Skocz do zawartości

[Oświetlenie] Jakie na przód i na tył? cz. 2


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie !

Sprawa jest oczywista : planujesz jazdę 1-2 godz bierzesz 1 komplet baterii,masz 4 godzinna wyrypę potrzebne będą 2 komplety a na 6 godzin szwędania po nocy lepiej mieć ich odpowiednio więcej i  plus jeden na to jak trzeba by pchać.Niezależnie czy to AA , AAA ,czy 18650.

Proste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo Li-ion 3Ah*3,7V=11,1Wh

Ogniwo NiMH 2,5Ah*4*1,2V=12Wh

 

Takie zestawy są porównywalne jeśli chodzi o zgromadzoną energię, więc nie widzę tu problemu wcześniejszego wyczerpywania się. Dodatkowo jeżeli lampka ma wbudowany akumulator, to nie zabierze się ze sobą zapasowego.

 

W zasadzie baterie AA w RX5 mają tą zaletę, że jak nie będę miał jak i gdzie naładować aku, to zawsze mogę dokupić baterie. To pomocne, ale nie planuję takich wycieczek, aby codziennie nie mieć dostępu do źródła zasilania. Lampka jest też potrzebna do dojazdu wieczorem do domu, czy wieczornych 1-2 godzinnych przejażdżek.

Wybiegając w przyszłość wejście usb pozwoli podpiąć się pod dynamo (przez ładowarkę) ewentualnie podczepić się z battery pack-iem.

Jeżeli Core ma rozkład taki jak Luxos, to będzie dobrze oświetlać drogę. Nie wiem tylko jak porównać 50lux do 70lux w luxosie, nie powinno być źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zas nie rozumiem calej tej dyskusji wyzszosci baterii zwyklych nad akumulatorkami Li-on. 1850. Kazdy co woli, osobiscie uzywam akumulatorkow Panasonica 3500 mAh oraz dodatkowo kupilem za 9zl drugi rezerwowy z rozbiorki z laptopa. Przy sesji treningowej okolo 4 godz nie zdarzylo mi sie, aby akumulator mi padl, wiec nie bylo potrzeby uzycia rezerwowego, natezenie swiatla glownie 30-60% Solarforce L2.

Najtaniej kupic rezerwowy akumulator lub jak sie ma dojscie do starych laptopow to wyciagnac akumulatorki 1850

 

lub

 

Szukac wiecznie sklepow z bateriami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Proszę powiedzcie mi, w momencie... ... gdzie chcecie kupić nowe baterie? W środku lasu? Może na szczycie Giewontu podładować iskrą bożą?...

 

@Tofi - przestań pi... ysz.gif sać takie pierduły, i sztucznie szukać problemów tam, gdzie ich nie ma.

 

Skup się na potrzebach autora - czy on pisał coś o środku lasu??? Czy też o szczycie Giewontu???

 

Napisał wyraźnie, że w każdej chwili może kupić, więc chyba zdaje sobie sprawę z tego,

gdzie się obraca i jakie ma w tym zakresie możliwości.

 

Rozważa nawet lampkę z wbudowanym aku i ładowaniem USB, więc... gwizdze.gif

 

Ta "wojenka-nagonka" AA lub AAA vs "ogniwa laptopowe" nie różni się IMHO od tej gdzie "walczy" iOS vs "Reszta Świata".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Podsumowując - idę w nowoczesność i wezmę Ixon Core. Zamówię gdzieś w Niemczech. Ładowanie poprzez akupack czy dynamo mi się podoba jako opcja na przyszłość, gdy zaplanuję dłuższe wyjazdy.

Prześlę swoją opinię o tej lampce jak już ją otrzymam :) Nie będzie to obiektywna opinia bo obecnie mam kiepską chińską za 30 zł :D

 

Pozdrowienia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Panowie jedna uwaga ...

 

 

 

Za takie coś chłosta się należy, wszedłem na którąś tam stronę same linki, linki wygasły, nikt nie pisze nazw lampek i nie wiadomo co i cały temat o kant Swietłany rozbić za kilka miesięcy ... albo poprawicie pisanie postów albo wywalę temat bo to nie ma sensu.

 

Po co taki temat gdzie tylko żarliwa dyskusja przeplatana ze standardowych kłóceniem sie o nic ... bo nie wiadomo o co się kłócą bo linki już wygasły, mówię o tych z allegro lub innych portali aukcyjnych a i w sklepach często produkty nie wiszą za długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biny,tinty - srinty....

Dziś zmieniłem to : http://allegro.pl/lampka-bike-pro-scream-170-przod-mactronic-300lm-i3729902192.html  na to : http://allegro.pl/hit-mocna-latarka-led-ultrafire-502b-rower-wa-wa-i3792208529.html

 

UFF.... od razu lepiej.Zasięg latarki większy,szerszy a przede wszystkich barwa światła(5000K) o wiele milsza dla oka.

Ewentualnie zmienię aku na pojemniejsze od Panasonica jeśli oryginalny ze swoją pojemnością 3000 jest przereklamowany.

Wybrana na podstawie testu jaki zrobiliśmy http://www.forumrowerowe.org/topic/148302-oswietlenie-test-noise-300-solarforce-l2p-edc-x1/

Dalej nie szukam.

Wiem że to taktyczna ,ale mam to gdzieś.Będę sobie "ściszał" trybami.

Każdemu w/g potrzeb.

Od siebie do kwoty 120zł-polecam.

 

Dzięki za uwagę ,już poprawiam :

 

Wymieniłem Mactronica Scream 300lm  na  Ultrafire WF-502B z lustrem SMO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma lapmpkę z wbudowanym aku i ładowaniem przez microUSB to polecam takie rozwiązanie:

 

2600mAh Colors Travel Mini Pocket External Battery Charger Power Bank for Phones  (z eBay-a)

 

http://www.ebay.com/itm/2600mAh-Colors-Travel-Mini-Pocket-External-Battery-Charger-Power-Bank-for-Phones-/350928733626?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&var=&hash=item51b4fb85ba

 

Za około 20 zł można mieć dodatkowe aku 18650 z kabelkiem USB-microUSB do podładowania zarówno telefonu jak i lampki z wejściem microUSB.
Sam używam na wyprawach rowerowych do podładowania telefonu (kiedy używam GPS-u przez kilka godzin do nagrywania trasy).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Podsumowując - idę w nowoczesność i wezmę Ixon Core. Zamówię gdzieś w Niemczech. Ładowanie poprzez akupack czy dynamo mi się podoba jako opcja na przyszłość, gdy zaplanuję dłuższe wyjazdy.

Prześlę swoją opinię o tej lampce jak już ją otrzymam :) Nie będzie to obiektywna opinia bo obecnie mam kiepską chińską za 30 zł :D

 

Pozdrowienia

Paweł

 

Czekam na Twoją opinię. Też rozważam zakup tego oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo Li-ion 3Ah*3,7V=11,1Wh

Ogniwo NiMH 2,5Ah*4*1,2V=12Wh

 

Takie zestawy są porównywalne jeśli chodzi o zgromadzoną energię, więc nie widzę tu problemu wcześniejszego wyczerpywania się.

(...)

Moim zdaniem w ten sposób wprowadzasz ludzi w błąd, nie każdy zauważy małą cyferkę 4.

Porównałeś jedno ogniwo 18650 LiIon (co prawda b. dobre) z czterema bateriami (ogniwami) AA.

W dodatku AA dadzą napięcie 5V a nie 3,7V co będzie problemem przy sterownikach przystosowanych do Li-Ion (często maja nap. do 4,5V).

Nie zaprzeczam jednak że takie porównanie jest prawdziwe. Po prostu jest mylące.

 

Zasilania AA oraz 18650 nie ma co porównywać w kwestii gromadzenia energii bo AA zawsze wypadną gorzej, nieraz i dwa razy gorzej.

Niemniej nie przekreślam ich stosowania w specyficznych przypadkach, np gdy mamy w planie ładowanie z USB (5V), nasza upatrzona lampka (dedykowana) ma takie zasilanie, bądź inne cele wyjątkowe (np. zabieramy ze sobą aparat fotograficzny i worek zapasowych AA).

Generalnie, jeśli ktoś od podstaw kupuje oświetlenie i może wybrać między zasilaniem AA i 18650 moim zdaniem tylko to drugie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym ogniwie 18650.

 

Do mojego chińczyka wchodzą dwa ogniwa, a w starszym modelu były 4. Mało tego, w zapasie mam sześć, z czego 2 zawsze w torbie. Więc porównując te dwa rodzaje zasilania należało by wybrać do miasta... dynamo. Lampka na dynamo daje wystarczająco światła na miasto i nie ma problmu z szukaniem otwartej Żabki po 22.

 

Wysłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądam się za lampkami montowanymi na zakończenie kierownicy szosowej. Wiekszość tego, co wygooglalem to chińszczyzna o wątpliwej reputacji.

 

Faworyt to poki co to:

 

http://www.q-lite.com.tw/product/06-bar-end%20light%20series/bar-end-light-series.html

 

Ktoś ma tą albo podobną innej firmy i może opisać wrażenia? Albo jakieś podobne rozwiązanie - na kickstarterze widzialem kierownice ze zintegrowanymi lampkami, nawet fajna, ale jakies wbudowane gps-y, smartfony, lekkie przegięcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w ten sposób wprowadzasz ludzi w błąd, nie każdy zauważy małą cyferkę 4.

 

Zasilania AA oraz 18650 nie ma co porównywać w kwestii gromadzenia energii bo AA zawsze wypadną gorzej, nieraz i dwa razy gorzej.

Moje niedopatrzenie, powinienem napisać ogniwa lub wyróżnić jakoś we wzorze, że to zestaw kilku ogniw.

 

Zgadza się, wystarczy porównać jak duże jest ogniwo 18650, a ile zajmują 3-4xAA o podobnej energii.

Do porównywania trzeba zawsze brać cały zestaw akumulatorów inaczej nie ma to sensu. Ja się odnosiłem bezpośrednio do Roxima, który jedzie na 4xAA.

 

Czyli najbardziej popularne kombinacje

Ogniwo Li-ion 3Ah*3,7V=11,1Wh

Ogniwa NiMH 4xAA 2,5Ah*(4*1,2V)=12Wh

Ogniwa NiMH 2xAA 2,5Ah*(2*1,2V)=6Wh

Ogniwa NiMH 3xAAA 0,9Ah*(3*1,2V)=3,24Wh

 

Widać, że 3xAAA w mocniejszych konstrukcjach to pomyłka. Ale mimo wszystko w dobrych konstrukcjach 1W (dających minimum 100lm) biją na głowę stare dobre halogeny. Tak w tym aspekcie diody zrewolucjonizowały oświetlenie. Ogniwa litowe pozwoliły na zmniejszenie rozmiarów.

 

Odnośnie przewagi jednych ogniw nad drugimi, to już kwestia jaką ma się bazę ładowarek i ogniw. Kiedyś AA były dla mnie zaletą, mam dobrą ładowarkę i miałem dobre ogniwa. Lampka i aparat były na takie same baterie, więc w razie kryzysu można było podmienić. Obecnie telefon, aparat, licznik gps mają wbudowane akumulatory i nie ma jak wozić zapasu. Mam za to możliwość (nie licząc aparatu) wziąć małą ładowarkę z wyjściem usb i odpowiednie kabelki. Lżej i mniej miejsca w bagażach niż poprzednia ładowarka i garść akumulatorów.

Obecnie zastanawiam się nad wspomnianym tu battery pack-iem na ogniwa 18650. W razie kryzysu mogę podładować telefon lub licznik, albo wymienić ogniwo w lampce. Łatwiej też upchnąć jeden zapasowy akumulator niż zestaw 4xAA.

 

Tak czy inaczej dynamo i tak wygrywa wszystko :002:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak czy inaczej dynamo i tak wygrywa wszystko :002:

 

Wszystko chyba nie. Systemy bateryjne/akumulatorowe jednak mogą zaoferować więcej watów i nie dają oporów, ale jeśli ktoś się godzi na te dwa ograniczenia to dynamo jest jak najbardziej najlepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla kogos kto trenuje, a nie jezdzi wycieczkowo-rekreacyjnie dynamo odpada, wiec generalnie dynamo przegrywa z zasilaniem akumulatorowym

 

A ja trenuje na rowerze z dynamem. Nie widzę żadnych przeciwwskazań żeby np do zimówki czy treningówki zamontować sobie dynamo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, te mity na temat tak bardzo "uciążliwego" wpływu dynamo w piaście... gwizdze.gif

Pewnie budowana na doświadczeniach z piastami za "50zł".

 

Różnica w wydajności (za Shimano) pomiędzy jednym z najtańszych (DH-3N30)

a tym z wyższej półki (DH-3N80,XT,LX...) może wynosić w okolicy 40%.

 

Polecam lekturę praktyka a nie teoretka Great.gif

 

http://swhs.home.xs4all.nl/fiets/tests/verlichting/index_en.html#berekeningen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemy bateryjne/akumulatorowe jednak mogą zaoferować więcej watów i nie dają oporów

Zgadza się i nie zgadza się ;)

Opory nie są do uniknięcia, ale nie są bardzo uciążliwe. Mam tanie dynamo Shimano i opory ie są duże, ale można je wyczuć. Przy droższych i wydajniejszych konstrukcjach problem będzie mniejszy.

Ilość watów to już mniej oczywista sprawa. Najbardziej popularne konstrukcje dają 3W z tradycyjnym podziałem 2,4W przód, 0,6W tył. Są dynama czy generatory dające moc 8W, a i zwykłe potrafią dać trochę więcej niż mają podane.

Można też połączyć akumulator z dynamem i w razie potrzeby włączyć większą moc na jakiś czas. Przy wyłączonym świetle akumulator się doładuje.

 

Istotniejsze wady to masa i cena. Za lepsze piasty z dynamem można kupić bardzo dobre lampki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...