Skocz do zawartości

[Ból kolana] SPD


Kuba1b1

Rekomendowane odpowiedzi

kiedyś jak byłem na obozie nad morzem przeziębiłem kolana. Potem co roku przez 3 lata zawsze w okolicach czerwca przez miesiąc miałem okropny ból w kolanach. Zapobieganie nie wiem ja smarowałem Fastum. Ale szczerze odczuwałem jeszcze większy ból

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być wiele. Często przyczyna są nieprawidłowo ustawione bloki w butach. Może jeździsz zbyt siłowo, spróbuj zwiększyć kadencję. Może zbyt intensywnie trenujesz i jest efekt przetrenowania - brak odpoczynku i zła dieta. Może też przewiałes sobie stawy i to jest efekt, zakładaj jakies ocieplacze na kolana. Przyczyn może byc wiele.

Mnie kolana bardzo bolaly prze pierwszy miesiąc, może dwa miesiace po przesiadce z nosków na spd. Poczułem nagły przylyw mocy, jednak kolana nie były na to gotowe i przesadziłem z treningami. Teraz jest wszystko OK i po pierwszym sezonie w spd jestem zadowolony a kolana mam mocniejsze jak nigdy przedtem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :)

 

Jeżdżę z wysoką kadencją lubię jeździć miękko nie siłowo wiec niska kadencja odpada, bardzo ostro nie trenuję ale może kolana nie są przygotowane do takiej jazdy. Co do bloków to jakie powinno być prawidłowe ustawienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Bólu kolana nie należy ignorować, wybierz się do specjalisty, jak to błahostka to dobrze, jeśli nie to przynajmniej w porę zdiagnozujesz problem.

jeśli chodzi o związek spd z bólem kolan to jest raczej niewielki, możliwe przyczyny:

-żle ustawione bloki

-za mocno skręcona sprężyna i ciężkie wypięcie może powodować obciążenie i kontuzje (raczej cie nie dotyczy)

-kolana, mięśnie i ścięgna nie przygotowane właściwie do dużych obciążeń związanych z ciągnięciem pedału w górę

-ogólnie siłowy styl jazd (sam stwierdziłeś że nie dotyczy ale to główny czynnik czyli przeciążenie)

-za nisko lub za wysoko ustawiona sztyca - bardzo częsty problem, sam doświadczyłem bólu przez zbyt wysuniętą sztycę

-wady budowy/postawy powodujące nadmierne obciążenie (np. szpotawe kolano)

-dawne urazy/kontuzje (skręcenia, stłuczenia, złamania)

-zła pozycja na rowerze, kręcenie nogami rozwartymi na zewnątrz lub zbyt ściśniętymi do wewnątrz

-złe buty/wkładki nie odpowiadające twojej budowie

Nie jestem lekarzem, wymieniam tylko to z czym się zetknąłem lub sam doświadczyłem.

 

Co do prawidłowego ustawienia bloków nie chciałbym się wypowiadać kategorycznie, każdy ma inne nogi ale sobie ustawiam tak, że powiedzmy jeśli noga jest jest idealnie na wprost to przy ruchu piętą do wewnątrz ustawiam sobie wartość 2/5 ogólnego luzu pedałów a przy ruchu piętą na zewnątrz od pozycji na wprost - 3/5, może być też pół na pół w obie strony, tak żebyś nie obcierał butem o ramie korby, dochodzi też przesunięcie bloku przód/tył to należy dobrać samemu tak żeby było wygodnie, zwykle na środku regulacji jest ok ale nie każdemu odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bólu kolana nie należy ignorować, wybierz się do specjalisty, jak to błahostka to dobrze, jeśli nie to przynajmniej w porę zdiagnozujesz problem.

jeśli chodzi o związek spd z bólem kolan to jest raczej niewielki, możliwe przyczyny:

-żle ustawione bloki

-za mocno skręcona sprężyna i ciężkie wypięcie może powodować obciążenie i kontuzje (raczej cie nie dotyczy)

-kolana, mięśnie i ścięgna nie przygotowane właściwie do dużych obciążeń związanych z ciągnięciem pedału w górę

-ogólnie siłowy styl jazd (sam stwierdziłeś że nie dotyczy ale to główny czynnik czyli przeciążenie)

-za nisko lub za wysoko ustawiona sztyca - bardzo częsty problem, sam doświadczyłem bólu przez zbyt wysuniętą sztycę

-wady budowy/postawy powodujące nadmierne obciążenie (np. szpotawe kolano)

-dawne urazy/kontuzje (skręcenia, stłuczenia, złamania)

-zła pozycja na rowerze, kręcenie nogami rozwartymi na zewnątrz lub zbyt ściśniętymi do wewnątrz

-złe buty/wkładki nie odpowiadające twojej budowie

Nie jestem lekarzem, wymieniam tylko to z czym się zetknąłem lub sam doświadczyłem.

 

Co do prawidłowego ustawienia bloków nie chciałbym się wypowiadać kategorycznie, każdy ma inne nogi ale sobie ustawiam tak, że powiedzmy jeśli noga jest jest idealnie na wprost to przy ruchu piętą do wewnątrz ustawiam sobie wartość 2/5 ogólnego luzu pedałów a przy ruchu piętą na zewnątrz od pozycji na wprost - 3/5, może być też pół na pół w obie strony, tak żebyś nie obcierał butem o ramie korby, dochodzi też przesunięcie bloku przód/tył to należy dobrać samemu tak żeby było wygodnie, zwykle na środku regulacji jest ok ale nie każdemu odpowiada.

 

 

Dziękuję za tak obszerną odpowiedź,

 

sztyca jest ok gdy ramie korby jest na dole noga jest wyprostowana, sprężyna dość lajtowo skręcona, nigdy nie miałem skręconego kolana ani nic podobnego, wyreguluję trochę bloki może to coś da. Ból może występuje dlatego, że jest to pierwszy sezon w SPD. Gdzieś czytałem, w Crankach jest jakoś lepiej dla kolan i w ogóle są ''zdrowsze'' - czy to prawda? O dziwo ból występuje tylko i wyłącznie podczas pływania lub dłuższego biegania nigdy w czasie jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Problem z bieganiem jest taki że to bardzo udarowe dla kolan, trzeba mieć dobre buty, właściwie stawiać stopy i nie biegać po betonie(ogólnie twardym podłożu) bo to potęguje obciążenia. Tu bym dopatrywał się przyczyny twoich problemów.

Pływanie przy niektórych problemach z kolanami też jest odradzane, generuje obciążenia boczne, skręcanie i inne takie.

Pytanie czy właściwie diagnozujesz ból, miałem kiedyś stany zapalne w mięśniach od przetrenowania a wydawało mi się że to kolana, przyłożyłem na dłużej mrożony żel do schłodzenia plus maści przeciwzapalne i odpuściło.

Kwestię rodzaju pedałów raczej bym odpuścił, shimano mają podobny luz roboczy, może ciut mniejszy ale na pewno nie taki aby robić "kuku" to nie szosowe look'i gdzie wpina się na sztywno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ćwiczenia wzmacniające mięśnie dwugłowe i czworogłowe pomogą. Polecam też zimne okłady na kolana.

 

Rehabilitant mówił mi, że pływanie żabką jest niewskazane jeśli ktoś ma problemy z kolanem. Takie style jak kraul czy styl grzbietowy są pod tym względem zdrowsze. Generalnie pływanie bardzo pomaga wzmocnić mięśnie co w konsekwencji powoduje odciążenie kolana.

 

Jeśli bóle występują często to dobrze by było skonsultować się z dobrym ortopedą sportowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

(...)Polecam też zimne okłady na kolana(...)

Z tym akurat bym był ostrożny, nie zawsze i nie wszędzie trzeba chłodzić, czasem trzeba rozgrzewać, zależy co się dzieje.

Ale pozostałe uwagi myślę że bardzo słuszne.

 

Generalnie spróbuj zmniejszyć intensywność biegania, wydłużyć odpoczynki, dopiero stopniowo i powoli zwiększać obciążenia.

Jeśli to nic nie da, odpuść sobie bieganie zupełnie, to zupełnie inny rodzaj obciążenia dla kolan niż jazda na rowerze, bo rower to generalnie statyczne obciążenia a bieganie to dynamiczne uderzenia w stawy, prawie jak młot pneumatyczny ;) , jeśli nie masz butów do biegania albo biegasz po twardej nawierzchni to masz gotową receptę na ból i przeciążenie kolan, dodatkowo niektórzy mają tendencję do biegania "na piętach" co w ogóle jest tragedią.

Dopiero zaczynasz biegać? Masz jakieś większe doświadczenie w tej materii czy może robisz to okazjonalnie? Ile ważysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym akurat bym był ostrożny, nie zawsze i nie wszędzie trzeba chłodzić, czasem trzeba rozgrzewać, zależy co się dzieje.

Ale pozostałe uwagi myślę że bardzo słuszne.

 

Generalnie spróbuj zmniejszyć intensywność biegania, wydłużyć odpoczynki, dopiero stopniowo i powoli zwiększać obciążenia.

Jeśli to nic nie da, odpuść sobie bieganie zupełnie, to zupełnie inny rodzaj obciążenia dla kolan niż jazda na rowerze, bo rower to generalnie statyczne obciążenia a bieganie to dynamiczne uderzenia w stawy, prawie jak młot pneumatyczny ;) , jeśli nie masz butów do biegania albo biegasz po twardej nawierzchni to masz gotową receptę na ból i przeciążenie kolan, dodatkowo niektórzy mają tendencję do biegania "na piętach" co w ogóle jest tragedią.

Dopiero zaczynasz biegać? Masz jakieś większe doświadczenie w tej materii czy może robisz to okazjonalnie? Ile ważysz?

 

 

Biegam już od dłuższego czasu kiedyś trenowałem krótkie dystanse, biegam po parkach lub lesie beton czy asfalt to tylko dobieg do miejscówki. W moim przypadku bieg trwa od 30 do 45 minut. W sezonie ważę 55 kilogramów więc kwestia dużej masy ciała odpada.

 

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kilka postów wcześniej był bardzo podobny temat do Twojego.

Tu masz linka:

http://www.forumrowerowe.org/topic/124084-kolano-bol-klucie/

 

Poczytaj sobie dobrze,bo ból kolana to dość indywidualna sprawa,może się za tym kryć jakiś drobiazg,źle rozciągnięte mięsnie lub poważne problemy zdrowotne.

pozdrawiam

R/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie. Rozciągnięcie. Jak na razie jedyną przyczyną bólów "kolan" było u mnie brak rozciągania mięśni ud. Początkowo ból pod kolanami, na przyczepach czwórek - podstawowe rozciąganie pomogło. Ostatnio w prawej nodze ból przyśrodkowej części czworogłowego, naprawdę poważny, właściwie uniemożliwiał sprinty. Wpychając tam paluchy umiejscowiłem jakiś mięsień pod spodem - potężnie przykurczony. Naciskanie palcem wywoływało łzy z bólu, poważnie. Ale po dość brutalnym masażu rozluźnił się na tyle, że dziś biegłem na 5km bez żadnego bólu poza tym z zakwasów po przykurczu. Warto sobie czasem pomacać i porozciągać nogę, wiele z dolegliwości kolan bierze się z niedostatecznego rozciągania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też wetrzeć sobie czasem w obolała część ciała jakiś specyfiki farmakologiczny. Ja używam naproxenu za każdym razem kiedy czuję, że pojawia sie ból, który nie jest związany z bólem mięśni po treningu. Kiedyś używałem ben-gaya czerwonego na rozgrzewkę, ale wycofali go z produkcji. Co prawda była to maść rozgrzewająca, ale dzięki niej nie wiedziałem co to kontuzje i bóle stawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...