Skocz do zawartości

[suport] Ściąganie korby i wykręcanie suportu "po rusku".


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem ciekaw, czy da się jakoś ściągnąć domowymi sposobami korbę oraz suport. Musiałbym przeprowadzić taki zabieg, a niestety nie ma żadnych ściągaczy i specjalnych kluczy.

Jakie wiążą się z tym nieprzyjemności mechaniczne, bądź wizualne?

Porysowanie nie stanowi dla mnie jakiegoś specjalnego problemu. Chcę to jedynie odkręcić...

Ostatnio odkręciłem z obu stron śruby imbusowe i się zaciąłem, gdyż nie wiedziałem, jak ściągnąć korby...

Z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Najlepszy domowy sposób polega na udaniu się do sklepu i zakupie odpowiednich narzędzi :). Klucz kosztuje te ~15pln i ściągniesz bez problemu, a i na przyszłość się przyda.

Nie radzę używać młotków, francuzów itp, niewiele wskórasz, a poniszczysz sprzęt. Jest jeszcze taki bezinwazyjny sposób, zakładaj ac że masz korby na kwadrat: odkręcasz imbusy i idziesz pojeździć, ramiona powinne się poluzować i odpaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ściągacz do korb (kwadrat, isis, octalink):

http://allegro.pl/nowy-sciagacz-klucz-do-korb-na-kwadrat-promocja-i2228548966.html

do odkręcenia suportu potrzebny dodatkowy klucz, taki np. do suportu na kwadrat:

http://allegro.pl/klucz-do-kasety-osi-suportu-bike-hand-solidny-i2233848947.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kiedyś póki nie kupiłem sobie kluczy do suportu i kasety stosowałem dobry prosty patent. Zewnętrzny kołnierz miski suportu i zakretkę kasety nacinałem delikatnie szlifierką co 90 stopni (na głębokośc nie naruszająca gwintu) i młotkiem oraz tępym wybijakiem czy śrubokretem zakręcałem i odkręcałem ww. graty tysiące razy.Do dzisiaj w jednym miejscu nacinam szlifierą taką bruzdę. Kluczy do kasety i suportu nie wożę gorączkowo ze sobą na każda eskapadę a w razie czego szybciej wykombinuję od kogoś młotek i śrubokręt i zawsze sobie poradzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednej ramie miałem korbę zapieczoną na pakiecie shimano, gwint do ściągacza zerwany. Wykręciłem suport bez ściągania korby ustawiając śrubokręt na ząbkach suportu i uderzając młotkiem. Jednak nie licząc takich nietypowych sytuacji, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ściągacz i nie niszczyć gniazd taką prowizorką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

 

Wybaczcie pytanie ignoranta - czy w rowerze Unibike Vision GTS do ściągnięcia korby (podzespoły Shimano) potrzebny jest ściągacz w standardzie oktalink? A może dla bezpieczeństwa jakiś uniwersalny - do różnych systemów (ten podany powyżej w tym wątku, wg opisu aukcji to tylko kwadrat)? Możecie rzucić jakiś link? A klucz do kasety osi suportu, ten z drugiej aukcji, będzie pasował - wielowpust jest jeden czy też istnieją różne standardy?

--

LeHardi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Visionie, z tego co widzę, masz suport 7420ST, czyli kwadrat. Ściągacze ISIS/Octalink mają taką małą nasadkę na końcówkę: klik Ale ludzie używają zwykłych i jakiejś podkładki z monet groszowych czy małych krążków metalu i też się sprawdza.

 

Do suportów są różne klucze:

kwadrat, Octalink i ISIS*

miski Kinex/Campagnolo,

miski FAG

korby ze zintegrowaną osią/Howitzer.

 

*Jednakże są też specyficzne suporty Octalink, np. Shimano BB-7700 czy ISIS, np. Truvativ Giga Pipe, tu też musi być inny klucz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rajcę - fabrycznie montowany suport to rzeczywiście 7420ST. Niestety problem polega na tym, że w zeszłym roku posypał się wielotryb i został wymieniony wraz z łańcuchem i kołem łańcuchowym z korbą. Niestety nie wiem na co i nie wiem czy łącznie z suportem. :icon_redface: Skojarzenia z octalinkiem przyszły mi do głowy z powodu widocznego na zdjęciu w załączniku.

Tym niemniej powodem, dla którego pytam o ściągacz do korb jest pykanie dobiegające, jak mi się wydaje, z suportu. Chciałem tam zajrzeć i ewentualnie przesmarować. Ponieważ nie mam jeszcze narzędzi, prawdopodobnie skończy się wizytą w serwisie - tam ewentualnie popytam co i jak.

 

 

Pozdrawiam

--

LeHardi

post-133406-0-88558600-1335976773_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki - to już wiem, czego potrzebuję do ściągnięcia korb. Jeszcze tylko jedno pytanie o klucz do suportu.Czy ewentualnie coś takiego: http://allegro.pl/kl...2300387166.html może być? Bo rozumiem, że w przypadku: http://allegro.pl/kl...2233848947.html to jest tylko coś w rodzaju "głowicy" (końcówki), którą montuję do odpowiedniego "uchwytu". Pierwszy klucz jest z uchwytem, co ma dla mnie znaczenie, bo dopiero zaczynam kompletować narzędzia (póki co mam wielofunkcyjny "scyzoryk" może i uniwersalny, ale mało wygodny w użyciu) i nie mam jeszcze bazy np. do montażu takich końcówek jak ta z drugiej aukcji,

--

LeHardi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być i z rączką. Co prawda uważam, że do kwadratów i ISIS wygodniejsza jest osobna końcówka (gdy zaczynasz wkręcać suport lub wykręcasz i już się poluzował, możesz trzymać ręką za sam klucz, nie musisz kręcić całą rączką, ani kombinować, by uzyskać podobny efekt jak przy samej końcówce), ale jeśli nie masz conajmniej kilku rowerów do serwisowania i robisz to raz na długi czas, nie jest to wielkim problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu. Od dwóch dni coś mi szumi przy kręceniu. Po wczorajszej zwykłej konserwacji ustaliłem, że to coś z w okolicach suportu. Odkręciłem śruby imbusowe, założyłem klucz do zdejmowania korb i po tym jak ciężko szło (mimo psiknięcia do wewnątrz penetratora) zacząłem się zastanawiać czy poradzę sobie z ponownym montażem bez użycia młotka. Dzisiaj święto państwowe i nie ma szans na dostanie młotka lub ścisku ślusarskiego a rower potrzebny na dojazdy do pracy. Pytania są następujące:

1. Jak zamontować ponownie korby?

2. Czy będzie ciężko? (Czy wymagany jest młotek lub ścisk?)

3. Co oznacza szum w suporcie? Czy to objaw zużycia? (Rower ma przejechane prawie 1000 km bez konserwacji suportu, ale był kupiony jako refurbished, więc liczę się z tym, że wymieniono wszystko to co widać i tylko tyle) Czy też może piasek wewnątrz? (Ostatnie 5 tygodni rower przejeździł pod wodą każde 15 na 20 mil, bo deszczem się tego nazwać nie da).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zakładam ze korby na kwadrat. Tak więc zakładanie jest sporo łatwiejsze od ściągania, zakładasz korbę, wkręcasz śrubę i wkręcając ją ramię nachodzi na mocowanie. Skręcasz dość mocno i tyle, nie trzeba żadnych młotków ;)

Co do szumienia mogą już łożyska się odzywać jak suport jest niskiej jakości. Wykręć suport, wyczyść dokładnie za pomocą szczoteczki i benzyny ekstrakcyjnej zarówno suport jak i mufę, nasmaruj, złóż. Jak szum nie zniknie zostanie albo wymiana suportu, albo przyzwyczajenie się do szumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie próbowałem czyścić WD40, ale może akurat :). Miałem kiedyś tak że mi coś w suporcie pykało co obrót. Okazało się że winne było jakieś ziarenko piasku w mufie, przy czym pierwsze czyszczenie samą szmatką nie pomogło, dopiero wyszorowanie ekstrakcyjną dało radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w internecie swój suport jeszcze bez rozkręcania swojego roweru. Dobrze mi się wydaje, że nie mam po co rozkręcać bez nowego na wymianę? Z naklejki na zdjęciu nie bardzo mogę odczytać parametry. W jaki sposób są podawane parametry suportów abym mógł sobie dobrać lepszy zamiennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...