Szczerze mówiąc ciężko mi ocenić żywotność deorek, bo każdy łańcuch deore mi dosyć szybko pękł (serio i to dotyczy 9/10/11sp), za to SLX/XT to zawsze była klasa. Ze Sramem mam mniej doświadczeń, ale w skócie, że NX 11sp - guma od gaci, GX - przyzwoity, XX1 - nadłańcuch.