Skocz do zawartości

[korba] optymalna 2x10 dla 29er


Greg00

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już na koncie jedną korbę przerobioną na dwa blaty 36/22 w rowerze siostry (26er).  Teraz planuje zrobić to u mnie (Accent Peak 29)  z zastosowaniem tarczy 38z .   I tak na sucho oglądam, przyglądam  i obawiam się czy zębatka 38 zmieści mi się w miejscu obecnej "dwójki" czy nie będzie jej "przeszkadzał" tylny trójkąt. Mieliście taki problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy od ramy , u mnie wszystko git a w accent peak 2013 tez działa ;) , Jak mialem korbe 3 blatowa XT to tarcza Alivio38 z byla na styk  widac jeszcze slady na ramie po zaciagnieciu łancucha;)

 

Przy 2 blatowj jest zdecydowanie lepiej;) ale zawsze mozna dac podkladke wiecej i bedzie lepiej

Edytowane przez GhOsTwrc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peak ma mufę 73, więc dodatkowej podkładki się nie dołoży w przypadku HT2, a właściwie przełoży, bo dokładać nie można (przekładać zresztą też). Przy ''standardowych' suportach można dobrać coś dłuższego, ale trzeba pamiętać, że obowiązuje coś takiego, jak linia łańcucha.

Na moje oko 38T do peaka wejdzie bez kombinacji. Sam ma 36T i jest to optymalne pod moją nogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Moim zdaniem najlepiej jest mieć blat 38 a do tego mlynki w zaleznosci od terenu 22,24,26,28. Wymiana zajmuje kilka min

 

 

Jest jedno male, ale. Zwrocilem na to uwage poniewaz na blacie 38, bylo napisane 38x24.Zastanowilo mnie to po co na blacie jest tez bity rozmiar mniejszej tarczy.

Do porownania mialem tez korbe 38x26 okazuje sie ze rozstaw pinow jest inny - w w jednej 126mm, w drugiej 124mm. Nie wiem, czy przeklada sie to na jakosc zmiany przelozen, ale z jakiegos powodu SH tak to rozwiazalo.

Porownanie na przykladzie SLX 675.

 

10784477404_bede318d21_c.jpg

Edytowane przez Pulse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Pulse, którą alivio 38t wziąłeś?

Sam mam y1gl98100 38t i planowałem wrzucić 26t na młynek ale nie zwróciłem uwagi na to dodatkowe oznaczenie o którym piszesz.

Ma być oryginalnie do korby fcm411 48x38x28, więc dla mnie różnica niewielka i jakby trzeba było to zmienię plany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad rozmiarem korby do nowego roweru 29'. Kaseta raczej standardowo 11-36. Do tej pory miałem zestaw 3 rzędowy 22-32-44 i kasetę 11-32 przy kołach 26'.

 

Generalnie używałem średniego blatu z całym spektrum kasety, przy bardziej płaskich odcinkach oczywiście z blatu. Z młynka kręciłem rzadko i to przeważnie z 2-3 koronką od góry z tyłu. Największej koronki używałem rzadko - sztajfy które pojawiały się w Wiśle, czy na innych podjazdach gdzie wymagana była wysoka kadencja aby zachować trakcję na stromiźnie. Nie jestem typem siłowca, ale też nie lubię b.wysokiej kadencji.

 

Zastanawiałem się nad tarczami 39x26 właśnie z kasetą 11-36. Jakieś doświadczenia osób z dużych kół? (Wiem, że inaczej wychodzą przełożenia niż na 26' ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio przeszedlem z podobnego zestawu tyle ze kaseta 11-34, jezeli chodzi o uzycie to podobnie jak u Ciebie moze troche wiecej uzywalem najwiekszych koronek na kasecie.

 

W 29" mam 38x24 i z tylu 11-36 i jest ok, moglo by byc nawet troche bardziej miekko. 38x26 byloby zdecydowanie za twardo.

To wyjdzie "w praniu" na szczescie zebatki 24 i 26 nie sa zbyt drogie, wiec w razie jak sie nie trafi to mozna malym kosztem dopasowac naped bardziej do preferencji. Tak jak pisalem powyzej w SH (sprawdzane SLX 675) co prawda wielkosc tarczyc skorelowana jest z rozmieszczeniem pinow na blacie, wiec najlepiej trafic od razu.

Edytowane przez Pulse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mamy pytanko, pewnie banalne dla niektórych z Was,

 

czy w korbach sram można wymienić same ramiona ?

 

obecnie mam korbę sram s1000 gxp 44x33x22 o ramionach 175mm, mam mozliwość zakupienia korby s1000 dwublatowej 38x24 w komplecie z suportem gxp ale o ramionach 170mm. Do mojego wzrostu wolałbym mieć ramiona 175mm, czy można w tych korbach ramiona zamienić ?

 

Druga sprawa suport, czy suporty GXP do korb dwublatowych są inne niż do trzyblatowych ?  Jest też do kupienia s1000 2x10 38x24 ale bez suporu i zastanawiam się czy taka korba 2x10 38/24 pasowała by na mój obecny suport pod wzgledem dobrej regulacji, przekosów łańcucha itp.

Edytowane przez scooby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak odkręcę ramiona (z pająkiem) z mojej s1000 3 blatowej to założę je do s1000 dwublatowej, tak ?

 

jeżeli wszystkie suporty gxp są identyko to chyba lepiej mi będzie zostawić ten suport co mam i nie wykręcać go a kupić tą korbę s1000 dwublatową i złożyć z istniejacym suportem, wyjdzie to mnie taniej. Rozumiem, że kształt ramion korby jest taki, że odpowiednią linię łańcucha się uzyska bez cudowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam Wszystkich,

 

mam kilka wątpliwości odnośnie doboru korby do mojego roweru. Stan obecny Scott Scale Comp 29. Korba Alivio M430 44x32x22, przerzutka przednia Alivia Top Swing M430, kaseta 11-34 9rz. W starym rowerze (26) jezdziłem często na blacie, ale teraz po przesiadce na 29er częściej używam środkowej zębatki, a jak już blatu to tak z 3-4 zębatką od dołu z tyłu. Dodatkowo zmienił mi się styl jazdy z twardych przełożeń na bardziej kadencyjny.

 

Zastanawiam się nad zmianą korby żeby otrzymać napęd 2x9.

 

Opcja nr 1.

kupno korby 38x24 (prawdopodobnie Deore M615) - tutaj zastanawiam się jak będzie to działać z moją aktualną przerzutką? czy może ktoś potwierdzić, lub też zaprzeczyć że to będzie działać? Zakładam po lekturze tego wątku jak i innych, że korba ta z łańcuchem 9rz będzie działać bez problemu. Jeśli chodzi o przełożenia, to blat 38 zębów wygląda po analizie przełożeń ok, tylko mała zębatka ma 24 zęby. Przełożenia 22x34 lub 22x30 używałem, ale 24x34 też powinno dać radę.

 

Opcja nr 2.

kupno korby 36x22 (M545 lub M665), która jest dedykowana pod 9rz. Tutaj chyba musiałbym wymienić przednią przerzutkę na dedykowaną SLX M665, chyba że moja by dała radę. Blat 36 zębów jest na styk, tzn. na codzień wygląda że będzie ok, ale prawdopodobnie max. prędkość to tak koło 50km/h. Mała ma w tym przypadku 22 zęby więc tak jak obecnie.

Czytając dane w instrukcji serwisowej linia łańcucha to 46,8mm w stosunku do 50mm obecnie. Czy nie jest to tak że w tym przypadku zębatka 22 i 36 są w miejscach występowania małej i środkowej w 3 rzędowej korbie? Jak tak to czy da się to wyregulować tak żebym mógl używać prawie całej kasety z tyłu dla każdej zębatki bez ocierania o prowadnicę przerzutki? Swoją drogą czy nie będzie problemu z ocieraniem blatu 36 o ramę? (niestety na ten moment nie mogę tego sprawdzić na swoim rowerze).

Dla korb dwu rzędowych dedykowanych pod napęd 10rz. linia łancucha to 48,8mm.

 

Opcja nr 3.

zastanawiam się jeszcze nad kupnem korby 40x30x22.  Kwestia ta sama co w opcji nr 1, czyli współpraca przerzutki Alivio M430 z taką korbą.

 

Główne pytanie, które mam do Was to czy każda z tych opcji będzie możliwa do realizacji, czy też mogą się pojawić jakieś problemy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to moja 4 opcja, ale na razie najmniej sie nad nia zastanawialem. A jaka zebatke zalozyles, tzn od jakiej korby. Ostatnio byla aukcja zebatki 36 zebow z korby slx m665. Zamontowana masz dokladnie w miejsce srodkowej, czy jakos inaczej? Pod katem kosztow to jest na pewno na pierwszy miejscu :-) A mozesz cos powiedziec z praktyki na temat predkosci jakie da sie osiagac.

 

Zastanawiam sie jeszcze czy jak cos to lepiej brac zebatke wlasnie od slx 665 ktora jest dedykowana jako najwieksza, czy wystarczy np z korby deore gdzie byla montowana jako srodkowa - kwestia spadania lancucha poza blat. W razie czego to sruby trzeba wymienic na krotsze?

 

 

Wysłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 4

 

Edytowane przez adamm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje. A jeszcze mam pytanie o dlugosc osi, pozostawiles standardowa pod ta korbe czyli 118mm?

Udalo Ci sie tak wyregulowac przerzutke, ze wogole nie ociera czy jednak na skrajnych przelozeniach bedzie ocierac?

 

Wysłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To ja teraz opisze swoją przesiadke na 2x10

 

przerzutka prrzednia shimano xt m771 (9s) max pojemnosc 48...

Tylna m773 sgs shadow SLX itp.

Łańcuch slx hg75

Kaseta sram 1030 10s 11-36

Korba deore m615 24-38

Manetki slx m670 2/3x10

 

1.Włączamy najniższy bieg na manetce lewej.przykręcamy linke do przedniej przerzutk ina najniższym biegu,przełączamy manetke z 3rz na 2rz,włączamy 2 bieg,teraz ustawiamy położenie wózka za pomocą śrubek do wychyleń,wciskamy na 3 bieg i też ustawiamy(oczywiscie z tyłu zmieniając odpowiednio największa/najmiejsza zębatka....)

 

Po tej czynności manetka z 3 biegu schodzi tylko do 2 za jednym kliknieciem i odwrotnie .

Gdy najpierw ustawimy na 2 i przykręcimy linke nie będzie to działać....

 

Oczywiście ja przerzutke mam z obejmą poniżej wózka,i opuściłem jąna maxa,zostawiając 1cm miedzy zębatkądużą,a wózkiem na najniższym położeniu,,,,

 

Trcohe dziwnie wyglada jak sie przypatrzy wózek pod 48t z zębatką 38,ale działa perfekcyjnie wszystko,w przeciwieństwie do 44x32x22 gdzie ciągle cośocierało,zeby wrzucic 32 musialem na 3 bieg wrzucac ,a potem na 2 .bo inaczej sie nie dalo...

 

Biegów nie brakuje,jedynie na długiej prostej z dużym nachyleniem(czytaj z góry) gdzie bez kręcenia leczisz ponad 50.

Spokojnie na moim 29er wyciagam na 38x11 48 na prostej asfaltowej(dobrym asfalcie) i oponach 29x25 rara :)

 

Pod górke 24x36 jest chyba tak samo jak 22x34 :)

 

Także,całą zmiane oceniam na +,wkońcu na maratonach nie żongluje łańcuchem po środkowej i dużej tarczy.... Pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście też miałem problem z doborem przełożeń i tak z 3x9 (22-32-44 i kaseta 11-32) w rowerze 26' przesiadłem się na 2x10 (38-26 i kasta 11-36) w 29'. Uważam, że trafiłem z przełożeniami w dziesiątkę, ponieważ większość krótkich lub nie bardzo stromych podjazdów pokonuję z blatu - wykorzystując cały zakres kasety. W trudniejszym terenie zębatka 26 pozwala kręcić między podjazdami czy innymi sekcjami bez konieczności zapinania blatu. Początkowo były 24 zęby, ale jest to za mało moim zdaniem. Jest naprawdę nie wiele podjazdów na których by się przydała a w normalnym zastosowaniu XC i XCM wymusza szybsze przechodzenie na blat i korzystanie z małych koronek (co ma szczególne znaczenie w kasecie oblepionej błotem). Przy 26 nie brakuje nawet w górach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 29 mam 2x9 ... 36/20 (trybo ... polecam) kaseta 12/36. Dla mnie optimum. W gorach jest miodzio. Po plaskim tez. Taka przesiadka w 29 jest super tematem maratony w Zdzieszowicach czy miekini robilem tylko na zebatce 36 z przodu i polny zakres kasety ... polecam.

Wisla wymaga w moim przypadku mlynka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle nie rozumiem sensu ładowania młynka 24 i większego. Lepiej założyć 22 i kasetę 11-34 - te same przełożenia co 24 z przodu i 11-36 z tyłu, a waga mniejsza. A przecież są też młynki 26t. Po co? Żeby szybciej jeździć na młynku? Przecież one nie od tego są.

Mam teraz blaty 38-24, ale jak będę niedługo zmieniał, to na pewno założę 38-22 i kasetę 11-34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...