grissley
Użytkownik-
Liczba zawartości
364 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Osiągnięcia użytkownika grissley
-
[Pełna grupa] Które Di2 wybrać - 11x815), czy 2x825)?
grissley odpowiedział grissley → na temat → Napęd rowerowy
Dla mnie idealnie jest (w obecnym terenie i przy mojej obecnej kondycji) "ciasne" stopniowanie tak od 3 do 9 biegu. Skrajne dwa mogą mieć znacznie większą różnicę procentową, bo wskakują albo przy wjazdach, albo przy podjazdach, gdzie jak zmieniam bieg to zazwyczaj chcę mieć jednak zauważalną różnicę. Zwłaszcza na podjazdach. Noo ale. Podyskutowałem sobie wczoraj wczoraj trochę z SI i SI twierdzi, że: W 11x po wymianie wózka przerzutki na SGS z XT serii 8000 kaseta 11-46 jest jak najbardziej ok i powinna śmigać bezproblemowo. A 11-40 to już w ogóle zero problemu. Jakby co to można też kombinować z tylnymi przerzutkami MTB (ale tego wątku nie drążyłem) W 12x żadnej przerzutki tylnej MTB w trybie 2x nie uruchomimy. Blokada firmware'u, zresztą, żadna MTB nie jest projektowana do 2x12, bo takich konfiguracji Shimano już po prostu nie oferuje. Dodatkowo, w 12x przerzutka jest "mądrzejsza" i analizuje siłę, z jaką musi pracować. Jeśli damy zbyt dużą kasetę, to o ile może nawet nieźle działać na stojaku, to pod obciążeniem (np w środku podjazdu) przerzutka może uznać, że coś jest nie halo, bo za mocno musi się wyśilać, więc może ma awarię czy coś - i wejdzie sobie w tryb awaryjny, ergo, się zablokuje. "Rewelka". Innymi słowy - 11-40 to rozsądny max na 12x, a 11-42 to już absolutny max i to po bandzie. Oczywiście, nawet taka kaseta to w 12x problem - albo Chińczyk, albo Garbaruk. Nie wiem, mam wrażenie, że Shimano nie akceptuje faktu, że ludzie mają różną kondycję i w różnym terenie jeżdżą... Kiedyś można było sobie skonfigurować cokolwiek - 3x, 2x, 1x, różne koronki, różne przody, tyły, co komu w duszy gra. A teraz z rozdzielnika tylko to, co firma zdefiniowała. No i ponieważ SRAMa nie rozważam (na razie, chociaż przy takim podejściu Japończyków to może mi się zmieni), to na razie jestem już prawie zdecydowany na olanie 12x i zostawienie 11x. Będzie nadal wyświetlacz, będzie lepszy zakres. Dałbym wózek SGS do przerzutki RD-RX815 i zmiksował obecną kasetę XTR 11-40 (biegi 7-11) oraz XT 11-46 (biegi 1-6). EDYTA Tak sobie patrzę, że są jeszcze kasety 9-52T jakiejś firmy E-Thirteen (?). Na takiej kasecie z korbą 36 byłoby 12 przełożeń od 4.27 do 0.74, czyli w zasadzie to co mam teraz. Z tą różnicą, że przy obecnej konfiguracji 11x (28/44T + 11-40T) mam zakres 4.27-0.75 z 16toma efektywnymi przełożeniami, a po zmianie miałbym taki sam zakres z 12toma przełożeniami (ale brak konieczności wachlowania blatami)... Ewentualnie mógłbym tez mocniej odpuścić dokręcanie na zjazdach i zrobić zakres 4.03-0.70 na korbie 34T. Może to i miałoby sens - trzeba by wydać dodatkowe 2 tysie (przerzutka i korba) no i stopniowanie byłoby mocno "rzadkie"... -
[Pełna grupa] Które Di2 wybrać - 11x815), czy 2x825)?
grissley odpowiedział grissley → na temat → Napęd rowerowy
1x nie chcę - za duże odstępy między przełożeniami się robią. Już wolałbym 3x, niż 1x Kaseta 10/45 da mi dodatkową szybką koronkę 10T, której totalnie nie potrzebuję, więc w zakresie któy mi się przyda nadal będzie 11x (11-45T). W przypadku 9-45 wypada to jeszcze kiepściej. Kaseta 11-40 dałaby mi ekwiwalent tego co mam już teraz, ale po prostu ciaśniej zestopniowane (tzn ten zam zakres rozłożony na 12, a nie 11 przełożeń). Na Mazowszu doceniłbym (Chociaż na Mazowszu to pakowałbym 11-34 po prostu, albo 11-30 nawet), ale w obecnym mocno pagórkowatym terenie nie widzę specjalnie wartości dodanej z takiej opcji. Tzn ja wiem, że trochę marudzę, ale na obecnym rowerze przewaliłem chyba z 5 kaset zanim znalazłem dla siebie optymalną (11-40, a dodatkowym bonusem byłby 12ty bieg na 46T albo i więcej) i w starej grupie miałem multum opcji nawet z samego Shimano. A w nowej lipa... -
[Pełna grupa] Które Di2 wybrać - 11x815), czy 2x825)?
grissley odpowiedział grissley → na temat → Napęd rowerowy
Mam dokładnie takie same przemyślenia. Shimano w Di2 12x maksymalnie blokuje opcję jakiegokolwiek miksowania komponentów (wyświetlacz mógłby chyba działać przez przelotkę, gdyby nie blokada w firmware, zresztą blokada firmware jest na jakiekolwiek komponenty z 11x, do tego np różne bębenki), redukuje też opcje - ma być tak, jak oni sobie wymyślili i margines na boki jest coraz mniejszy. Specjalizacja rowerów coraz węższa... W tej chwili gdybym miał iść w 12x to chyba tylko kaseta ZTTO wchodzi w grę, Rotor to za duża niewiadoma przy swojej cenie, a i stopniowanie mniej mi pasuje niż ztto. No ale ZTTO to jednak budżetówka jest, super kultury się nie spodziewam. Przejście z XTR może boleć. Co do Garmina - wiem, że można w nim ustawić wyświetlanie przełożeń (nie jestem pewien, czy baterii też). Bez tego nie brałbym 12x w ogóle pod uwagę. Ale jednak wolałbym mieć wyświetlacz zintegrowany z rowerem i zasilany z jego baterii, a nie tylko w garminie którego mogę zapomnieć albo który może mi się rozładować. Jak na razie skłaniam się dość mocno ku zostawieniu 11x, aczkolwiek mój wewnętrzny gadżeciarz mocno protestuje... -
Trochę problemy pierwszego świata, ale mam dylemat czy montować Di2 w wersji 11x, czy 12x. Będzie nowa rama i sporo nowych gratów, miałem do tego przełożyć swój obency osprzęt (generalnie GRZ z serii 815, czyli 11x). Mam go zrobionego mocno pod siebie - z przodu dwie tarcze 28 i 44 zęby, z tyłu kaseta xtr 11-40, do tego przeszczepiony wyświetlacz SC-MT8000 z grupy XT (do którego jestem baaaaardzo przywiązany) i pilot zmiany przełożeń (do jazdy w chwycie poprzecznym). No ale gdzieś w środku zimy kupiłem pełną grupę GRX 12x (825) za jakieś pół ceny, którą mogę teraz albo opchnąć bez straty (co najmniej), albo zamontować w nowym rowerze a sprzedać obecne 11x. Mam tutaj dwa główne dylematy: 1. Kasety. W 12x do moich potrzeb są mocno kiepskie stopniowania. Standard to 11-34 albo 11-36, taki sam jak w 11x - ale na moje górki i moją kondycję za ciasno. Zdecydowanie wolałbym, aby to dodatkowe przełożenie było dodatkowym lżejszym, czyli np kaseta 11-46 (wiem, że wykracza poza pojemność przerzutki, ale powinno śmigać na goat-linku. Na 11x takie konfiguracje pracują ok). W 11x nie ma z tym problemu - od 11-40 do 11-46 jest XTR, jest XT, jest SLX, są alternatywy, można coś bez problemu dobrać. Do 12x już nie ma lekko - znalazłem takie kasety tylko w ZTTO i Rotorze, przy czym ZTTO ma bardziej odpowiadające mi stopniowania, ale jest ciężka i nie wiem jak z kulturą zmiany biegów, a Rotor ma mniej atrakcyjne stopniowanie, zero opinii jak to się sprawuje i kosztuje ponad tysiaka. I też nie wiem jak z kulturą zmiany biegów... 2. Brak wyświetlacza. W 12x nie da się zaadaptować nic co pokazywałoby przełożenie i poziom naładowania baterii - ani z innej grupy, ani ze stepsa, totalnie zero opcji. Dla mnie tragedia, jestem uzależniony od tych wskazań Innymi słowy - przejście na 12x oznacza konieczność dokupienia kasety i pilotów SW-RS801 (czyli od tysiąca do półtora, zależnie od kasety), pogodzenie się z gorszą kasetą (niż xtr) i brakiem wyświetlacza (co na razie wydaje mi się nie do przejścia - z przyzwyczajeniami się nie wygra). Zostanie przy 11x to pełna wygoda (markowa kaseta zostając przy 11-40, jest też opcja pójścia w 11-46 na kasecie XT, którą można skundlić z xtr na małych zębatkach) i wyświetlacz, dodatkowo extra kasa ze sprzedaży 12x. Ale i jedno przełożenie mniej, no i mniejszy hype, no bo jak to, stary setup, jak nowiutkie 12x leży już w pudle Podpowiedzcie proszę czy są jeszcze jakieś konkretne argumenty za jedną albo drugą opcją...
-
[Zapięcie] Najlepsze zapięcie pod kątem cena/zabezpieczenie, niekoniecznie kowadło
grissley odpowiedział grissley → na temat → Akcesoria rowerowe
ja na codzień wożę ze sobą coś w rodzaju OXC Combi Zip 3. Jak na razie wyrobiłem sobie takie podejście, że należy wozić albo coś naprawdę porządnego (na złodzieja ze sprzętem), albo cokolwiek byle było i byle lekkie (na złodzieja który ma tylko gołe ręce). -
[przerzutka tylna] PRoblemy z przerzutką GRX RD-RX815 po serwisie i modach
grissley odpowiedział grissley → na temat → Napęd rowerowy
Ludzie używają tej przerzutki nawet na 11-46 i nie mają takich jazd. Myślę wprawdzie nad profilaktyczną wymianą wózka na dłuższy (od RX817, która ma większy zakres) i być może wtedy powrotem do seryjnego wieszaka. Ale, tak jak pisałem, znam nawet osobiście ludków którzy używają tej przerzutki (fakt, w wersji linkowej - RX810) na 11-46. I śmiga bez problemu... Także to chyba nie to. Ewentualnie nie tylko to. No i ogólnie - nawet 11-40 nie zawsze mi wystarcza. I zainwestowałem w kasetę xtr. Bardzo niechciałbym wracać do 11-34 -
Mam tylną przerzutkę Shimano GRX RD-RX815 którą rok temu gruntownie przeserwisowałem (łącznie z rozebraniem sprzęgła), a potem założyłem na kasetę 11-40 (czyli większy niż zalecany max 11-34). Żeby nie wykręcać na max śrubki regulacyjnej, założyłem nieco dłuższe ramię, czyli GoatLink od Wolftooth. No i od roku mam problemy: 1. Przy włączonym sprzęgle, przełożenia zmieniają się z opóźnieniem. Tak 1-2 sekundy od naciśnięcia dźwigni (?) 2. Przy wyłączonym sprzęgle łańcuch lubi spaść z 8 na 11 przełożenie (Najmniejsza zębatka). Dzieje się to gdy z przodu jest mniejsza zębatka, więc system głupieje - bo taka kombinacja jest niedozwolona. W tym samym czasie zmieniłem też przednie blaty (z 30-46 na 28-44). Czyli co się łącznie zadziało: zmiana kasety na ponadnormatywną, zmiana blatów na mniejsze niż przewidziane, montaż goatlinka, dłuższy łańcuch (mus przy większej kasecie), samodzielny serwis sprzęgła. Ktoś ma pomysł, co się mogło zadziać? Podejrzewam, że coś sknociłem przy serwisie, ale nie mam pojęcia co...
-
[zaciski] SLX BR-M7120 albo XT BR-M8120 z klamką GRX ST-RX815
grissley odpowiedział grissley → na temat → Hamulce rowerowe
No właśnie krążą wątpliwości, czy ilość oleju przetaczana przez te klamki jest wystarczająca, żeby dobrze ścisnąć 4 tłoczki - zwłaszcza, gdy klocki się zużyją. Ale nigdzie nie spotkałem żadnego testu, który by to udowadniał, tylko gdybania teoretyków. Wolałbym to jednak wyjaśnić. No i padło też gdzieś hasło z boku, żeby się jeszcze przyjrzeć zaciskom Hope RX4+. Są "natywnie" na flat mount (chociaż 160) i mają 4 tłoczki. Uchodzą za najłatwiejsze w odpowietrzaniu na rynku. Ale nie wiem, jak ze skutecznością hamowania w porównaniu z M8120. -
Mam u siebie w tej chwili manetki ST-RX815 z zaciskiem hamulcowym Ultegra BR-RS785 i tarczą 180mm Hope. Ogólnie jestem zadowolony z tego jak toto hamuje, ale ponieważ planuję zmianę widła na Rudego XL, to chodzi mi po głowie, żeby coś zapgrejdować. Na flatmount, jaki jest w rudym, nic sensownego nie ma poza GRX810 (co pasowałoby mi do reszty osprzętu, ale to praktycznie to samo co mój obecny zacisk, więc bez sensu). Więc kupię adapter do post-mount i zapewne zostawię obecny zacisk. Aaale. Może by tak wrzucić 4 tłoczki? Czy tytułowe zaciski (M7120 i M8120) dogadają się z moją klamką? A jeśli tak, to czy to ma sens i (znowu, jeśli tak), to który będzie lepszy? Jest jeszcze M8220, ale czytam, że to jakiś nowy olej (super - kolejny pomysł jak uniemożliwić mieszanie grup), więc pewnie nie pożenię z RX815. Waga zestawu to od 100 do 110 kg, zależnie od trasy.
-
Internet pełen jest opinii SRAMowców klnących na swoje heble i marzących o jakości hamowania Shimano...?
-
[Adapter] Zacisk post-mount, widelec flat-mount 160mm, tarcza 180mm. Jak to pożenić?
grissley odpowiedział grissley → na temat → Hamulce rowerowe
No teraz to aż mi głupio. Z racji przebywania na emigracji sprawdziłem bike-discount, bike24, amazona i wątki o adapterach na reddicie. Wszędzie nędza. Chyba pierwszy raz zapomniałem sprawdzić allegro Jeśli ten adapter będzie hulał, to biorę -
Mam dylemat i wątpliwości techniczne, może ktoś mi pomoże: Chodzi o montaż zacisku post-mount do widelca z mocowaniem flat. W tej chwili nie mam problemu, i widelec i zacisk są "post". Ale chciałbym wideł wymienić, a w tym docelowym będzie już flat. I teraz: Najprościej byłoby podmienić obecny zacisk (Ultegra BR-RS785) na GRX (BR-RX810). Ale trochę mi szkoda wyrzucać dobry zacisk i wywalać kasę na inny tej samej klasy (choć pasował by do reszty, która cała jest grx). Wolałbym kupić adapter i zostawić obecny zacisk. A jeszcze lepiej, kupić adapter i zamontować czterotłoczkowca (XT albo SLX - o ile dogadają się z klamką GRX 815). Jaki jest problem - adaptery post>flat istnieją, ale na każdym napisany jest rozmiar tarczy. Wyłącznie 140 albo 160. Ja mam tarczę 180mm, w amorze który domyślnie ma 160mm (a max 180mm). Nie ma adapterów opisanych jako postTOflat+20mm. Więc pytania/warianty są takie: 1. Jak zamontować zacisk GRX BR-RX810 (flat) na tarczy 180mm w amortyzatorze flat 160mm? 2. Jak zamontować zacisk typu post-mount na tarczy 180mm w amortyzatorze flat 160mm? Amortyzator to konkretnie RS Rudy XL.
-
A ktoś się orientuje może, czy da się czarną folią zrobić coś takiego, jak czarna góra w tym Canyonie: ? W dodatku, z górną rurą ze zgięciem...? Wydaje mi się, że samemu to nie ma opcji - skoro to jest elastyczne, to nie ma opcji, żeby odcięcie zrobić jako idealnie prostą krawędź (?). Może jakiś fachowiec by ogarnął? No i czy tak naklejona folia (nie dookoła) nie zacznie się zaraz odklejać? Konkretnie chodzi o coś takiego:
-
Tą metodą dokręcam, ale przy mocniejszym dokręcaniu śrubki zacisk mi się jednak minimalnie obkręca. Więc najczęściej na starcie ustawiam minimalnie źle, żeby potem się wyrównało przy dokręcaniu. Średnie, ale jakoś tam w końcu się udaje. To podejście wydaje się najprostsze i najlepsze, ale takie grube kloce to u mnie między zacisk i tarczę nie wejdą. Kombinowałem już w tym guście wkładając kawałki papieru, ale to z kolei trochę za cienkie. Może ze starą puszką jeszcze spróbuję.
-
U mnie zwłaszcza z tyłu bardzo ciężko jest idealnie ustawić zacisk - przy dokręcaniu śrub zwyczajnie się przemieszcza i dokręcanie na zaciśniętym zacisku w niczym nie pomaga, bo siła obkręcająca zacisk jest większa niż sztywność tarczy. W praktyce ustawiam go na oko i dokręcam, aż za którymś razem jest w miarę. Enyłej, udało mi się jakoś w obydwu rowerach wszystko poustawiać, to wziął spadł śnieg a temperatura to dzisiaj -2. Czyli apiać trzeba stare koła z kolcami wrzucać i regulować wszystko od nowa. Szlag...
