Miro1970
Użytkownik-
Liczba zawartości
600 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
1
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Blogi
Kalendarz
Collections
Zawartość dodana przez Miro1970
-
[MTB czy Cross] Jaki rower do miasta? Budżet około 2500 PLN.
Miro1970 odpowiedział cieszymorda → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Ja bym kupił ten droższy. Tańszy ma bardzo podstawowy napęd, ponoć najtańsze Cuesy chodzą topornie. Droższy ma też chyba lepsze opony, i szersze, dość istotne, bo zapewne opon po kupnie nie zmienisz. Szkoda, że nie podają szerokości obręczy, ale pewnie podobne. Komponenty niektóre troszkę lepsze. Amor podstawowy, ale nawet taki da pewien komfort w porównaniu do taniego sztywnego alu. Jak ci się jeżdżenie spodoba, możesz kiedyś dać powietrzny za ok. 1000 zł albo carbonowy np. Przyzwoitej jakości marki eXotic (nie Exotic). Łatwa wymiana bo długość oś-korona tego sprężynowca jest typowa. -
[MTB czy Cross] Jaki rower do miasta? Budżet około 2500 PLN.
Miro1970 odpowiedział cieszymorda → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Te stalowe widelce w tanich Marinach są zazwyczaj marne i ciężkie. Chociaż stara wersja Presidio miała stalowy widelec powiedzmy ok, za to np. Kentfield ma 1.6 kilowe kowadło. Alu lepsze niż taki grzmot. W DSX jest cieńszy, więc może mniej toporny. Mimo to Kentfield 2 byłby dobry do rzeczonej jazdy, ale za drogi. Tak czy owak na miejscu autora wątku bym nie cudował, tylko kupił rossa z powietrznym widelcem, najwyżej dopłacając parę stów. Potem dać po zużyciu fabrycznych opony jakieś lepsze semislicki ok. 45 mm. Albo sztywny rower o typowej crossowej geometrii plus opony semislicki ok. 50 mm. Ale myślę, że dla większości osób o takim spokojnym, czysto rekreacyjnym trybie jazdy po różnych utwardzanych nawierzchniach amor będzie dawał przyjemniejszą jazdę, ale to koszty serwisowania, bo raz na 2-3 lata jednak trzeba. No i unikać napędu 3x. Najlepiej jakiś Cues 1x10, 2x10. -
[4000] Gravel a moze cos innego ?
Miro1970 odpowiedział Blastojs → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Powiem tak. Ja mam rower na ramię Surly z całym napędem GRX, opony tez gravelowe, geometria też. Jakbym zmienił kierownicę i klamki, to miałbym dość żwawego gravela. A tak mam dość żwawego fitnessa. A pochylenie pozycji mogę sobie ustawić mostkiem, kierownicą. To są płynne granice. Kup takiego, który ma odpowiednią dla ciebie kierownicę. I gdybyś (jak piszesz, głównie do miasta) wybrał prostą kierę, to szukaj modelu z ramą o geometrii bardziej szosowej niż terenowej. Czyli kąt główki nie mniejszy niż 71, trail poniżej 70, mufa suportu 68, tylny trójkąt nie dłuższy niż 430, BB dropp raczej nie mniejszy niż 70 mm, baza kół niedługa. Żywość przy przyzwoitej stabilności roweru buduje geometria, nie kierownica. Możesz kupić rower z barankiem, który będzie się prowadził jak emerytowany trekking, tylko mniej pewnie z racji wąskiej kiery. -
[Fitness rower ~do 5 tys] sportowiec/miasto
Miro1970 odpowiedział toxicrainn → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Spec 1x11 ma kasetę Srama 11-42 i właśnie mniejsze dziury między biegami niż większość kaset do 1x12. -
Pozycja na rowerze- co zmienić
Miro1970 odpowiedział mariola_pierdola → na temat → Gravel/Przełajówki
Na moje oko masz trochę za nisko siodełko i/lub za długą korbę. Pedał nawet nie jest w górnym położeniu, a udo lewe masz zbyt poziomo. Chyba że kat zrobienia zdjęcia zniekształca. -
[2500-3500] asfalt, polna/leśna droga
Miro1970 odpowiedział Babaloo → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Marin Kentfiel 2. Jedynka ma wybitnie słaby napęd. Rama jest aluminiowa, ale mocna, widelec stalowy pancerny jak Rudy 102. Przód jest tak wysoki, że obejdzie się bez mostka regulowanego (marny pomysł wg mnie), dopasujesz się, ewentualnie zmieniając mostek na inny sztywny za 50 zł. Rower jest całkiem długi, neutralny w prowadzeniu i stabilny. Akurat na przewożenie dziecka, ale nie wiem, jak z montażem fotelika, zwłaszcza, że tylny trójkąt jest też w miarę długi. Tylko opony bym wymienił na trochę szersze, będzie jeszcze stabilniej z fotelikiem. Kierownica jest gięta do tyłu pod kątem ok. 15 stopni, więc może nawet przypasuje bez wymiany na jaskółkę. Mówię z autopsji, bo miałem Kentfield a 1. -
[4000] Gravel a moze cos innego ?
Miro1970 odpowiedział Blastojs → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Przy szybkościach przelotowych nie przekraczających często i ZNACZĄCO 30/h opory powietrza są na tyle małe, że fitness o nieco bardziej pochylonej pozycji nie będzie stawiał oporu, a w mieście jest poręczniejszy. A jak dasz do niego szybkie semislicki 40-44 mm, to masz rower bardzo uniwersalny, jak najbardziej też na dłuższe wycieczki po różnej maści asfaltach, szutrach itd. Mówię z autopsji. -
[Wybór roweru] Gravel z prosta kierownica?
Miro1970 odpowiedział Gzimo → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
@Gzimo,oni te opory toczenia mierzą na rolce i zawsze na takim samym ciśnieniu. Jak szeroki balon nabijesz tak jak wąski, to ten szeroki traci sens. Jak szeroki napompujesz sensownie, czyli nie za mocno, to się powierzchnia styku zwiększy, opona będzie pracować itd. - i nie ma szans, by taka szeroka opona toczyła się tak samo lekko, jak znacznie węższa o tych samych w teorii oporach. Do tego większa masa, większą średnica, więc i trail troszkę większy. Przerobiłem już trochę opon. Czasem porównywałem ten sam model w dwóch rozmiarach i już różnica 4 mm dawała odczuwalną wyraźnie różnicę w oporach i lekkości jazdy. Np. ostatnio miałem 700c Michelin Power Adventure realne 48, teraz mam te same, ale realne 41.5 i to jest zupełnie inna jazda. Nawet z ciekawości porównałem je na takim samym ciśnieniu i też różnica bardzo duża. @Wojcio z tą większą szerokością obręczy w MTB wcale tak nie jest. Nawet w dzisiejszych czasach seryjne sklepowe MTB z niższej czy średnio-niskiej półki mają obręcz 21 mm, a zdarza się mniej, to już gravele za parę tysięcy mają chyba częściej fabrycznie obręcze 25 mm. -
[0 - 5000] KTM Chronos używany, czy warto?
Miro1970 odpowiedział Doominik81 → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Nie zgadzam się. Jeśli wyprawa, nawet długa, nie wiedzie przez góry, a rower nie jest obładowany jak wielbłąd - to 1x11 jest bardzo ok. Najlepiej Cues z zębatką 36 o zakresie 11-45 lub 11-50 (choć ta druga opcja ma duże, zbyt duże wg mnie, skoki między najniższymi biegami). Nie mówię tu o Elipsie, tylko o krytyce napędu 1x11 do wypraw. -
[3000-4000] Rower crossowy
Miro1970 odpowiedział viktorek999 → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Wg mnie nie jest zbyt odpowiedni, bo tak duże przeskoki między biegami będą szarpać płynność jazdy. -
[do 2500] rower trekkingowy / uniwersalny do miasta i na wycieczki
Miro1970 odpowiedział aegon2137 → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Ten rower jest w tej cenie bardzo ok. Pozycja może być trochę pochylona, co można skorygować mostkiem że wzniosem. Przełożenia są miękkie, można w razie potrzeby dać tarczę 38t - co będzie idealne na ten typ jazdy. Problem jest że stopniowaniem, bo tam właśnie jest 11-13-15-18-21. Czyli odczuwalne dziury akurat w miejscach najczęściej używanych w jeździe po płaskim. Bo to jest kaseta bardziej do MTB. Ale może żona to zaakceptuje. Moja przyjaciółka tak jeździła latami na długie wycieczki i całkiem przywykła. Zawsze można po zużyciu napędu wymienić na Cues 6000. To nie jest majątek. -
[do 2500] rower trekkingowy / uniwersalny do miasta i na wycieczki
Miro1970 odpowiedział aegon2137 → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Podstawowa rada ode mnie. Zapomnieć o napędach 3x definitywnie. Do tego typu jazdy, o której piszesz, to mordęga, a połowa przełożeń nie będzie używana z racji uciążliwości i bezużyteczności. Szczerze polecam do takiej rekreacji 1x. Najlepiej 1x11. I zwróć uwagę na to, żeby stopniowanie najmniejszych koronek było 11-13-15-17-19-21-24... albo 11-13-15-17-19-22..., w ostateczności 11-13-15-17-20... To jest kluczowe w takim napędzie w doborze przełożenia do prędkości i nachylenia terenu. 11-13-15-18-21 odpada. Pewnie żona nie ma punktu odniesienia, ale wiem, o czym mówię. Będzie zadowolona z 1x11, a tym bardziej, im więcej skoków, co dwa ząbki. Jakby rower z 1x11 był za drogi, to ujdzie też 1x10 Cues U6000, ma akceptowalne stopniowanie. Zasięg bodajże 11-46. Albo z Deore 1x10, z zasięgiem 11-43. -
[Rozmiar ramy] Który rozmiar Unibike Crossfire wybrać?
Miro1970 odpowiedział pomeloelo → na temat → Miejskie i trekkingowe
Słusznie zrobiłeś. Zazwyczaj odwieczna mądrość ludowa, by w razie wątpliwości brać mniejszą, się sprawdza. -
@2rs232, wielkie dzięki. Zaraz sobie to ustawię. Licznik kupiłem ponad tydzień temu, okazał się lepszy niż przypuszczałem po lekturze recenzji itd. Aplikacja dobra, choć parę ważnych funkcji "poukrywanych" nieintuicyjnie Jeden minus to słabsza bateria niż oczekiwałem. W dzień, przy ok. 24 stopniach, przy jasności ekranu 60 procent, z 3 satelitami i na trasie mieszanej turystycznej ze zwiedzaniem, ze średnio częstym stawaniem, paroma postojami na 111 km i około 9 godzin aktywności ubyło 58%. W chłodzie przy 8-10 stopniach zjada zauważalnie więcej. Nie przyglądałem się jeszcze równomierności ubywania energii. Zrobię, jak radzi @keltu i zmierzę czasy ponownie.
-
@Viking1wielkie dzięki !!! za cenne informacje, nigdzie nie umiałem ich znaleźć.
-
Pytanie do użytkowników. Myślę o IGPSPORT bsc300t. Czy jeśli zboczę z zaplanowanej trasy, objade jakieś jezioro i wrócę na trasę niekoniecznie e miejscu jej opuszczenia - to czy licznik będzie liczył wszystkie przejechane km? Czy tylko km przejechane po wyznaczonej trasie? I to samo pytanie odnośnie czasu jazdy. Do całkowitego czasu jazdy danego dystansu dolicza też czas jazdy poza wyznaczoną trasą? I druga rzecz. Czy w trybie nawigacji można pod mapą dodać pola/liczby z dowolnymi parametrami, np. aktualna prędkość, przejechany dystans, czas jazdy. Pytania może podstawowe, ale do tej pory jedyna moja nawigacja to Mio, więc obycie nikłe.
-
@michalr75, Twoje czasy z grubsza pokrywają się z czasami i uzyskami przyjaciółki. Czyli ok. Inny problem się pojawił. Przy logowaniu przyjaciółki do aplikacji, pojawia się komunikat, że jej konto zalogowało się do innego urządzenia mobilnego. I że jeśli będzie kontynuować logowanie, to to inne urządzenie zostanie wyługowane. "To konto Coros zalogowało się na innym urządzeniu mobilnym. Dalsze logowanie na tym urządzeniu spowoduje wylogowanie konta na innym urządzeniu." I pod spodem przyciski: Kontynuuj logowanie oraz Anuluj. Rzecz w tym, że nie ma żadnego innego urządzenia. Ma tylko jedno konto w aplikacji i jedno urządzenie. Co z tym zrobić?
-
[5500 PLN] Gravel/szosa na dojazdy miejskie i poza miejskie
Miro1970 odpowiedział cooqieez → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
@smw44199, który konkretnie Cues masz na myśli? Pytam, bo rozważam kupno napędu Cues z linii najwyższej - U8000, często czytam o tej toporności i ciekaw jestem czy tego najdroższego też to dotyczy. -
[5-10k] MTB? pod turystyke, ale moze nie? Moze elektryk?
Miro1970 odpowiedział bkt → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
@michalr75 jeździłem swego czasu z sakwami tylnymi z namiotem pełnoskalowym, śpiworem, matą, gratami do gotowania itd. I to był stary tandetny Kross na Nexusie, ten rower goły ważył ponad 15 kilo, a było to naaaście lat temu i nie było ultralekkich namiotów, a jedna wyprawa trwała 3 tygodnie prawie i mieliśmy z sobą wszystko... A ważyłem 60 kg w mocnych porywach... Zjeździliśmy cały północny wschód Polski, były piachy i ładowanie tych pancerników do pociągów z wysokimi stopniami itd. Tak wtedy jeździłem, dziś bym tego raczej nie przeżył - dosłownie... Teraz umiem się tak spakować na parę dni do toreb, żeby całe graty łącznie z piciem ważyły kilka kilo, ale bez spania w namiocie. W wersji namiotowej może znów spróbuję, ale i w tej opcji ze stalowym rowerem zmieszczę się może poniżej 20 kilo. Inne czasy, inne doświadczenie, inny sprzęt. No i jestem minimalistą obecnie. Tak że zgadzam się z Tobą, chodziło mi tylko o to, że da się stabilnie rower objuczyć, by wyszło powyżej 20 kg, a nawet i 30 kg (bo znam osoby, co tak sprawnie jeżdżą). To też zależy od rodzaju tras, nawierzchni, no i siły/postury delikwenta. No i przede wszystkim od charakteru jazdy/wyprawy. -
[5-10k] MTB? pod turystyke, ale moze nie? Moze elektryk?
Miro1970 odpowiedział bkt → na temat → Jaki rower kupić do X złotych?
Powiedzmy, że przeciętny współczesny jako tako przyzwoity rower nadający się do turystyki wazy 9-12 kg. Goły. Dwa większe bidony, lampki, nawigacja itd. to plus ponad 2 kg. 3-4 puste bdb dobrej jakości, niezbyt duże torby to plus lekko licząc 1 kg. Czyli żeby nie przekroczyć wspomnianych 20 kg całościowo - to możesz zabrać szpeju (z narzędziami, dętką, pompką i ewentualnymi błotnikami, stopką) maks. 5-8 kg w najlepszym wypadku... Idąc Twoim tokiem myślenia... Tak więc lwia część rowerowych turystów jeździ na rowerach kompletnie niestabilnych. Mocno przesadzasz, albo masz na myśli turystykę light, na kartę. -
[Unibike Globetrotter 2026] jaki rozmiar ramy?
Miro1970 odpowiedział Maciek_Z → na temat → Miejskie i trekkingowe
Ja przy tym wzroście i tej geometrii bezdyskusyjnie wziąłbym L i ewentualnie podniósł przód mostkiem i/lub kierą z większym wzniosem dla wyprostowanej pozycji. -
[bębenek piasty] Zepsuty bębenek piasty Novatec 792 - niemożliwy montaż kasety
Miro1970 odpowiedział Miro1970 → na temat → Koła rowerowe
Teraz przeczytałem Twój wpis. Prawdopodobnie masz rację. Kilkanaście postów wcześniej pisałem, że bębenek na swoich łożyskach obraca się z wyczuwalnym oporem i z odchyleniem od osi. Zatem cofam to, co napisałem w poprzednim poście , że to tulejka sprasowana, sugerując się innymi wpisami. Moje pomiary mogły być niedokładne, bo mam tylko taką sobie elektroniczna suwmiarkę. Tak więc wszystko pasuje, było uderzenie, a jego możliwe skutki pokrywają się z tym, co napisałeś. Piszesz, że wystarczyłaby wymiana łożyska i śrubki, no cóż - już cały bębenek wymieniony. -
[bębenek piasty] Zepsuty bębenek piasty Novatec 792 - niemożliwy montaż kasety
Miro1970 odpowiedział Miro1970 → na temat → Koła rowerowe
Nie spodziewałem się tyłu ciekawych odpowiedzi po moim pytaniu. Bardzo pouczające. Ustosunkuje się w poniedziałek, bo teraz jestem mega zajęty. Na razie powiem jedno: wymiana bębenka na nowy wraz z tuleją - taki sam jak stary - całkowicie rozwiązała problem. Znalazłem też stare zdjęcia tego koła, niezbyt wyraźne - ale na 90 % bębenek bezpośrednio po zbudowaniu tego koła wyglądał tej jak teraz nowy, czyli zęby kilka mm wystawały. Mam jakąś intuicję, że to mocny upadek na bok roweru sprasował wspominaną wcześniej tuleję. Uderzenie poszło prosto w ośkę zacisku od strony kasety, mam tę oś w aktualnie założonym kole, przyjrzałem się i widać na niej bardzo wyraźne ślady uderzenia, mocne zdarcie farby i częściowo alu. -
[bębenek piasty] Zepsuty bębenek piasty Novatec 792 - niemożliwy montaż kasety
Miro1970 odpowiedział Miro1970 → na temat → Koła rowerowe
Kaseta SLX M7000. Dzięki za odpowiedzi, odpowiem wieczorem, bo teraz się zbieram na wycieczkę.🚴♂️ -
[bębenek piasty] Zepsuty bębenek piasty Novatec 792 - niemożliwy montaż kasety
Miro1970 odpowiedział Miro1970 → na temat → Koła rowerowe
Pomierzyłem. Tulejka trzyma wymiary podane przez producenta. Na zdjęciu dół bębenka, wystaje z niego tulejki ok. 0.2 mm. Rant kołnierza korpusu piasty jest wytarty przez kasetę, teraz to zauważyłem, że jest jaśniejszy niż rant z drugiej strony, czyli kaseta się ślizgała.
