Skocz do zawartości

[pedały] raz jeszcze. Platformy i strapy


whynot5

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie tematy o pedałach są pozamykane, a chcę trochę popytać.

 

Rzecz w tym że straciłem zaufanie do SPDów po kilku incydentach z niespodziewanym wypięciem w najmniej odpowiednich momentach. Poczytałem tematy o wpięciach i zacząłem przekonywać się do strapów z którymi nigdy nie miałem do czynienia.

 

1. Zauważyłem, że jest kilka rodzajów pasków. Jedne idą równolegle do osi platformy, inne jakoś na skos. Przewinęła się też nazwa hold fast. Lepsze to to jest ?

Wprowadźcie mnie proszę w temat.

 

2. Pedały. Rozumiem, że potrzebne są platformy. Znacie coś godnego polecenia ?

 

Platform aż za duzo i nie wiem co brać, a pasków nie wiem gdzie szukać i nie wiem które brać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strapy na pewno trzymają stopę bardzo dobrze i są wygodniejsze od stalowych nosków (subiektywna opinia) choć stylistycznie są "mniej poprawne". Ja osobiście jeżdżę ze strapsami Mybag i dają radę choć trzeba trochę czasu spędzić na regulacji aby nie mieć za dużego luzu itp. Chociaż to z każdymi strapsami trzeba się trochę pobawić. Osobiście pewną wadą strapsów jest dla mnie to, że w przypadku gleby w zasadzie ciężko się wypiąć i ciągniesz rower za sobą. Dlatego ja powoli zastanawiam się jednak nad jakimiś zatrzaskami bo chyba tam łatwiej o automatyczną wypinkę?

 

Co do pedałów fajne są np. MKS Sylvan Track z ebaya za 100 z darmową wystłką. Albo jakieś klasyczne szosowe. Ważne tylko żeby miały otwory, przez które można przeciągnąć paski mocujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo właśnie to moja jedyna obawa. W razie wypadku to musi być cholernie niebezpieczne. Jestem pewien że z SPDów po prostu bym wyleciał, a tu trzyma solidny pas.

Nawet takie głupie sytuacje gdy tracisz kontrole czy równowagę i trzeba podeprzeć się nogą. Jak to jest w strapach? W SPDach bez problemu mogłem ratować się w ostatniej chwili. Jeździlem w tym systemie 3 lata bez przerwy, ale teraz chciałbym przerzucić się na zwykłe buty i pewniejsze połączenie z pedałami.

 

Mówisz torowe / szosowe? tak przeglądam foty to raczej dominują platformowe.

No i jak jest z tymi rodzajami pasków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są holdfasty i power strapy. Te pierwsze to zwykłe strapy, takie jakie znamy i używamy w większości. Power strapy to te montowane na skos. Różnica poza wyglądem jest taka że power strapy nie trzymają tak mocno buta i jakoś nie zdobyły mojego zaufania.

Ja próbowałem strapów i żeby wyjąć nogę i się podeprzeć nie było problemów. Zawsze większym problemem było szybkie włożenie buta w pasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeździłem na platformach Octane One w połączeniu ze strapami Veganskiego. Aktualnie (od niedawna) mam MKS Sylvan o których wspomniał ivosmo z noskami i paskami.

Szczerze mówiąc łatwiej i bardziej komfortowo było mi na platformach ze strapami. Może dlatego, że po prostu na nich zaczynałem i człowiek się przyzwyczaił. W noskach przeszkadza mi fakt, że wbijają mi się czasem w buty powodując ucisk biednych paluszków :) Może to kwestia obuwia. Fakt faktem jeżdżę na dosyć grubej podeszwie.

 

...

 

Co do pedałów fajne są np. MKS Sylvan Track z ebaya za 100 z darmową wystłką. Albo jakieś klasyczne szosowe. Ważne tylko żeby miały otwory, przez które można przeciągnąć paski mocujące.

 

Kolega chyba mówił o paskach do nosków a nie o stapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MTB mam spd a w ostrzaku strapy własnej roboty (dokładnie takie rozwiązanie jak fixed fabric) a wcześniej jeździłem w noskach. Strapy są mega wygodnie. Lepiej trzymają od nosków i powierzchnia styku buta z pedałem jest dużo większa niż w pedałach szosowych przez co mniej wbijają się w stopę. W kwestii gleby i ewentualnego problemu z odłączeniem się od roweru to sprawa ma się tak, że jak przesiadasz się na nowy system to zawsze będą problemy, ale po paru dniach będziesz się wpinał/wypinał nawet o tym nie myśląc. Szukając platform zwróć uwagę zeby miały odpowiedni otwór na przeciągnięcie paska bo wiele ma tam jakieś poprzeczki i trzeba to wycinać szlifować i nerwicy się dostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjęcie nogi, żeby się podeprzeć gdy tego chcesz nie jest problemem, włożenie nogi w pasek po paru dniach też już przychodzi automatycznie. Podparcie się w momencie kiedy tracisz równowagę faktycznie może być nieco problematyczne na początku ale i do tego można się przyzwyczaić.

 

Osobiście preferuję takie pedały:

 

mks_sylvan_road.jpgsylvan-track-med.jpg

ze względów stylistycznych. To też platformy.

 

pjetr ja jeżdżę na takich Sylvanach jak te po prawej + strapy Mybag. Trzeba tylko złożyć na pół paski mocujące, żeby przeszły przez te wąskie otwory albo pomóc sobie kombinerkami i gra gitara.

 

Generalnie dużo bardziej wolę strapsy niż noski stalowe. Noski cholernie tną buty, w strapsach możesz głębiej włożyć stopę i lepiej trzymają. Dodatkowo szerokie strapy z pasa samochodowego nie wrzynają się tak w stopę jak cienkie paski skórzane/parciane w noskach.

 

Stalowe noski są fajne jak mamy ładną pogodę - lato, wiosna i śmigamy w jakichś miękkich butach, które za bardzo nie zwiększają gabarytów stopy - jakieś trampki czy coś. Po przesiadce na bardziej zimowe buty był (w moim przypadku) dramat - noga wyślizguje się z noska, gruba podeszwa i czoło buta sprawiają, że nie mam w ogóle poczucia połączenia z rowerem i nie czuję tak dobrze jego reakcji z noskami. W strapach nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

 

Jak się sprawdzają strapy MyBag ? Ciekawa oferta.

Jest jakaś alternatywa łatwo dostępna ?

 

Nigdy nie jeździlem na platformach ale raczej sklaniam sie ku tych mniej szosowych (dh/fr/bmx) jesli chodzi o wyglad. Widze podział na maszynowe i kulkowe. Kulki bardziej znośne cenowo. No i podzial na alu i tworzywa sztuczne - I tu nie bardzo wiem w co celować.

 

@pietr, w jakim modelu octane one smigałeś ? całkiem ładne

 

dartmoor ma też tego troche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigałem na Octane One Static Pro.

 

pjetr ja jeżdżę na takich Sylvanach jak te po prawej + strapy Mybag. Trzeba tylko złożyć na pół paski mocujące, żeby przeszły przez te wąskie otwory albo pomóc sobie kombinerkami i gra gitara.

 

Nie wiem czy veganskie uda mi sie tak złożyć na pół :) Będę musiał sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze znanych mi producentów strapów: MyBag, Veganski, Fixed Fabric.

 

pjetr zanim zakupiłem jakieś paski pytałem się mailowo veganskiego czy da radę ożenić jego wynalazek z takimi pedałami to stwierdził, że jak się uprzeć powinno dać radę :P Ale nie wiem, w praktyce nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam te tzw. power gripy (te na skos), również hand made i muszę przyznać, że są całkiem wygodne, dobrze trzymają i są dosyć filigranowe w stosunku do strapów-nie psują aż tak wizerunku klasycznych rowerów. Na ten sezon planuję trochę dopracować konstrukcję jeszcze, zobaczymy.

Nie każdy wie, że do nich stopę trzeba włożyć też lekko po skosie, i dopiero wyprostować, wtedy paski się napinają i dobrze trzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już jesteśmy w temacie to mam do sprzedania taki zestawik:

Platformy animal hamilton polikarbon czarne nieprześwitujące

i klasyczne czarne paski veganskiego już chyba nie do dostania, klasyka gatunku :)

Stan praktycznie jak nowe, tak jak widać na zdjęciach.

 

pedayipaski.jpg

 

Propozycje cenowe zainteresowanych proszę na PW.

Zestaw nie jeździł w ziemie, jeżeli bedą zainteresowani to prześlę aktualne zdjęcia, ale dopiero gdzieś za miesiąc, bo teraz jeszcze muszą pojeździć. Chyba że ktoś będzie miał mega ciśnienie to dogadamy się wcześniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam problem z doborem pedałów pod strapy. Główną przeszkodą jest cena, max 50zł(no bo jaki jest sens kupować pedały droższe od korby?!). Może ktoś mi coś polecić, ew dać jakieś namiary na ciekawy sklep(może być zagraniczny)?

 

edit: znalazłem coś takiego: http://mollettadesign.com/products-page/bicibands/biciband-arancia/#.T9bqTyt1BCA dość ciekawy system montowania, chyba na zwykłe pedały bez otworów na strapy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...