Skocz do zawartości

[korba] optymalna 2x10 dla 29er


Greg00

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę znaleźć nigdzie informacji odnośnie tego czy korba 2x10 będzie kompatybilna z kasetą 9rz? To jest kwestia zastosowania tylko łańcucha pod 10rz?

Planowałem u siebie przerobić SLX 3x9, ale z racji krótkiego ogona na środek wejdzie mi maksymalnie 36T (choć i tego pewny nie jestem). Z moich obserwacji wiem, że 26 i 38 z przodu będzie idealnym rozwiązaniem przy kasecie 11-32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich, właśnie składam swojego pierwszego 29er'a. Stanąłem przed dylematem w postaci wyboru korby :)

Przeczytałem cały wątek, i o ile wybór dużego blatu jest dla mnie łatwy, to zastanawiam się co z małym.

Generalnie jeżdżę po relatywnie płaskim terenie, jednak parę razy w roku jadę w góry. I tu pytanie...

Jak sprawdzają się małe blaty na stromnych podjazdach o nachyleniu ok 25-30st? Na 26" robię je na małym blacie 22, ale nie wiem jak to się przekłada na koła 29".

Można to jakoś przeliczyć, że np blat 24 w 29" to odpowiednik 22 w 26" ?

 

Nie chciałbym wpychać roweru np na przełęcz karkonoską :)

 

Ps. Swoją drogą fajny patent z tą wymianą blatów w zależności od terenu, jest to jakieś rozwiązanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to jakoś przeliczyć, że np blat 24 w 29" to odpowiednik 22 w 26" ?

 

oczywiscie ze mozna, zalezy w ktora strone liczysz, ale generalnie 29/26 albo 26/29 i masz mnoznik tarcz z przodu (patrze i widze ze ty liczyles 'na odwrot' ;))

 

czyli zapomnij zeby miec odpowiednik 22, bo musialbys wstawic 20-ke w przypadku 29-era. reszte sam sobie policzysz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze mozna, zalezy w ktora strone liczysz, ale generalnie 29/26 albo 26/29 i masz mnoznik tarcz z przodu (patrze i widze ze ty liczyles 'na odwrot' ;))

 

czyli zapomnij zeby miec odpowiednik 22, bo musialbys wstawic 20-ke w przypadku 29-era. reszte sam sobie policzysz ;)

 

 

Hmm teraz w 26" mam 3x10 i przełożeń jest aż zbyt wiele :) ale za to wjadę prawie wszędzie. Jak to będzie na dwóch blatach? Hmm chyba po prostu muszę dorwać jakiegoś 29er i sam sprawdzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to jakoś przeliczyć, że np blat 24 w 29" to odpowiednik 22 w 26" ?

 

Nie chciałbym wpychać roweru np na przełęcz karkonoską :)

 

 

Oczywiście, że można przeliczyć.

22:32=0.6875

24:32=0.75

Obwód koła tylnego z NN 2.25 to ok 206cm, więc każdy obrót korby to:

0.6875x206=141,625cm

0.75x206=154,5cm

Teraz niech ktoś wrzuci obwód koła 29" z NN 2.25 i można policzyć różnicę. Policzyć dla innych młynków/kaset...

Edytowane przez marcinusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można przeliczyć[...]

 

tylko po co tak pod gore ? chcesz liczyc obwod kola, jak dla kazdej opony jest inny ? pewno ze dokladniej, ale taka mysle ze zwykle podzielenie 29/26 i pomnozenie przez ratio z 26-ki daje nam wynik w 29-erze

 

czyli np jesli w 29-erze mam mala tarcze 26 zebow to tak jakby mial 29 zebow w 26-ce (29/26x26=29), czy dajmy na to 24 w 26-ce to jak ~27-ka w 29-erze.

ratio liczy sie j.w. - przednia tarcza dzielona przez tylna i teraz wiesz ze np:

 

ratio w 26-ce z przelozeniami 22/34=0,64

a ratio w 29-erze z takimi samymi przelozeniami to 22x29/26 / 34 = 0,72 - czyli znacznie twardziej (czym mniejsze ratio tym bardziej miekko)

 

itd itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko po co tak pod gore ? chcesz liczyc obwod kola, jak dla kazdej opony jest inny ? pewno ze dokladniej, ale taka mysle ze zwykle podzielenie 29/26 i pomnozenie przez ratio z 26-ki daje nam wynik w 29-erze

 

itd itp

 

W sumie masz rację. Pod warunkiem jednak, że stosunek obwodu koła 26" do 29" rzeczywiście ma się jak 26/29, czyli że nazewnictwo nie rozmija się praktyką. A to nie takie oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od tygodnia jeżdżę na 2x9 (w górach miałem z przodu 22 i 32, z tyłu 11-32), więc pozbyłem się tylko blatu, ale na oponach ważących ~1kg 2.4'' nie zamierzam po asfaltach pędzić 40km/h :)

po powrocie zmieniłem tarczę 32->36 (która przyszłą w między czasie)

i w pełni coś takiego mi na razie wystarcza, 36 i 11 z tyłu pozwalają na jazdę do ~45km/h, ale dopóki nie założę lżejszych opon, to ledwo 40km/h osiągam :)

w przyszłości zmienię kasetę na 10s 11-36 i wtedy przednią zębatkę 22 -> 24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

razorjack, udało Ci się to ustawić tak, żeby nic nie ocierało na środkowej tarczy w pełnym zakresie kasety?

Mam teraz 2x9 i o ile przy 32 z przodu było idealnie, to przy 36 nie udało mi się tego ustawić tak, żebym nie musiał korzystać z mikroindexu w przedniej manetce (przerzutki i manetki mam pod 3x9). Muszę się z tym jeszcze pobawić, ale dobrze byłoby wiedzieć, że to możliwe. Jeśli się nie dogadam ze sprzętem, będę musiał kombinować z przerzutkami i ewentualnie korbą pod 2x10.

 

Na przełożeniu 36/11 spokojnie można dokręcać do 40km/h. Taka prędkość wychodzi przy kadencji ok. 100, którą można utrzymywać stale (kwestia stylu pedałowania). W 29erze byłoby to ok. 44,5 km/h (przelicznik 622/559=1,1127 :)) Przy większych kadencjach można krótko dokręcać do jeszcze większych prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można przeliczyć.

22:32=0.6875

24:32=0.75

Obwód koła tylnego z NN 2.25 to ok 206cm, więc każdy obrót korby to:

0.6875x206=141,625cm

0.75x206=154,5cm

Teraz niech ktoś wrzuci obwód koła 29" z NN 2.25 i można policzyć różnicę. Policzyć dla innych młynków/kaset...

 

Czyli do którego przełożenia w 26" można przyrównać ustawienie 24x36 z 29era ? Czy liczę to tak :26") 22:36 = 0,611 29") 24:36 - 0,666 Wychodzi na to, że odpowiednik najmniejszego przełożenia w 29" (24:36) to pomiędzy 22:32 a 22:34 w 26" ??

Edytowane przez Lefty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Musisz jeszcze uwzglednic roznice wielkosci kol. Odpowiednikiem 24:36 w 29erze dla kol 26" jest:

24:32 lub

22:29,5 (22:30 bedzie troche bardziej miekkie)

 

Dzieki za odp. Czyli wychodzi na to, że trzeba mieć zdecydowanie więcej siły w nodze na 29" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ales wyglowkowal... dziwi mnie, ze nie doszedles do wniosku, iz w 29erze trzeba miec po prostu lzejsze przelozenia...

 

A Tobie o co chodzi? Jak czegoś nie wiem to czytam forum, a jak dalej nie wiem to pytam. Jak widać koledzy wiedzę mają i chętnie odpowiedzieli. Natomiast twój post akurat nie wnosi żadnych wartości merytorycznych więc nie rozumiem w jakim celu go pisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doświadczenia powiem, że jeżeli ktoś jeździ po górach to przy założeniu, że z tyłu ma największą 36, mała zębatka powinna być 22 lub 24. Próbowałem jeździć z 26 na początku, bo taka seryjnie była korba XT i niestety męczyłem się mocno. Warto przypomnieć, że nie zawsze wjeżdżamy ze świeżością pod górę. Czasem jest to 50-60ty kilometr maratonu, który ma sumę przewyższeń 2000+ i warto utrzymywać zdrową dla mięśni i stawów kadencję.

38 jako duża zębatka daje wystarczająco radę przy jeździe w terenie, a nawet lekkich górkach asfaltowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doświadczenia powiem, że jeżeli ktoś jeździ po górach to przy założeniu, że z tyłu ma największą 36, mała zębatka powinna być 22 lub 24. Próbowałem jeździć z 26 na początku, bo taka seryjnie była korba XT i niestety męczyłem się mocno. Warto przypomnieć, że nie zawsze wjeżdżamy ze świeżością pod górę. Czasem jest to 50-60ty kilometr maratonu, który ma sumę przewyższeń 2000+ i warto utrzymywać zdrową dla mięśni i stawów kadencję.

38 jako duża zębatka daje wystarczająco radę przy jeździe w terenie, a nawet lekkich górkach asfaltowych.

 

 

Właśnie dlatego dopytuję :) Sam będąc w górach często używam młynka gdyż jestem zwolennikiem większej kadencji.

Raczej w moim przypadku padnie na 24/38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...