Skocz do zawartości

[Oświetlenie] Jakie na przód i na tył? cz. 2


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Akumulator wygląda tak jak tej aukcji http://allegro.pl/roxim-m6-premium-lampka-rowerowa-akku-ladowarka-i3518162014.html Nie wiem czy jest rozbieralny. Czy tam w środku nie siedzą dwa akumulatory Sanyo 18650? Sam zastanawiam się nad zakupem tej lampki, ale cena mnie trochę powstrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Stoję przed dylematem zakupu przedniego oświetlenia do jazdy nocą po szosie. Początkowo zakładałem wydatek ok 100zł, a mój wybór padł na Sigma Lightster. Jeżdżę po drogach kotliny kłodzkiej. Jest tu sporo podjazdów i zjazdów, a przy zjazdach prędkości często przekraczją 50km/h, a czasem nawet ponad 60km/h. Nie byłem przekonany czy taki Lightster będzie dobrym wyborem, więc postanowiłem przeczytać cały ten temat, czyli116 stron!!! Udało się i wiem już, że mój początkowy budżet nie wystarczy.

Priorytetem dla mnie jest aby lampa świeciła na tyle mocno, żebym widział drogę wystarczająco dobrze przy zjazdach z prędkościami żędu 50km/h, a jednocześnie nie oślepiać jadących z przeciwka. Wszelkie latarki taktyczne odpadają więc. 

 

Wytypowałem wstępnie kilka propozycji posegregowanych według cen:

1. Roxim RS3

2. Mactronic Noise BPM-300L

3. Sigma Pava

4. Philips Saferide 40

5. Roxim RX5

 

Według informacji które znalazłem na tym forum najbardziej i to pod każdym względem pasowała by mi ta z pozycji 2. Jednak wątpię aby nie oślepiała jadących z przeciwka.

Najlepsze światło daje chyba ta z pozycji 5, ale jest najdroższa. Miałem sporo wydatków, żeby skompletować ciuchy na jesienne i zimowe chłody, więc cena jest istotna i jeżeli któraś lampka będzie świecić tylko trochę gorzej, a będzie tańsza, wybiorę raczej tańszą.

Będę wdzięczny za pomoc w wyborze. Mile widziane krótkie uzasadnienie dlaczego akurat taki, a nie inny wybór, ewentualnie może jeszcze jakieś inne typy?

 

Proszę nie pisać o bocialarkach i innych takich, bo potrzebuję oświetlenie na szosę. Tak w ogóle ten temat powinien być wyraźnie podzielony na oświetlenie szosowe i oświetlenie w teren. Wrzucenie wszystkiego do jednego wora robi straszny mętlik w głowie.

 

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Paweł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A brałeś pod uwagę czas świecenia ? Saferide 40 w maksumalnym trybie działa podobno tylko 40 minut. W roxim rx5 z kolei nie przemawia do mnie brak uszczelnień pomiędzy elementami obudowy. Woda wprawdzie może wylecieć dołem ale nie wiem jak to wpłynie na działanie lamki w dłuższym okresie czasu czy jeździe w większym deszczu.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 km/h => 13,8m/s

60km/h 16,5 m/s

przyjmowany czas reakcji to 0,7-1s

 

Czyli musisz mieć dobrze oświetlone minimalnie 30-35m przed sobą, aby mieć szanse cokolwiek zrobić :stupid:

Żadna z powyższych lampek nie zapewni ci wystarczającej ilości światła - chyba, że trochę przesadziłeś z tymi prędkościami po nocy :teehee: - wtedy noise 300 ma wystarczający zasięg, choć i tak oświetlenie pierwszego planu będzie pozostawiało sporo do życzenia...

 

No i nocna szosa - idealne miejsce do lampki na dynamo :woot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi ficzer... 90luxusów z usb to blisko 180 euro... Sporo... Ja na chwilę obecną mam wersję "B" + RX-5 jako dopał.

 

Jak zwykle przesadzasz - nie 180 (pobożne i sugerowane życzenia producenta) a 150 jeśli już z tendencją zniżkową, to raz...

Aby nie być gołosłownym, np. tutaj - 

 

http://www.rosebikes.com/article/b--m-headlight-lumotec-iq2-luxos-u-senso-plus-with-usb-connector/aid:620049

 

Albo nie potrafisz szukać najtańszych ofert, albo celowo przytaczasz najdroższe smiley_img.gif

 

A dwa - ja trochę estetą jestem i bardzo podoba mi się pomysł wykonania jako całości Luxosa U,

tym bardziej, że jest tam także wbudowany akumulator buforowy i to wszystko All-in-One naughty.gif

 

Dodatkowe "ficzery", których nie ma uboższy Luxos B, to:

- 70/90lux przełączane przełącznikiem na kierownicy,

- gniazdo ładowania zasilania USB zintegrowane w owym przełączniku,

- wskaźnik wielofunkcyjny zintegrowany z przełącznikiem,

- Panorama Light - zestaw specjalnych diod doświetlających obszar bliżej przedniego koła przy niższych prędkościach,

- akumulator buforowy wbudowany w lampkę,itp.

 

Moim zdaniem 150 Jurków za taki gadżet to przyzwoita cena, jeśli kogoś stać, to IMHO warto Great.gif

 

Jeśli nie - jest jeszcze Luxos B za €70 z hakiem...

 

Oczywiście można taniej wykombinować podobne zestawienie metodą DIY, ale to nie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[oświetlenie do 30zł]

 

witam,

planuję zakupić oświetlenie do jazdy po mieście, chodzi mi głównie o bycie widocznym dla innym, gdyż jeżdżę po oświetlonych miejscach i ścieżkach rowerowych.

Polecilibyście raczej oświetlenie typu lampki silikonowe: http://allegro.pl/lampki-rowerowe-silikon-2-szt-super-cena-i3623412034.html, czy może coś tego typu: 
http://allegro.pl/hit-mocny-komplet-oswietlenia-led-de-one-de022-i3546714282.html
http://allegro.pl/zestaw-lamp-lampek-rowerowych-halogen-mega-white-i3595054714.html#tabsAnchor

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak zwykle przesadzasz - nie 180 (pobożne i sugerowane życzenia producenta) a 150 jeśli już z tendencją zniżkową, to raz... Aby nie być gołosłownym, np. tutaj -

 

W Polsce wersja "U" stoi za c.a. 680 PLN, ale biorąc pod uwagę, ze to polski sklep, jest tylko w katalogu (niedostępna na magazynie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 km/h => 13,8m/s

60km/h 16,5 m/s

przyjmowany czas reakcji to 0,7-1s

 

Czyli musisz mieć dobrze oświetlone minimalnie 30-35m przed sobą, aby mieć szanse cokolwiek zrobić :stupid:

Żadna z powyższych lampek nie zapewni ci wystarczającej ilości światła - chyba, że trochę przesadziłeś z tymi prędkościami po nocy :teehee: - wtedy noise 300 ma wystarczający zasięg, choć i tak oświetlenie pierwszego planu będzie pozostawiało sporo do życzenia...

 

No i nocna szosa - idealne miejsce do lampki na dynamo :woot:

 

Takie prędkości osiągam oczywiście w dzień. Na razie nie mam oświetlenia żeby próbować po ciemku.

Dynamo byłoby fajną opcją, ale nie wydolę finansowo.

Noise 300 będzie oślepiał, czy nie? Jeżeli będzie, to która lampka byłaby następna w kolejności?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie oślepiał jak wszystkie o skupieniu światła latarki.

 

Proponuję przemyśleć dwie opcje:

-dwie lampki, jedna z odcięciem, druga latarka - taki odpowiednik mijania i długich. Kwestia jakie jest natężenie ruchu i jak często będziesz musiał włączać/wyłączać latarkę

-latarka i dorabiasz osłonę odcinającą światło - dużo światła za znośną cenę, ale trzeba trochę popracować, żeby osłona dobrze działała.

 

Tak czy inaczej do 50-60km/h bym nie podchodził bez solidnej czołówki, bo w ciasnych zakrętach żadna lampka nie świeci dostatecznie szeroko, żeby widzieć gdzie się jedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W roxim rx5 z kolei nie przemawia do mnie brak uszczelnień pomiędzy elementami obudowy. Woda wprawdzie może wylecieć dołem ale nie wiem jak to wpłynie na działanie lamki w dłuższym okresie czasu czy jeździe w większym deszczu.

 

 

Ludzie z tym żyją i jeżdżą i nic się nie dzieje - inaczej byłby szum w sieci, a tymczasem... ysz.gif cisza.

Tym bardziej, że ta lampka jest już dosyć długo na rynku i dobrze się sprzedaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam takiego fioła z kolegą  że tylko po ciemku jeździmy po lesie ostatnio. Prędkości do 40km/h droga zazwyczaj szutrowo-piaskowa, rzadziej asfalt. Jeśli chodzi oświetlenie na tył to ja mam coś takiego jak sigma tail blazer https://www.google.pl/search?q=sigma+tail+blazer&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=x_1eUoKzNIOD4gTy2IGIBw&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=643  i myślałem ze mocniejszej lampki na tył nie ma, do póki kolega nie kupił MacTronic WALLe BPM-2SL https://www.google.pl/search?q=sigma+tail+blazer&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=x_1eUoKzNIOD4gTy2IGIBw&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=643#q=MacTronic+WALLe+BPM-2SL&tbm=isch 

Sigma w zupełności styknie i jest według mnie ładniejsza ale mactronic to już prawdziwy potwór.

Co do lampki na przód używam coś takiego http://allegro.pl/lampka-rowerowa-led-przod-przednia-rower-lampa-wwa-i3599810869.html i niestety racze się nadaje do sygnalizowania że się jedzie rowerem niż do doświetlania drogi. Znowu kumpel ma taktyka solarforce i to bajka w lesie. 

Według mnie jak ktoś nie chce przepłacać to tylko jakiegoś taktyka firmowego wrzucić na kierownice i nie przepłacać za dedykowane przednie lampki rowerowe.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje lampki na przód na dojazdy do pracy, też chcę spróbować troszkę po lesie pojeździć po zmroku.

W sumie byłem zdecydowany na bike noise pro 300, ale troszkę mnie martwi to oślepianie, no i wpadłem dziś na recenzje tej lampki"

http://allegro.pl/lampa-przednia-mactronic-bpm200-shout-200lum-usb-i3622198523.html

na takiej przesympatycznej stronie

http://www.light-test.info/index.php?option=com_content&view=article&id=131%3Amactronc-shout-cosmo-cree-xt-e&catid=34%3Arowerowe&Itemid=55&lang=pl

;)

i jakoś kusi mnie ta lampka.

Warta jest swojej ceny czy lepiej dołożyć do bike noise 300? Ta nowsza wygląda ze zdjęć, że jednak troszkę świeci na boki, no i chyba aż tak nie oślepia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od niedawna Mactronica Scream-a 300lm i się cieszyłem jak dziecko.

Do czasu.

Do czasu zanim kolega nie kupił tego http://allegro.pl/latarka-uniwersalna-edc-x1-xm-l2-t6-900lm-extended-i3627352977.html

Uśmiech mi na gębie zbladł totalnie w porównaniu obu lampek w totalniej leśnej ciemnosci.Fakt że drogo,ale zdecydowanie warto na to się wybulić.

Teraz już wiem czego potrzebuje i co niebawem zakupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i chyba aż tak nie oślepia

Popatrz na te zdjęcia z recenzji i porównaj jaki kształt ma światło na ścianie.

Jeżeli jest to w miarę równo rozproszone światło, to będzie oślepiać. Na ostatnim masz lampkę z odcięciem, widać jaka jest różnica.

 

Jeżeli zamierzasz jeździć codziennie, to pomyśl nad dynamem. Odpada kwestia ładowania lub wymiany baterii, po prostu włączasz, jedziesz i masz światło. Inwestycja spora, ale wygoda nieprzeciętna. Problem to ta jazda po lesie, bo na wąskich ścieżkach i wertepach będzie za mało światła (za wąsko i za mało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestuję w dynamo w piaście by móc ładować sprzęt elektroniczny (m.in. telefon i akumulatorek aparatu), więc naturalne było dla mnie szukanie lampki zasilanej dynamem. Czasem jednak mam potrzebę korzystania z latarki podróżnej (kręcąc się koło namiotu, zwiedzając na szybko bunkry/jaskinie itd). Czy jest na rynku dostępne średnio mocne oświetlenie (do jazdy o zmroku po polnych i leśnych ścieżkach z prędkością 20-25km/h):

a) ładowane przez micro-USB (tj. dynamo -> ładowarka -> lampka)

B) podłączone do dynama, ale z wbudowanym akumulatorkiem pozwalającym na ok. godzinę świecenia bez podłączenia do prądnicy?

 

Ewentualnie zostanie mi dobra lampka zasilana dynamem i dodatkowo jakaś mała latareczka (która jednak stanowi kolejny wydatek). A może ktoś ma inny pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezdecydowanym mogę z czystym sumieniem polecić Noise - mam wersję 500 od ponad miesiąca. Wracając rowerem o godzinie 20-ej z codziennej 60-cio kilometrowej trasy ustawiam ją w ciemnych miejscach na 80% świecenia i ..... jadę prawie jak samochodem. Żona ma 3 setkę i też jest zadowolona. Znakomicie oświetla drogę. Mam odcinki 2-3 kilometrowe, na których bez lampki nie widziałbym nawet swojej ręki, czyli jest ciemno jak w ...... Kiedy jadę ulicą, przy której świecą latarnie, korzystam z trybu 10% - nie oświetlam wtedy sobie drogi bo nie mam takiej potrzeby, ale jestem widoczny. Co do oślepiania, to wszystko zależy od ustawienia kąta świecenia lampki lub po prostu trzeba przełączyć ją na słabszy tryb świecenia lub delikatnie przestawić ją w dół ( można to bez problemu zrobić ręką, bo uchyt na to pozwalą bez konieczności odkręcania lampki ).

 

Wysłane z tabletu Galaxy Note 10.1 przy pomocy Tapatalk 4 ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem szczerze, że po poście ronina poszperałem trochę, poczytałem i zaczynam się skłaniać do latereczki od niejakiego grega. Możliwość zmieniania samemu trybów świecenia, zapasowy aku.

W sumie przecież przy jeździe na drodze też można ustawić na 20 czy 30 % mocy, ale ten zapas mocy, opinie ludzi i zdjęcia, nie powiem robią wrażenie.

 

Rozważam jedną z tych co podałeś ronin tylko nie wiem czy jest sens brać tą wersję rozbudowaną czy nie wystarczy mi ta podstawa wersja, a żeby z kasą nie było niepotrzebnej przeginki w dobre aku to wrzucić.

 

Już widzę minę moich kumpli jak im mówię ile w sumie za lampkę czy też latarkę do roweru dałem :D

No ale myślę, że jeden wypad do lasu może wszystko zmienić :)

Nigdy nie jeździłem w nocy w lesie i zaczyna mnie wciągać sam pomysł :) Oby zabawa okazała się warta złotych i ekscytacji bo w pewnym wieku trzeba szukać nowych doznań :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że Roxim D6 bez kręcenia pedałami świeci przez 5 minut. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile wytrzyma Luxos U na swoim akumulatorku - na jednej stronie w opisie produktu znalazłem, że co najmniej 4 minuty (ale ile max już nie piszą), a na jakimś anglojęzycznym forum ktoś pisał, że wytrzymuje 15 minut na najmocniejszym trybie. Pozostaje mi spytać producenta - napiszę jak odpowiedzą. Zawsze pozostanie opcja latarki na kierownicę podłączonej do ładowarki do dynama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...