Skocz do zawartości

[smar] Czym smarować linki w pancerzu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy brunox nadaje się do psiknięcia w pancerze? W tamtym roku go niby użyłem, ale wolę zapytać o radę osób bardziej doświadczonych.

Jeżeli nie, to dlaczego? Posiadam jeszcze ewentualnie smar do łańcucha shimano ptfe lube i smar silikonowy. Co tu będzie najlepsze? :)

Pozdrawiam wszystkich miłośników dwóch kółek i pedałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak musisz smarować to może być brunox deo albo wd40 - nie są gęste i nie zbierają syfu; ewentualnie wyciągnąć całą linkę i jakimś stałym smarem delikatnie przesmarować, ale to nie jest dobre rozwiązanie, bo linka łatwo łapie syf z zewnątrz, a także z wnętrza pancerzy; a najprostsze i najlepsze rozwiązanie to wymiana pancerzy i linek, bo jeżeli nie są zużyte to nie ma potrzeby ich smarować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie smaruje i nie polecam smarować, chyba że na szybko w trasie w dużym błocie itp, ale tak, to unikam tego.

Smar z czasem może zgęstnieć, a gdy do tego jeszcze dodać błoto, które się dostaje do środka, to już w ogóle nie wygląda to ciekawie.

 

Jeśli czujesz pogorszenie pracy przerzutek czy hamulców, to wymień linki i pancerze. Koszt nie wielki, a poprawa działania znaczna.

 

IMHO, nie smarować, tylko wymieniać :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej, myślę że najlepiej brunox, wd40 albo coś w podobie bo nie są gęste i syfu tak nie łapią jak np smary do łańcucha :) Ale to raczej rozwiązanie które poprawia pracę linek w pancerzu na chwilę, najlepiej wymienić linki i pancerze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@toba94, Jeżeli pancerze nie mają uszczelnienia, to ja bym nie smarował, szczególnie tych odcinków bliżej ziemi, gdzie prawdopodobieństwo dostania się kurzu i błota jest dużo większe. Przy suchym pancerzu, nawet jak dostanie się coś, to ma szansę wyschnąć i się wykruszyć pod wpływem wibracji. Jak będzie smar - zapomnij.

 

Generalnie smarów silikonowych nie stosuje się do smarowania połączeń metalowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano wstępnie smaruje swoje pancerze, co ciekawe mają one nawet swój początek i powinno się linkę wkładać zawsze od strony pancerza która zawiera napis "Shimano". Dodatkowo dostępne są również smary do pancerzy, np http://rowertour.com/shimano-special-grease-smar-teflonowy-do-pancerzy-50g.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu będzie najlepsze? :)

 

Shimano, stosuje jakiś jasno-brązowy smar stały. Natknąłem się na niego podczas nawlekania fabrycznie nowych fajek do v-ek.

Wydaje mi się też, że gdzieś w instrukcjach montażowych widziałem informację, żeby docinać linki z po stronie bez napisu a przewlekać od napisu. Gdzie indziej doczytałem, że po stronie napisu jest smar.

 

Sam smaruję olejem teflonowym, bo wyczuwam różnicę między nową suchą linką w pancerzu (takim na metry) a posmarowaną.

 

Gdyby ktoś znalazł jakieś informacje i zalecenia producentów na ten temat, byłbym wdzięczny za odnośniki. Mi niestety nie udało się znaleźć u źródeł niczego konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie szosy treka są na jagwire, są to suche pancerze i linki. Niejednokrotnie trzeba je smarować - nowe - by przerzutki "nie marudziły". No chyba że tego smaru są nanoilości niewykrywalne dla oka, nosa czy palca, to może :)

Sprzedajemy też zestawy przerzutkowe tej firmy i nie znalazłem w nich/na nich smaru. 

I nie bardzo rozumiem w jaki sposób linka w zestawie miałaby być posmarowana, jeśli już to pancerz wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smarowanie nie jest konieczne ale wskazane, zwłaszcza w przypadku linek niższej jakości, czy nwet lepszych ale nie pokrytych teflonem, na pewno nie powinno się smarować żadnymi silikonami,  spokojnie można posmarować cienką warstwą smaru grafitowego.



Można użyć takiego:

http://ak-polska.pl/p/42/171/smar-grafitowy-do-lin-stalowych-i-kol-zebatych-caramba-smary.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...