Skocz do zawartości

[Oświetlenie] Jakie na przód i na tył? cz. 2


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

tylko napisz mi teraz o co tutaj kruszycie kopie ?

O przestanie wciskania latarek gdzie popadnie niezależnie od zastosowania, byle taniej i więcej światła. Nie dociera, że oprócz ilości światła liczy się także jego jakość i nie uprzykrzanie życia innym.

 

Prawda jest taka, że brakuje lampki rowerowej z odcięciem zasilanej z np 2x18650 co dało by dobry czas pracy i ilość światła, w cenie detalicznej do 250zł. Dopóki taki produkt się nie pojawi, co jakiś czas będziemy toczyć jałowe dyskusje nad wyższością ilości lumenów nad dobrze ukształtowana wiązką światła.

Nie, problemem jest najniższa część segmentu. W cenie w okolicach 50zł nie ma niczego co sensownie świeci (powiedzmy przynajmniej 15lux) i ma chociaż namiastkę ukształtowania wiązki światła. Są jakieś lampki w stylu retro dające bardzo biedne światło, są tanie lampki na dynamo oraz cała masa pozycyjnych. W okolicach 60-100zł nieśmiało z ofertą wychodzi Sigma. Dopiero powyżej 200zł coś naprawdę dobrze świecącego. Jeżeli do wyboru jest Sigma Lightster za 90zł lub latarka dająca 3x tyle światła za 50zł (ewentualnie solidne latarki w okolicach 130zł) to wybór jest prosty.

Bardzo żałuję tego co się stało z rynkiem po wyginięciu halogenów na baterie. Zniknęły lampki o przyzwoitym świetle za niewielką kasę.

 

Źródło zasilania moim zdaniem nie jest aż tak istotne. Owszem przez miniaturyzację jest sporo konstrukcji zasilanych z R3, co mocno skraca czas pracy. 2x18650 w lampkach pokroju Roxima lub Philipsa byłoby piękne, niestety mało realne.

 

Przy okazji, dałbyś radę skombinować do testów Sigmę Speedster, Lightster i Roadster?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@DominikM, Popieram kolegę @zekker, od a do Z. ;) Ostatnio miałem nieprzyjemność mieć "wypaloną siatkówkę" przez parę jadącą z działami fotonowymi wycelowanymi na wprost. Mimo że unikałem patrzenia na wprost, ale nie dało się, bo przecież trzeba jakoś jechać. Gdzieś miesiąc temu jednemu gościowi zwróciłem uwagę werbalnie podczas mijania, bo nie szło wytrzymać... Pod względem użycia mocnego światła świadomość ludzi jest ZEROWA, stąd kruszenie kopi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego tematu stwierdzenie " nie ma rzeczy uniwersalnych" pasuje w 100 %. Jakoś nie bardo widzę lampki, która by dobrze oświetlała drogę czyli miała długie światła i jednocześnie była lampką pozycyjną a przy tym nie oślepiała innych. Ja na sezon nocny mam od lat 2 lampki przednie:

  1. Pierwsza to lampka pozycyjna o małej mocy ( około 0,5 W ), która jest skierowana poziomo aby mnie było widać jak z największej odległości. Zdecydowanie wolę aby lampka nieco oślepiała niż aby ją co bardziej gapowaty ją lekceważył.
  2. Druga lampka to lapka o dużej mocy, którą włączam jak zanika światło latarni. Jej strumień światła ma oświetlać tylko drogę a odległość oświetlania jest zależna od terenu po jakim się poruszam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy to tylko w.... Wiadomo gdzie. Trudno znaleźć taką latarkę. Poza tym co masz na myśli zasilanie z aku RC... Li-pol, NiMH, czy A123?

Mogę polecić jedynie Ultrafire C8 MOD (upek) z odbłyskiem SMO. Mam. Spisuje się nieźle.

NiMH widziałem gdzieś latarki czołowe z dwoma diodami oraz samo róbki. Jedna dioda była skierowana lekko w dół druga na wprost. Potrzebuje takiego swiatla do lasu czy leśne ścieżki. Oślepiać nie będę bo ludzie po zmroku nie chodzą po okolicy. Gdzieś widziałem ze ktos robił taka z pięcioma diodami :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NiMH widziałem gdzieś latarki czołowe z dwoma diodami oraz samo róbki. Jedna dioda była skierowana lekko w dół druga na wprost. Potrzebuje takiego swiatla do lasu czy leśne ścieżki. Oślepiać nie będę bo ludzie po zmroku nie chodzą po okolicy. Gdzieś widziałem ze ktos robił taka z pięcioma diodami :)

 

Może coś takiego:

http://petzl.pl/amc/petzl/sport/detale/latarki-czolowe-do-speleologii/ultra-vario,589.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy lampki czołowe mozna zamontować na kierownicy. Potrzebuje latarki do lasu zasilanie z akumulatorów z modeli RC. Zależy mi na tym aby świeciły pod same koła jak i w dal.

Takie rzeczy to tylko w.... Wiadomo gdzie. Trudno znaleźć taką latarkę. Poza tym co masz na myśli zasilanie z aku RC... Li-pol, NiMH, czy A123?

Mogę polecić jedynie Ultrafire C8 MOD (upek) z odbłyskiem SMO. Mam. Spisuje się nieźle.

Takie lampki rowerowe wieloemiterowe są - najczęściej robione przez pasjonatów, sam znam kilka modeli.

I mylisz się Kolego @mklos jeszcze co do zasilania, bo najczęściej zasilanie to Li-Ion i o takie zasilanie Koledze wyżej chodzi.

 

Mogę dodać, ze są również czołówki 2 czy więcej emiterowe nie w cenie 1300 tylko 10x tańsze .

1 emiter to XML z kolimatorem, a drugi XP-G z SMO, sterowane 1 przyciskiem ale niezależnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego tematu stwierdzenie " nie ma rzeczy uniwersalnych" pasuje w 100 %. Jakoś nie bardo widzę lampki, która by dobrze oświetlała drogę czyli miała długie światła i jednocześnie była lampką pozycyjną a przy tym nie oślepiała innych.

Lampki z docięciem w dużej mierze spełniają ten warunek. Skupiony główny snop oświetla drogę, a reszta rozproszona robi za pozycyjne. Producenci przeważnie dbają o dobrą boczną widoczność.

Jeżeli ktoś ma latarkę jako główne, to dokupienie pozycyjnej jest dobrym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie lampki rowerowe wieloemiterowe są - najczęściej robione przez pasjonatów, sam znam kilka modeli.

I mylisz się Kolego @mklos jeszcze co do zasilania, bo najczęściej zasilanie to Li-Ion i o takie zasilanie Koledze wyżej chodzi.

 

Mogę dodać, ze są również czołówki 2 czy więcej emiterowe nie w cenie 1300 tylko 10x tańsze .

1 emiter to XML z kolimatorem, a drugi XP-G z SMO, sterowane 1 przyciskiem ale niezależnie.

To co możesz polecić ewentualnie gdzie takich pasjonatów szukać co robili DIY :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały ten temat (i parę innych), ale ciągle mam zamęt w głowie...
Jeżdżę głównie po drogach, głownie za miastem i raczej po tych mniej lub średnio ruchliwych. Byłem już prawie zdecydowany na Roxima RX5, ale inne wydatki odłożyły mi ten zakup nieco w czasie, no i po 2 miesiącach okazało się, że już taki zdecydowany nie jestem.
Zakładam 2 możliwe opcje:
1. Kupuję Roxima RX5, na plus działa to, że nic nie trzeba przy nim kombinować, nie oślepia, czas pracy ma wystarczający. Minusem jest niestety słaby stosunek uniwersalności do ceny (ponad 200PLN za lampkę tylko na rower...) oraz to, że jest to dość spora kobyła na kierownicy.
2. Kupuję EDC X1 od Grega, zakładam przesłonkę-odcięcie i użytkuję jednocześnie z posiadanym Cat eye hl-el220, który szału nie robi... Plusem jest to, że za podobną cenę mam latarkę, która sprawdzi się także na wakacjach itp, minusem to, że trzeba kombinować z przesłoną, w trakcie jazdy zrzucać z wysokiego na niski tryb gdy coś nadjeżdża z przeciwka (a może przesłona wystarczy i nie trzeba?) i wozić dotychczasową lampkę dla pewności powrotu ze światłem.

Przy okazji rozmyślań nad latarką doszedłem do wniosku, że można by znów zacząć jeździć po lesie, tylko po ciemku :P Ale nie jestem pewien czy rzeczywiście bym zaczął czy to tylko chwilowa chęć.

Jest też trzecia opcja, kupić jedno i drugie, przetestować i jedno z dwóch zwrócić do sklepu przed upływem 10 dni. Ale boję się, że spodoba mi się jedno i drugie przez co zostanę z oświetleniem za ok. 450zł :P

I cóż tu poradzić na taki dylemat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Niedzwiedz napisales wszystko co mysle wiec juz ja nie musze:-) Z tym lasem tez tak mam. Ja zamiast roxima rozwazam bike noise pro Lampke kupuje od miesiaca, jak mawia moj kuzyn doktoryzuje sie w temacie:-) Czekam na porady bo juz jednak dzis chcialbym zamowic cos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje mocnej lampki do jazdy w lesie. Wstępnie wybrałem dwa modele, pierwszy na jedną diodę a drugi na dwie. Chciałem się dowiedzieć czy jest realny zysk w ilości światła z lampki na dwie diody. Czy po prostu jeden pakiet aku jest za słaby na dwie diody i lepiej wybrać tą z jednym ledem. Warto dopłacać do dwóch diod?

http://dx.com/p/ultrafire-mt-21-2-x-cree-xm-l-u2-1300lm-4-mode-white-bicycle-light-red-4-x-18650-237979

http://dx.com/p/singfire-sf-90-cree-xm-l-t6-1000lm-white-4-mode-crown-head-bicycle-headlamp-black-blue-4x18650-174769

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KolegaMisia - do lasu to IMHO najlepiej jedna na kierownicę, a druga na głowie (czołówka).

 

Przeczytałem cały ten temat (i parę innych), ale ciągle mam zamęt w głowie...

1. Kupuję Roxima RX5, na plus działa to, że nic nie trzeba przy nim kombinować, nie oślepia, czas pracy ma wystarczający. Minusem jest niestety słaby stosunek uniwersalności do ceny (ponad 200PLN za lampkę tylko na rower...) oraz to, że jest to dość spora kobyła na kierownicy...

 

Warto spojrzeć w stronę Roxim M6 - deczko droższy (z tendencją spadkową), ale ma dwie zalety:

- zasilanie ogniwami 18650  w baterypacku,

- dużo mniejsza kobyła na kierownicy.


Dobra jak już mnie w to wciągacie to się odezwę :voodoo:

 Prawda jest taka, że brakuje lampki rowerowej z odcięciem zasilanej z np 2x18650 co dało by dobry czas pracy i ilość światła, w cenie detalicznej do 250zł. Dopóki taki produkt się nie pojawi, co jakiś czas będziemy toczyć jałowe dyskusje nad wyższością ilości lumenów nad dobrze ukształtowana wiązką światła...

 

Prawda jest taka, że taka lampka musiała by kosztować IMHO 100-150zł. max. aby ludzie zaczęli spoglądać w jej stronę.

Ale i to IMHO dla wielu (zaślepionych lumenami/luxami z latarek taktycznych) będzie za drogo no i nie do lasu smiley_img.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Warto spojrzeć w stronę Roxim M6 - deczko droższy

duże deko raczej, RX5 220,-  ,M6 350,- z lekkim plusem.


 

 

- dużo mniejsza kobyła na kierownicy.

dwa mniejsze klocki zamiast jednego większego, dla mnie dwa problemy z mocowaniem zamiast jednego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

koszt dobrych akumulatorów i ładowarki (które w M6 masz w zestawie)

rozumiem że są również dobre w tym zestawie. ;)

Dolicz 4x sanyo eneloop + ładowarka w komplecie  220,- + 40,- i tak różnica 100,- z drobnymi.

Ale nie o licytacje chodzi. Jak dla mnie różnica za duża. Wolę dokupić drugi zestaw akumulatorów i mieć na wymianę przy dłuższym nocnym wyjeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...