Skocz do zawartości

Miro1970

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    600
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez Miro1970

  1. W dwóch rowerach Surly mam tarcze i QR. W Preamble, który ma bdb mocne koła, zero problemu. W Bridge Club, który ma akurat koła zaplecione w miejscowym serwisie i jeszcze nie są docentrowane po dotarciu - to po mocniejszym hamowaniu, podczas pedałowania tylna tarcza delikatnie obciera przez kilkadziesiąt obrotów. Przypuszczam, że to sprawa nieidealnego naciągu szprych i że to minie po ich dociągnięciu. Na dodatek mechanik w tylnym kole założył szprychy w tyle na odwrót ze strony tarczy, czyli zewnętrzne są skierowane do przodu. To jest niuans w rekreacyjnej jeździe, ale przy nieidealnym naciągu może mieć wpływ. W obu rowerach hamulce tej samej marki, prawie tej samej klasy, tak samo tarcze. Ośki te same. Więc może jest jakiś przykład przydatności sztywnych osi nawet w rekreacji. Choć Bridge Club QR jest na rynku 10 lat, powszechnie używany terenowo nawet obładowany. I nigdzie nie przeczytałem o tym problemie w nim. Choć teraz się tak zastanawiam, czy nieidealny naciąg szprych od strony tarczy może wpływać na obcieranie tejże. W każdym razie instrukcja Shimano podkreśla silny związek prawidłowego zaplotu z poprawnym przenoszeniem siły na hamulce tarczowe.
  2. To wiem oczywiście. I z zębatką oryginalną jest te prawie idealnie 50 mm, zgodnie ze specyfikacją Shimano. Ale chodzi o to, z którą zębatką - Alugear czy Garbaruka - będzie tak samo. Chciałbym to wiedzieć, zanim kupię którąś z nich, bez ich zakładania, mierzenia linii z zamontowaną, odsyłania.
  3. Ostatnio znów mnie dręczy moja życiowa obsesja, czyli offset przedniej zębatki haha. Bez wnikania szczegółowo w powód, który jest praktyczny, nie teoretyczny. Do korby GTX GR810-1 chcę dać zębatkę 38t. Chcę zachować linię łańcucha z układu z oryginalną zębatką 40t - czyli 49.7 mm. Shimano oczywiście nie ma takiej zębatki. Mają Garbaruk i Alugear. Czytałem parametry i pisałem do nich. Zębatka Garbaruk ma offset 0.5 mm i mi napisali, że to da oryginalną linię - 49.7 mm. Zębatka Alugear ma offset 2 mm I mi napisali, że to jest zoptymalizowane pod oryginalną linię - 49.7 mm. Zatem ktoś halucynuje .. Konia z rzędem temu, kto mi powie, jaki jest offset oryginalnej zębatki Shimano 40t. Kiedy próbuję to zmierzyć, to mi wychodzi jeszcze inna wartość, prawdopodobnie źle to mierzę.
  4. @Brukiew_Niepospolity, to ja nie do końca zrozumiałem, że chodzi o mniej niż te wzorcowe 50 mm. Trochę mniej lepiej niż więcej, ale oczywiście bez przesady. Np. Garbaruk robi tarcze do korb GRX bodajże w dwóch opcjach. Jedna wersja z offsetem takim jak w oryginalnych tarczach, druga wersja z offsetem przysuwającym łańcuch o 2 czy 3 mm do ramy.
  5. Masz suport 72 mm? Nie 73? Przy 73 powinna być jedna podkładka 2.5 mm, przy 68 trzy po 2.5 mm. To przy 72 tym bardziej powinna być podkładka wg mnie.
  6. @Brukiew_Niepospolity Od paru lat w swoich rowerach i jednym przyjaciółki stosuję 1x11 z różnymi tarczami i korbami i wiem, że zasadniczy problem to przekos na łańcucha na 1-2 największych koronkach, zwłaszcza wtedy, gdy dasz tarczę z przodu większą od zakładanej przez producenta. Łańcuch wtedy ma tendencję do skakania i przeskakiwania na mniejszą koronkę, a opory są takie, że aż chrzęści. Wtedy trzeba prezycyjnie regulować przerzutkę dość często. Na przykład mam napęd SLX z tarczą Garbaruka 38t, która nie dość że większa od największej oryginalnej 34t, to jeszcze ma offset dający linię łańcucha o ok. 3.5 mm większą. Bez podkładek pod tarczę zmniejszających linię o 3.7 mm największą koronka 42 była bezużyteczna, a 37 działała ledwo ledwo. Nawet podkładki 3 mm nie rozwiązały problemu w pełni. Można oczywiście bez podkładek i z nie do końca dobrą linią tak ustawić wózek, żeby łańcuch się w miarę trzymał dużych koronek, ale najmniejsze idą jak młynek do kawy. Ale dobrze ustawiony napęd 1x11 (mam doświadczenie z SLX M7000, XT M8000, GRX najwyższy) jest super. Miałem krótko 12s M7100 z tarczą 38t, czyli większą od przewidzianej przez producenta - o wiele gorszy w trzymaniu regulacji. Przyjaciółka ma 1x10 Deore z linią ok.3 mm za dużą i tarczą 38t, czyli 6t większą od maks. nominalnej i to chodziło w miarę ok, może dlatego, że koronki w kasecie 10t są troszkę mniej rozsunięte na szerokość. Ale dopiero po daniu podkładek 3 mm chodzi bez zarzutu. Co do związku tej linii 50 mm z szerokością opon, to nie wiem, nie używamy opon na tyle szerokich, by kolidowały z łańcuchem.
  7. @Brukiew_Niepospolity Ja planuję tarczę 38t, to da w miarę uniwersalny napęd do spokojnej turystyki. Pamiętaj o tym, że te Cues 8000 mają korby 1x tylko z tarczami 30, 32, 40 i 42. A przerzutki cues działają tylko z łańcuchami 11 rzędowymi HG I LG. I nie ma na rynku na razie alternatywnych tarcz korby innych marek z inną ilością zębów. A jak chcesz użyć innej korby z odpowiednią tarczą 11 rzędową, to musisz pilnować linii łańcucha, która w Cues 1x11 z tarczami 40 i 42t ma 50 mm. Alternatywne 36, 38t powinny mieć podobnie, ewentualnie ciut więcej. Ja planuję dać korbę GRX 1x11 z wyższej grupy, bo ona ma linię łańcucha 49.7 mm i są do niej alternatywne tarcze o różnej ilości zębów, z offsetem zachowującym tę linię łańcucha.
  8. Za rok planuję składać szosowo-szutrowego turystyka właśnie na Cues U8000 11x11-50, na pewno zdam dokładną relację. Rama i koła już są. O tym najwyższym Cuesie są praktycznie same dobre opinie na zachodnich stronach. O tych 5130 i 8130 też myślałem, być może ten pierwszy dam do miejskiego roweru przyjaciółki w miejsce troszke już steranego 1x10 Deore. Dobrze, że o nim (pozytywnie) piszesz, i o tych miejscach produkcji.
  9. Bardzo fajny rower, z bardzo uniwersalną geo i zaskakująco dobrym osprzętem. Już wyprzedany. Ciekawe, ile kosztował w tej promocji.
  10. @kaido2 Tak, niestety, ciężkie sakwy z tyłu na dłuższym tylnym ogonie nie destabilizują mocno, ale ciążą, szczególnie na podjazdach. Dobrze to znam że swoich sakwiarskich czasów. Dobrze, że piszesz, aby duża torba podsiodłowa nie była zbyt ciężka w rowerze o bardziej szosowej geometrii, nie napisałem o tym, bo w sumie mam jeszcze małe doświadczenie z tego typu bagażami i się uczę. Ciężka torba na kierownicę mnie nie pasuje, bo wysoki środek ciężkości z przodu w moim odczuciu upośledza kierowanie. Próbowałem. Jak już to mała i lekka na podręczne rzeczy. Mój Surly BC ma geometrię typowego crossa/turystycznego gravela, z tyłem 435, ale teraz mam koła 650b, więc trail jest mniejszy niż w typowym crossie, no i dwie małe sakwy po 6 litrów i maks. 3.5 kg bagażu każda nisko na widelcu są bardzo mało odczuwalne. Do tego z tyłu podsiodlowa 8-9 litrów, a narzędzia, dętki itd w pojemniku na dolnej rurze. Na wyjazd na lekko na parę dni jest ok, bdb prowadzenie. A na 1-2 dni zamieniam te trzy torby na 4.1 litra każda, realnie trochę wiecej. Z tym, że ja się pakuje minimalistycznie. 😁 Ale planuje wyjazdy tygodniowe, może i namiotowe i tu chyba oprócz tych widelcowych pojawią się jednak małe sakwy z tyłu, chyba że podsiodłowa duża + coś na kierownicę. Miejsca w ramie za mało. Ok, bo się zrobił OT.
  11. Powiedzmy. Ale im bardziej geo trekkingowa, tym ciężej z tyłu, a im bardziej szosowa - tym ciężej z przodu. Do tego jeszcze dochodzi ilość i nachylenie podjazdów. Ale to szczegóły i chyba nie każdy się tym przejmuje. Na YT widać wielu wyjadaczy długodystansowych na szosach, powiedzmy, endurance, którzy sprawnie grzmocą setki km z monstrualnymi podsiodłówkami i małymi torbami na kierze. Ja to jednak mocno odczuwam.
  12. Wyżej polecony w tej cenie to BDB oferta i dobrze się nada do wzmiankowanych zastosowań.. Tylko bym sprawdził, czy przednia zębatka wejdzie większa, bo 32t słabo do jazdy po mieście, dojazdów, szutrów. Jedyny minus to wąskie obręcze, ale pod te opony ok. 55 mm w rekreacji ujdzie.
  13. Gdyby budżet był około 4 tys., to byś teraz na zimowych wyprzedażach wybaczył bdb crossa Giant Roam 1, w sumie rower na lata. Za około 3 tys. można szukać na wyprzedażach też przyzwoitego crossa Polygon Heist 7. Oba z powietrznymi amorami. Bez amora Marin DSX 1, rocznik 2026 da się kupić za mniej niż 4 tys. Tylko, że tam jest napęd 1x11 o dużym zakresie, więc o sporych przeskokach między biegami i to jest napęd Tektro, ale wg recenzji to konkretne Tektro jest ok. Jednak geometria tego roweru jest trochę bardziej Wypłaszczona, pod lekki teren, szuter, ale na miasto też będzie spoko. Rocznik 2025 chyba był na Shimano, może jest jeszcze dostępny. Problemem jest Twój budżet, bo ta granica 3 tys. Cię odcina od bardzo już przyzwoitych sprzętów. Może ktoś inny podpowie coś dobrego w takiej kwocie.
  14. Do takich zastosowań bym kupił bezdyskusyjnie crossa z amorem powietrznym 63-65 mm. Z napędem 1x11, ostatecznie 1x10. Opony semislicki 45-50 mm. Rozmiar 19. Ewentualnie, jeśli tego miasta ma być dużo więcej od innych dróg, to fitnessa o crossowej ramię (czyli główka ramy ok. 70-71 i pod napęd MTB, nie szosowy), ze sztywnym widelcem węglowym. Reszta jak wyżej.
  15. Ja bardzo polecam Continental Top Winter II. Zeszłej zimy miałem 28x42 mm - realnie też 42. Były ok, ale trochę wąskie. Teraz specjalnie pod te opony kupiłem nowe koła i mam 650b, nominalnie 50 mm, realnie na obręczy wew. 25 mają niecałe 48 mm. Mój rower ma geometrię pod 27.5 z opcją 28. Są super, trzymają się mocno ubitego śniegu, na lodzie, którego unikam, mniej śliskie niż różne semi slicki. Ale przede wszystkim mega przeczepne na zimnym, mokrym, zimno-mokrym asfalcie. I to jest ich kluczową cechą, jeżdżę od końca listopada do marca na nich. Co ważne, opory wcale nie są duże. Na dodatek dobrze - jak na bardzo solidna wkładkę antyprzebiciową - amortyzują, dla mnie istotne, bo mam sztywny rower. Ta wkładka w zimie to kluczowa sprawa. Wg producenta zachowują najlepsze właściwości do minus 20. W takim zimnie nie jeżdżę, ale przy blisko minus 10 nadal są bardzo przyczepne. Górny zakres to plus 7. W moim odczuciu przy ok. plus 8-10 zaczynają się wyraźnie lepić i mulić, ale jeszcze nie tragicznie.
  16. Rowery szosowe z racji geometrii gorzej się prowadzą przy obciążeniu z tyłu niż z przodu/w środku. Im bardziej stromy kąt główki/mniejszy trail/krótsze widełki łańcucha/krótszą baza kół - tym gorzej rower jedzie z sakwami z tyłu, zwłaszcza po trasie pofałdowanej. Nie mam szosy, ale w jednym rowerze mam główkę 72, bazę 1030, w drugim główkę 71, bazę prawie 1080 i troszkę dłuższe widełki - i nawet przy tak małej różnicy tym pierwszym odczywalnie mniej stabilnie się jedzie z taką samą kilkukilogramową podsiodłową. Z sakwami kilkanaście kg różnica byłaby jeszcze większa. Offset widelca oba rowery mają taki sam. Dlatego rowery o geometrii turystycznej bardzo starego typu, z niskim śladem/trailem mają główny bagażnik typu low rider, czyli nisko z przodu. A tradycyjne crossowe I trekkingowe o łagodniejszej główce mają wydłużone tylne widełki, mocowania pod tylny bagażnik i niekoniecznie inserty na widelcu, a sakwy z przodu są zawsze znacznie mniejsze.
  17. No właśnie, doświadczenie. Doświadczony i jako tako wytrenowany rowerzysta potrafi - mimo dużych przeskoków przy podjazdach - dopasować kadencję i przy zbyt dużej przy danym nachyleniu koronce będzie umiał kręcić 100 I więcej - i pojedzie w miarę efektywnie. A zupełny amator zawsze będzie kręcił te plus minus 70 i przy tejże zbyt dużej koronce będzie stał w miejscu, a kiedy wrzuci twardszy bieg, to będzie mu za ciężko. W rezultacie szarpanina. PS. Parę postów wyżej napisałem, że duże tarcze Bainlessa z racji odmiennego offsetu od małych tarcz Shimano bardziej wymagają podkładek od dużych tarcz Garbaruka. Prostuję: to dotyczy tarcz Alugear (mam 38t). Bainlessy są bardziej przysunięte do osi ramy, czyli podkładki mniej potrzebne, 38t ma offset bodajże równo 0 mm (jak wiele chińskich). Montowałem w rowerze przyjaciółki.
  18. Ja tam jestem ortodoksyjnym wiernym pierwszego kościoła na ścieżce dżihadu z niewiernymi.😎 Klapki na oczach upraszczają mi życie i głowa mniej boli podczas rozważań nad potencjalnymi modyfikacjami napędu.🙃 Ale mówiąc serio, 2x10 czy 2x11 ma jeden spory plus przy podjazdach (w porównaniu do 1x11 z kasetą 11-51, a tym bardziej z 11-50 Cues) - małe przeskoki między najniższymi przełożeniami. To jest bardzo istotne przy podjazdach z bagażem. Jeszcze odnośnie wspomnianego przez autorkę amora Paragon Gold. Miałem go, jest BDB do crossowej turystycznej jazdy, nic więcej nie trzeba.
  19. Przeoczyłem, że 30/36 miałaś za ciężko, więc pozostaje Ci 50-51. Jeszcze słowo o łańcuchu. HG701 to minimum. Używałem go, jest ok, ale lepszy do 1x jest drogi niestety HG901, jest trwalszy, a przede wszystkim lepiej pracuje na boki, czyli lepiej znosi przekosy, odczuwalna różnica w pracy napędu. Jeszcze o tym offsecie, niektóre tarcze z Ali mają zerowy offset, czyli lepszy od np. Garbaruka 36-40, ale i tak tarcza będzie bardziej oddalona od osi roweru niż małe tarcze 30-34, więc te podkładki mega przydatne są.
  20. Jeśli chcesz dać kasetę 11-51, to tarcza 38t jest najlepszym rozwiązaniem. Ja przerobiłem swego czasu crossy swój i przyjaciółki na 1x11, teraz mam turystyka i fitnessu - oba też na 1x11. We wszystkich tych rowerach kasety 11-42, przerobiłem wszelakiej wielkości tarcze, od 32 do 40. Przez pewien czas miałem też 1x12 z tarczą 38 i kasetą 10-51. I powtórzę, że 38x11-51 będzie najlepsze na spore podjazdy i przyzwoitą jazdę po płaskim. Problem z kasetą 11-51 jest taki, że tam jest stopniowanie 11-13-15-18-21-24. Ta dziura 15-18 jest bardzo odczuwalna przy tarczy plus minus 38, bo wypada akurat przy często używanych przełożeniach przy spokojnej jeździe po płaskim/lekko pagórkowatym. Teraz mam w crossowatym wycieczkowcu 36x11-42 kaseta SLX/XT jedenaście rzędów i jest więcej niż dobrze. Przy sporych oponach 48 mm jest troszkę za wolno z jednej strony, trochę za twardo z drugiej, ale starcza na 95% tras po mocno pofałdowanym Górnym Śląsku, nawet z bagażem. A plus jest taki, że nie ma dziur w biegach, a przy niedużej tarczy 36 zestopniowanie jest zupełnie wystarczająco ciasne do takiej turystycznej jazdy. Ja bym poszedł w najwyższy Cues 8000 i kasetę 11-50, bo ma stopniowanie 11-13-15-17-20-23. Ale to koszty większe. I teraz mega ważna sprawa, do bólu przeze mnie przerabiana. Linia łańcucha. Wspomniane przerzutki, napędy mają problem z największymi koronkami przy większych tarczach 36-40, łańcuch przeskakuje, bo te tarcze mają mocno inny offset niż dedykowane do takich napędów małe tarcze, dotyczy to tarcz Garbaruk, Bainlessa jeszcze bardziej, w części tarcz z Ali jeszcze bardziej. Da się przerzutkę wyregulować, by wszystkie biegi wchodziły, ale szybko się to rozregulowuje I nie chodzi dobrze, bo zły offset i tarcze/duże koronki za duże - co potęguje przekos. Ten problem w Cuesie też się może pojawić, jeśli wymienisz w nim oryginalną tarcze 40t na 38t. W 1x12 przy tarczy 38 i koronce 51 też mi się pojawił szybko, gdy nie było korekty linii łańcucha. Jedynym, powtórzę jedynym rozwiązaniem jest kupno podkładek pod tarcze o różnych grubościach, np. 3 i 1 mm i ustawienie linii łańcucha za ich pomocą. Można je kupić w paru miejscach w necie. Szczerze radzę, byś to zrobiła, w razie pytań podpowiem. A sama idea przejścia w crossie z 2x na 1x jest ze wszech miar słuszna.
  21. Mam podobne proporcje, mocno nadmiarowe nogi i krótki tułów. Ja przy wyborze patrzę przede wszystkim na długość ramy, a jak stack jest za mały - to zmieniam kierownice na taką ze sporym wzniosem (i z gięciem do tyłu paręnaście stopni, - ale to już zależy, jak kto lubi układać dłonie) można podnieść wtedy przód o kilka cm, to jest tanie i proste rozwiązanie. Mostek też można skrócić, ale z umiarem, żeby rower nie stał się nerwowy. Trzeba dopasować mostek do śladu, czyli trailu roweru. Kupowanie dłuższego roweru dla wyższego przodu może dać marny rezultat. Pomyśl o tej kierze, zwłaszcza że te Meridy i podobne rowery zazwyczaj mają kierę płaską lub prawie płaską.
  22. Tak, posłużyłem się skrótem myślowym. FM = szosowy. Nie sądziłem, że hamulce dedykowane do MTB mogą mieć mocowanie FM. A bardziej mi chodziło o to, czy istnieje jakiś technologiczny podział na zaciski dedykowane do klamek i do klamkomanetek. Różnica w ciśnieniu płynu czy coś takiego. Tak jak są różne ciągi linek w szosowych i górskich przerzutkach/manetkach. Dzięki za trop z tym XT, to rzeczywiście rozwiązuje problem. Ale furtki z Cuesem nie zamykam z pewnych względów użytkowych. Czyli, jak rozumiem, @marcin_ostrów, do jakiegokolwiek zacisku Shimano (pomijając mocowanie) mogę dać jakiekolwiek klamki Shimano?
  23. W ramie mam mocowanie FM, ale chcę mieć prostą kierownicę. Wobec tego chcę dać zacisk Cues z serii 6000 lub 8000 ze zintegrowanym mocowanie FM, a do tego klamkę na prostą kierę z tej samej serii 6000 lub 8000. Mógłbym dać oczywiście zacisk MTB, ale wtedy wiadomo konieczny adapter mocowania. Słabo do szosowej ramy dawać zacisk MTB. Będzie to działać? Czy są jakieś różnice w nacisku/ciśnieniu? Czy te zaciski Cues 6000/8000 w wersjach z mocowaniami FM i PM różnią się mocowaniami i kształtem tylko? Jest Apex sprzed 2 lat, który ma dwie wersje, dwa gotowe zestawy: zacisk FM + klamka oraz zacisk FM + klamkomanetka. Ale niezbyt pasuje mi stylistyka, no i klamka w nim jest bardzo podstawowa.
  24. To prawda, zwłaszcza że tylne trójkąty mają te same długości, zaś w najmniejszych rozmiarach wypłaszczają się kąty główki, a w największych wyostrzają. Jeśli na dodatek nie jest to skorygowane zmianą offsetu widelca (a zazwyczaj nie jest) - to ten sam model w rozmiarze XS jest naprawdę zupełnie innym rowerem niż w rozmiarze XL. Najmniejszy jeździ jak leniwy cross, a największy jak endurance. Już między S a L są duże różnice na ogół. Ja to mam szczęście, bo wszystkie rowery czy ramy w życiu mam M, ewentualnie ML, a projekt danego modelu prawie zawsze wychodzi od M-ki czy środka skali w numeracji cyfrowej. Ps. Nie udało mi się scalić postów, coś poplątałem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...