Skocz do zawartości

[Endomondo] Problem z zawyżaniem kilometrów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

odkąd używam Endomondo na moim SGS2 mam problem z zawyżaniem przez program kilometrów. Pomijam sytuacje w której program lekko wariuje i zygzakuje przez co tych kilometrów jest więcej. Mi chodzi o sytuacje w której dwie osoby idą dokładnie tą samą trasą, ślad GPS na mapie jest zupełnie identyczny a u mnie po przebyciu 1 km pokazuje 1,8 km, tak jakby liczyło inną miarą. Po wyłączeniu i włączeniu endomondo, pokazuje już normalnie. Czy wam zdarzają się również takie sytuacje z tym programem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wspomnieć, że jestem nieco zaawansowanym użytkownikiem telefonu i nie tyle próbowałem już odinstalowywać apkę co robiłem wipe a nawet zmieniałem ROMy. Zastanawiałem się raczej czy to nie taka przypadłość tej aplikacji. Żeby widzieć różnice we wskazaniach trzeba z reguły jechać z kimś innym kto też ma endomondo, no chyba, że bardzo przekłamuje to wtedy widać od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co powiecie na to: Sony Xperia Neo V (mój) ze starszą wersją Endo, LG jakiś tam (żony) z nowszą wersją. W tym samym momencie włączamy Start i idziemy na spacer - razem, obok siebie. Na koniec jeden tel. pokazuje 7 km, drugi 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GPS ma to do siebie, że przekłamuje. Kwestia co potem z tymi danymi robi aplikacja, na ile wygładza drogę, na ile zlicza wszystkie odchyłki do dystansu. Najlepiej nie patrzeć na dystans zliczany na bieżąco, a z zapisanej trasy.

 

Zgadza się przy gps nie ma reguły. Raz licznik i zapisana trasa mają ten sam dystans, raz różnica jest np. 5%. Choć muszę przyznać, że z zawyżaniem się nie spotkałem.

 

Jeżeli w programie jest możliwość, to spróbuj zmienić interwał zapisu/zliczania punktów. Dłuższa przerwa to mniejszy wpływ wahań pozycji, ale mniejsza dokładność przy krętych drogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michu nie tylko to . GPS cię lokalizuje z dokładnością do kilku/ kilkunastu metrów a aplikacja to uśrednia stąd na tak krótkim odcinku możliwy duży błąd. im dłuższy dystans tym błąd będzie procentowo mniejszy.

Co do przekłamania w górę miałem starego SE który raz po raz lokalizował mnie w zupełnie kosmicznym  miejscu oddalonym o kilkadziesiąt km. To powodowało właśnie też takie przekłamania ale na śladzie było to widać (choć wtedy używałem z reguły trek buddy a nie endomondo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używama na S3mini i mi zaniża km i to sporo. Wg mnie to nie wina aplikacji ale modułu GPS w telefonie, ja mam kiepski, bo czasami zrywa połączenie (ostatnio w centrum miasta). Widać to np. na mapie, bo trasa nie idzie idalnie po tym co jechałem / biegłem. Odchył od trasy może być do kilku mterów w zależności nawet od powy dnia. Bywa tak, że na tej samej trasie mam ochył o kilka metrów jak jakiś czas temu. Do dokładnego zliczania używam dobrze wykalibranowanego licznika, endomondo do zapisania treningu, kalori etc.
Czasy z km, średnie etc biorę zlicznika.
Wysokści ? to dla mnie zagadka bo wg. endomondo kiedy stoję nad brzegiem morza (w sumie stopy dotykają wody) wskazuje + 7m. Kiedy indziej mniej.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokści ? to dla mnie zagadka bo wg. endomondo kiedy stoję nad brzegiem morza (w sumie stopy dotykają wody) wskazuje + 7m. Kiedy indziej mniej.

Mi kiedyś pokazało -600m ;)

Generalnie wysokość jest mało dokładna. Dochodzi jeszcze kwestia kształtu Ziemi, bo poziom morza to niekoniecznie średni poziom morza (czyli 0 gps-a). Przy odpowiednim modelu Ziemi uwzględnia się poprawki na wysokość, ale nie orientuję się na ile jest to wykorzystywane w aplikacjach konsumenckich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minus 600 to jeszcze nei tak źle. U mnie kiedyś na SGS + w starczej wersji potrafił zgubić nawet kilka km. Obecnie po ostatniej akualizacji nie jest źle. Ale na wczorajszej trasie na liczniku rowerowym 25 km a na Endo 24,78 km i co ciekawe przez pierwsze 6,5 km na wykresie brak prędkości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak licznik jest dobrze ustawiony to na pewno bym wierzył licznikowi, bo na bieżąco spisuje dane, a w telefonie gps może miejscami gorzej łapać i wolniej albo gorzej zapisuje naszą pozycję i pokazuje z błędami - tak mi się wydaje :-) 

 

Endomondo fajne jest, ale wolałbym używać Stravy gdyby więcej znajomych też to zrobiło, bo tam są takie jakby rywalizacje na wybranych przez nas odcinkach i potem każdy może wirtualnie ścigać się z innymi, a na stronie mamy aktualny ranking tych wszystkich odcinków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vaissy sprawdź czy masz dobry rozmiar koła w liczniku wpisany bo 3km to dość duża różnica jak na GPS no chyba że masz kiepski moduł GPS. Mi na trasach rzędu 70 km wychodzi 0,5- 1km różnicy między licznikiem a GPS i to na 2 różnych rowerach.

Czy ci dobrze licznik liczy możesz zgrubnie sprawdzić na słupkach drogowych poza miastem które są ustawiane co 100m tylko nie testuj na jednym słupku tylko przejedź drogą np 5 km (na co 10 jest z reguły tabliczka z kilometrem trasy) Staraj się jechać w miarę prosto i będziesz widzieć co się bardziej myli licznik czy GPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Endomondo/GPS pobierają dane co jakiś czas i łączą punkty linią prostą, przez co Endo zawsze podaje mi nieco mniejszy dystans (1%, może trochę więcej na krętych trasach) bo ścina zakręty :P

Jak macie problem z gps w stylu gubienie i powolne łapanie sygnału to zainstalujcie apkę, która pobierze z internetu dane A-GPS, jeśli błędy nie wynikają z jakości modułu to na pewien czas powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze jeden test S3mini
Biegłem a równolegle ze mną jechał syn na rowerze. Dodam, że licznik w rowerze jest dobrze wykalibrowany.
Endomondo 4,45 km Licznik 5,08 km
Trasa: asfalt, różnice poziomów ok. 40 m.
W mapy wynika (większości trasy), że biegałem po krzakach i dachach domów.
Myślę, że to głównie przyczyna słabego modułu GPS i satelit.
Endomondo traktuję jako zapisywanie i podsumowanie (ogólne) treningu.
Precyzja? To licznik rowerowy, zegareczek. Zresztą z tych danych się nie strzela więc traktuję to z przymrużeniem oka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gpsy z reguły pobieraja punkt co 10s. Ile dziur slalomem się wtedy ominie to juz blad gpsa, a na dziurę to juz metr/dwa na bok dystansu. O ścinanych zakrętach już nie trzeba mówić. Wierzę tylko licznikowi, bo sam obwód koła mierzyłem. Endo ma dokladnosc 95-97% Jak zlicza więcej to znaczy, ze gps walnięty w urządzeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dużo jeździłem w okolicach Srebrnej Góry. Zawsze licznik i Endomondo. Różnice dochodziły do 8%. O ile na otwartej przestrzeni nie były znaczne to przy krętych trasach już bardzo zauważalne. Ślad raczej pokrywał się z drogą. Dlatego odległość i prędkość uznaję licznikową. Endo jest tylko dla mapki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to Endomondo czym ma więcej zakrętasów tym większe jest odchylenie od dystansu rzeczywistego.
Dlatego wierzę w licznik (dobrze skalibrowany), aplikację używam dla zapisywania treningu, mapy.
W lesie jeszcze czasami w jakimś jarze gubi się zasięg.
Kiedyś startowałem w XC po lasach trójmiejskich, trasa miała 36 km, miałem włączoną apkę.
Wjeżdżam szczęśliwy na metę, łapię za telefon aby obejżeć ile zjarałem kalorii i sprawdzć dystans a tu ....... przejechałem 4 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...