Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

Zmierz odległość w lekkim rozkroku w butach w których będziesz jeździł. U mnie ta odległość to 88-89 cm. 19" faktycznie ma standover 840 mm, więc mam 4-5 cm zapasu. Dla mnie to wystarcza. Rama jest wysoka i stosunkowa krótka jak na dzisiejsze standardy geometrii progresywnej. Ale nie zapominajmy, że rower jest stworzony bardziej jako rower wyprawowy pod bikepacking, a nie typowy trail (choć i tak go reklamowali). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jarajek napisał:

problem ocierania piętą o tylne widełki ustąpił. Prawa korba delikatnie przesunęła się w prawo i to też mogło mieć wpływ o te ocieranie. Teraz musiałbym super koślawo ustawić stopę na pedałach, żeby haczyć o widełki.

a czy ten problem przypadkiem nie wystepuje u osob z dużą stopą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, gof napisał:

I przy okazji sprawdz czy w neutralnej pozycji na pedalach nie trącasz pietami o tylny trojkat, dla mnie to byla pierwsza rama w ktorej mialem taki problem.

O ile o sztycy już wiedziałem wcześniej (dzieki Jarajek :D) tak to obcieranie o trójkąt może faktycznie stanowić problem :(

Rower właśnie do mnie jedzie tak że będę miał okazję się przekonać, a jeżeli nie spasuje mi to zwrócę. Tylko zastanawia mnie jeden zapis ze strony sklepu odnośnie zwrotu "zgodnie z Ustawą z dnia 2 marca 2000 roku, w ciągu 10 dni od daty odebrania przesyłki z zamówieniem, możesz zwrócić zakupiony w sklepie internetowym produkt bez podania przyczyny. Taki towar nie może jednak nosić śladów używania, nie może być zniszczony czy uszkodzony, musi znajdować się w oryginalnym opakowaniu z jego całą zawartością." nie wiem jak rozumieć "nie może jednak nosić śladów używania" czyli co ? Jak się na nim przejadę to już nie mogę oddać ? Opony będą przecież już nie fabrycznie czyste, będzie skręcony a nie w kawałkach w których dotrze. Ktoś wie jak to wygląda w praktyce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

51 minut temu, popio napisał:

a czy ten problem przypadkiem nie wystepuje u osob z dużą stopą?

Prawdopodobnie tak. Jeżdżę w Adidasach 46 i 2/3. Długość całego buta 33 cm. Więc stopa duża. Co nie zmienia faktu, że im dalej pedał (i tym samym but) od widełek tym lepiej. Można jeszcze wymienić pedały na szersze (jak ktoś jeździ na platformach). Te fabryczne nie trzymały buta, szybko je wymieniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ta rama jest w porównaniu z podobnymi modelami innych firm dość wysoka. Tu jest standover 840 mm, a np. W Marinie PM2 rozmiar 19 ma 778 mm, przy podobnej geometrii. Trochę mi te opisane przez Was kłopoty dają do zastanowienia odnośnie zakupu 

2 godziny temu, Jarajek napisał:

Zmierz odległość w lekkim rozkroku w butach w których będziesz jeździł. U mnie ta odległość to 88-89 cm. 19" faktycznie ma standover 840 mm, więc mam 4-5 cm zapasu. Dla mnie to wystarcza. Rama jest wysoka i stosunkowa krótka jak na dzisiejsze standardy geometrii progresywnej. Ale nie zapominajmy, że rower jest stworzony bardziej jako rower wyprawowy pod bikepacking, a nie typowy trail (choć i tak go reklamowali)

Edytowane przez Regenade
Korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój jamis również dziś wystartował i bardzo się zmartwiłem "usterkami" występującymi w tym modelu. Nie znalazłem ich na innych forach, więc mam nadzieję, że to jednostkowe przypadki. Jedynie zaciekawił mnie wątek z suportem - warto go rozkręcać i dokładać podkładkę?

Co do: 

39 minut temu, plou napisał:

Rower właśnie do mnie jedzie tak że będę miał okazję się przekonać, a jeżeli nie spasuje mi to zwrócę. Tylko zastanawia mnie jeden zapis ze strony sklepu odnośnie zwrotu "zgodnie z Ustawą z dnia 2 marca 2000 roku, w ciągu 10 dni od daty odebrania przesyłki z zamówieniem, możesz zwrócić zakupiony w sklepie internetowym produkt bez podania przyczyny. Taki towar nie może jednak nosić śladów używania, nie może być zniszczony czy uszkodzony, musi znajdować się w oryginalnym opakowaniu z jego całą zawartością." nie wiem jak rozumieć "nie może jednak nosić śladów używania" czyli co ? Jak się na nim przejadę to już nie mogę oddać ? Opony będą przecież już nie fabrycznie czyste, będzie skręcony a nie w kawałkach w których dotrze. Ktoś wie jak to wygląda w praktyce ?

Wg UOKiK-u możesz sprawdzić rower: "UOKiK oraz Komisja Europejska: masz prawo korzystać tylko tak, jak robiłbyś to w sklepie stacjonarnym" W sklepie możesz się przymierzyć do roweru, przejechać po sklepie czasem poza nim. Ja mam zamiar skręcić wstępnie rower, i "pokręcić" się nim w domowym zaciszu - głównie sprawdzając czy rozmiar pasuje, no i teraz te nieszczęsne ocieranie butami. Więc nie powinienem naruszyć warunków zwrotu towaru.

 

edit:

Sklep powołuje się na nieaktualną Ustawę z 2000 roku, obecnie jest 14 dni na zwrot (ustawa z 2014 roku).

Edytowane przez Pankrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Pankrat napisał:

Jedynie zaciekawił mnie wątek z suportem - warto go rozkręcać i dokładać podkładkę?

Sytuacja wyglądała dokładnie tak:

https://masterbikepl.wordpress.com/2016/01/25/suport-gxp-czyli-bez-gumy-nie-ma-jazdy/

Tylko, że ja zamiast dokładania oringów pomiędzy suportem a korbą dołożyłem podkładkę pomiędzy suportem a ramą. Efekt ten sam z tą różnicą, że jest mniej miejsca na dostanie się błota w newralgiczne miejsce.

Suport wymieniłem na Accent BB-EX-PRO, nie mierzyłem głębokości misek Accenta i Srama, ale powinny być podobne. Jeżeli przerwa będzie na ok. 2,5 mm to dać jedną podkładkę. 

Edytowane przez Jarajek
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Godzinę temu, Regenade napisał:

no właśnie ta rama jest w porównaniu z podobnymi modelami innych firm dość wysoka. Tu jest standover 840 mm, a np. W Marinie PM2 rozmiar 19 ma 778 mm, przy podobnej geometrii. Trochę mi te opisane przez Was kłopoty dają do zastanowienia odnośnie zakupu 

Podejrzewam, że to celowy zabieg. Ten "wysoki sloping" wynika zapewne z chęci stworzenia maksymalnie dużej przestrzeni pod frame-bagi. Choć biorąc pod uwagę pozostałe wymiary, to ta rama jest faktycznie dość duża. Bedąc pomiędzy rozmiarami, to faktycznie chyba iść w rozmiar niżej niż wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, adamos napisał:

Bedąc pomiędzy rozmiarami, to faktycznie chyba iść w rozmiar niżej niż wyżej.

Też wyszedłem z tego założenia - zobaczymy jak przyjedzie. Ostatni raz na czymś "górskim" jeździłem jakieś 20 lat temu więc trochę będzie zabawy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pankrat Dzięki. Poczekam aż przyjedzie i zobaczę jak będzie, chociaż z moimi stopami wielkoluda rozm. 47,5 to chyba nie będzie nawet sensu wyciągać go z pudła ;)

Swoją drogą to dostałem maila że wysłano, ale nie ma żadnego odnośnika do śledzenia paczki, ani nr. przesyłki. Chyba będę musiał do nich napisać żeby mi go podali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, popio napisał:

ps. rzuciliście się na półtłuściocha jak Reksio na szzynkę

Mi już taki grubasek chodził po głowie od dawna (stalowy). Przegapiłem na początku sezonu Konę Unit X za ok. 3200 zł, dlatego zdecydowałem się na Jamisa który w obecnej cenie ma wszystko co mi jest potrzebne (tak mi się wydaje przynajmniej...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kona też spoko, jednak tutaj (oprócz gorszej geo - chociaż gusta są różne) będziesz miał amora i przyszłościowe standardy w piastach i normalne w suporcie. Nawet jak Kona była za 3200 zł to nadal mnie zastanawiało dlaczego tam jeszcze nie ma suportu na zewnętrzne łożyska? Zwykły Unit ma.

PS.

Jest wersja na 2019 rok. Oprócz ceny i koloru nic się chyba nie zmieniło. 5600 zł - ładnie się cenią :). Dołożyć 200 zł i ma się dwa Dragonslayery :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adamos napisał:

Podejrzewam, że to celowy zabieg. Ten "wysoki sloping" wynika zapewne z chęci stworzenia maksymalnie dużej przestrzeni pod frame-bagi. Choć biorąc pod uwagę pozostałe wymiary, to ta rama jest faktycznie dość duża. Bedąc pomiędzy rozmiarami, to faktycznie chyba iść w rozmiar niżej niż wyżej.

No to teraz już całkiem mam mętlik w głowie. Piszesz, żeby iść rozmiar niżej sugerując wybór mniejszej ramy ze względu na jej wysokość. Wszędzie się naczytałem o tej progresywnej geometrii, żeby brać jak najdłuższą ramę, bo tak będzie lepiej, chociaż nie wiem czy to ma akurat sens w przypadku roweru do bikepackingu i rekreacyjnej jazdy. Nie mając doświadczenia i porównania, nie wiem czy te 600 mm top tube nie będzie za mało 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regenade, czytaj komentarze z tej recenzji:

http://www.ridealongside.com/jamis-dragonslayer/

Podobne dylematy i identyczne wymiary do Twoich.

 

Ewentualnie możesz napisać do właścicielki (chyba 17") Dragonslayera, która opisuje swój rower na forum u Szajbajka. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości który rozmiar jest lepszy.

Edytowane przez Jarajek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
13 minut temu, Regenade napisał:

Nie mając doświadczenia i porównania, nie wiem czy te 600 mm top tube nie będzie za mało 

Każda małpa ma inną budowę ciała. ;) Absolutnie też nie radzę sugerować się samą wysokością przekroku przy doborze rozmiaru. To bardzo zła droga. Tym bardziej, że jest on przez różnych producentów mierzony w różnych miejscach górnej rury. Ze swoich obserwacji i doświadczeń zauważam jednak, że sam wahałbym się pomiędzy 17 a 19 cali w przypadku tej ramy, wybierając do tej pory ramy 18, 19, a zdarzyło się nawet, że i 20 calowe.
Mam 183cm wzrostu i 82 przekroku, jeśli miałoby to Ci pomóc. Przy tych wymiarach te 60cm górnej rury plus 7cm mostka w przypadku tej 17calowej ramy byłoby niemal optymalnie. 19-stka mogłaby okazać się zbyt duża. No ale też wolałbym przymierzyć się do obu.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jarajek napisał:

Regenade, czytaj komentarze z tej recenzji:

http://www.ridealongside.com/jamis-dragonslayer/

Podobne dylematy i identyczne wymiary do Twoich.

 

Ewentualnie możesz napisać do właścicielki (chyba 17") Dragonslayera, która opisuje swój rower na forum u Szajbajka. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości który rozmiar jest lepszy.

Opis na ridealongside.com jakiś czas temu to czytałem, sugestia taka żeby jeździć na L i się nie przejmować :-)

5 godzin temu, adamos napisał:

Każda małpa ma inną budowę ciała. ;) Absolutnie też nie radzę sugerować się samą wysokością przekroku przy doborze rozmiaru. To bardzo zła droga. Tym bardziej, że jest on przez różnych producentów mierzony w różnych miejscach górnej rury. Ze swoich obserwacji i doświadczeń zauważam jednak, że sam wahałbym się pomiędzy 17 a 19 cali w przypadku tej ramy, wybierając do tej pory ramy 18, 19, a zdarzyło się nawet, że i 20 calowe.
Mam 183cm wzrostu i 82 przekroku, jeśli miałoby to Ci pomóc. Przy tych wymiarach te 60cm górnej rury plus 7cm mostka w przypadku tej 17calowej ramy byłoby niemal optymalnie. 19-stka mogłaby okazać się zbyt duża. No ale też wolałbym przymierzyć się do obu.

No małpa ze mnie taka, że ape index wychodzi mi około 0.99, więc ręce niezbyt długie. A jeśli chodzi o jazdę to po ścieżkach tym rowerem bym nie szalał, mieszkam daleko od gór więc ewentualnie raz na jakiś czas pojeździłbym w górach, a reszta to bikepacking a na lekko to las i drogi gruntowe w mojej okolicy. Tak więc zakup 17'' wydaje się niegłupim pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, rambolbambol napisał:

@bladawiec

WINCYJ!!! Napisz co to się temu Inbredowi stało. 

Czemu taki wideł? Jaki to wideł? Którędy to jeździ i jak to jeździ? Co to za opony i obręcze?

Jestem mocno zaintrygowany tym potworem.

@rambolbambol

O ramie nie będę się rozpisywał. Poza tym, że Kajak Custom wymienił mi główkę w tak zwanym rozmiarze 44, co daje w przyszłości możliwość założenia widelca zarówno taperowanego i zwykłego na 1 i 1/8 cala. Główka jest ciut niższe od oryginalnej, bo oryginalna  miała 105 a ta ma 100 mm. no i zupełni inny kąt. Dla widelca o długości 48 cm daj kąt 66 stopni. Dla widelca 54 cm kat 64 stopnie. Wyobrazić sobie można, że trochę czoperowato wyszło. Po eksperymentach jakie daje możliwość przeprowadzać ten widelec wyszło mi że idealnie jak dla mnie jest z widelcem o wysokości 51-52 cm kąta nie mierzyłem ale coś pomiędzy 66 a 64. Widelec to stary poczciwy Marzzocchi Bomber Jr T. Rocznik "98. Jeśli chodzi o sam wideł to się nie będę rozpisywał. Jak jeździ cały rower to powiem, że po zmianie kąta rower złagodniał zdecydowanie. Potrzebuje przy tym dłuższego amorka około 50 cm.  Nie jeżdżę niem po górach bo ich tu nie ma. Teren raczej płaski ale też ścieżki do pracy i z powrotem.  Co do opon to Mitas (kiedyś Rubena) model Zefyros 2,25 al są dużo cieńsze od Race Kingów Continentala 2,2. Jeżdzi się na nich dość fajnie nie są balonowate, raczej szybkie. Obręcze to Blunt 35 kupione w Bick line bike chyba tu na forum ktoś je polecał. Wracając do widelca to jest on pod koło 26 ale dzięki podówjnej połce i odpowiednio długim goleniom oraz wymianie bustera pozwala to założyć go do koła 29 cali.     Pozdrawiam Tomek

Edytowane przez bladawiec
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

@bladawiec - dokonałeś przedziwnych zmian jak na sposób jego użytkowania.

Długonoga dwupółka, nowa główka ramy pod mniejszym kątem przystosowana do widelca o grubej rurze, obręcze szerokie na 30mm wewnątrz. A do tego szybkie opon do cross country i brak jazdy po górach, a taki typ użytkowania by sugerowały dokonane zmiany :)

Przedziwna konstrukcja :) niemniej wyrazy uznania, m.in. za zaangażowanie Kajaka do zmiany główki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rambolbambol 

jak będę potrzebował to się odezwę. Dzięki za propozycję.

@porcelanowy

Masz sporo racji. Sam się zastanawiam w co ja brnę :) . To zapewne tęsknota za górami i za tym co  "se ne wrati :)". Niemniej jednak dobre mi się nim jeździ nawet po płaskim. Zgodnie zresztą z naczelną zasadą panującą w Polsce, że góral "uber alles". Kajakowi należą się podziękowania za cierpliwość i chęć podjęcia się zadania. Piękna robota. Pozdrawiam Tomek  

Edytowane przez bladawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postrzegam rower kolegi bladawiec jako takie jasne światełko wśród ogólnej nudy. Jego rower, inny niż wszystkie, złożony przez niego i unikatowy jak pingwin z rogami.

To że ani to downhill ani cross country to tylko plus. Uwielbiam takie maszyny i sam swoją Genowefę HlorendżTM pcham w takim kierunku. Tak trzymaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie stalowi, chciałby ktoś przygarnąć myk-myka pod wymiar 27.2mm? Mechaniczny RSP Plummet (ten pierwszy, z gumową osłonką), 100mm skoku, 38cm długości całkowitej. Trochę przeciorana, ale działa poprawnie. Tydzień temu rozbierałem, smarowałem i wymieniłem linkę + pancerz. Ma luz roboczy większy niż sztyce powietrzne, ale też cena adekwatna - 200PLN. Ciężkim zawodnikom nie polecam, ale jak ktoś nie waży 100kg w rynsztunku to posłuży jeszcze długo. Fotki jakby co podeślę zainteresowanym. Jak nie będzie zainteresowanych to poleci na giełdę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, rambolbambol napisał:

To że ani to downhill ani cross country to tylko plus. Uwielbiam takie maszyny

Podzielam zdanie porcelanowego.

Bladawiec, na pewno plus za konsekwencję i bezkompromisową realizację swojej wizji, ale poza tym to taka ewentualna ciekawostka bez większego praktycznego zastosowania. Finalnie wyszło coś jak "mokry sen 15-letniego miejskiego dałnhilowca" ;) chociaż ten wolałby pewnie jednak "większe rurki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...