Skocz do zawartości

[rower] rower przyszłości


Rekomendowane odpowiedzi

Aby coś było rowerem elektrycznym (ang. e-bike) to musi spełniać pewne warunki. Wg obecnych przepisów (polskich), sprzęt który pokazało Audi nie jest rowerem, tylko motocyklem. Na dodatek, motocyklem, którego nie będziesz w stanie zarejestrować, bo nie ma wymaganego wyposażenia. Słowem, bardzo fajna, bezużyteczna zabawka.

Gdyby nawet zdobyli homologację i dałoby się zarejestrować, to chcąc być obiektywnym trzeba porównywać to do innych motocykli, a nie rowerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

No to odgrzewamy kotleta:

http://www.geekweek.pl/energy-return-wheel-opona-rowerowa-bez-powietrza/370283/

 

opona niepneumatyczna, koniec łatania, koniec wożenia dętek, wyrzućcie pompki podobno nawet kumuluję energie kinetyczna (ujemny opór toczenia :w00t:) perpetuum mobile

Tylko jak toto na obręcz założyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie masz jedno standardowe ugięcie opony, bo to przecież producent wie najlepiej jak się najwygodniej jeździ. Chyba, że różne "opony" z innym modułem sprężystości.

Co do wagi to producent chce dodać boczne ścianki podobnie jak kiedyś widziałem karbonową ramę o konstrukcji ażurowej, która miała tam być jakaś mega lekka a przy tym sztywna tylko właśnie jak to potem opłukać po takiej trasie i jak wrócić z błotnym balastem.

1695790_bikeframe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tiaaa... Tak to jest robaczki jak czytacie tylko polskie stronki.

 

Jakby ktuś zagladnął do źródła to by wiedział że:

 

1. Jest to koncept.

2. Do testów opona jest otwarta, w wersji produkcyjnej bopczne ścianki maja byc pokryte membraną.

3. Przewidywane są różne twardości imitujace różne ciśnienia.

 

Koncept sie liczy panowie, a nie odrazu krytyka :P

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

oj Ivanie

o membranie na boku czytałem

o różnych tawrdościach też-ale jak się to ma do 20km dojazdówki po asfalcie i 50kolejnych w terenie?

opony mam zmieniać? :)

wierzysz w to rozwiązanie?

najbardziej podoba mi się "stymulator mocy" :) coś jak biopacy/rotary dodające nadziemski power

koncepcja jak koncepcja można podyskutować

 

przy okazji dla wyznawców Boga Wagomira - jest szansa, że będzie to ważyło mniej niż ultralajty na płynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

No nie wiem jak Ty ale jak dla mnie sprawa asfalt-teren jest niebyła. Jestem zbyt leniwy aby zmieniać ciśnienie na dojazdówkach na wyższe a potem upuszczac po wjeździe w teren :D

 

Poza tym, kto jeździ na terenowych oponach po asfalcie :P ?

 

No i raczej nie byłoby opcji zmiany, gdyż te papucie są klejone do obręczy - takie niby szytki?

 

Waga? Pytanie do zdecydowanie nieodpowiedniej osoby :icon_mrgreen:

 

Co zasie tyczy tego oddawania mocy - dobrze że nie moczu - to koncept był poprzednio eksplorowany w kołach samochodowych bodajrze Michellin'a. Czy to działało nie mam pojęcia...

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

zdecydowanie temat wagi nie było do Tła :) (mnie też zresztą)

ot ciekawostka i tyle

z drugiej strony, pamiętasz mavica electronica?

pojawił się ,namieszał, zniknął a teraz po latach zaczyna wchodzić do grup amatorskich w dopracowanej wersji inych producentów

takie koncepty na pewno są potrzebne

i nasza krytyka też, żeby były jeszcze lepsze koncepcje, żeby z mniejszą ilością wazeliny przypodobieć się "masowemu odbiory" itd itp...

A w temacie: jak dla mnie jeszcze pytanie - czy przebita dętka to największy problem rowerzysty? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Hmmm... Jak dla mnie nie...

 

Niech ktoś zaproponuje koncept Zamiast Łańcucha oraz Zamiast Przedniej i Tylnej Zmieniarki - taki co nie waży tonę i nie wymaga jakiś fikuśnych ram :)

 

No bo niby mamy rozmaite Meserszmity, koncepty Canyona i adaptacje piast wielobiegowych jako skrzynek z przełożeniami ale to słabo spełnia powyżej przeze mnie postawione warunki...

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No własnie dotarłeś do sedna sprawy!

 

Od lat czekamy na wszelakie skrzynki wielobiegowe, takie trwałe, w miarę lekkie i z dobrym zakresem.

Ostatnio miałem nadzieję na Piniona. Ale po przeczytaniu pierwszych testów po raz kolejny osłabł zapał

Za dużo biegów, luz na korbach podczas zmiany biegów itd

Chyba tylko jak na razie rohloff w tak długim okresie użytkowania się broni (mówimy o terenowych warunkach)

 

Jakieś "przecieki" czytałem o "tajemniczej" skrzynce shimano (coś koło 14 biegów) skrzętnie schowanej w najmroczniejszych mrokach korytarzy też Japońskiej Godżilli, ale najpierw trzeba wyciagnąć ile się da od przerzutek, dodać biegów, potem elektronika a potem może.... damy Wam łaskawie tą naszą cudowną skrzynkę.

 

A jak nie wiadomo o co chodzi.... bo czy komuś dziś opłaca się jeszcze robić "niezniszczalne albo wolno zużywające się" części?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

O-to-to-to-to-to-to...

 

Rolo się broni ale ma też swoje ewidentne ograniczenia. Wsadzenie tego do tyłu dodaje 1kg masy rotujacej do koła. Jak przy sztywniaku wyprawowym nie robi to większej różnicy, szczególnie tym co kichaja i pluja na Artefakty Boga Wagomira to luz. Ale jeśli dochodzi do tego zawias...

 

Niby ludzie wstawiaja Rolo do fulasi ale MUSI to upośledzć pracę dampera. Nie ma mocnych...

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

ano ano ano

albo jak (chyba) Szalony Nicolai lokować Rolo w centralnej części ramy

 

Zresztą czy to Ołtarz Boga Wagomira czy nie, w sytuacji półsztywniaka z mocnym amorem z przodu może ta waga jakoś się rozłoży równomiernie, ale już przy pełnym sztywniaku doopa - ciążyć musi niemiłosiernie.

 

Co do Godzilli szanse na zaistnienie na globalną skalę rosną ( w porównaniu z takim np pinionem) - od lat Shimano potrafi narzucić swoje warunki producentom (tu dopasowanie ramy do skrzynki) i ma doświadczenie co by nie mówić w robieniu piast planetarnych.

 

Tylko, że rozmowy na temat skrzynek biegowych czy piast pamiętam z czasów włochatego młodzieńca a przez te wszystkie lata nie przybliżyliśmy się do końca tęczy ani o metr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

czytałem kiedyś (ale czy dziś można wierzyć słowu pisanemu?) jakiś wywiad z ludźmi od Meserschmidta po tym jak temat po cichu upadł (te korby to było dla mnie wielkie WOW!), jak to ktoś powiedział -ciężko stworzyć coś o wadze origami i mocy małego samochodu sportowego. Ile w tym prawdy? Faktem jest - mesereshmidt nie poleciał zgodnie z planem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

z ciekawostek jaki mi się przypominają które zniknęły albo przyjęły po latach

nie licząc równoczesnego z piastami paska napędowego (ten jako tako się przyjął)

 

- electronika w leftym i K2 ( po latach wróciła u foxa)

- napęd z tworzywa sztucznego - około 2000 pomysł jakiegoś inż. rumuńskiego pochodzenia, bo.. łańcuch rdzewieje (to jest największy problem w rowerze!)

- osie i łożyskowanie typu hollowtech - cannondale całą dekadę temu

- telelewery i inne noleny, ampeki itd (bo amor nie zapada się podczas hamowania) to nadal pojawia się w co pomniejszych manufakturach

- samopompująca się opona (ten rok? raczej rower miejski) zobaczymy co z tego będzie

- kasety ceradure - nie pamiętam kto to robi-ultralekkie ale co ważniejsze podobno mega trwałe (tylko cena do trwałości była chyba niewspółmierna)

- przerzutki i hamulce sterowane hydrauliką, zostało w tarczówkach i napędach 5rot

 

a teraz wchodzą drukarki 3D-każdy może sobie wydrukować rower :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze akurat pracę magisterską na temat wytrzymałości mechanicznej takich materiałów z obróbki przyrostowej i jeśli to jest FDM jak mi się wydaję, bo widać włókna to raczej nie do jazdy.

"Wydrukowane" są najbardziej obciążane miejsca ramy, a tym materiałom daleko wytrzymałościowo do metali. Myślę, że jechać by się dało, ale radziłbym omijać dziury w drodze i nie stawać na pedałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

Proponuję komenty autora przeczytać a nie głupoty pisać :P

 

 

I did a FEM analysis and from that point i started modelling.

The parts are printed in stainless steel.

The melted powder in the end is 99.5 % - 100 % solid.

That means the material density is better than it is for castings.

Because of that i am able to remove material on some points.

Yes it is ridable:)

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...