Skocz do zawartości

[kompedium] Kompatybilność napędów 7/8/9/10 s


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie z tymi przerzutkami to nie wiadomo. Zastanawia mnie tylko czy chodzi o to, że ciaśniejsza bądź szersza jest prowadnica, czy o samą korbę, a może o manetki i mają lekko inny ciąg.

Manetki XT na 9 śmigały u mnie z przednią Alivio dedykowaną do 8 i obecnie z SLX dedykowaną do 9 więc raczej kwestia korby i szerokości prowadnicy niż manetek. Alivio działała trochę gorzej niż SLX z łańcuchem na 9 i korbą 22-32-44, ale ciężko jest mi stwierdzić czy wynikało to z tych domniemanych niekompatybilności czy z tego, że miała już wyczuwalny ręką luz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcialbym sie tylko upewinic czy wszystko zrozumialem, poniewaz w tabelce na 1 stronie nie ma krzyzyka przy zadnej kasecie dla przerzutki 10 biegowej.

Moge okazyjnie kupic przerzutke przednia 10 biegowa, Shimano XTR ale tylna kaseta ma tylko 8 zebatek. Rozumiem ze niestety takie polacznie nie bedzie dzialac? Czy jest mozliwosc jakiejs regulacji/naciagniecia?

 

Z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę się nie sugerować tabelką gdyż jest to tylko przykładowa forma ułatwiająca rozeznanie w możliwej kombinacji różnych grup. Jednakże nie zawiera ona wszystkich możliwych kombinacji.

 

wooju tak jak już wcześniej pisałem ja miałem problem gdy używałem przerzutki przedniej przystosowanej do innej liczby biegów niż rzeczywista ilość biegów. U mnie była to różnica tylko jednego biegu u Ciebie będzie aż dwóch więc wątpię by to działało. Ja od 5 lat używam przerzutki Down-Swing LX'a (M581) i nie myślę jej zmieniać. Podobno są sztywniejsze i nie łapią luzów tak szybko jak Top-Swing ale zdania są podzielone. Down-Swing nie zapycha się tak łatwo w błocie ale też chodzi trochę ciężej. Takie są moje prywatne odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Niedawno wymieniłem wolnobieg 7rz. na kasetę 8 rz. : Shimano CS-HG31 8 rz. (11-30).

W niedalekiej przyszłości zamierzam wymienić jeszcze korbę i tu mam pytanie czy do mojej kasety mogę zastosować korbę np. Shimano przeznaczoną na kasetę 9-cio rzędową czy muszę szukać korby specjalnie przeznaczonej do 8 rzędów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba na 9s będzie działać z kasetą na 8s bez problemu i na odwrót też. Pamiętaj jedynie aby kupić łańcuch odpowiedni do kasety czyli w twoim przypadku na 8s zawsze będzie to ładniej chodzić... chodzą głosy, że można tu mieszać łańcuchy. W zimówce mam łańcuch PC-99 na kasecie 8s i wszystko działa bardzo ładnie. Więc chyba jednak się da a jak jest na odwrót tego nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytlumaczy mi ktos dlaczego korba pod dyna sys nie bedzie dzialala z napedem 8 czy 9 rzedowym? To wina korby czy tarcz w niej?

Tarcze w takiej korbie są nieco bliżej siebie w porównaniu do korb 8 rzędowych.

Moge kupic tanio taka korbe i w ostatecznosci moge zalozyc do niej tarcze z pod 9tki

W jakim celu?

Grubość łańcucha 10 i 9 jest taka sama(wewnętrzne ogniwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pytałem czy przerzutka przednia 9s obsłuży 7s.

Zaryzykowałem i kupiłem przerzutkę 9s, i okazało się, że działa, tylko trzeba się troszkę namęczyć z regulacją :)

Ale to chyba wynika z mojego niedoświadczenia w serwisowaniu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi przednia z pod 9 dziala z kaseta 8 ociera na 2 ostatnich malych koronkach kasety na srodkowym blacie, wiec na nich nie jezdze :)

 

 

Tarcze w takiej korbie są nieco bliżej siebie w porównaniu do korb 8 rzędowych.

 

W jakim celu?

Grubość łańcucha 10 i 9 jest taka sama(wewnętrzne ogniwa).

 

 

czyli wg Ciebie korba od 9 nie ma tez prawa dzialac z kaseta 8? akurat mam korbe pod 8 z tarczami pod 9 i dziala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pipiaro sprobuj przerzutke przykrecic pod katem, u mnie czasami taka niezgodnosc montazowa zdecydowanie poprawiala sytuacje :)

Próbowałem ustawić na różne sposoby i nie przynosiło to zamierzonego rezultatu. Dałem za wygraną i kupiłem nową przerzutkę SLX mega 9 i po założeniu wszystko gra jak w zegarku,Dziś zrobiłem mały test w terenie i przerzutka zmienia biegi bardzo szybko w górę jak i w dół nawet pod mocnym obciążeniem .Do tego niec nie obciera na żadnej kombinacji nawet na dużych przekosach łańcuch(oczywiście tak nie jeżdżę tylko sprawdzałem). A mój stary Deore LX odchodzi na zasłużony odpoczynek. :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na ta taki układ - mam przerzutki i kasetę na 7 s plus łańcuch HG-40 i chciałbym zmienić korbę na Shimano FC-M442, czyli teoretycznie 9 s. Będzie dobrze działać, czy nie chcąc wymieniać wszystkiego, muszę brać Shimano FC-M410?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec

Jakoś nie widzę specjalnie różnicy między tymi korbami. Mam FC-M442 i kupiłem ją jeszcze jak jeździłem na 8-mio biegowym napędzie. Nie wybyło żadnych problemów. Nie powinno być też w przypadku 7-mio biegowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wg Ciebie korba od 9 nie ma tez prawa dzialac z kaseta 8?

A dlaczego ma nie działać?

W tamtych postach chodziło o co innego.Pytanie było,czy można założyć zębatki od korby 9 rzędowej do korby dyna-sys.Odpowiedziałem w jakim celu,skoro łańcuch 9 rzędowy i 10 rzędowy mają takie same ogniwa wewnętrzne.Łańcuch 10 rzędowy ma węższe ogniwa zewnętrzne,bo zębatki w kasecie 10 rzędowej są bliżej siebie,bliżej jak w 9 rzędowej i 8 rzędowej.Właśnie dlatego,że zębatki kasety 10 rzędowej są bliżej siebie,wolniej się zużywa łańcuch.Nie jest to moje zdanie,tak twierdzi Shimano.Firma pracuje nad systemem 11 rzędowym.Zaczyna się też promować korby 2 rzędowe,zamiast 3 rzędowych.Trochę się rozpisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciał wymienić przerzutkę tylną Shimano Acera. Mam dość duży problem z regulacją tej przerzutki (wychylenie śrubą regulacyjną w stronę - największej koronki nie chce mi zgrać się - po prostu przerzutka tam nie dochodzi). Dziwne to jest bo wcześniej było ok. Zastanawiałem się nad Shimano SLX ale ta przerzutka jest tylko do wersji 9 rzędowych. Ja mam u siebie na korbie trzy biegi natomiast z tyłu osiem. Co byście mi polecili aby grało ładnie, pięknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLX na 9s spokojnie będzie Ci chodził z kasetą 8s. A propos twojej przerzutki sprawdź czy masz prosty hak, być może jest trochę odgięty i dla tego nie wskakuję Ci największa koronka, druga sprawa to naciąg samej linki spróbuj ją mocniej naciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec
Ma ktos doświadczenie z kombinacją manetki od 3x9 + 9 rzędowa kaseta + przerzutka od 8speed?

Zależy jak duża pojemność kasety. Przy 11-32/34 może być problem bo w przerzutkach 8speed zębatki mają 13-15 ząbków. Prawdopodobnie będzie trzeba wymienić na 11T (koszt jakieś 10zł) żeby odległość zębatek przerzutki od kasety nie była zbyt mała.

A czy te korby Deore FC-M552/FC-M590-10 Dyna-Sys, będą współpracować z resztą napędu 9rzędów XT serii 770?

Nie widzę problemów w korbie i jej kompatybilności z napędem 9rz. Korba 2x Deore XT chodzi z napędem 9x bez problemów. Kwestia tylko regulacji przedniej przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...