Skocz do zawartości

[książki]Co czytacie i polecacie? cz. 2


Pixon

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Chciałbym kontynuować ten temat:

[książki] co czytacie??? - NIERowerowe forum na max! - Forum Rowerowe - Największe w Polsce

Wprowadzając małą zasadę do niego. Proszę darujcie sobie komentarze, kto przeczytał jaką gazetę lub że od wieków nic nie czytał. Chciałbym żeby znalazły się w tym temacie raczej posty w stylu przeczytałem tą książę i ją polecam bo jest taka i taka. Nie chodzi o pisanie recenzji. Raczej jednego zdania ale konkretnego :)

 

Temat ten był dla mnie inspiracją do znajdywania ciekawych tytułów, kiedy już półki biblioteki wiały pustkami, albo tak mi się wydawało przynajmniej.

 

Zacznę od siebie i od polecenia dwóch książek, które ostatnio przeczytałem.

 

Woda dla słoni - Gruen Sara

Biograficzna książka ukazująca dzieje pewnego starszego człowieka (opiekuna zwierząt w cyrku), opowiadającego swoje życie z perspektywy czasu siedząc w domu dla starców. Wzruszająca, ciekawa, wciągająca. Czytałem ją z zapartym tchem, nawet siedząc u dziewczyny sięgałem żeby przeczytać chociaż jedną stronę :) Szczególnie kobietom książka powinna przypaść do gustu. Szczerze POLECAM!

 

Sobowtór - Tess Gerritsen

Kryminał thriller, podobna książka do serii Cobena. Jednak ile można czytać o świetnym Myronie Bolitarze... Tutaj jest jakby bardziej wartka akcja, sporo zwrotów fabuły, bardzo przyjemna książka, do końca nie wiadomo kto jest mordercą itp.. Pochłonąłem ją bardzo szybko. Również polecam miłośnikom klimatu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja polecę:

 

Jose Saramago - Miasto ślepców

 

Niby to dramat, może thriller, ale z happy end'em. W mieście (nie podano nazwy) wybucha epidemia tzw. "białej ślepoty", ale nie jest to do końca ślepota, bo zarażeni widzą tylko biel. Wszyscy zarażeni (ok 90% miasta) zostają przeniesieni do starego szpitala psychiatrycznego w ramach kwarantanny. O warunkach nie będę wspominać. Nie mają tam nic, prócz siebie i wydzielanego jedzenia. Ktoś wpada na pomysł wprowadzenia totalitaryzmu. Jest król i poddani. Kobiety muszą się oddawać za racje żywnościowe itp itd, głównie chodzi o "wynaturzenie", do czego ludzie mogą się posunąć w kryzysowych sytuacjach. I tylko jedna osoba widzi, choć reszta (prócz męża) o tym nie wie. I moim zdaniem to ona najwięcej przechodzi.

 

Ciężko mi opisać tę książkę. Nie chcę też spoilerować. Jest bardzo mocna i wstrząsająca. Jest tam wiele gnijących ciał, brudu i smrodu :) Film na jej podstawie też jest dobry, przede wszystkim nie gra tam żaden Pitt ani Jolie.

 

PS dzięki, kiedyś usłyszałam tytuł "Woda dla słoni" i mnie zaciekawił opis. Wypożyczę w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat jestem wierny wydawnictwu "Fabryka słów" i serdecznie je polecam.

Szczególnie Jakuba Ćwieka i

cykl Kłamca- pomieszanie mitologii nordyckiej, religii chrześcijańskiej i antycznej + dużo nawiązań do popkultury. Nordycki Bóg Kłamca zostaje anielskim cynglem od brudnej roboty.

Ciemność Płonie- thriller o bezdomnych na dworcu w Katowicach.

Całkiem fajna jest również Księga bez tytułu- połączenie Kinga i Tarantino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello. Ja od jakiegoś czasu siedzę w rozmaitych reportażach.

 

Ostatnio czytałem i mogę polecić "Cygan to cygan" Lidii Ostałowskiej. Ciekawa, czasem humorystyczna, czasem smutna opowieść o życiu i zwyczajach Romów, w różnych miejscach...

 

Poza tym:

 

"Czarnobyl baby"- Merle Hilbik. Ukazuje jak obecnie wygląda życie na terenach w pobliżu elektrowni...

"Psy z Karbali" -Marcin Górka, Adam Zawodny. Polska misja w Iraku (ma szokujące momenty).

"Żelazna obroża"- Ryszard Sługocki- jak Polacy "budowali" Libię (można nieźle się pośmiać).

"Dzienniki Kołymskie"- Jacek Hugo Bader- Opis podróży po Rosji (fajnie przybliża sylwetki rozmaitych osób ).

"Dziesięć kawałków o wojnie. Rosjanin w Czeczenii"- Arkadij Babczenko. To już w ogóle czysty hardkor...

"Historia kanibalizmu"- Nathan Constantine. Jak w temacie-od czasów zamierzchłych do współczesnych...

 

Zdaję sobie sprawę,że to specyficzny gatunek, ale czyta się to naprawdę dobrze... Gdyby ktoś, coś... to mogę podrzucić jeszcze kilka tytułów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię tematykę podróżniczą.

"Prowadził nas los" Kingi Choszcz i Radosława Siudy

O podróży autostopem dookoła świata. Zajęło im to 5 lat. Wyruszyli mając dwa plecaki i 600 dolarów w kieszeni.

 

"Biała gorączka" Jacka Hugo Badera

Wszystko o krajach zza Buga. Autor bezlitośnie obnaża Rosję i problemy jej mieszkańców. Książka może mało optymistyczna, ale za to szczera do bólu. Dosłownie. Powinna być lekturą obowiązkową dla tych co zwykli narzekać na wszystko i wszystkich w naszym pięknym kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Mod Team

Mi został jeden ostatni Tom Pottera. Właśnie się za niego zabrałem, niestety ostatnie opowiadania o nim czytałem dość dawno i wypadłem z "obiegu" w związku z tym ta ostatnia część póki co średnio mi się podoba. Muszę się wciągnąć w lekturę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milion małych kawałków -James Frey:

Polecę od siebie historię narkomana, która działa mega motywująco. Nawet z największego bagna można się podnieść :)

 

Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena -Jean Sasson , Nadżwa bin Laden , Omar bin Laden:

Jeśli kogoś interesuje historia całej rodziny. Nie ma tam szczegółowych działań ObL ale ukazana jest w pewien sposób dramatyczna sytuacja najbliższych przywódcy Al-Kaidy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter V. Brett "Malowany człowiek" i kontynuacja "Pustynna Włócznia", polecam każdemu tak jak do wiedźmina musiałem się przełamać, tak malowany człowiek był przyjemnym i bardzo wciągającą pozycją. Dziewczyna siedzi w temacie thrillerów medycznych, więc od niej mogę polecić Tess Gerritsen "Ogród Kości","Milcząca dziewczyna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koontz - Odd Thomas - bardzo fajna książka, utrzymana w Kingowym stylu z zakończeniem zapadającym w pamięć bardzo długo

Kapuściński - Heban - niezwykła podróż po afryce, ukazanie tego świata z perspektywy niewidocznej dla przeciętnego europejczyka. Dzięki lekturze można zrozumieć bardzo wiele mechanizmów, jakimi rządzi się czarny kontynent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Mod Team

 

książki Jeremy'ego Clarksona - duża porcja wiedzy o motoryzacji i nie tylko okraszona sporą dawką sarkazmu i humoru

 

Z tym ostatnim się zgodzę, że humoru w nich co nie miara. Jednak wiedzy motoryzacyjnej? Może nie doszedłem jeszcze do takiego tytułu z jego kilku książek które już wydał.

 

Przeczytalem ostatnio Zaginiony Symbol Dana Browna. Ciekawa, nurtująca bardzo fajna powieść przygodowo-zagadkowa z solidną porcją sensacji. Przyjemnie się czyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clarksona polecam szczególnie "Wiem, że masz duszę."  

 ... Zapewne dotarło do was, że wyposażono go w akumulator o żywotności cielęcia rzeźnego, i że jeśli zapragniecie zrobić nim zdjęcie, już wygodniej i szybciej zrobicie to samo, rozkładając sztalugę i farby olejne.

  Ko wie oczy mowa? :P
 
A jeżeli lubicie książki podróżnicze to polecam: 

Człowiek, który objechał świat na rowerze - Beaumont Mark

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od siebie mogę polecić Sagę o Wiedźminie Sapkowskiego.

Raczej mało kto nie zna twórczości Sapkowskiego. Ale pokrótce - książka, osadzona w świecie fantasy, przedstawia losy wiedźmina Geralta specjalizującego się w zabijaniu potworów. Może napisałem niezbyt zachęcająco, ale powiem, że naprawdę warto. :thumbsup:

Ogólnie za czytaniem książek nie przepadam. Jednak gdy kolega namówił mnie abym sięgnął po Wiedźmina to dosłownie nie mogłem się oderwać. Oderwałem się dopiero po przeczytaniu całej sagi. Dla porównania po tym sięgnąłem po Władcę Pierścieni, przy którym skapitulowałem.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Bielszy odcień śmierci - Bernard Minier

oraz drugą część tej powieści "Krąg".

 

 

trzyma w napieciu, zgrabnie skonstruwana i druga czesc ktora jest jeszcze lepsza.

 

Polecam, szczegolnie jesli ktos lubi kliamty na przyklad trylogii  Millenium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...