Skocz do zawartości

[Hamulce] SLX BR-M665 - Upierdliwe hamulce, mit czy kit?


kitwie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedawna jest posiadaczem zestawu hamulców SLX i niestey byłem zmuszony oddać  je do serwisu. Na szczeście zostały odpowietrzone perfekcyjnie. Ale dowiedziałem się, że to strasznie upierdliwy model i chciałem się dowiedzieć czy to prawda.

Panowie zwórcili mi uwagę, że nie powinno się odwracać roweru do gory kołami, nie powinienn tez leżeć na boku dłuższy czas. Gdyż mają tendencje do zapowietrzania się przez klamkę i zibiornik wyrównawczy.

 

Panowie to fachowcy raczej pełną gębą robią też remonty motocykli i skuterów, znają się na hamulcach.

 

Ale chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał podobny problem bo mój wlaśnie pojawił się po odwracaniu do góry kołami, gdyż nie mam stojaka.

 

PS.Czy nowy model SLX tez ma taki problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Panowie zwórcili mi uwagę, że nie powinno się odwracać roweru do gory kołami, nie powinienn tez leżeć na boku dłuższy czas.

 

Bujda . Jeżeli hamulec jest odpowietrzony prawidłowo( nie będzie ani jednego bąbelka w układzie)  to jak to określił ktoś na emtb " Możesz wplatać rower w zabawe z dziewczyną we wszystkich pozycjach"  a i tak nie powinien się zapowietrzyć 

 

Mam te SLX M665 od jakiegoś czasu - tył odpowietrzyłem idealnie i obracam rower jak i ile chce i się nie zapowietrza , przód natomiast mam zapowietrzony ale już się za niego biorę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Chciałbym zaznaczyć,że w dokumentacji serwisowej Shimano jest napisane,że:

"The M665 disc brake system is not designed to be turned upside down. If the bicycle is turned
upside down or on its side, the air bubbles inside the reservoir tank may move in the direction
of the calipers."
 
Zapewne, jak przystało na Polaków, znajdzie się ktoś ( lub kilku "ktosiów"), którzy "wiedzą lepiej" i stwierdzą,ze to bzdura.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli hamulec jest idealnie odpowietrzony w układzie nie ma żadnych bąbelków powietrza, które mogły by się przemieścić ze zbiorniczka do przewodu. Proste i logiczne. Miałem heble z klamkami 665 i nic się z nimi nie działo, do góry kołami (rower nie ma nóg panowie) obracałem rzadko, w zasadzie tylko jak trzeba było dętkę zmienić. Za to dość często rower leżał na boku przez dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zwórcili mi uwagę, że nie powinno się odwracać roweru do gory kołami, nie powinienn tez leżeć na boku dłuższy czas. Gdyż mają tendencje do zapowietrzania się przez klamkę i zibiornik wyrównawczy.

 

I dobrze Ci powiedzieli, bo nie powinno się i już. spokojnie można sobie dać rade bez odwracania roweru we wszystkich pracach.

 

Poza tym w układzie musi być powietrze, bo przy rozgrzanym oleju/DOT dochodzi do rozszerzalności cieplnej. Czyli hamulce mogą zblokować i nie odpuścić dopóki się nie schłodzi, a w ekstremalnych wypadkach do przegrzania i zblokowania kola wtedy kiedy byśmy tego najmniej chcieli. Dlatego jest potrzebny układ kompensacyjny, żeby zjawisko nie było zauważalne.

Edytowane przez lyndowss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to jest właśnie zbiorniki wyrównawczy. Chociaż można zgłupieć, bo np. Shimano zaleca w niektórych układach napełniać zbiorniki do pełna. Może zamiast powietrza są stosowane jakieś membrany. :whistling:  Ja bym tam jednak trochę powietrza zostawił, bo i tak nie da się idealnie zalać niektórych układów. Jakby się Andrew wypowiedział na ten temat to by było dobrze. :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...