Skocz do zawartości

[Pedały] wpinane z jak największym luzem.


Darek14

Rekomendowane odpowiedzi

Podobne spostrzeżenia jak ja miało przynajmniej parę innych osób, podobny temat był niedawno - niespecjalnie wyczuwalne wpięcie i wypięcie. 

Dziś pożyczyłem inną parę Cranków i przykręciłem bloki do jeszcze jednej pary butów oprócz dwóch wcześniejszych - ten sam efekt.

Tobo chyba sam wiesz, że ludzie na forach różne bajki opowiadają, więc nie ma się co sugerować tylko samemu sprawdzić :) IMO jeżeli chodzi o wpinanie i pracę w ciężkich warunkach (a tylko tej zimy zrobiłem w terenie ok. 800 km) to Cranki zostawiają Shimano daleko w tyle. 

 

Dlatego strasznie mnie dziwi Twoja opinia (jest dla mnie całkowitą abstrakcją), ponieważ ja oraz moi znajomi mamy naprawdę diametralnie inne (pozytywne) odczucia z jazdy w Crankach. Może Twoje wrażenia to po prostu skutek mocnego przyzwyczajenia się do Shimano i zbyt mała ilość czasu spędzona na Crankach. Ewentualnie sprawdź czy nie masz uszkodzonych/wgniecionych podeszw w butach - jeżeli tak załóż jakieś podkładki lub czy nie masz zbyt niskiego bieżnika w butach, efektem jest ślizganie się na Crankach - można założyć odpowiednie tulejki, redukujące ten luz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem Cranki z trzema parami butów, z czego jedna para to karbonowe szosowe z przykręconym do podeszwy adapterem dla bloków mtb, nowymi i twardymi jak beton, jedna para mało używanych zimowych Speców, jedna para Shimano xc50. 

Pisałem że pożyczyłem też drugą parę Cranków, efekt identyczny.

 

Dla mnie coś działa od razu albo nie działa - jak w tym przypadku, nie widzę potrzeby przyzwyczajania się skoro mogę używać czegoś co działa od samego poczatku. Zamontowałem Looki S-track, sposób na wpięcie znalazłem szybko, wypięcie od początku było bardzo dobre - tak wg mnie mają działać pedały wpinane.

 

O ile pamiętam to nie wszyscy opiniotwórcy byli bajkopisarzami, ale szukać mi się tematów nie chce. A skoro to co napisali zgadza się z tym co ja zauważyłem to nie mam powodu ich podejrzewać o nieprawdomówność.

 

Wystawiając opinię Crankom zapomniałem, że lat temu 7 miałem Acidy, bo naszło mnie - jak i w tym przypadku przy próbie ubijaków - na chęć odchudzania roweru, wtedy zamieniłem Dx'y Shimano na właśnie Acidy, które ważyły połowę. Żeby się wpiąć musiałem się sporo nakombinować a przy wypięciu odczucie było takie samo jak teraz - dla mnie zupełnie bezpłciowe. W sumie miałem je 2 tygodnie w czasie których uległy dezintegracji - była to jakaś wersja dla Scotta, na łożyskach kulkowych i konusach - jeden samoczynnie się kontrował, po drugim zakontrowaniu i wykręceniu osi z korby stwierdziłem że to ponad moje siły :) Drugi pedał dostawał notorycznie luzów. Zadzwoniłem grzecznie do 7anna z pytaniem jakim narzędziem mam skontrować, pan stwierdził że nie muszę bo tam są maszynówki i ślizgi, próbowałem go wyprowadzić z błędu, że trzymam te konusy i kulki właśnie właśnie w dłoniach; pan upierał się że muszę się mylić. Rozmowy nie kontynuowałem :)

Ubijaki były drugim podejściem do produktów tej firmy i popełniłem błąd, z pazerności na niską wagę :)

Nie przepadam za "gadżetami" tej firmy, w pracy też miewałem z nimi dziwne zdarzenia, np kompletnie rozkręcone koło Cobalt, które nie miało ani jednej trzymającej naciąg szprychy.

Więcej grzechu nie popełnię.

 

Co do pracy w ciężkich warunkach to ja z Shimano nigdy nie miałem problemu, ani w zimie, ani w błocie, ani w czasie wycieczek ani maratonów. Na rowerku spędziłem 100 tysięcy km w sumie. Może błoto nie było aż tak błotne :)

Poza tym autor tematu wybrał produkt innej firmy, lepiej nie mógł postąpić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dobre pedały powinny mieć możliwosc doboru długości osi. Time'y mają spory zakres ruchu bocznego i zgaduję, że dzięki temu eliminują u wielu osób ból w kolanach. Jeśli pojawia się uczucie ściągania butów do osi roweru (zbyt mały rozstaw stóp)  to po pewnym czasie może się to kiepsko skończyć. Wg mnie brak doboru osi jest sporym zaniedbaniem w tematyce dwóch kołek. To tak jakby zmuszać się do jedynej i słusznej wkładki w butach. Nawet 3mm więcej u niektórych osób moze znacząco poprawić motorykę stawu kolanowego i wyeliminowac ból. Dokładnie jak z długością korb - te niby śmieszne 5mm mniej przy milionach cykli robi różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do korb Sram'a są dokładane podkładki, można je wykorzystać do "dystansowania" pedałów. Wydaje mi się że danie nawet dwóch na stronę (4 w sumie, więc zwiększenie rozstawu o ok 4 mm) nie powinno negatywnie wpłynąć na gniazda w korbach ani gwinty osi pedałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę cranków zajechałem, i łatwość wpinania to ich największa zaleta. W każdych warunkach, w każdej sytuacji po prostu się wpinały. SPD pod tym względem leży i kwiczy...

 

Temat braku wyczucia wpięcia/wypięcia o którą tutaj tak się rozchodzi to kwestia przyzwyczajenia, po pewnym czasie wiesz o ile odwieść nogę. Mnie dla przykładu denerwuje Shimano właśnie przez opór, który trzeba przełamać, żeby się wypiąć. Po co? Jak ktoś ma kontrolę nad swoim ciałem i choć trochę wyczucia to nie ma opcji, żeby przypadkowo się wypiął.

 

Próbowanie na przemian różnych systemów imo mija się z celem - jeździsz x lat w jakimś systemie i jesteś do nich przyzwyczajony, każde inne rozwiązanie jest już na początku skazane na klęskę. 

 

Największy minus cranków to trwałość. Po zazwyczaj 4tyś km bloki idą do śmieci wraz z sprężynami. Wydawanie po 150/300zl w sezonie w zależności na ilość km na takie pierdoły to czysta strata kasy.

 

Generalnie każdy system na swoje plusy i minusu, i daleki byłby od przekreślania z góry któregoś z nich. Jednemu będzie pasować jeden, drugiemu inny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o przeczytanie tego co napisałem dwa razy....

Zmieniłem Shimano na Looki i dogadałem się z nimi od razu. 

Jeśli mam wybierać coś co działa od razu a coś co może zadziała jak należy za jakiś czas to wybieram pierwszą opcję.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to w końcu który system zapewnia największy luz roboczy, czyt. jest teoretycznie najzdrowszy dla stawów kolanowych? Pomijając kwestie trwałości, serwisów, czy wygody wypinania. Kolana jak dla mnie są ważniejsze, niż wyczuwalny "klik" bądź jego brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobo, Tobie te pedały nie odpowiadają, a innym pasują. Potrafisz to zaakceptować czy nadal będziesz głosił, że jak Tobie się nie podobają to są do niczego??? Uważasz, że jak przejeździłeś ileś lat na rowerze to tylko Twoje zdanie się liczy??? Dodam, że i tak jeżdżę dłużej niż Ty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gotuj sie, napisalem ze DLA MNIE sa beznadziejne a nie ze wszyscy musza je za takie uwazac. Sa rozne skrzywienia i trzeba je akceptowac :)

 

Zauwaz ze kupilem je drugi raz, co oznacza kredyt zaufania dla produktu, poczytaj ze przetestowalem pare mozliwosci, zadna nie sprawdzila sie w zadowalajacy dla mnie sposob a alternatywny wybor okazal sie bardzo dobry przy pierwszej probie.

 

Jesli jeden jest kompletnie niezadowolony (ja) i 20 usatysfakcjonowanych (w co nie watpie - np miskov17 ktory "zajechal troche crankow" - brzmi fajnie jak na opinie usatysfakcjonowanego klienta :) ) to przeciez mozna posluchac ich a nie mnie i... kupic Time'y :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jakie buty. Gdy ma się górskie/zimowe to nie problem, są twarde, a klatka "chowa się" w protektorze buta. Gorzej już z butami letnimi - są dość miękkie przez co czasem pedał może uwierać, ale mimo to kilka kilometrów da się przejechać. Nie przesadzajmy... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo - jak zaczniesz jeździć ponownie w zatrzaskach, szczególnie w tajmach - nie będziesz już chciał inaczej i prędzej będziesz poszukiwać wyjściowego / bułkowego obuwia SPD niż tej nakładki.

Po drugie primo - są też wersje z dodatkową platformą wbudowaną - jak zamówiłeś zdalnie bez platformy to ciągle możesz próbować wymienić :D

 

http://www.time-sport.com/pedales/atac-mx-dh_16_m41.aspx

 

ATAC%20MX12_41.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały mam i teraz czas na buty. I w związku z tym mam pytanie: czy te pedały są kompatybilne z butami MTB różnych producentów np.Shimano, Northwave i innych?

Pytam ponieważ kompletnie nie mam doświadczenia, a bardzo często na aukcjach butów (przeważnie dotyczy to Shimano) jest dopisek: pasują / są kompatybilne z pedałami: i jest podany model pedałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały będą działać z każdym butem kompatybilnym z Shimano SPD (czyli standard buta MTB). 

 

Pedały nie będą działać z butami szosowymi, zdaje się że jest to standard wylansowany przez Looka (charakterystyczne 3 punkty mocowania tworzące trójkąt w bucie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...