Skocz do zawartości

[książki]Co czytacie i polecacie? cz. 2


Pixon

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie z Kingiem jest ten problem, że pisze rzeczy bardzo dobre, a obok tego chłam.  Innymi słowy jest nierówny.

 

Ostatnio przebrnąłem przez 1q84 Murakamiego.  Owszem, oryginalna i z klimatem, ale jednocześnie bywa nużąca.  Ponoć trzeba znać japońską kulturę, albo się stamtąd wywodzić, żeby w pełni docenić wielkość tego dzieła - no cóż, zawsze jest jakieś wytłumaczenie ...

 

Teraz wziąłem na warsztat kryminały z Harrym Hole i jest to fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przebrnąłem przez 1q84 Murakamiego.  Owszem, oryginalna i z klimatem, ale jednocześnie bywa nużąca.  Ponoć trzeba znać japońską kulturę, albo się stamtąd wywodzić, żeby w pełni docenić wielkość tego dzieła - no cóż, zawsze jest jakieś wytłumaczenie ...

 

ja akurat jestem fanką książek Murakamiego, ale początek z tym pisarzem polecam rozpocząc od pozycji "Na południe od granicy, na zachód od słońca", można ją za grosze kupić chociażby na tablica pl i sprzedajemy pl, książka jest niedługa i lekka, a bardzo ładnie prezentuje właśnie klimat Japonii i samych japończyków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

a bardzo ładnie prezentuje właśnie klimat Japonii i samych japończyków

Co do tego klimatu polecam: Shogun - Powieść o Japonii - Clavell James

Długa, momentami ciężka, jednak barwne opisy życia, kultury, tradycji, niesamowitej odmienności od tego co znamy, w czym żyjemy sprawi że książka zajmie wam wiele wieczorów. Jest naprawdę bardzo dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki, czyli tata czyta synkowi. W naszym domu, to ja jestem "lektorem"...

Przez ostatnie miesiące czytam swojemu ośmiolatkowi książki Adama Bahdaja. Sam czytałem je we wczesnych latach nastych. Ale jeśli zechce się Wam czytać te powieści młodszym dzieciom, to zaręczam, że dzieciaki chwytają wszystko i nie mogą się doczekać następnego czytania.

Język Bahdaja jest bogaty, wcale nie archaiczny, piękne malarskie opisy, szybkie dialogi, wartka historia - sportowa, bądź wręcz kryminalna. Dobro wygrywa, ale morał jest nienachalny.

Przeczytaliśmy ostatnio:

"Wakacje z duchami"

"Do przerwy 0:1"

"Uwaga! Czarny parasol!"

"Piraci z Wysp Śpiewających"

 

A teraz czytamy "Tańczący słoń". Bardzo Wam, rodzicom, polecam takie wspólne czytanie Bahdaja.

Pozdr

 

PS czasem z synem porównujemy nasze wyobrażenia podczas czytania książek: jak wyglądają bohaterowie, jak miejsca; kto kogo lubi, a kto kogo nie - takie proste obserwacje na podstawie tekstu. Dzieci mają wspaniały dar "dopowiadania" tego, co między wierszami, lub tego, czego w ogóle tam nie było. Każde dziecko to poeta, dopiero potem większość z nas z tego wyrasta. Na szczęście;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki, czyli tata czyta synkowi. W naszym domu, to ja jestem "lektorem"...

Przez ostatnie miesiące czytam swojemu ośmiolatkowi książki Adama Bahdaja. Sam czytałem je we wczesnych latach nastych. Ale jeśli zechce się Wam czytać te powieści młodszym dzieciom, to zaręczam, że dzieciaki chwytają wszystko i nie mogą się doczekać następnego czytania.

Język Bahdaja jest bogaty, wcale nie archaiczny, piękne malarskie opisy, szybkie dialogi, wartka historia - sportowa, bądź wręcz kryminalna. Dobro wygrywa, ale morał jest nienachalny.

Przeczytaliśmy ostatnio:

"Wakacje z duchami"

"Do przerwy 0:1"

"Uwaga! Czarny parasol!"

"Piraci z Wysp Śpiewających"

 

A teraz czytamy "Tańczący słoń". Bardzo Wam, rodzicom, polecam takie wspólne czytanie Bahdaja.

Pozdr

 

PS czasem z synem porównujemy nasze wyobrażenia podczas czytania książek: jak wyglądają bohaterowie, jak miejsca; kto kogo lubi, a kto kogo nie - takie proste obserwacje na podstawie tekstu. Dzieci mają wspaniały dar "dopowiadania" tego, co między wierszami, lub tego, czego w ogóle tam nie było. Każde dziecko to poeta, dopiero potem większość z nas z tego wyrasta. Na szczęście;)

 

Yep, Piraci rządzą, prawdziwy evergreen.

 

Aczkolwiek zawsze wolałem Niziurskiego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz wziąłem na warsztat kryminały z Harrym Hole i jest to fajne.

 

Ja próbowałem ale dla mnie z kolei zbyt schematyczne, zdecydowanie wolę Lackberg. U mnie aktualnie "na tapecie" Shannara Terry'ego Brooksa. W sumie mogę polecić choć momentami dłużyzny straszne. W kolejce mam ostatnią (niestety :() książkę Toma Clancy'ego - "Command Authority". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na coś ode mnie :) w kwestii książek jestem stosunkowo młody, przynajmniej sądząc po tym że znacznej większości wymienionych tytułów w tym temacie nie znam. Nie mniej jednak z mojej domowej kolekcji co bym szerze mógł polecić.

Dla fanów gier komputerowych takich jak Crysis, Battlefield 3 czy Mass Effect, gratką do czytania będą Gavin Smith - Crysis Eskalacja, Andy McNab - Rosjanin oraz licząca 4 książki seria Mass Effect, Drew Karpyshyn - Revelation, Drew Karpyshyn - Ascention, Drew Karpyshyn - Retribution, William C. Dietz - Deception. Jeżeli w gry ktoś grał po angielsku i czuje się na siłach, to książki też polecam po angielsku, ciężej dostępne ale łatwiej się połapać w niektórych nazwach, no i można angielski poćwiczyć. 

Z fantastyki, bardzo przyjemną serię na początek, mianowicie - Eragon. Jest pisana tak ciekawym i prostym językiem że wciągnęła mnie strasznie :) Do tego wiadomo Sapkowskiego Wiedźmina, choć sam dopiero 4 części przeczytałem ale planuje od nowa zacząć bo za dużo wątków mi gdzieś umknęło. Po wszystkich 7 planuje pierwsze dwie części gier, które czekają już od jakiegoś czasu :)

Ponadto 9 książek autorki Licia Troisi, podzielone po 3 - Kroniki Świata Wynurzonego, Wojny Świata Wynurzonego oraz Legendy Świata Wynurzonego. 

Z klimatów post apokaliptycznych, metro 2033, oraz 2034, plus na chwilę obecną 4 części serii uniwersum metro, oraz Michał Gołkowski - Ołowiany Świt, książka w klimacie stalkera, za ok miesiąc ma być kolejna cześć.

Dalej byłby Dean Koontz i Stephen King, tego pierwszego w zasadzie można czytać wszystko, co komu przypadnie opis fabuły do gustu, choć mnie najbardziej utkwiły Apokalipsa i Inwazja (choć może dlatego że były to pierwsze jakie przeczytałem). King napisał sporo książek, z czego większość jest polecana, ja od siebie najbardziej bym polecał Nocną Zmianę, zbiór krótkich opowieści, ale w moim mniemaniu mocnych :) takich jak na Kinga przystało. Ponadto Miasteczko Salem, Pod Kopułą i Komórka(gdzieś najlepiej mi przypadły do gustu). W przypadku Kinga też najlepiej brać to, co ktoś po opisie uzna za ciekawe i raczej się nie zawiedzie. 

Równie dobrze mógłbym wymienić prawie wszystkie książki jakie posiadam, lecz nie potrafiłbym konkretnie napisać dlaczego je polecam. U mnie wybór książek wygląda mniej więcej w ten sposób, że jak raz na jakiś czas wybieram się do DG Pogoria do kina, to przy okazji wpadnę do Empiku, przeglądam co tam na półkach i jak mnie coś zaciekawi to zapisuje, i jak się uzbiera kilka pozycji na liście to przeglądam jeszcze raz i ewentualnie zamawiam. Bywa ze dana książka jest częścią całej serii i najczęściej czytam ją całą. Czasami po prostu w necie coś ciekawego mi wpadnie w oko. Za pewne każdy dłuższy stażem czytelnik. mógłby polecić wiele książek, my sami mamy wiele w planach do przeczytania, i tak powstaje nieskończona droga czytelnictwa :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

21 października zmarł zbyt młodo dziennikarz muzyczny, krytyk, historyk muzyki, pedagog i publicysta - Piotr Orawski. Autor wielu wybitnych audycji w Drugim Programie Polskiego Radia. Autor serii audycji pt.: "Lekcje muzyki", w których uczył nas, czym była muzyka w czasach dawnych. http://www.polskieradio.pl/8/3087/Artykul/964345,Piotr-Orawski-wciaz-uczy-muzyki

Oprócz audycji, pozostawił po sobie serię książek pod tym samym tytułem: "Lekcje muzyki". Mam i przeczytałem dwie pierwsze części. Teraz pora na pozostałe. 

Niech spoczywa w pokoju! I niech mu anieli grają. 

http://www.polskieradio.pl/8/3087

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...