dołączone są różnej wielkości gumki i trytki do montażu. Ja preferuję na mostku, do tego moja kierownica jest kanciasta i nie mam na niej miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zastanawiam się nad zakupem tego licznika i mam jedno pytanie: w instrukcji znalazłem zdanie 

 

Urządzenie ROX 6.0 zapisuje aktualne wartości co 10 sekund podczas trasy trwającej do 19 h. W Data Center trasa ta jest przedstawiana w postaci graficznej.

 

Czy oznacza to, że wszystkie dane na liczniku odświeżane są z interwałem 10s? Szczególnie interesują mnie wartośći pulsu (i kadencji) gdyż w ich wypadku 10s wydaje się dość dużym interwałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że mówisz o trybie logowania trasy ...

LOG to zapisywanie parametrów jazdy ... 9.1 potrafi zapisywać te parametry co 5, 10 lub 15 s  

W tym trybie licznik zapisuje co 10 s kadencje prędkość tętno i co tam jeszcze mierzy a potem możesz to obejrzeć na wykresie czasowym na komputerze w Sigma Data Center.

W trybie nagrywania LOG`a parametry na liczniku są wyświetlane na bieżąco. 

 

Reszta parametrów trasy jest w liczniku normalnie dostępna jako typowe podsumowanie co do czasu, dystansu, średniej, maksymalnej ...

 

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzezniol dobrze napisał, ja tylko sprostuję.

Na liczniku dane odświeżane są w czasie rzeczywistym (chyba), tzn. 1 uderzenie serca - odświeżenie odczytu, 1 obrót koła (zbiegnięcie się magnesu i czujnika) - odświeżenie odczytu.

 

snok3r podałeś cytat, w którym wyraźnie jest napisane, że chodzi o zapisanie informacji, a nie o odświeżanie. Oznacza to tyle, że licznik zapisuje w pamięci wszystkie informacje, ale co 10sekund, żeby później można było je sobie pooglądać w Sigma Data Center.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik jak poradzić sobie z kiepsko działającym czujnikiem kadencji:

 

Po pierwsze i najważniejsze sprawdź czy czujnik reaguje na magnes. Przy każdym mijaniu czujnika przez magnes jest taki ciche pip (jeśli go nie słyszysz to coś jest nie halo, najlepiej pomachaj samym magnesem koło czujnika i jak będziesz słyszał pip to wtedy zamontuj na korbie i sprawdź jeszcze raz czy słychać). Magnes musi być w miarę blisko czujnika około 7 mm lub bliżej.

Po drugie spróbuj zresetować synchronizację - przytrzymaj prawy dolny przycisk ok 5 sekund.

Po trzecie przesuń czujnik na tylnych widełkach możliwie jak najbardziej do przodu roweru, wtedy musisz zastosować ten magnes stożkowy montowany na trytkę, a nie ten mały okrągły montowany na oś pedała.

Po czwarte jak masz czujnik ustawiony na lewą korbę to daj licznik po lewej stronie kierownicy, albo na mostek (na mostku czujnik jest bliżej licznika, a na kierownicy jest "lepsza widoczność" czujnika i licznika musisz popróbować). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...